Oświatowe żarty Prezesa Kaczyńskiego

Na spotkaniu z wyborcami w Jastrzębiu Prezes PiS odniósł się do pytania na tematy oświatowe. Cała wypowiedź Naczelnika państwa okazała się jedną wielką krotochwilą, w której zażartował on ze swoich wyborców
"Jeśli chodzi o konflikt (nauczycieli z ministrem), jest tak, że każde normalne państwo prowadzi swoją politykę oświatową, historyczną także w ramach tej oświatowej, która ma kształtować pewne postawy młodych ludzi, postawy propaństwowe, postawy patriotyczne" 
"Niestety pewna część ludzi pracujących w oświacie się temu przeciwstawia, bo ma inną, lewicową opcję. Tutaj szczególnie Związek Nauczycielstwa Polskiego, to była organizacja już od okresu międzywojennego o wyraźnie lewicowym charakterze ze znaczną penetracją także sił komunistycznych – ta tradycja niestety trwa
"Mają prawo mieć oczywiście swoje poglądy, ale nauka powinna iść w pewnym kierunku. Pretensje do ministra (edukacji Przemysława) Czarnka są generalnie takie, że on chce, aby ten kierunek był jednak uznawany przez wszystkie szkoły, a po drugie chce, żeby w szkołach zapanował większy porządek, niż jest w tej chwili, bo tam naprawdę bardzo często tego porządku nie ma”

W tych frazach wypowiedzi Naczelnika wyróżnić możemy kilka żartów.

Żart 1: polityka oświatowa rządów PiS
Rzeczywiście każdy rząd i każda poważna partia ma swoją politykę oświatową. I rzeczywiście jeśli chodzi o PiS jest ona taka jak zdefiniował Naczelnik: patriotyzm, postawy propaństowe, dodać możemy również propagowanie wartości tradycyjnych, podniesienie poziomu nauczania. Tyle, że jest to polityka obecna jedynie na ustach polityków PiS i to głównie w okresach przedwyborczych, takich jak teraz. Jeśli jednak chodzi o działania resortu oświaty to są one rozbieżne z tym co na ustach. Jest to bowiem przede wszystkim kontynuacja dotychczasowej polityki PO, PSL, SLD, AWS, UW polegająca na zrzuceniu możliwie dużej ilości spraw na samorządy i realizacji wytycznych UE. Był też taki okres, że PiS próbował realizować swoją politykę oralną, ale z tego zrezygnował. Przykład poziom nauczania, najpierw PiS wprowadził bardziej wymagające podstawy programowe, a teraz min. Czarnek zapowiada ich „urealnienie”. Dodatkowo wprowadza tzw. edukację włączającą (dzieci z niepełnosprawnościami – również intelektualnymi - będą uczyć się razem z resztą) co musi doprowadzić do obniżenia poziomu nauczania.

Żart 2: to głownie ZNP sprzeciwia się polityce oświatowej PiS 
Tutaj Naczelnik grubo zażartował licząc na generalny brak wiedzy wyborców PiS. Prawda jest bowiem taka, że polityce min. Czarnka sprzeciwiają się wszystkie znaczące związki, i instytucje oświatowe działające w PL (widać to było doskonale przy rządowym przedłożeniu ustawy o awansie zawodowym nauczycieli), a spośród nich najbardziej zażarcie protestuje oświatowa Solidarność dwukrotnie wnosząc o jego odwołanie. A przyczyną takiej postawy jest taktyka negocjacyjna Czarnak polegająca na zwodzeniu i oszukiwaniu partnerów co NSZZ jednoznacznie wyartykułowała. Solidarność chciałaby też powrotu do podporządkowania szkoły państwu a nie samorządom na co PiS nie zgadza się. Jeśli zaś o ZNP chodzi to niedawno odbyło się spotkanie Broniarza z Czarnkiem określane przez obu jako bardzo konstruktywne a 30 listopada kolejna tura tych rozmów.

3 Żart – sugestia, że ZNP to od zawsze instytucja niepatriotyczna
Związek Nauczycielstwa Polskiego powstał w roku 1905 jako oddolna inicjatywa polskich nauczycieli. Od początku określany był jako lewicujący i tak pozostało przez II RP. Wielu historyków mówi też o wpływach komunistycznych w centrali tego Związku w okresie końca II RP. I tutaj Naczelnik nie żartował. Niezwykle grubym żartem jest jednak sugestia, że organizacja ta była wówczas niepatriotyczną, tak jakby niepatriotyczny miałby być PPS. Nikt z poważnych historyków takiej tezy nie stawia. Przeciwnie wielu podkreśla, że to dzięki pracy polskich nauczycieli możliwe było powstanie AK, NSZ, polskiego państw podziemnego, a również szacunku dla II RP jako państwa, do dziś widocznego wśród ludzi starszych – którzy w tym państwie żyli. Jeśli zaś chodzi o osobistą postawę nauczycieli członków związku podczas I i II wojny, w czasie wojny z bolszewikami to była ona i bardzo chwalebna i bardzo godna. Dodajmy też, że i Wasilewska (córka wybitnego działacza PPS) i Broniewska stawiane jako sztandar wpływów komunistycznych w ZNP nie były członkami Związku, lecz redaktorami pisma dla dzieci i zostały zeń usunięte po wyświetleniu związków z Moskwą. Zaś po przejęciu rządów w PL przez komunistów mimo osobistej prośby tow. Wiesława, ZNP nie poparł nowej władzy za co nauczyciele dostali odpowiednią odpłatę w obniżeniu ich statusu materialnego.
Jeśli zaś chodzi o współczesny ZNP to niewątpliwie jego centrala jest antypisowska i prosldowska, ale czy antypatriotyczna albo antypaństwowa? Nie ma na to żadnych dowodów. Przeciwnie i ZNP i nauczyciele ogólnie wyraźnie wsparli pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Nie było tutaj żadnego bojkotu. Również w aktualnej trudnej sytuacji kraju nie ma wywrotowych akcji antypaństwowych, choć obiektywne, czysto zawodowe przyczyny ku temu istnieją. Już bardziej atypaństwowy jest PiS, który w imię własnego partyjnego interesu bezpardonowo atakuje szkoły głęboko w doopie mając „młodzieży chowanie”. Bo propagandowe ataki państwa na nauczycieli – czyli de facto na szkołę –  zawsze najbardziej negatywnie odbiją się na uczniach.
Last but not least – oboje rodzice Naczelnika – przynajmniej wg art. „Hieny roku” Łazarewicza – jako nauczyciele byli członkami ZNP. Czy oni też byli lewicowi i niepatriotyczni?

