9.05.2023 dzień zwycięstwa, czy dzień porażki?

Dzień zwycięstwa ruskiego miru oczyma skrajnego rusofoba,Toy-Toy-owego administracyjnego renegata Z.N

9.05.2023 dzień zwycięstwa, czy dzień porażki?
 

Rosja obchodzi kilka dni w roku jako święta poświęcone armii. Jednym z ważniejszych jest „dzień zwycięstwa” poświęcony wspomnieniu „wojny ojczyźnianej”.

To dzień w którym Rosja prezentuje potęgę swej armii, w trakcie defilad w obecności zaproszonych gości prezentuje najnowsze osiągnięcia przemysłu wojskowego, ale od czasu gdy Rosja uwikłała się w wojnę na Ukrainie, kolejne święta poświęcone wojnie są smutnymi świętami. Trudno dopatrzeć się znakomitych gości, trudno dopatrzeć się sukcesów na froncie. Zbliżające się święto 9 maja też nie będzie świętem potęgi armii rosyjskiej. Odbędzie się ono na tle konfliktu jaki zarysowuje się między dwoma formacjami walczącymi po stronie Rosji, Wagnerowcami i wojskami regularnymi Rosji.

 

Ale zerknijmy na front. Z najbardziej aktualnych informacji dotarłem do przebiegu frontu z dnia 07.05. 438 dzień wojny. Jest to linia frontu ustalana na podstawie przesyłanych z frontu geolokalizacji oraz zdjęć obiektów przy których toczą się walki, lub też został zniszczony jakiś sprzęt. Na granicy północnej linia stabilna. Front Ługański także bez większych zmian. Rysuje się pewien potencjalny odcinek, na którym mogłaby zaatakować ukraińska kontrofensywa, gdyby potrzebny był kierunek alternatywny. Wzdłuż Siewierskiego Dońca, Kremienna – Siewierodonieck, co zapewniłoby Ukrainie powrót na pozycje z 2022 roku. W Bachmucie szacuje się, że wojska ukraińskie kontrolują ok. ¼ miasta. Front Doniecki, działania pozycyjne, Walki na odcinku Abdijiwka – Marińka. Na froncie Zaporoskim obie strony w defensywie. Jest to o tyle ważny odcinek, że szacuje się iż jest to kierunek główny dla przewidywanej kontrofensywy. Ukraińcy planują odciąć Rosji lądowy dostęp do Krymu, w szczególności dostęp kolejowy. Rosjanie ewakuują ludność z miejsc potencjalnych walk, czyli na północ od linii kolejowej. Jako plan minimum przewiduje się przecięcie linii kolejowej wschód zachód. Jest to kierunek bardzo niebezpieczny dla ukraińskiej ofensywy bo obie strony zgromadziły tu duże siły i przygotowały się do walki. Przewiduje się duże straty zarówno w ludziach jak i sprzęcie. A w chwili wygaszenia impetu ofensywy, Rosja może przejść do kontrofensywy.

 

W obliczu takiej sytuacji obie strony zgłaszają swoje obawy. Dla Ukrainy największą obawą jest to, czy w przypadku fiaska ofensywy wiosennej państwa NATO nie zaprzestają dostaw broni, a wiadomo, że dla Ukrainy byłaby to klęska. Rosjanie wykazują wyraźny strach przed tą ofensywą i przed kolejnymi porażkami w tej wojnie.

 

Sytuacja w Moskwie przed świętem też jest nieciekawa, istnieje potencjalne ryzyko działań sił dywersyjnych, które nie tylko, że mogą zakłócić obchody, zagrozić uczestnikom tych obchodów, a w odróżnieniu od święta w 2022 tym razem Putinowi udało się zaprosić kilku przedstawicieli byłych azjatyckich republik radzieckich a także Białorusi,  ale jeszcze bardziej ośmieszyć Rosję. O ile w Moskwie, jak donoszą media przewidywana jest defilada o tyle w wielu innych rejonach defilady zostały odwołane. Przyczyna? Zdania podzielone, bo Rosja mówi iż ze względów bezpieczeństwa, eksperci zachodni wskazują iż przyczyną może być brak sprzętu, którego w obliczu spodziewanej kontrofensywy Rosja nie może wycofać z frontu, a sprzętu zaczyna brakować. Defilada z kilkoma maszynami nie jest ani w stylu Rosji, gdzie ludzie przyzwyczajeni są do dużych defilad, ani propagandowo korzystna.

