Gdy opadł kurz defilady 09.05.2023

                       
 

Minął, 9 maja, w Moskwie odbyła się defilada, trochę uboga. Opadł kurzu, więc czas na poświąteczne przemyślenia.

Media podkreślają dwa fakty, z uzbrojenia wskazują jeden czołg T34, bohatera czasów II wojny światowej, niewielką liczbę gości i chorobę Łukaszeniki.

Jak rozumieć  ten jeden czołg? Można go rozumieć go jako inscenizację historyczną, wszakże to był ten „Rudy 102” z Czterech Pancernych i Psem na pokładzie. Tyle, że poprzednie defilady z okazji święta zwycięstwa w „wojnie ojczyźnianej” nie do tego nas przyzwyczaiły. Stąd media zachodnie mówią o braku uzbrojenia w Rosji. Z pewnością mają rację, ale przecież nie w tak prosty sposób. Bo wycofanie uzbrojenia z frontu w czasie spodziewanej ofensywy Ukrainy byłoby czystą głupotą, osłabieniem, które z pewnością mogłoby zostać wykorzystane przez dowództwo wojsk Ukrainy, stąd lepiej było zrobić inscenizację z epoki i da się to uzasadnić jakąś koncepcją.

Co do choroby Łukaszenki, to z pewnością nie umiera jak może niektórzy chcieli i jak ciągle jest powtarzane w przypadku Putina, ale rzeczywiście ma problemy z kolanem, co widać jak musi wejść po schodach, z nadwagą, która może być wywołana jakąś chorobą. Ale nie bądźmy lekarzami, odnotujmy ten fakt i czekajmy co czas pokaże.

 

Często mogę w komentarzach przeczytać, że Rosja musi wygrać bo inaczej pomrzemy z zimna, z braku innych surowców.  Nie dyskutuję z tym stwierdzeniem, a raczej pytam.

Co oznacza „Rosja wygra”, co oznacza „Rosja przegra”?

W technice projektując jakiś układ zwykle określamy warunki skrajne. Posłużmy się tą metodą:

1) Jako maksymalne osiągnięcia Rosji na dziś można przyjąć iż armia Rosji przełamuje armię Ukrainy, zajmuje całe ziemie tego kraju. Myślę, że dalej nie ma co wychodzić.

Teraz wyznaczmy punkty pośrednie:

2) Rosja zdobywa tereny wschodniej Ukrainy, przejmuje kontrolę nad Kijowem, osadza tam zależne od siebie władze. Ale nad zachodnią Ukrainą nadal mają kontrolę pro europejscy Ukraińcy, powstaje rozłam, państwo zachodnio-ukraińskie ze stolicą dajmy na to w Lwowie. To coś co Miedwiediew prezentuje jako podział Ukrainy między Polskę i Rosję. Zostawmy propagandę, nazwijmy to Zachodnią Ukrainą. Zbyt silne są powiązania dziś nam rządzących z władzami Ukriny, by mówić o chęci przejęcia przez Polskę tej części Ukrainy. Jak ciągle powtarzam, po co nam to. Dziś wojny nie wygrywa się armią a gospodarką. Patrz Chiny, Niemcy w Polsce.

3) Ofensywa Ukrainy nie powiedzie się, ale Rosja nie wyprowadzi kontrofensywy. Pozostajemy na dzisiejszej linii frontu, jako rozgraniczenie. Strony siadają do rozmów i wycofują wojska.

4) Ukraina przejmuje kontrolę nad włączonymi dziś do Rosji terenami wschodniej Ukrainy, ale Krym zostaje w rękach Rosji.

5) Jako maksymalne osiągnięcie Ukrainy można określić, przejęcie kontroli nad włączonymi dziś do Rosji ziemiami Ługańską, Doniecką, przejęcie kontroli nad Krymem. Na podbijanie ziem, które za czasów ZSRR uznano za rosyjskie a nie ukraińskie NATO nie da sprzętu, a własnego Ukraina nie ma.