Żart 4: min. Czarnek chce porządku w szkołach.
Może i prof. Czarnek tego chce. Nie znam min. Czarnka więc trudno mi to stwierdzić. Pewnym jest natomiast, że nic w tym kierunku nie robi. Podobnie jak wszyscy inni poprzednicy z PiS. Jedynym ministrem rządu Morawieckiego który okazał wsparcie szkole w tym elemencie jest min. Ziobro, którego resort przygotował ustawę przywracającą dyrektorom zwyczajowe prawo karania uczniów karami porządkowymi typu: posprzątaj co nabałaganiłeś, przeproś za wyrządzone krzywdy, wyrównaj szkody, które popełniłeś. Nadal jednak uprawnień takich nie mają poszczególni nauczyciele, a jeśli je stosuję to bardziej prawem uzurpacji i swojego osobistego autorytetu. 

Żart 5: PiS chce jednolitej polityki w szkołach.
Ten żart przednie udał się panu Prezesowi. Gdyby PiS tego chciał to miał 8 lat na przywrócenie szkół państwu od samorządów. Czemu wiele samorządów przyklaskuje. Z jakichś względów PiS tego jednak nie robi i zrobić nie ma zamiaru, choć tylko wtedy możliwa będzie jednolita polityka w szkołach.
**********************

Żart 6: Pragmatyka nauczycielska wg PiS
Druga część pytania wyborcy dot. uposażenia nauczycieli. W odpowiedzi Naczelnik znowu zdobył się na żart:
„jeżeli chodzi o te 18 godzin, można dyskutować. Zaproponowaliśmy wyraźną podwyżkę płac, ale przy zwiększeniu tej liczby tygodniowej na poziom wcale nieprzekraczający przeciętnej Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, to nie zostało przyjęte"
Nie będę się nad tym szerzej rozwodził bo o sprawie pisałem obszernie i szczegółowo, ale na dzień dzisiejszy wg danych MEiN nauczyciele tygodniowo mają średnio 3-4h nadliczbowe (różnie ministrowie mówili). Cała „podwyżka” PiS sprowadzała się więc do dwóch rzeczy:
a.    Wpiszemy wam godziny nadliczbowe do pensum i o tyle wzrośnie wasza płaca zasadnicza
b.    W zamian za to pracujecie dniówkę tygodniowo tzw. dostępności gratis
Czyli konkretnie:  nauczyciele mają zarabiać tyle samo co średnio (średnia arytmetyczna) i tak zarabiają (18h +4 nadliczbowe) ale każdy tę średnią osiąga, a w zamian pracują dniówkę dostępności tygodniowo gratis.
Nie ma na świecie organizacji pracowniczych, które zgodziłyby się na podobne propozycje, z czego każdy zdroworozsądkowo myślący człowiek zdaje sobie sprawę. Żart Naczelnika jak zwykle przedni, wręcz bombastyczny.
Tyle o żartach Naczelnika Państwa z edukacji.

Zniszczenie jakiegokolwiek narodu nie wymaga użycia bomb atomowych czy rakiet dalekiego zasięgu. Wystarczy obniżyć jakość kształcenia i pozwolić uczniom oszukiwać na egzaminach.
Pacjenci umierają przez takich lekarzy
Budynki rozpadają się przez takich inżynierów
Pieniądze są marnowane przez takich ekonomistów i księgowych
Sprawiedliwość nie istnieje prze takich prawników i sędziów
System upada przez takich ustawodawców.
Upadek oświaty to upadek narodu.

PS
Czy ktoś może wie, czy bracia Kaczyńscy jako nauczyciele akademiccy w końcówce lat 70-ych nie byli może członkami ZNP?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

28-11-2022 [16:23] - AŁTORYDET | Link:

ZNP to postkomunistyczna skamielina. Proszę podać jakikolwiek postulat ZNP, który realnie wpływałby na  poprawę poziomu kształcenia. Jedyne o co co walczy ZNP, to ochrona interesu nauczycieli. W ogromnej większości - do odpalenia. 

Obrazek użytkownika foros

28-11-2022 [17:56] - foros | Link:

1. Jeśli jest pan zainteresowany postulatami ZNP to proszę wejść na ich strony, na relacje z miasteczka edukacyjnego, tam tych postulatów jest dużo, może pan sobie wybrać te które uważa pan za związane z kształceniem
2. Twierdzenie że ZNP to komunistyczna skamielina jest tak samo prawdziwe jak to, że Solidarność to ubecka ustawka
3. Jeśli ktoś uważa, że bez dobrych, zmotywowanych nauczycieli da się zrobić wysoki poziom kształcenia w szkołach to powodzenia. Dotąd nikomu nigdzie ta sztuka nie udała się.