           

Jak wiadomo, brak sukcesów powoduje tarcia między wojskami najemnymi od Wagnera jak i regularną armią reprezentowaną przez ministra Szojgu. Dowódca Wagnerowców wyraźnie artykułuje swoje niezadowolenie ze wsparcia jakie otrzymują ze strony Rosji, ze strat, jakie ponoszą jego oddziały. Szojgu co prawda polecił zaopatrzyć najemników w potrzebne wyposażenie, ale czy Rosja jest w stanie to zrobić? Tego typu spory nie służą morale, nie służą gotowości i wizerunkowi Rosji. Smutne to będą dla Putina święta, pewnie nie porażki, ale również nie zwycięstwa.

 

Ostatnio skierowano do mnie pytanie, co byłoby dla Polski lepsze, sojusz z UE, w tle militarny z USA czy sojusz z Rosją? Popatrzę na to historycznie. Sojusz militarny z USA przynosi nam straty w sprzęcie, ludziach (Irak, Afganistan) a korzyści dopatrzeć się nie da. Do tego dochodzi absolutnie nie akceptowalne z punktu widzenia Polaka działanie naszego rządu. Oczywiście będąc w NATO mamy wynikające z tego obowiązki. Ale nasz rząd staje się orędownikiem interesu Ukrainy na forum międzynarodowym, co stawia nas w pozycji chłopca do bicia. To my jesteśmy kandydatami na tych, co Rosja będzie się starała ukarać na zasadzie. Patrzcie jak karzemy nieposłusznych. Mało ciekawa rola.

Ale gospodarczo, członek UE, czy pozycja Białorusi? Popatrzmy na efekt zaborów. Tereny będące pod wpływem Rosji, Austrii to tzw. Polska B nie doinwestowana, zacofana technologicznie. Najlepiej nasza gospodarka rozwijała się pod zaborem pruskim. To są fakty historyczne, z którymi się nie dyskutuje. Standard życia na terenach UE jest znacznie wyższy niż na terenach Białorusi. To zawsze z Europy Zachodniej spływały do nas nowoczesne technologie, to na zachodzie szukaliśmy intratniejszego zatrudnienia. Jest jednak druga strona. Silne finansowo koncerny zachodnie przejmują naszą gospodarkę dając nam zatrudnienie ale czerpiąc z naszej pracy kolosalne dochody, które powinny zostać w Polsce. Nie tak dawno żyliśmy w braterskiej przyjaźni z Rosją. Gospodarczo i w standardzie życia nieciekawie to wyglądało. To obywatele Rosji z Kaliningradu, to Białorusini ciągną do nas po zakupy. Więc co lepsze? Ja nie odpowiem, niech każdy osądzi sam. Nie ma złotego środka, a tam jest zawsze najlepiej, gdzie nas nie ma.

Zawisza Niebieski

https://zawisza.neon24.org/post/171944,9-05-2023-dzien-zwyciestwa-czy-dzien-porazki

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-05-2023 [11:57] - Tezeusz | Link:

Wizerunkowa kompromitacja Putina! Dnia Zwycięstwa w Moskwie jeszcze nigdy nie obchodzono w taki sposób
Obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie wyglądały w tym roku skromniej niż zwykle. Lista gości zaproszonych przez Władimira Putina była bardzo krótka. Zabrakło też tradycyjnego pokazu lotniczego, a przez Plac Czerwony przejechał w pochodzie tylko jeden czołg... pamiętający czasy II wojny światowej model T-34.
Rosyjska "potęga" militarna na Placu Czerwonym przed oczami Władimira Putina zaprezentowała się w niezbyt okazały sposób. Zabrakło pokazu lotniczego, a przejazd ciężkiego sprzętu wojskowego był bardzo ograniczony. W defiladzie wziął udział tylko jeden czołg - zabytkowy T-34. Polacy mogą dobrze kojarzyć ten model z serialu "Czterej pancerni i pies".

A propos @ Zawiszy. Polski partiota nie administrował by antypolskim ścierwoneonkiem i tyle....Po co wstawiać jego tekściki ! Reklama ? kogo i czego ! taka moja skromna uwaga.

