Startuje "Liga Robotów" min. Czarnka !!!!

10 mln zł - To kwota jaką min. Czarnek przekazał z budżetu MEiN na konkurs Liga Robotów celem zainteresowania dzieci ze szkół podstawowych tematyką robotyki.
3 tys. zł/rok - Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszego ucznia w szkole, lub wyróżniającego się niezwykłymi osiągnięciami w 1 dziedzinie dobrymi w innych. Wypłacane przez wojewodę w dwóch ratach.
3 tys. zł/rok - Stypendium Ministra Edukacji i Nauki - dla uczniów i sportowców za wybitne osiągnięcia (szczebel krajowy i międzynarodowy) - wypłacane jednorazowo.
248 zł/semestr - stypendium ministerialne dla uczniów szkół podstawowych za wybitne wyniki w nauce (zwykle średnia 5.0 lub 4,75) i co najmniej dobre zachowanie (decydują wyniki z poprzedniego semestru).
99,20 - 248 zł/m-c - stypendium socjalne dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej (dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 600zł)
*
*
*

=========================

IMO: Min. Czarnek wydał ponad 1 mld zł na Laboratoria Przyszłości dla podstawówek. Zawierają one roboty edukacyjne, drukarki 3d, gogle VR, stoły warsztatowo-montażowe, lutownice i inny sprzęt monterski.
Tymczasem lekcji informatyki jest od 4 kl. 1/tydz, w sumie 30h w roku. Z tego na dział, w którym można wykorzystać Laboratoria max 8-10 rocznie na grupę. Przy czym znaczna ich część to teoria: programowanie (by obsługiwać robota - ale nie każde dziecko jest w stanie je pojąć, bo programowanie jest trudniejsze niż matematyka) i grafika 3D (do drukarek).
Uczyć druku 3D i robotyki mają ludzie po 50, którzy zwykle nigdy wcześniej się z tym nie zetknęli, chyba, że na przelotnych kursach.
Jakie będą efekty takiej nauki? Myślę, że doświadczenie życiowe każdemu podpowiada.
Stąd jedyne wyjście by sprzęt za miliard nie rdzewiał i by było o nim głośno to zajęcia pozalekcyjne (najpewniej w ramach wolontariatu - bo brak na nie środków). I po to ten konkurs. Jeśli 10 milionów zł nie zachęci dzieci z podstawówek i zgłosi się za mało drużyn, to pewnie wkrótce znajdzie się druga dycha.
A co ze zwykłymi uczniami, tymi wybitnie zdolnymi i tymi z problemami? Co ze zwykłym nauczaniem kursowym? A kto się tym przejmuje? Ma być głośno, kolorowo i ma się kręcić. Siermięgą niechże się tym zajmą samorządy, dyrektorzy szkół itd.
Wysokość stypendium Ministra EN - za wybitne osiągnięcia - ta sama od 2011 r. - mimo, że inflacja zjadła już ponad połowę tej sumy.
Szkoła min. Czarnka w pigułce.

https://www.portalsamorzadowy....
https://www.gov.pl/web/edukacj...
https://strefaedukacji.pl/styp...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

28-02-2023 [06:47] - u2 | Link:

A co ze zwykłymi uczniami, tymi wybitnie zdolnymi i tymi z problemami? Co ze zwykłym nauczaniem kursowym? A kto się tym przejmuje?

To autor jest peda - gogiem i nie wie co ma robić ? Kto autora szkolił ? Kto autora kształcił ? :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

28-02-2023 [11:05] - Tomaszek | Link:

On tak smędzi sałe życie , na tej blogerni licznik pokazuje 10 lat i cztery miesiące . Gdzie indziej to pewnie zaraz pół wieku będzie .

Obrazek użytkownika u2

04-03-2023 [00:08] - u2 | Link:

On tak smędzi sałe życie

Artykuł na tematy oświatowe :

https://niezalezna.pl/477180-z...

I jeden z komentarzy :

ANTY-poPAPRANIEC 03.03.2023 23:48
Jeszcze NIGDY TAK DOBRZE NIE MIELI NAUCZYCIELE - JAK JEST OBECNIE! Ja pracuję 15 lat, kolega 32 i takich jak my jest tysiące! i BARDZO DOBRZE WIDZIMY WIELKĄ POPRAWĘ i w systemie nauczania oraz wynagradzania! Jedynie GRUPA post-pzpr-owsców Z BAŁAMUTEM broń-każem DRĄ GĘBĘ - bo im tylko O STOŁKI CHODZI!!! A broniarza SPRAWDZIĆ - i SPROWADZIĆ JEGO PENSJĘ DO poZIOMU NIErządów poPAPRAŃCÓW!!!