Obrazek użytkownika tricolour

28-11-2022 [19:35] - tricolour | Link:

@foros

Nikt nie przeczyta zalinkowanych adresów, bo na NB są głównie stare dziady, ktorym szkoła zwisa i powiewa. Dzieci już dorosłe więc szkola jest takim samym abstrakcyjnym tworem jak sąd i jeśli telewizor każe nienawidzić sędziów, to dziady nienawidzą. A jeśli nauczycieli, to nauczycieli. Lub lekarzy gdy czegoś chcą. Najgorzej gdy chcą pieniędzy, to wtedy mogą iść na kasę do Biedronki.

Poza tym dziady siedziały w szkole pod sznurek równo i nie znają innego sposobu oddziaływania jak kij.  Dopóki mają co do gara włożyć, będą chwalić PiS, bo dziady poza garem nie mają żadnych innych ambicji.

A normalny człowiek ma dzieci w prywatnej szkole. Ostatnio w naszej był apel z okazji dnia niepodległości. Zapytano o kilka spraw, miedzy innymi, kto z dzieciaków chce wyjechać z PL. Podniosły się prawie wszystkie ręce z czego wniosek, że zostanie w kraju "kadra" w sam raz do biegania z jęzorem przy podłodze w jakimś Amazonie...

Taka będzie cena olania szkolnictwa, ale dziadów to nie interesuje z racji ograniczonego horyzontu.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-11-2022 [20:47] - Edeldreda z Ely | Link:

Cóż, jak to napisał swojego czasu Ijontichy vel Baryon:
"Teraz to już wystarczą trzy przedmioty:
- krok marszowy, 
- nauka zbierania szparagów i mycia garów na zmywaku, 
- język niemiecki".

...

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2022 [21:12] - sake3 | Link:

No ,nie tylko.....Wskazany jest jeszcze język rosyjski ubogacający polską edukację( nie wiem czy własciwie polską) w myśl debaty w telewizji Rassija1 z której wynikło,że Rosja przywróci kontrolę nad terytorium Polski,i Panstw Bałkańskich oraz zlikwiduje Ukrainę Wszystkie te narody nazywające się niepodległymi zostaną jako barbarzyńskie wchłonięte przez Rosję jako imperium rosyjskie,rosyjskojęzyczny dwustumilionowy kolektyw.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-11-2022 [22:10] - Edeldreda z Ely | Link:

Ale mam też inne doświadczenie. W apogeum nauczania online przez dwa dni przysłuchiwałam się z ukrycia lekcjom, w których uczestniczyła moja pociecha. Miło byłam zaskoczona poziomem prowadzenia lekcji i zaangażowaniem  nauczycieli. Za to zachowanie dzieci pozostawiało wiele do życzenia... Przypomina się niezapomniany epizod Mleczki z Chłopaki nie płaczą... "Trudno znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, ale jeszcze trudniej znaleźć dobre dziecko"... 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

28-11-2022 [23:40] - Roz Sądek | Link:

@Edeldreda z Ely
...przez dwa dni przysłuchiwałam się z ukrycia lekcjom, w których uczestniczyła moja pociecha. Miło byłam zaskoczona poziomem prowadzenia lekcji i zaangażowaniem  nauczycieli.
=========
Zaintrygował mnie ten akapit. Do jakiego innego odnosiła Pani ten poziom i w czym się objawiało zaskakujące Panią zaangażowanie nauczycieli? Nie pytam z złośliwości, ale o nauce zdalnej powszechnie panują całkowicie odmienne opinie.
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-11-2022 [23:49] - Edeldreda z Ely | Link:

Jeśli Pan pozwoli, odpiszę jutro, bo dziś już padam na pysk - bom się w tej pracy płatnej wg kategorii zaszeregowania, a nie wyników nazapie... dzisiaj 😉

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [10:12] - Edeldreda z Ely | Link:

@ Roz Sądek 
@ Autor

Szkoła SP syna bardzo szybko zmobilizowała się dostosowując się do wyzwań kształcenia online. Lekcje trwały 45 minut, między lekcjami 10 minutowa przerwa. Kto komputera nie miał lub miał za słaby, można było wypożyczyć komputer ze szkoły. Zajęcia odbywały się na Zoomie. Swoją postawą nauczyciele starali się zachęcić uczniów, zainteresować przedmiotem i pokrzepić w trudnych okolicznościach. Tylko jednej z nauczycielek puszczały nerwy, a to, chyba nieduży odsetek... Można powiedzieć, że stworzono dzieciom takie warunki, że wystarczyło korzystać... Ale materiał, który przekazujemy do obróbki oświacie jest już po części ukształtowany - delikatny, kruchy, często poraniony przez trudne sytuacje rodzinne oraz mimo młodego wieku - tkwiący już  w nałogu... To nie nauczyciele wetknęli naszym milusińskim do rocznej łapki smartfon...

Odwrócę kota ogonem, tak, by stał frontem do  optymizmu i zadam pytanie - co innego, jak nie powołanie decyduje o wybraniu marnie płatnej ścieżki zawodowej, gdzie zamiast prestiżu społecznego coraz częściej spodziewać się można kubła na głowie..? 

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [10:29] - tricolour | Link:

@Edel

A dlaczego ścieżka ma być marnie płatna?  

No przepraszam, właśnie zapisujemy syna ba kolonie letnie, tygodniowe, sportowe, bez języka polskiego, wyłącznie angielski: transport, posiłki, ubezpieczenia, bogaty program. Trochę ponad dwa tysiące.

Dlaczego od razu zakłada pani dziadostwo i marnie płatną ścieżkę? Bo co? Bo tak wpojono od małego, że życie polega na żebractwie i zbieractwie?

