... na temat słów D. Tuska? *
Wczoraj napisałem tekst, w którym zadałem podstawowe pytanie: "Czy naprawdę elektorat PO (KO) i D. Tuska jest tak idiotycznie fanatyczny, tępy i głupi, że wierzy we wszystkie te bezczelne kłamstwa swojego lidera?" [1]. Zadałem też inne nawiązujące do poprzedniego pytanie zawierające prośbę: "Może jakiś zwolennik D. Tuska jest mi to w stanie wytłumaczyć?".
No cóż... jakoś nie doczekałem się konkretnej odpowiedzi ze strony wyborców PO i D. Tuska. Wiedząc dlaczego tak się stało [2], ponawiam jednak tą swoją prośbę:
"Wyborcy PO! Jak Wy się czujecie słuchając kłamstw D. Tuska, w których zaprzecza słowom D. Tuska?".
I naprawdę jest to pytanie bardzo poważne, bo ja bym się czuł bardzo zażenowany i raczej obrażony, gdyby mój lider polityczny traktował mnie naprawdę jak idiotę i bezrozumną li tylko "rączką do głosowania", któremu można wcisnąć każde, nawet najbardziej rażące, cyniczne i łatwe do publicznego udowodnienia kłamstwo.
Ponadto jako zewnętrzny obserwator mam wrażenie, że być może Wasz lider cierpi na jakąś chorobliwą formę "rozdwojenia jaźni". Raz wydaje się być jedną osobowością - nazwijmy ją D. Tuskiem I a innym razem wydaje się być kolejną osobowością - nazwijmy ją D. Tuskiem II. I te dwie albo i więcej osobowości różnią się pomiędzy sobą diametralnie... To takie tylko moje hipotetyczne dywagacje...
Stąd to Was dalej pytam, Was - wyborców PO: "A co Wy sądzicie o swoim liderze i jego prawdopodobnych różnych osobowościach?". A... jeszcze uzupełniająco: "Czy tak rozchwiany wewnętrznie człowiek, który ma problemy ze szczerością i być może normalnym oglądem rzeczywistości, posiada jakiekolwiek predyspozycje, by funkcjonować publicznie i mieć prawo zostać w Polsce premierem?".
* Nie chodzi mi o tych, którzy głosując na PO i D. Tuska spodziewają się powrotu do utraconych profitów wynikających z rządzenia lub też demoliberalnych oraz lewackich i ideologicznych fanatyków. I nie chodzi mi także o ludzi trzeciego pokolenia UB czy komunistycznych służb wojskowych i pociotków nomenklatury PZPR. Również nie o tych, którzy nie czują się Polakami a obywatelami Europy albo świata i wstydzą się polskiego pochodzenia. Mi chodzi o zwykłych Polaków, którzy biorą udział w wyborach i dalej chcą głosować na PO i totalnych, ale i tych, którzy z zasady nie biorą w nich udziału, bo tak naprawdę - w moim odczuciu - wyborcza absencja jest też pośrednim głosowaniem na PO i totalną opozycję.
[1] https://krzysztofjaw.blo…
[2] W ani jednym komentarzu zwolenników PO albo raczej przeciwników PiS nie wytłumaczono mi dlaczego będą Oni głosowali na PO (KO) i jej akolitów. Owszem zaczęto oczywiście odwracać "kota ogonem" i pisać dlaczego nie będą głosować na PiS, ale mi chodziło o odpowiedź dlaczego właśnie są skłonni wybrać D. Tuska.
W tym kontekście przytoczę słowa komentatora z portalu naszeblogi Chatara Leona: "Jest wiele powodów, ażeby nie głosować na PiS, szczególnie po tym, co odstawia od paru lat rząd Morawieckiego, natomiast nie ma ani jednego powodu, ażeby oddać głos na partię Donka Kondonka. Przynajmniej z punktu widzenia uczciwego człowieka. Ażeby popierać Partię Oszustów, trzeba być albo ubekiem, albo kompletnym idiotą". I ja ogólnie zgadzam się z taką opinią.