:-) :-) :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-02-2023 [07:47] - sake3 | Link:

Proszę się tak nie martwić,dzisiaj dziecko da sobie radę,zaś zauważone w trakcie nauki braki zawsze mogą być wyeliminowane.Niestety w przypadku pana @foros niechęć do ministra Czarnka jest aż nadto widoczna,przez co nie można nawet traktować jego wypowiedzi poważnie.Proszę się tak obłudnie nie zamartwiać,nie jatrzyć i nie być takim nienawistnikiem.To bardzo dobrze,że nowoczesność i technologia wkracza do szkół.Niekoniecznie latarnicy z nauką seksu i wyszukiwania ilości płci tak lansowani przez lewackie ugrupowania.. .

Obrazek użytkownika foros

28-02-2023 [21:14] - foros | Link:

Przewidywalne są te myki prop-agitu.
Nie da się zakrzyczeć faktów. To chociaż opluć autora, albo jakoś zdyskredytować. UB-eckie myki wiecznie żywe.

Obrazek użytkownika u2

28-02-2023 [21:24] - u2 | Link:

Nie da się zakrzyczeć faktów.

Ano, ale autor próbuje za pomocą wykrzykników :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-02-2023 [21:42] - sake3 | Link:

NIkt pana nie opluwa ani nie dyskredytuje.Pańska obsesja wobec ministra jest aż nadto widoczna.Czy nie lepiej dyskusję prowadzić na jakiś konkretny problem edukacji,co ewentualnie w tej edukacji zmienić ,co dodac ,co ująć.Ale konkretnie i rzeczowo.Dzisiaj na S24 poruszono sprawę nauczycielki z Poznania która nakrzyczała na wyjątkowo nieznośnego i złośliwego ucznia.Nauczycielka została zwolniona bo rodzice ucznia donieśli na policję.Może czas poruszyć publicznie takie problemy,bo jest ich wiele.Jak ma wyglądać edukacja jeżeli szkoła zamienia się w przychodnię terapeutyczną rozwiązującą sprawy zmiany płci ,seksualności.Pan tych problemów nie widzi? Nie są wazne? Już z góry krytykuje i skreśla pan zmiany które nawet jeszcze nie są wprowadzone w życie.I pan i opozycja robicie wszystko by wygrać wybory kosztem nieustannego ataku na każde posunięcie rządu..Więc niech pan powie co konkretnie i jak zmienicie po wyborach.Czego dzieci i młodzież maja się uczyć jak wzmocnić autorytet nauczyciela by nie było sytuacji ,że wyląduje z koszem na głowie. żeby nie było takiej sytuacji jak ta w Poznaniu i ta na Florydzie gdzie uczeń pobił nauczycielkę zabraniającą na lekcji grac na konsoli.Mówmy i piszmy o konkretach a nie ogolnikach i  bez wyładowywania niechęci na kimkolwiek.

Obrazek użytkownika foros

28-02-2023 [22:04] - foros | Link:

Szanowni Czytelnicy, 
Ci z Państwa którzy są tutaj dłużej i są zainteresowani tym co piszę znają moje poglady. One nie zmieniły się. 
Jeśli o nowych Czytelników chodzi, to mam nadzieję, że nie dadzą się Państwo zwieść starej resortowej grze, gdzie gdzie jeden resortowy udaje policjanta dobrego, drugi złego. A chodzi o jedno - zakrzyczenie faktów poprzez oplucie i obrzucenie ekskrementem autora.
Nie będę sie bawił w tę grę. 

Obrazek użytkownika tricolour

28-02-2023 [22:42] - tricolour | Link:

@foros

Proszę się za bardzo nie dziwić.

Większość z piszących tutaj partyjnych klakierów to ludzie starzy, których meandry szkolnictwa nie interesują. Czy dzieci będą durne czy mądre, to nie jest temat dla nich, bo już przestali żyć szkolą. Więc Pana krytyka, nawet najbardziej merytoryczna nie ma nic wspólnego z ich życiem. To po pierwsze.

Po drugie - co latwo sprawdzić trzema kliknięciami - siedzą od rana do wieczora w necie. Dosłownie od wschodu słońca, do północy, pisząc dwadzieścia, trzydzieści postów czyli non stop - co też widać.

No to pytanie - jak można w ogóle normalnie myśleć jeżeli jest się tak ograniczonym: wiekiem, horyzontami, ambicjami, standardami? Odpowiedz: nie można.

Pana krytyka szkolnictwa jest realnie atakiem na świat, w którym żyją, świat z telewizora, radia, netu. Atakiem nie na temat - bo temat ich zycia jest zadany z telewizora - tylko atakiem na cały świat.

No to się bronią, jak ich uczą z telewizora - tak jak mówią o Tusku.
 

Obrazek użytkownika u2

28-02-2023 [23:19] - u2 | Link:

A chodzi o jedno - zakrzyczenie faktów

Ano, to dlatego autor używa tak chętnie wykrzykników ? :-)

programowanie jest trudniejsze niż matematyka

Odwrotnie, w dobie ery cyfrowej pojęcie o programowaniu i obsługa robotów to naturalny tok kształcenia dzieci. Pamiętam, jak ekspierci od wszystkiego wyśmiewali mój postulat na NB, aby uczyć dzieci obsługi komputera i kalkulatora, a nie uczyć ich na pamięć tabliczki mnożenia :-)