Dlaczego nauczyciel nie może zarabiać 10tys podstawy skoro za wymianę łuku u dentysty, trwa kwadrans, płace dwie stówy? Osiemset na godzinę? Sześć tysięcy czterysta dziennie.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [14:35] - Edeldreda z Ely | Link:

Tricolourze Drogi, gdybym Cię mniej znała, założyłabym, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, ale, że przez konstelacje liter, wyszłe spod Twoich rąk w mojej wyobraźni rysuje się Twój rysopis (wszystkie wielkie litery także celowe)  zakładam, że szukasz zaczepki lub guza. W tym drugim Ci nie pomogę, ale na zaczepkę z chęcią odpowiem. Ja nie twierdzę, że ma być, jak jest z tymi uposażeniami. Nie w mojej mocy leży to zmieniać. Ale znam tylko jedną grację wykonującą zawód nauczyciela, a chodzącą w ciuchach od M. Korsa - ale Ją stać na to, bo do 22 codziennie udziela korepetycji... Swoją drogą poruszyłeś frapujacy temat - kto i gdzie przyzwolił na to, by niemalże całkowicie wyprowadzić stomatologię i ortodoncję spod strefy refundowanej lokując w prywatnej sferze, hę? Tak się na to spokojnie godzisz? Przyzwyczaiłeś się, że tak ma być i bezrefleksyjnie akceptujesz? 

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-11-2022 [15:07] - Pani Anna | Link:

Całkiem poza tematem -  M.Kors to kicz kompletny, ale skoro ta gracja codziennie do 22.00 udziela korepetycji, to i tak nie ma gdzie tego pokazać. Swoją drogą za moich czasów korepetycje były obciachem, teraz nawet przy tym żałosnym poziomie kształcenia stały się koniecznością. To świadczy i o nauczycielach i o uczniach.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [18:19] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna
Ależ ma gdzie pokazywać - w szkole, a że uczy w LO, to myślę, że czerpie z tego pokazywana wiele satysfakcji. 
PS moja dobrze ubrana koleżanka jest Pani zdania - twierdzi, że Michael Kors to  amerykański wieśniak 😊

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-11-2022 [19:04] - Pani Anna | Link:

@Edelderda
Cieszę sie, że ktoś podziela moją opinię. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [19:14] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna
Zresztą po fotce od razu widać, że ma Pani i gust i styl 🙂

Obrazek użytkownika u2

29-11-2022 [19:20] - u2 | Link:

Michael Kors to  amerykański wieśniak

Aby na pewno ? Wiki podaje, że prawdziwe nawisko Anderson, a matka żydówka. Czyli mieszanka Szweda z Izraelitką. Ma chłop głowę do interesów po matce. A zimną krew po ojcu :-)

https://en.wikipedia.org/wiki/...

 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [19:27] - Edeldreda z Ely | Link:

Powiem koleżance 🙃 Nie sądzę jednak, by zrobiło to na niej wrażenie, ubiera się bowiem jeszcze o półkę, dwie wyżej 😉

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-11-2022 [19:44] - Pani Anna | Link:

@Edelderda
Półki półkami,  ale pewnych rzeczy nie kupi się za pieniądze...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [20:14] - Edeldreda z Ely | Link:

Koleżanka nie jest także pozbawiona bardziej ukrytych walorów. Po prostu ma słabość do fatałaszków, a ja - im bardziej Ją poznaję, tym bardziej jestem skłonna tę słabość jej wybaczyć. W dzisiejszych czasach pierwszych wrażeń i ornamentów przebojowy wygląd może wiele ugrać nie tylko dla osobistych celów, ale i dla innych... Często obserwuję, jak Koleżanka bierze w obronę mało znaczących i nieistotnych i dzięki swoim atrybutom idzie jak taran, a decydentom (którymi przecież w końcu przeważnie są faceci) miękną rury 🤪 W ten sposób Koleżanka za pomocą tego, co można nabyć załatwia to, czego nie da się kupić, tj. wpływa na decyzję innych i inspiruje ich do fatygi dla maluczkich ✌️

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-11-2022 [21:28] - Pani Anna | Link:

@Edelderda
Nie mam nic przeciwko fatalaszkom, sama mam również te słabość. Jeszcze na studiach potrafiłam nie jeść przez 2 tygodnie obiadów,  żeby kupić sobie jakiś upatrzony ciuch. Taką ma naturę,  potrzebę i poczucie estetyki. Chodzi mi raczej o wyczucie i dobry gust, tego nie da się kupić.  Widać to po pożal się Boże celebrytach, nawet, a może zwłaszcza tych, którym doradzają "styliści ". Dlatego mam nadzieję,  choć to absolutnie nie jest moja sprawa, że mówiąc o przyjaciółce ubierającej się  o dwie półki wyżej od M.Korsa nie chodzi o ciotkowate kostiumiki i pikowane torebusie na złotym łańcuszku w cenie samochodu czyli, a jakże,  o Coco Chanel we własnej osobie.

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [15:29] - tricolour | Link:

@Ely

A co się zmieni gdy będę kontestował refleksyjnie prywatną stomatologię? Żyję w takim, a nie innym środowisku i albo się do niego dostosuję, albo nie. Pytanie o cenę jednego i drugiego, o bilans tychże - czy lepiej walczyć i odnosić rany w imię możliwego zwycięstwa czy też lepiej nie walczyć gdy można stracić życie. Odwieczny dylemat.

Pani kolega marynarz pisał kiedyś, że przemytnik w komunie zaspokajał podstawowe potrzeby ludności w czasach niedoborów. Nie widziałem wtedy slowa krytyki, na zasadzie, że w takim razie produkcja Zyklonu B rozwijała przemysł chemiczny albo zawód płatnego mordercy rozwija metalurgię metali nieżelaznych wszak łuska jest mosiężna.

Nie w tym widzę rzecz, nie w dylematach, nie w interpreracjach. Rzecz widzę w konsekwencji ich stosowania. I w tym rozumieniu stomatogia prywatna, jako technologicznie i sprzętowo nieskomplikowana wyszła do strefy prywatnej tak, jak lakiernictwo pojazdowe.