Bo tak naprawdę nikt nie jest w stanie wskazać pozytywów dla Polski i Polaków ośmioletnich rządów PO-PSL w latach 2007-2015 a teraz też D. Tusk nie przedstawia żadnego programu dla Polski oprócz tego, aby odsunąć PiS od władzy. Dodatkowo żenująco kłamie na każdym kroku. Więc jak tu można jakoś merytorycznie popierać D. Tuska? Po prostu nie da się, więc pozostają tylko negatywne i bezrozumne emocje, w tym jakaś irracjonalna i wykreowana przez dziesięciolecia nienawiść do PiS i J. Kaczyńskiego!
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blog…;
[email protected]
Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą.
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję!
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814
Paypal: paypal.me/kjahog
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
- Odsłony: 7421
To nie jest żaden bzik. Po prostu nie można za szybko zapomnieć o ordynarnych kłamstwach D. Tuska. Ja wiem, że czas "trwania" bieżącej informacji wynosi może maksymalnie 10 dni i temat staje się przebrzmiały i zapamiętany przez nielicznych. Takie mamy czasy... a ja chcę usilnie dowiedzieć się dlaczego wśród Polaków tak wielu jest jeszcze zwolenników PO i D. Tuska. Mnie to naprawdę interesuje...
Ale widzę, że Pana naprawdę to denerwuje, iż piszę prawdę o liderze PO a dodatkowo pragnę wzbudzić jakiś logiczny proces myślowy u jego zwolenników... No cóż... kłamców prawda bardzo boli, co widać też u D. Tuska, który chciałby cenzurować siebie samego... No wariatkowo totalne, matrix, gabinet luster...
Pzdr
Powiem panu w wielkiej tajemnicy, że nie slucham co mowi Tusk czy inny Kaczyński, bo to nie ma żadnego dla mnie znaczenia. Zatem panska potrzeba wzbudzenia bólu we mnie spełza na niczym.
Czemu zatem gotów jest Pan poprzeć Jarosława Kaczyńskiego i jego kamratów?
Pana lider właśnie traktuje pana jak idiotę w wyniku czego szuka pan kompanów do idiotyzmu. Caly panski trud polega na tym, by energię kierowac na tematy zastepcze.
Widzi Pan... Ileż to ja już razy krytykowałem rządy PiS i w ten sposób wskazywałem na błędy, które należy naprawiać. Tyle tylko, że ja nie znalazłem ani jednej rzeczy, która pozwoliłaby mi na głosowanie na PO.
Pzdr
I nie znajdzie pan poniewaz nie ma pan wyboru podczas wyborow. Amputował pan sobie możliwość wyboru tak jak amputuje się rece, a teraz chce, by mu pokazać jak rzuca się do kosza. Nie rzuca się, nie ma czym.
I nie bedzie żadnego konkretu. Będzie brnięcie w antypis i żądania dajcie nam władzę, a my wam pokażemy gdzie raki zimują :-)
"I nie bedzie żadnego konkretu. Będzie brnięcie w antypis i żądania dajcie nam władzę".
Ja wiem... tym bardziej sprawia mi satysfakcję ta bezradność zwolenników Donalda, ale w sumie to nawet nie satysfakcja, ale raczej to smutek i zażenowanie, że oni są częścią mojego narodu...
Pzdr
Tak. Mało tego - jest nas 30% a olewaczy, ktorzy nie pójdą wcale na wybory 50%
Raczej nie. Są obywatelami Polski, ale nie czują się Polakami. Proszę zauważyć, że na pełomafię głosują głównie przesiedleńcy z zachodniej części Polski, ewentualnie kosmopolici z wielkich miast. Dla nich lepiej żyć pod obcym butem. No i nie są z pochodzenia Polakami :-)
//No i nie są z pochodzenia Polakami :-)//
A km są? Litwakami z plemienia handlowego jak ty?
Patrząc na twoją fotografię, to raczej ty z krzywym noskiem i posiwiałą głową. A ja blondyn z niebieskimi oczami, prostym noskiem, typowa aryjska "rasa" :-)
A pytanie sugerujące jest dla mnie wyrazem zajoba z czego płynie wniosek, że nawiedzony zajob pyta idiotę. Do czego razem dojdą?
Na pewno nie do pierwszej łopaty pod fabrykę...
