Filoukraińscy "Chłopcy"! Może nadszedł czas dorosnąć?!

Nowy "wiceszef MSZ Ukrainy Andrij Melnyk zamieścił zdjęcie w mediach społecznościowych z apelem do swoich krytyków. Nie ma wątpliwości, że chodziło mu przede wszystkim o polskich komentatorów, bo to oni najmocniej dziwili się, że dyplomata nie odcinający się od Stepana Bandery otrzymał wysokie stanowisko w ukraińskim rządzie... - Drodzy hatersi, trolle, boty & Co. Najlepsze pozdrowienia z Kijowa. Niech Bóg was wszystkich błogosławi. Muszę was rozczarować, chłopcy. Nie uda wam się mnie sprowokować. Będziemy nadal walczyć o Ukrainę - napisał na Twitterze Andrij Melnyk" [1]. 

Przypomnę.

"Były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk w piątek został nowym ukraińskim wiceministrem spraw zagranicznych. Ta nominacja nie spotkała się w Polsce z życzliwym przyjęciem w żadnej z opcji politycznej. Po uwagach pod swoim adresem Melnyk zaczął blokować polskich użytkowników Twittera.

Melnyk był wcześniej ambasadorem Ukrainy w Niemczech. Dyplomata zasłynął bardzo krytycznymi uwagami pod adresem rządu RFN po rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wypowiedziami usprawiedliwiającymi masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera. Został odwołany z funkcji ambasadora przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w lipcu" [2].

Wiceszef MSZ Ukrainy zasłynął kilka miesięcy temu stwierdzeniem, że nie odcina się od dziedzictwa ukraińskich nacjonalistów, a dyskusja o ich antysemityzmie i pogromach to "rosyjska narracja", bo Stepan Bandera był antysowiecki.

"W poniedziałek Melnyka skrytykowali m.in. szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch oraz poseł PiS Radosław Fogiel. - Są dyplomaci, którzy są znani tylko z tego, że są gwiazdami internetu i bardzo dobrze. Jednak tamta wypowiedź (Melnyka o porównaniu ukraińskiego ludobójstwa na Polakach z jakimiś mitycznymi zbrodniami Polaków) była bardzo niefortunna, skandaliczna. MSZ Ukrainy się od niego odcięło. Pan ambasador się trochę zagalopował - mówił Kumoch w RMF FM (...) - Ta nominacja to rzeczywiście zdarzenie niefortunne. Tu nasi ukraińscy partnerzy powinni wykazywać większe zrozumienie dla polskiej wrażliwości - komentował Fogiel awans Melnyka w radiowej "Trójce". - Nie ma zwyczaju oficjalnego komentowania powołań wiceministerialnych, ale jest wiele kontaktów na różnych poziomach, gdzie nasze stanowisko można stronie ukraińskiej przedstawiać - dodał ustępujący rzecznik PiS, którego zastąpi na stanowisku partyjnym Rafał Bochenek" [1].

"Odnosząc się w niedzielę w Polsat News do informacji o powołaniu Melnyka na wiceszefa ukraińskiego MSZ prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że jest zaskoczony tym co się stało. - Osobiście jestem zaskoczony, bo jako strona polska zawsze sprzeciwiamy się narracji banderowskiej; nie jest ona do zaakceptowania i w żaden sposób nie możemy akceptować polityków, którzy taką narrację wprowadzają w przestrzeń publiczną - powiedział. Dodał, że Polska nie jest jednak państwem, które ingeruje w wewnętrzne sprawy i powoływanie polityków na funkcje w innym państwie.

(...)

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży ocenił, że "nie ma wątpliwości, że nie jest to szczęśliwy wybór". - To jest zły wybór. Moment, w którym pan Melnyk obejmuje stanowisko, nie jest istotny - powiedział Poboży. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Melnyk został powołany na stanowisko wiceministra. - Pamiętajmy, że jednak ktoś inny koordynuje i prowadzi tę politykę (zagraniczną) - mówił [ministrem spraw zagranicznych Ukrainy jest Dmytro Kułeba - przyp. red.].

(...)
     
Dodał jednak, że boleje nad tym, że taki wybór pojawił się w momencie, w którym dla zbudowania nowego otwarcia w relacjach polsko-ukraińskich po 24 lutego wykonano bardzo dużo. - Dlatego ten wybór szczególnie boli - zaznaczył.

(...) 