Gdzie więc jest granica, po przekroczeniu której możemy mówić o wojennym zwycięstwie Rosji a w drugą stronę o jej porażce? Bo bez zdefiniowania tego trudno będzie określić, kto zwyciężył a kto poniósł klęskę.

Dla Rosji, mentalnie utrata Krymu to klęska, bo ona nie traci Krym i jego bazy to kontrola nad Morzem Czarnym. Ona traci Morze Czarne. Ale jeśli Krym zostanie w rękach Rosji a Ukraińcy odzyskają obwody Ługański, Doniecki, Zaporoski? Obie strony coś zyskują i coś tracą. Dla Ukrainy, Krym to coś ambicjonalnie potrzebne, zaś bogactwa naturalne Doniecka, Zaporoża rzecz niezbędna. Dla Rosji Krym to być albo nie być na Morzu Czarnym. Jakiś tam, może nie złoty ale tombakowy środek. Oba ośrodki Kijów i Kreml swoim społeczeństwom wyjaśnią. Jastrzębi po obu stronach i tak nie zaspokoisz, ale gołębie?

 

p.s.

Propagandzista czy realista

Myślę, że tu rozgraniczenie będzie łatwiejsze. Propagandzista to człowiek, co w swych tekstach wyraża teorie negatywnie weryfikowane przez czas. Realista to ten co pisze o tym, co potwierdzą późniejsze fakty. Pierwszy tekst jaki spotkałem na Neon24 mówiący o klęsce Ukrainy był ozdobiony czarno-białym zdjęciem prezentującym żołnierza ginącego w wybuchu. Pojawił się on w sierpniu 2022 i opierał swe twierdzenia na fakcie, iż wojska Ukrainy wyprosiły dziennikarzy z obszarów przyfrontowych. Od tego czasu pojawiło się kilka tekstów głoszących upadek Ukrainy, gdy wojska rosyjskie były w defensywie, by nie określić tego paniczną ucieczką. Autorzy tych tekstów, trochę prześmiewcze stwierdzenie „a Bachmut jeszcze nie upadł” określają skrajnym przypadkiem „banderyzmu”. Nie to nie „banderyzm” to po prostu realia. Ja od samego początku hamowałem zapędy tych autorów, mówiąc poczekajmy, zobaczmy. I jak widać, to ja miałem rację, stąd zyskałem określenie „ukrainofila”, „rusofoba”. Tyle, że te określenia to tylko niechęć męskiego przyznania się, „myliłem się”, Ukraina jeszcze nie upadła a Rosja nie zwyciężyła. Bo, czyżby rzeczywistość też była „ukrainofilska”? Ja nadal twierdzę, zapowiadana jest ofensywa Ukrainy, poczekajmy, zobaczmy jak sytuacja się rozwinie, ta opcja gwarantuje mi, że za kilka tygodni, gdy wyjaśni się sprawa mnie śmiech nie będzie gonił.

A różnica między tłumaczem tekstów z internetu a autorem własnych analiz? Własna analiza może być błędna, ale czy coś chroni przed tym autora tłumaczonego tekstu? Do mojej analizy mam pełne prawa autorskie, a czy tłumacz cudzych tekstów te prawa ma? Ja prawa nie łamię a tłumacz...?

Zawisza Niebieski

https://www.brd24.pl/spoleczenstwo/bo-samochod-byl-jaskrawy-i-ryczal-jak-sad-obwinil-ofiare-z-ulicy-sokratesa/

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

10-05-2023 [13:35] - sake3 | Link:

Zdobycznych lodówek,pralek,sedesów czy innego dobra jakoś na tej paradzie brak.

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-05-2023 [13:52] - Tezeusz | Link:

Czy @Zawisza został naszym blogerem na NB czyżby coś mi umknęło ?