Z tego ogólnego punktu widzenia ludzi urażonych konfliktem inne partie też realizują tylko swoje cele lub cele swoich mocodawców.
Chrześcijanin to człowiek nieskłonny do kompromisu ze złem wobec tego konflikt jest wpisany w życie. Osobiście przyjmuję , że tak ma być , to jest wola Boża. Przez cały PRL i postkomunę praktykowano życie w kompromisie ze złem. I nawet to trwa dalej , bo nie było dekomunizacji itp. To jest społeczny kompromis ze złem i tak wygląda nasze życie , gdy w imię pokojowej transformacji wprowadzono kompromis ze złem. I mamy to co mamy. Ja jako nie postkomunista, nie Niemiec nie mam żadnego problemu moralnego z racji mojego wyboru.
Ale dostrzegam problem rozdwojenia jaźni u wyborców PO. Widać wyraźnie,że korzeń ich motywacji sięga poza nasze otwarte,czyli otwarcie głoszone wartości. Ich korzeń może być ukryty , a to co ukryte w chrześcijaństwie jest traktowane jako grzeszne. Ukryte przed Bogiem. Tak sobie myślę ,że ten korzeń może być taką chorobą niewiary w prawdę. Taka osoba gdy słyszy słowa zakłada ,że te słowa nie są prawdą. Ona zakłada ,że te słowa są kłamstwem i ażeby je zrozumieć trzeba wyczuć to kłamstwo. Wtedy można te słowa zrozumieć. Jeżeli tak osoba słyszy kłamstwo to wie ,że to kłamstwo , ale racjonalizuje sobie po co zostało to powiedziane i układa sobie to w głowie jako treść prawidłową. I przyswaja to kłamstwo jako jakąś treść. I powstaje wspólnota rozumienia kłamstw złączona kłamstwem.
Co do wpisu p. Jawruckiego to zgadzam się .
Oczywiście rozdwojenie jaźni polityków jest groźne.
Do tego potrzebna im jest Rosja. A tymczasem Rosja wypięła się na Niemcy i zaczęła wojenkę z zachodem. Rosja nie zamierza się z nikim dzielić władzą nad swoim imperium, którego granice ustala bardzo płynnie.
Postawienie Niemiec na Rosję to raczej stary nieporządek, wieszczący kolejną wojenkę światową. Do trzech razy sztuka ?
PIS to Polska ! A członkowie PIS-u to ludzie wiarygodni, uczciwi i kompetentni !!
Jeśli się komuś ta prawda nie podoba, to znaczy, że żyje cały czas w kłamstwie !
PIS nie okradł OFE z miliardów, nie kradł miliardów z budżetu państwa (WAT), nie likwidował PGR-ów, nie podwyższał wieku emerytalnego, nie okradał niepełnosprawnych i zmarłych, nie ukradł żyrandola, serwisu do kawy, obrazów i niszczarki dokumentów, nie wyrzucał lokatorów na bruk i nie spalił żywcem walczącej o lokatorów kobiety, nie strzelał do górników, nie zamordował Rosiaka, nie wyprzedawal majątku narodowego za grosze ........ i mógłbym tak wymieniać do usranej śmierci !
PIS to przyszłość naszej Ojczyzny dla wszystkich Polaków I-go sortu ! Ave Polska !!!
BRAWO PIS za wspaniałe rządzenie krajem, za świetny rozwój gospodarki polskiej, za programy wspierające polskie rodziny, pomoc dla ludzi młodych i dla rolników, seniorów, niepełnosprawnych, za działania na rzecz zwiększenia naszego bezpieczeństwa i zdrowia, za reformy, które wprowadzacie. Za program zrównoważonego rozwoju państwa i polski model dobrobytu oraz za Nowy Ład !!!
Bo chcę móc pojechć do Grecji Via Carpatią lub wsiąść na prom w Elblągu. I bez paszportów CO2.
Solidarną Polskę lub ugrupowanie, które skutecznie to zapewni.
A moralne patriotyczne powody to tylko dla ludzi ,którzy wierzą moralność i patriotyzm.
A czy interesuje Pana dlaczego nigdy nie zagłosuję na PiS, nawet wtedy gdy da mi milion złotych za krzyżyk na karcie?