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [20:37] - tricolour | Link:

@Ely

A'propos Korsa - ludzie biedni wydają pieniądze, by wyglądać na bogatszych. Ludzie bogaci nie mają problemu, by wyglądać na biedniejszych jeśli pozwoli to zaoszczędzić pieniądze.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [21:21] - Edeldreda z Ely | Link:

@Tricolour
Znam jednych i drugich. Znam też typ, który korzysta nie tylko z lusterka wstecznego, bo swój wygląd traktuje jako mimikrę... 😉

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [11:24] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely......Nie tylko w szkole można oczekiwać kubła na glowie.Bo za tym przysłowiowym kubłem stoją ludzie ,w każdej pracy,firmie, w zakładach przemysłowych czy w usłudze.Wszedzie jest zawiśc ,okropny szef,wyścig szczurów.Zamiast ustawicznego i namolnego rozpatrywania niskich płac nauczycieli jako źródła takiego zachowania  sie dzieci czy młodzieży należy szukać przyczyny gdzie indziej.Niestety nie szuka się a jesli już to i tak lepiej udawać,że się nie widzi.I nadal wali się w rząd jako przyczynę szkolnych niepowodzeń i nieprawidłowości.Jak w każdej pracy sa nauczyciele bardziej lub mniej wykwalifikowani,róznie zainteresowani swoją pracą,niejednokrotnie w ogóle nią nie zainteresowani,albo wręcz jej nie lubiący.Tego niestety jakoś nie bierzemy pod uwagę.Czy sądzi Pani że podnoszenie pensji zmieni cośkolwiek? U mnie w domu dziewczynki były zadowolone ze zdalnego nauczania i bardzo pilnie się przykładały,ale czy wszystkim dzieciom ten system miał odpowiadać? Zamiast poważnej dyskusji na temat szkolnictwa mamy tylko jeden -nauczyciele za mało zarabiają.

Obrazek użytkownika Darek65

29-11-2022 [08:55] - Darek65 | Link:

@tricolour
"Nikt nie przeczyta zalinkowanych adresów, bo na NB są głównie stare dziady, ktorym szkoła zwisa i powiewa" - myślę, że Twoja opinia jest zbyt pochopna i niesłusznie skierowana ku starym dziadom. Sam jestem pomału "starym dziadem", dzieci mam już dorosłe, a mimo to jestem zainteresowany pozytywnymi zmianami. Kiedyś już wyraziłem tu swoje zdanie i nadal je podtrzymuję. Nauka powinna być przywilejem, a nie obowiązkiem. Wiedza jest takim samym towarem, jak cokolwiek innego. Nic, co jest za darmo nie jest szanowane. I na koniec, największymi wrogami nauczycieli, są sami nauczyciele. W imię zawodowej solidarności chronią nauczycielskie zera, zamiast ich piętnować. Pamiętacie słowa Strzembosza, że aparat sędziowski sam się oczyści? Sam się nie oczyścił, a wręcz doszły kolejne patologie. I są bardzo zdziwieni, że Polacy oceniają ich bardzo negatywnie.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

29-11-2022 [09:33] - AŁTORYDET | Link:

@Tęczowy:
Ja bym tak ostro dziadów-nauczycieli, Tuska, Schetyny i ferajny, nie oceniał. Zauważ, tęczowa papugo, że c.a 2/3 Sejmu i prawie każdej Rady, okupują nauczyciele. Z widocznym skutkiem. 

Obrazek użytkownika Jabe

28-11-2022 [17:52] - Jabe | Link:

Jeśli jednak chodzi o działania resortu oświaty to są one rozbieżne z tym[,] co na ustach. – A w jakiej dziedzinie nie są?

Obrazek użytkownika spike

28-11-2022 [21:39] - spike | Link:

Nauczyciel z powołania, nie należał do ZNP, często miał utrudnione życie, bo lewactwo ZNP nie tolerowało niezależnych nauczycieli, podobnie było w innych zawodach, znam takich ludzi z tamtego okresu, opowiadają co jak było, ZNP do zaorania, niech sobie pędzą dalej bimber - w jakim kraju by to było dopuszczalne !

Jakość nauczania widać jak z roku na rok spada, z tego powodu zostały zniesione egzaminy wstępne do szkól średnich, czy studiów, by miernota mogła się załapać na byle jakie studia "gotowania na parze".
Jakby nauczyciele byli premiowani zależnie od wyników nauczania, zajęć pozalekcyjnych, jakieś olimpiady, kółka zainteresowań, wyniki w nauce, maturze, potem ilości studentów od danego nauczyciela, to może miernota nauczycielska by się wykruszyła, zostaliby ci, którzy mają powołanie, zależy im na uczniach, potem na kasie.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

28-11-2022 [23:27] - Roz Sądek | Link:

@Autor
Szanowny Panie, w wielu zawodach pracownik podlega permanentnej ocenie. czy pracujący w systemie akordowym tokarz, czy budowlaniec, podobnie jak pracownik najzwyklejszego działu sprzedaży jest oceniany z aptekarską dokładnością i wg tej oceny mierzonej w złotówkach przychodu dla firmy jest wynagradzany. Nie inaczej jest z pracownikami pracującymi wyłącznie głową, m. in. konstruktorami, projektantami, architektami, ba, całą grupą prawników. To można by pociągnąć na parę akapitów. Jest jednak przeogromna grupa zatrudnionych, którzy mają te same co ww. żołądki, ale po prostu przychodzą do pracy i biorą pensje wg ustalonego taryfikatora. Te taryfikatory mają różną konstrukcję, jednak ich trzonem jest staż pracy, posiadane wykształcenie i pełnione stanowisko. Ta przeogromna grupa bierze płacę nie związaną z wynikami pracy, nikt nawet nie próbuje czegokolwiek ruszyć i pewnie prędko do tego nie dojdzie. To co napisałem jest przyczyną miernej kondycji wielu instytucji, a że dotyczy to głównie tzw. budżetówki, to miernej kondycji całych dziedzin życia. Piszę banały, ale regularne, wymuszane strajkami, czy ich zapowiedziami podwyżki pogarszają jedynie sytuację. Dziś programista i operator kosztownej obrabiarki CNC, maszyny która kosztuje miliony, i w ciągu sekundy nieuwagi lub błędu tego pracownika może zniszczyć obrabiany przedmiot wart pół miliona złotych zarabia bardzo niewiele więcej niż kwoty wymieniane w żądaniach płacowych m. in. pracowników oświaty, a połowę tego co obecnie zarabia utytułowany naukowiec, który przez całe życie czegokolwiek nie wymyślił, ale ma 50 lat stażu pracy. To nie jest normalna sytuacja i takiego czegoś nie znajdziemy w niektórych krajach, zwanych niekiedy tygrysami. Jakie problemy zawodowe nurtują nauczycieli - wszystkich szczebli, w Korei, Indiach, Chinach i Japonii można przeczytać w materiałach ich regionalnych czy krajowych sympozjów, dlatego kończę. Ilekroć jestem za granicą, a mam okazję, interesuję się tym tematem, ze względu na właśnie całkowitą odmienność "programów" nauczania, podejścia do tematu i osiąganych i przez uczniów i studentów wyników. Jak każdy w Polsce mam w rodzinie nauczycieli, w moim przypadku ca 30%. Sam sporadycznie uczyłem przedmiotu technicznego. BTW, każdemu życzę jak najwięcej.
       

Obrazek użytkownika foros

29-11-2022 [01:54] - foros | Link:

@Roz Sądek
Dzięki za ten głos.
Skoro poruszył pan temat płac i systemów edukacyjnych to proszę odpowiedzieć mi na pytanie, jakie zna pan kraje i systemy oswiatowe, gdzie poziom wynagrodzenia nauczycieli jest niski na tle społeczeństwa ale za to poziom absolwentów szkół wysoki (poza PL)

I uwaga:
Operator CNC to średni szczebel techniczny , jego praca polega na przenoszeniu materiałów do obróbki i pilnowaniu, czy podczas obróbki nie dochodzi do awarii. Dostają za to ponad 3 tys.zł. Operatorzy programiści znają ponadto program do wpisywania danych. W zależnosci od tego jak dobrze mogą zarobić ponad 2 razy tyle. Ani ich wiedzy ani odpowiedzialności nie da sie porównać z nauczycielem, który - jeśli coś stanie się uczniom - odpowiada przed sądami, musi umieć zarządzać grupą, rozmawiać z ludźmi a każdy przedmiot jest bardziej rozległy i skomplikowany niż CAD.
Jeśli w PL "pełny nauczyciel" ma zarabiać na poziomie początkującej pielęgniarki, początkującego policjanta, czy technika średniego szczebla z firm to kim będą absolwenci tych szkół? Wiadomo: robotnikami niemieckich fabryk i monterami w polskich hurtowaniach i montowniach. Polscy inżynierowie będą bowiem tak słabi, że nie będą w stanie wymyśleć i produkować żadnych skończonych produktów. I byc może o to w tym wszystkim chodzi i taki jest prawdziwy cel polityki oświatowej PIS. Bo w Federacji Europejskiej nie wszyscy będą mogli być prawnikami, lekarzami i menedżerami. Prócz nich muszą być rolnicy, rzemieślnicy, robotnicy i technicy średniego szczebla a tutaj Polacy zawsze świetnie sprawdzali się. I po to jest prof. Czarnek, by to zadanie wykonać.

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [09:43] - sake3 | Link:

Polscy inżynierowie nie są i nie będą tak słabi jak pan to prorokuje.Polacy nie są tak głupi i okropni,że pan Stuhr aż musi udawać za granicą że nie jest Polakiem.To tylko presja by Polaków utrzymywać w przekonaniu że są kimś gorszym A już wytłumaczenie,że w Polsce są niedouczeni inżynierowie,z powodu niskich pensji nauczycieli zakrawa na śmieszność.Pani @Edeldreda słusznie zauważyła kontrolując dyskretnie naukę swojego dziecka,że nauka zdalna nie musi być problemem jeżeli nauczyciel potrafi w tej formie lekcję poprowadzić a dziecko tę formę akceptuje i umie wykorzystać.Ja też to w swojej rodzinie zaobserwowałam.To nie ma nic wspólnego z pensją nauczyciela.Chcieć muszą obie strony.Pan @foros pisze-,,polscy inżynierowie nie będą w stanie wymyślć i wyprodukować żadnych skończonych produktów bo taki jest cel polityki PiS''.Żenujące stwierdzenie,aż się wierzyć nie chce.Prosze panie foros o zapoznanie się się stronami chocby w internecie ile jest artykułów o osiągnięciach,nowatorskich pomysłach własnie polskiej myśli technicznej Problemem jest natomiast to jak te badania i te mysl się wspiera.Uczeń musi być przekonany,że jego chęć do nauki ,upór i zainteresowanie jakąś jej dziedziną zostanie docenione.Nauczyciel musi być przekonany,że jego nauka jest zrozumiała dla dziecka,ale też i wymagać od siebie a nie tylko krzyczeć o pieniądze i urządzać happeningi.Pan @foros już jest przekonany że Federacja Europejska jest nieuchronnością nas czekającą.Widzi Polaków zapewne tylko na zmywaku,dlatego że nie szanuje Polaków tak naprawdę nic o nich nie widząc.

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [10:18] - tricolour | Link:

@sake

Kobieto, zejdź na ziemię z telewizora.