Obrazek użytkownika Kaczysta

10-05-2023 [14:12] - Kaczysta | Link:

prawie rok

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-05-2023 [14:37] - Tezeusz | Link:

A jego dokonania na NB ? 
Scierwoneonek ma poczytność...w ABW a to na bank.

Obrazek użytkownika Ryan

11-05-2023 [19:24] - Ryan | Link:

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził przed chwila na rosyjskim telegramie, że sytuacja na flankach w rejonie Bachmutu rozwija się dla Rosjan "według najgorszego scenariusza". Według niego armia traci pozycje bez walki.

- Te terytoria, które przez wiele miesięcy były zdobywane krwią i życiem naszych towarzyszy, dziś są porzucane bez walki przez tych, którzy powinni trzymać nasze flanki - powiedział   Prigożyn
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

10-05-2023 [21:09] - Kaczysta | Link:

Wrak rosyjskiego pocisku Kindżał, który został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną systemem Patriot zostal przekazany amerykanom 

Obrazek użytkownika Pers

10-05-2023 [21:22] - Pers | Link:

@kwak
//Wrak rosyjskiego pocisku Kindżał, który został zestrzelony//
Chyba z kartofla wystrugali ten "wrak". Albo jakaś ukraińska babuszka strąciła słoikiem z ogórcami.
Następny fejk.
Houti z Jemenu walili przez te "patrioty" w lotnisko w Arabii Saudyjskiej aż miło.
Dlatego Saudyjczycy zamówili w Rosji S-400. Turcy już mają.

@kwak, jak już musisz wklejać fejki to takie, żeby nie wzbudzać gromkiego śmiechu i politowania. Wszystko ma swoje granice, fejkopisarstwo też.

Obrazek użytkownika Kaczysta

11-05-2023 [07:33] - Kaczysta | Link:

Prawda okiem sowieckiego żydochazara
Bo to ekspert od wszystkiego

@
Góra do środy padnie Kijów i Zełeński usiądzie bardzo grzecznie do stołu.
I zgodzi się na wszystko czego zechce Putin.
Bataliony Azov i Ajdar zlikwidują sami Ukraińcy.
I będzie po "wojnie"...
Zakład?

Jarek Ruszkiewicz SL
 
 
sobota, 26 lutego 2022, 19:23:04

Obrazek użytkownika Ryan

11-05-2023 [08:57] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
fejkiem jest dzień twoich urodzin
ojciec ci to wielokrotnie powtarzał żeś niedoróbką
Ave
Salut

Obrazek użytkownika Ryan

11-05-2023 [08:57] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
fejkiem jest dzień twoich urodzin
ojciec ci to wielokrotnie powtarzał żeś niedoróbką
Ave
Salut

Obrazek użytkownika Ryan

11-05-2023 [09:36] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
Weź tam popytaj pedofila ksywka Jonnchuj czy spiskowcy już siedzą

https://www.salon24.pl/u/tedcruz/1300478,codzienny-przeglad-moich-mysli-8-maja-2023

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-05-2023 [06:34] - Tezeusz | Link:

Dzisiaj radość 
https://chart.neon24.org/post/...
skomentowany przyzwoicie tak po Bożemu..

Obrazek użytkownika Ryan

11-05-2023 [09:04] - Ryan | Link:

Kaczysta
To jest ten moment gdy ruszkiewicz połyka własnego peniska
Andrij Biłecki twórca Pułku Azov poinformował, że w nocy 3. Brygada Szturmową Azov odbiła obszar o wielkości 3 km na 2.6 km na południe od Bachmutu. Przy okazji Azovcy rozbili 2 kompanie rosyjskiej 72. Brygady oraz odział Grupy Wagnera. 
Mamy już potwierdzenie ze strony Rosjan, od niezawodnego Jewgienija Prigożyna, który informuję, że dwie rosyjskie kompanię spierdoliły z pola walki zostawiając 500 sztuk zutylizowanych ścierw w oczekiwaniu na czarne worki.