Pytam, bo takiego pytania Pan nie zadaje, a to byłoby interesujące dla partii, ktora marzy o większości konstytucyjnej.
Kiedyś napisałem takie teksty:
- w 2015 - "Dlaczego nie zagłosuję na PO..." (krzysztofjaw.blogspot.com) i "Dlaczego nie zagłosuję na B. Komorowskiego i PO..." (krzysztofjaw.blogspot.com),
- w 2019 - "Dlaczego zagłosuję na PiS a nigdy na PO-KO..." (krzysztofjaw.blogspot.com)
- w 2020 - "Dlaczego znów zagłosuję na A. Dudę?" (krzysztofjaw.blogspot.com).
W tych tekstach napisałem konkrety moich motywacji. Niech Pan przejrzy te teksty i może czas, aby to Pan napisał podobny, ale z pańskiego punktu widzenia, np. "Dlaczego nie zagłosuję na PiS?" lub jeszcze lepiej: "Dlaczego zagłosuję na PO a nigdy na PiS..." .
Osobiście jako ten, który prawdopodobnie jednak na ten PiS zagłosuje, nie mam politycznego interesu, aby pisać teksty, które winny być napisane przez przeciwników PiS.
Pzdr
Nie lubię dlugo pisać - dla mnie esencją PiSu była msza prymicyjna syna premier. Zamiast rodzinno-religijnej skromnej uroczystości, takiej w sam raz na początek posługi, zrobiono niemalże papiesko-narodowe przedstawienie medialne. I ocean pychy i prywaty zamienił się na morze wstydu i porażki pierwotnych zamiarów. To jest dla mnie wyznacznik kogo unikać - nadętych nieudaczników.
Symbolicznie - ściernisk zamiast fabryki samochodów elektrycznych jest co niemiara, a wszystko zaciągnięte propagandą telewizyjną, gorszą niż za komuny.
Więc nie zagłosuję na PiS, a zagłosuję na tych, z którymi przegrają.
Wiesz tri jak długo się pali taki twój samochód elektryczny ? I dlaczego nie wpuszczają go na promy ? :-)
Ale na tym właśnie polega zabawa, jak w putinowskiej rosji - jak dlugo pali się cudzy samochód skoro sami nie możemy takiego wyprodukować. Dureń i leń zawsze znajdzie argument, by leżeć z pilotem i piwem.
Ależ Polska ma produkować Izerę od końca 2025 roku. Tyle, że ja nie uważam samochodów z napędem akumulatorowym za właściwy kierunek rozwoju motoryzacji.
Człowieku, kurza twarz, weź się ogarnij trochę. Jak może produkować samochody, gdy zamiast fabryki stoi goła ziemia? W 2025 mialo jeździć milion sztuk, tak mowili, teraz mówią, że przez te lata projekt się zestarzał (naprawdę?) więc bedzie od nowa rysowała Pininfarina. Do kiedy?
Ja pierniczę - was tak można wodzić za nos do samej śmierci...
PiS i jego wyborcy traktują każdą wypowiedź związaną z przekopem , która nie jest entuzjastyczną jako atak na Polskę i dziwią się że ktoś śmie krytykować.
Zabawnyś tri, nie od razu Kraków zbudowano. A najpierw trzeba zapewnić odpowiednią moc, czyli elektrownie atomowe. A to chwilę potrwa. Widzę żeś w gorącej wodzie kąpany, ale marny z ciebie wizjoner, bez obrazy :-)
Jestem inżynierem, nie wizjonerem.
Liczymy: roczne zużycie paliw w Polsce to 25mln m3. Kaloryczność to 40MJ/l, co daje 10e18J rocznie czyli 250TWh.
Roczna produkcja energii elektrycznej w Polsce to 180TWh, co oznacza, że zasilenie samochodów (wszelkich) wymaga podwojenia zainstalowanych mocy oraz konieczność przesyłu takiej ilości.
Wodór też nie wypada sroce spod ogona więc era motoryzacji, jaką znamy (biere i tankuje, rano jestem nad Adriatykiem) właśnie zdycha na naszych oczach.