Obrazek użytkownika Kaczysta

09-05-2023 [13:50] - Kaczysta | Link:

Najmniej tu ważne kto pisze.Zależy jak pisze a to pierwsza liga z Toy-Toya-
Po drugie Zawisza na pewien czas został pozbawiony fuchy przez admina wszystkich adminow 
A na koniec ocen czy ja "pisząc" notkę na Niepoprawnych to też 1Liga

https://niepoprawni.pl/blog/zawiedzony/codzienny-przeglad-moich-mysli-8-maja-2023
 

Obrazek użytkownika Ryan

09-05-2023 [15:17] - Ryan | Link:

I ja a doceniam Twój ogromny wkład pracy w ten wpis na Niepoprawnych.pl i dlatego postanowiłem podać go dalej

https://www.salon24.pl/u/tedcruz/1300478,codzienny-przeglad-moich-mysli-8-maja-2023

Obrazek użytkownika Ryan

09-05-2023 [22:44] - Ryan | Link:

Parodia z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie była najkrótszą od 20 lat - trwała zaledwie 45 minut. Analitycy obliczyli, że liczba pojazdów na Placu Czerwonym w porównaniu z 2021 r. spadła prawie czterokrotnie. W tym roku pokazano tylko 51 sztuk sprzętu wojskowego. Dla porównania w 2021 było ich 197 i  trwała ponad 2h

 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

09-05-2023 [14:15] - Siberian Husky Dog | Link:

Z Twittera na temat dzisiejszej parady

Żarty żartami, ale to nie tak że czołgów w Rosji nie ma. Na pewno czołgów mają pełno, które strzelać nie strzelają, ale jeździć mogą albo i same T14 Armata, które nie walczą, tylko kręcą się do filmów propagandowych. Mogli to wszystko dać bez problemu. Tu jest inny problem dla Ukrainy jakiekolwiek działanie Rosjan 9 maja to win-win. Odwołaliby paradę: Zachód - Haha. Boją się Ukraińców/nie ma ją czołgów. Rosyjscy nacjonaliści -"Żałosne. Jesteśmy imperium i boimy się Ukrainy" Zrobiliby paradę jak nigdy nic: Zachód - Haha. Potrzebują sprzęt na froncie, a robią pokazówki. Rosyjscy nacjonaliści - Żałosne. Potrzebujemy czołgów na froncie. Nasi ciągle błagają o sprawny sprzęt i amunicję, a "Marszałek Sklejka" i Putin robią pokazówki Zrobili ograniczoną paradę: Zachód - Haha. Większość czołgów mają zezłomowane, a reszta walczy na froncie. To jest imperium? Rosyjscy nacjonaliści: To jest żałosne. Nawet w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej parada była większa i lepsza, a wojska z parady ruszyły na front. Wszystko wyglądałoby i byłoby odbierane zupełnie inaczej, gdyby ta 3 dniowa operacja specjalna trwała jednak krócej niż dotychczasowe 439 dni, a w mediach rosyjskich i zachodnich mówi się o ukraińskiej ofensywie, a nie rosyjskiej. Nie da się w takich warunkach zrobić pozytywnego (dla Rosjan) przekazu medialnego. Król jest nagi

https://twitter.com/SomeGumul/status/1655857776071962626

Obrazek użytkownika Ryan

09-05-2023 [15:43] - Ryan | Link:

To już nie 9 maja a zwykłe jaja.Ta dzisiejsza parada to była "parodia" a nie parada, był to "Dzień Biedy" a nie "Pabiedy.

Ruskim został tylko jeden T-34, ale dzisiaj musieli go pokazać w Moskwie więc nie było go pod Bachmutem
Za rok też jest 9 maja. Może na wtedy planują zdobyć miasto

Obrazek użytkownika Ryan

09-05-2023 [15:38] - Ryan | Link:

Prezydent Zełenski kpi z Mordoru. „Rosjanie nie byli w stanie zdobyć Bachmutu. My tam nadal jestesmy Była to ostatnia ważna operacja wojskowa, którą chcieli zakończyć do 9 maja. Niestety miasto już nie istnieje. Wszystko jest całkowicie zniszczone."

Obrazek użytkownika Pers

09-05-2023 [20:34] - Pers | Link:

Kpi?
To idiota i niedługo go swoi odstrzelą.

Obrazek użytkownika Pers

09-05-2023 [20:32] - Pers | Link:

@kwak
Tę notkę piwinieneś skopiować a nie bełkot Zawiszy.
https://adamzawrat.neon24.org/...