Nauka zdalna, kiedy była, to oprogramowanie dla szkoły, dla ucznia, kamery do komputera i sam komputer, do tego w miarę szybkie i stabilne łącze. W katolickiej szkole u salezjanów we Wrocławiu nie bylo nauki zdalnej do wakacji, a to nie jest szkoła specjalna dla debili. Więc nie gadaj tylko zdobądź najpierw jakąś wiedzę.

Co do tych inżynierów polskich z sukcesami, to gdzie oni pracują? Społem? Lewiatan? No gdzie? Masz jakąś nazwę firmy?

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [10:28] - sake3 | Link:

Być może pan jest takim niewydarzonym inzynierem,ale nie można wszystkich osądzać jednakowo.

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [10:46] - tricolour | Link:

@sake

Może i niewydarzonym. Lustra uzywam głównie w samochodzie gdy patrzę do tyłu więc mnie za bardzo obraz własnego fisis nie interesuje.

Coś ci powiem - dzieci z naszej szkoły, z programu IB, po międzynarodowej maturze są wręcz zapraszane przez zagraniczne uczelnie, które mogą na bieżąco śledzić osiągnięcia ucznia, często bardziej doceniając pozaszkolne niż czerwone paski.

Z polski zainteresowanie jest zerowe. Zerowe, na cholerę komu dobry uczeń? Jeszcze będzie czegoś chciał...

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [12:10] - sake3 | Link:

W takim razie czas najwyższy by to zmienić,Uczciwa debatą a nie tylko stękaniem o malo zarabiających nauczycielach.Przecież zawsze można podglądnąć programy szkół świetnie uczących. Podstawowych i średnich, prywatnych i publicznych Zobaczyć różnice nie tylko w pensjach ale i nauczaniu. To jest niestety możliwe tylko przy wzajemnym szacunku do siebie samych Polaków. Tych dorosłych i tych młodych.Obrzucających sie błotem nawet bez powodu.Jak mają się czuć moje dzieci po przeczytaniu jak pan ich matkę nazywa zachlanym wycirusem niegodnym zostać matką i bolszewickim ścierwem słuchającym jakiegoś Martyniuka o którego istnieniu dowiedziałam sie niedawno? Mają poczuć sie gorsze,niewiele warte i z pewnościa zostana marnymi inżynierami bo tak uważa pan foros? Jeśli tu na NB debata ma być prowadzona na takim poziomie to wyżej też nie należy oczekiwać nic innego.Więc czekajmy aż sprawę oświaty załatwią za nas obcy.

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2022 [12:59] - tricolour | Link:

@sake

A teraz zupelnie serio: nie pomyślała Pani (tak, celowo piszę wielką literą) jak działa na czytelnika sformułowanie o mordzie Mossbacher i jak poniża to autora takich słów? Przecież wielokrotnie zwracałem Pani uwagę, że skupia się Pani za czesto na ulotnej urodzie, która zresztą każda kobieta - nawet najpiękniejsza - zawsze poprawia. Zaczynalem przed laty pisząc że musi być Pani poziomkowej urody skoro tak zwraca uwagę na cudzą. Ale nic to nie dało... Lempart była dalej świnią, ale gdyby była w pisie, to by nią nie była, prawda?

Więc proszę się zastanowić o czym i Pani pisze, i my wszyscy. I starać się wziąć własne winy na własne barki, a ja swoje winy na swoje.

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [13:21] - sake3 | Link:

Jakoś nie przypominam sobie abym wielokrotnie osadzała urode pani Mossbacher czy Lempariowej oprócz uwagi o botoksie albo nazywała kogoś świnią, a pan jako rycerz niezłomny musiał te panie przed moim chamstwem bronić. Faktem jest,że to mnie pan wziął na swój celownik nie kryjąc zresztą,że jestem idealną ofiarą do ubliżania i że każdy może na mnie napluć i mnie poniżyć a ja i tak się nie odezwę.Prosze sprawdzić swoje wpisy.Oczywiście że sie nie odezwę,bo cóż takiego prawdziwego może pan o mnie wiedzieć.Chciał mnie pan zapewne sprowokować do ostrej wymiany zdań.Tym samym nie musi pan nic brać na swoje barki. ja na swoje tym bardziej Zresztą to jest blog na temat oświaty a nie prywatna wymiana zdań dwu osób dodatkowo nie na temat. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-11-2022 [13:53] - Pani Anna | Link:

@sake3
Ty jak zawsze nie pamiętasz.  Za to my pamiętamy. Ile razy pisząc o konkretnych osobach z opozycji, zwłaszcza o kobietach musiałaś wtrącić uwagę o ich " urodzie". Polityka to nie konkurs miss powiatu, a ty może też wreszcie udostępnilabys jakąś swoją fotkę,  żebyśmy mogli kontemplować twoją fizys. No i to histeryczne rozpamiętywanie ile razy ci kto i co napisał. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-11-2022 [23:41] - Edeldreda z Ely | Link:

@Sake3, @Tricolour
W temacie wykorzystania potencjału młodych zdolnych w zmieniającym się świecie, a także koniecznej nauki wyciągania wniosków i  ewoluowania wraz z sytuacją w szkolnictwie. A propos też rankingów amerykańskich uczelni, które swojego czasu przedstawił Imćwaszeć, a które to prezentują wśród swoich zasobów studentów z Azji, polecam Państwu film, bazujący na faktach, pt. DARK MATTER. Dla kogoś, kto nie widział, lub temat wydaje mu się nudny, za wystarczającą zachętę być może uzna fakt, że gra tam Meryll Streep. Tym razem zagrała idiotkę i zrobiła to świetnie. 