Bez wizji jesteś co najwyżej wannabe inżynierem. NIe potrafisz policzyć ile trzeba energii na elektryki, to się po prostu za to nie bierz. Są lepsi w te klocki od ciebie :-)
Dziękuję. Czasem kubeł zimnej wody dobrze robi na głowę.
@u2
Do czasu aż nie nabierzesz ogłady, aż nie nauczysz się, że rozmowa nie polega na wbijaniu sobie szpil nawzajem, odczep się łaskawie ode mnie. Ja ze swojej strony oferuję dokładnie to samo.
wgospodarce.pl
Ktoś dla kasy się śmiertelnie bawi. Czy MM to widział? Może go tam zawieść?
Widział cesiek, widział. Na pewno zmienił swoje zdanie o elektrykach. Właśnie oglądam program Minęła 20-sta i politycy Zjednoczonej Prawicy wypowiadają się o roku 2035 jako daty likwidacji pojazdów spalinowych bardzo sceptycznie.
PS. A ty cesiek lepiej jedź w swoje Tatry nie podwóź PMM na Kaszuby które są setki kilometrów od twojego Krakowa. PMM ma swoich kierowców, lepszych od ciebie.
Nie ściemniaj tri. Od dłuższego czasu tutaj jesteś tylko po to aby wbijać innym szpile. Taki antypisior z ciebie. A ja wskazuję że żaden z ciebie inżynier, taki mały oszust jesteś :-)
Dojdzie do tego, że przestanę chwalić Pana Prezydenta Putina i zagłosuję na PiS.
Brrr...
Dwaj kumple, z sopockiego molo. To są znane sprawy :-)
Z żadnej partii.
Brzydzę się polityką. To zajęcie dla lewusow.
Ja potrafię uczciwie zarobić na chleb.
Twoj bucik już chyba nigdy nie będzie większy.
Mylisz merytorycznie komentarze z agitkami.
czy z handlu trofiejnymi ukraińskimi sedesami,pralkami czy dywanami da się wyżyć
tak pytam
Podnieśli wiek emerytalny, ukradli Polakom miliardy z OFE, niskie płace, bezrobocie ponad 10 %, tragedia w służbie zdrowia, zamrożenie podwyżek w budżetówce, rozbrajanie wojska i likwidacja jednostek wojskowych, zdradzieckie czyny w PE i UE, likwidacje szkół, posterunków policji, transportu kolejowego i kołowego, strzelanie do górników, doprowadzili do skrajnej biedy, okradali budżet państwa na miliardy, robili wszystko by wsadzić Polskę w ruskie łapy, itd. itp.
I wy, kutasy - zwolennicy PO chcecie ponownie tego premiera zajoba u władzy ?!!
Niemcu Tusku zniknij z Polski, bo jak wpadniesz w moje ręce, to będzie mi obojętne czy czas do końca mojego życia spędzę w więzieniu !!!
Panie Marku! I dlatego naprawdę jestem w szoku, że - oprócz tych, których wskazałem, że zawsz zawsze zagłosują przeciw Polsce - są u nas jeszcze nawet Polacy i nawet uważający się za dobrych patriotów, którzy są w stanie zagłosować na PO i akolitów. Dlatego piszę te teksty z pytaniami do nich, bo chciałbym ich w końcu zrozumieć. A niestety nie rozumiem. I nie chcę od nich tego, żeby mi powiedzieli dlaczego nie zagłosują na PiS, ale chcę, aby merytorycznie mi wskazali dlaczego zagłosują na PO i jej akolitów. I bedę ich pytał dalej... :)))
Pzdr
BTW
Głosuję na PO ponieważ nie jest tak skur...ła jak PiS.
Tak, będę głosował na każdego, który zamknie twarz takim kudłom, za "kutasy". I bardzo będę się cieszył, że i pan zniknie za to, że na wyzywanie nie raeguje.
I naprawdę radują mnie toruńskie rekolekcje dla młodych, tak barwnie okraszone stosowną inscenizacją sceny gwałtu pod ołtarzem.
To jest konsekwentny ciąg zdarzeń.
Cz.1.