Obrazek użytkownika u2

30-11-2022 [00:18] - u2 | Link:

film, bazujący na faktach, pt. DARK MATTER

A gdzież można ten film obejrzeć ? Oceny nie są zbyt zachęcające, choć temat ciekawy, czyli strzelanina na uniwerku w Iowa :

https://en.wikipedia.org/wiki/...(film)

Critical reception
On review aggregator Rotten Tomatoes, the film holds an approval rating of 40% based on 40 reviews, with an average rating of 4.99/10. The site's critical consensus reads: "The creaky plotting, inscrutable characters, and unconvincing ending make it difficult for audiences to connect with Dark Matter".[5] On Metacritic, the film has a weighted average score of 49 out of 100, based on 16 critics, indicating "mixed or average reviews".[6]

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-11-2022 [07:52] - Edeldreda z Ely | Link:

u2@

BTW - dzięki u2 - ktoś może mógłby mieć nieuzasadnione nadzieje, że siadając do filmu można jednak nie znać finału - teraz może pozbyć się złudzeń... 🤪

Obrazek użytkownika u2

30-11-2022 [10:29] - u2 | Link:

teraz może pozbyć się złudzeń...

Czyli co ? Istnieje ta ciemna materia międzygalaktyczna ? Czy nie istnieje ? To najbardziej frapujące mnie pytanie. Strzelaniny w uniwerkach się zdarzają, i zapewne będą się zdarzać, bo to strefa zdemilitaryzowana, a każdy psychol ma łatwy dostęp do broni w USA. Z całą pewnością nie poszło by mu tak łatwo, gdyby jego znajomi, których bezlitośnie zabił, byli uzbrojeni. To są proste sprawy, ale jak rozumiem nie ma na nie odpowiedzi w tym filmie ?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-11-2022 [11:26] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Zrób przyjemność cioci Edeldredzie i obejrzyj, sam wyciągając wnioski. Odpowiedzi są, lecz nie spoczywają na tacy 🙂

Obrazek użytkownika Roz Sądek

29-11-2022 [10:43] - Roz Sądek | Link:

@foros
Ani ich wiedzy ani odpowiedzialności nie da sie porównać z nauczycielem, który - jeśli coś stanie się uczniom - odpowiada przed sądami, musi umieć zarządzać grupą, rozmawiać z ludźmi a każdy przedmiot jest bardziej rozległy i skomplikowany niż CAD.
==========
Powiem więcej, nauczyciel to nie byle kto, i choćby z tego powodu się mu należy. Jestem o tym przekonany, choćby z tego powodu, że temat dominuje na każdej uroczystości rodzinnej, mimo iż nauczyciele są na niej w mniejszości.

Obrazek użytkownika Czesław2

29-11-2022 [06:58] - Czesław2 | Link:

Prof. Roszkowski za swoją książkę będzie sądzony. Przez sędziego Żurka. Co na to Ziobro a propos jego systemu losowania?
Jesteśmy już oficjalnie landem Rockefellerów
https://wpolityce.pl/polityka/...
To od początku do końca teatr dla Polaków. Decyzje od wielu lat zapadają daleko stąd.

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [10:21] - sake3 | Link:

Może w tym losowaniu było tylko jedno nazwisko-Żurek stąd taki wynik? Nic dziwnego,że sądzi się za książkę,widac wyraźnie jak postepuje reżim i to nie pisowski jak powszchnie uważacie Zapewne profesor dostanie dożywocie, majątek skonfiskowany a jego książka publicznie spalona.Tego chyba oczekuje pan foros i wielu z was dla których walka z PiS stała się celem i priorytetem.Przecież książka Roszkowskiego i polityka PiS prowadzi do sytuacji że nie mamy w Polsce dobrych inżynierów i będziemy mieć jeszcze gorszych.No ,myślę że w obliczu takiej zbrodni dożywocie to za mało,a słuszne podręczniki do nauki opracuje nam wyczekiwana Federacja Europejska.Przy pomocy Rosji oczywiście i w języku rosyjskim i niemieckim. 

Obrazek użytkownika Czesław2

29-11-2022 [10:38] - Czesław2 | Link:

Pani Sake  to, że było do losowania tylko jedno nazwisko  to pewne. Problem w tym , że jest niemožliwe, aby ustawdawca o tym obejściu w momencie procedowania ustawy nie wiedział.

Obrazek użytkownika sake3

29-11-2022 [11:49] - sake3 | Link:

O tym nie przesądzam,choć nie jestem przekonana ,że Ziobro o tym wiedział albo brał udział. My jesteśmy tylko obserwatorami i to nie samego losowania,które nie jest telewizyjnym losowaniem jak w LOTTO.Przy tak rozzuchwalonej i agresywnej kaście możliwe jest bowiem fałszerstwo.

Obrazek użytkownika u2

29-11-2022 [11:24] - u2 | Link:

ZNP to niewątpliwie jego centrala jest antypisowska i prosldowska, ale czy antypatriotyczna albo antypaństwowa?

LSD aka SLD to kremlowska jaczejka, powstała z moskiewskiej pożyczki Liesia Millera, więc antypolska. To są proste sprawy.

Obrazek użytkownika angela

30-11-2022 [23:32] - angela | Link:

Foros jak zwykle żartuje. 
"Rzad wszystko zrzuca na samorządy ", a to rewelacja, kiedy to samorządy chcą się właśnie same rządzić, a szczegolnie w temacie rządzenia pieniędzmi. 
A to właśnie Tusk intensywnie zabiegał o wzmocnienie samorządów, szczegolnie Kaszub,  Śląska i Gdańska, zeby w pierwszej kolejności odłączyć od Rzeczpospolitej, a następnie resztę.
Po prostu rozbić Polskę na dzielnice i zlikwidować państwo. 
Tylko w tym sęk, że "samorządy " rządzą się po platformersku, kasy wciąż mało, bo misie się tuczą, I bez RZĄDU ani rusz.