Jest ich jeszcze około 40 % ! Mówię o zwolennikach PO, Lewicy, 2050, najgłupszych wyborcach na świecie !!! Poniżej krótko skąd się wzięli:
Po wojnie Stalin „przysłał” 200 tys. swoich, przeszkolonych ludzi do Polski. Ich głównym zadaniem było montowanie komunizmu w Polsce. Objęli różne stanowiska: w wojsku, UB, milicji, urzędach, szkołach, itd. Pozmieniali sobie nazwiska, żeby trudniej ich było zidentyfokować. Jednak szybko okazało się, że tych ludzi jest po prostu za mało. Wtedy komuniści dokonali bardzo sprytnej socjologicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i nie wykształconych ludzi. Brano głównie tych bez kręgosłupów, bez głów, bez portfeli, gdyż prawdziwy patriota się na to nie zgodził, a prawdziwy chłop ziemi nie opuścił.
W miastach pobudowano dla nich bloki z wielkiej płyty, potem im umożliwiono zrobienie zaocznej – partyjnej matury, co uznali za awans społeczny. Ci właśnie ludzie przepoczwarczyli się z czasem w coś w rodzaju zdegenerowanego tworu bez rodowodu. To ci ludzie stanowili służący wiernie stalinowskiemu reżimowi pierwszy rzut zasilający szeregi PZPR, milicji i urzędu bezpieczeństwa, którego sztab stanowili oficerowie pochodzenia sowieckiego i żydowskiego.
W następnym pokoleniu (lata 60/70), ich dzieci pokończyły już częściowo studia tworząc grupę „nowej inteligencji”, drastycznie odmiennej kulturowo od ideałów inteligencji przedwojennej. Ta grupa różniła się głównie tym, iż nie wyniosła z domu praktycznie żadnych głębszych wartości i zasad moralnych. To ci właśnie ludzie poparli wprowadzenie stanu wojennego traktując generała Wojciecha Jaruzelskiego jako męża stanu. Nikt zatem chyba nie ma wątpliwości, że ci obywatele w znakomitej większości głosowali i głosują na neo-komunistów.
Cz.2.
Po upadku komuny w roku 1989 wydawało się przez moment, że przyszła era prawdziwie wolnych wyborów. Otóż nic bardziej złudnego, gdyż wolność tę skutecznie storpedowali genetycznie skażeni komuną anty-lustratorzy, a de facto wnukowie tych, których w latach 40/50 przesiedlono do miast.
O ile sztuczka z „awansem społecznym” (lata 40/50) polegała na utwierdzeniu prostych i nie wykształconych ludzi w przekonaniu, że przynależą do lepszej od reszty społeczeństwa awangardy władzy ludowej, to trik z „awansem społecznym bis” (po upadku komuny) polegał na utwierdzeniu ich już z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu, iż przynależą do grupy „światlejszych i bardziej od reszty społeczeństwa postępowych ELIT”. Ktoś zapyta - pod jakim przymusem?! Przecież głosują jak chcą! Otóż sęk w tym, że oni nie głosują tak, jak chcą, lecz tak, jak im nakazuje „terror poprawności politycznej”. Niektórzy próbowali wyrwać się z tego środowiska , przykładowo Sikorski, Kamiński, Marcinkiewicz byli nawet członkami PIS-u, ale po krótkim czasie zorientowali się, że to nie jest ich „teren” i wrócili szybko na swoje miejsce, czyli do PO. Oni są w taki sposób uformowani, by nie myśleć logicznie. I niech was nie zmyli to, że tacy lewacy jak np. Michnik, Kuroń, Schetyna byli w opozycji do komunistów, bo ci co nie załapali się bezpośrednio do koryta, robili to skutecznie okrężnymi drogami. Demokracja znaczy dla nich to samo co autokracja władzy komunistycznej, dlatego od 2015 są przekonani, że winni ich porażek są ci, którzy odnieśli sukces i odebrali im władzę ! Stąd Kaczyńskofobia oraz monstrualna nienawiść i agresja do PIS-u !!!
Typowe dla antypisu, oskarżają Dobrą Zmianę o swoje grzechy. Pamiętam doskonale, że to Tuska wszyscy nazywali Pinokio, a nawet w szkole na Tuska mówili Kaczor Donald, a nie na PJK :-)
No właśnie! Dlatego dalej będę ich pytał, nawet jutro...
Pzdr