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że powołanie Melnyka na to stanowisko to "cios w serce polskich rodzin wołyńskich". - Za rok będziemy obchodzili 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W przededniu 80. rocznicy na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych powoływany jest człowiek, który zrównuje zbrodnie banderowskie z rzekomymi zbrodniami polskimi. To jest niedopuszczalne z punktu widzenia polskiej racji stanu i nigdy nie powinno się wydarzyć - powiedział. Dodał, że w imieniu rodzin wołyńskich żąda przeprowadzenia rzetelnej ekshumacji ofiar i restytucji polskich kościołów na terenie Ukrainy i zaprzestania prowokacji" [2].

No może już dosyć tych cytatów, ale są one ważne, bo chyba cała polska klasa polityczna od lewa do prawa odebrała tą nominację bardzo krytycznie.

Ale może właśnie dobrze, że tak się stało. Może wreszcie polskim filoukraińcom przysłowiowe "klapki z oczu spadną" i zauważą, że pomimo naszej wszechstronnej pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy, ona w dalszym ciągu gloryfikuje ludobójcze OUN-UPA a jedyny gest dobrej woli z ich strony stanowiło odsłonięcie wcześniej przez nich zabudowanych "Lwów" przy polskim cmentarzu. 

Owszem. Nasze historyczne kontakty z Ukraińcami są trudne, ale właśnie dlatego przyszłe nasze dobrosąsiedzkie relacje winny być oparte na fundamencie prawdy o przeszłości. A ona jest jednoznaczna. Dranie i ludobójcy z OUN-UPA dokonali etnicznego bestialskiego i barbarzyńskiego wymordowania Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Szacuje się, że wtedy zamordowano około 200 tysięcy Polaków, którzy zanim zginęli byli okrutnie męczeni i maltretowani w sposób tak okrutny, że aż trudny do wyobrażenia. 

I tylko na tej prawdzie można zbudować nasze poprawne obopólne relacje w przyszłości. 

Ale musimy się też zastanowić trochę głębiej nad tą nominacją. 

Czy nie jest czasem tak, że Ukraińcy po prostu wykorzystują naszą naiwną i romantyczną mentalność oraz chrześcijańskie miłosierdzie, które już wielokrotnie okazywały się być dla nas tragiczne? Czy nasza obecna niemal altruistyczna pomoc przekłada się na zmianę negatywnego stosunku narodu ukraińskiego do Polaków? Czy w ogóle warto z naszej strony ponosić takie materialne i pozamaterialne nakłady na pomoc Ukraińcom, skoro oni odwdzięczają się nam nominacją banderowca na ich wiceministra spraw zagranicznych? Czy czasem nie należy wreszcie zażądać od Ukrainy jasnego stanowiska wobec mordów OUN-UPA i uznania ich oficjalnie za ludobójstwo? A może też należy zadbać w końcu o nasze interesy i postawić jasne i przejrzyste warunki Ukraińcom, których spełnienie będzie warunkowało dalszą naszą dla nich pomoc w wojnie z Rosją?

Tych pytań zapewne jest jeszcze bardzo wiele, ale odnosząc się do tego ostatniego, to już dziś musimy przygotować i oficjalnie przedstawić warunki Ukrainie, od których spełnienia będzie zależało nasze dalsze dla nich wojenne i powojenne wsparcie. Do takich na pewno będzie: uznanie przez Ukrainę "Rzezi Wołyńskiej" za ludobójstwo, podpisanie przedwstępnych umów dla polskich firm na odbudowę Ukrainy, dostęp do masowych polskich grobów i pozwolenie na ekshumację ciał czy oficjalne zrzeknięcie się Ukrainy z roszczeń terytorialnych wobec Polski i uznanie naszej granicy z Ukrainą za ostateczną. 

Reasumując i parafrazując słowa A. Melnyka: Może już czas polscy filoukraińscy "Chłopcy" dorosnąć i działać w interesie Polski a nie Ukrainy?

[1] https://www.salon24.pl/newsroo...
[2] https://www.salon24.pl/newsroo...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-11-2022 [15:54] - Chatar Leon | Link:

Kiedyś napisałem, a pewnie wcześniej mądrzejsi ode mnie napisali tysiące razy, że w polityce nie istnieje coś takiego jak wdzięczność. Niektórzy niestety tego nie rozumieją.
A nasze relacje z Ukrainą i to od trzech dekad są tylko jednym z przykładów.

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [16:11] - smieciu | Link:

Polityka ogólnie nie jest rzeczą dla ludzi zbyt wrażliwych i emocjonalnych. Podczas lud łyka medialne ckliwe produkcje o ruskich zbrodniach i ukraińskim cierpieniu, ludzie rzeczywistej władzy mają swoją wrażliwość ukierunkowaną na co innego. O czym zresztą wszyscy się przekonają. Bo najwyraźniej wielu wciąż tego nie rozumie.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [16:27] - krzysztofjaw | Link:

Nic nie jest jasne. Żyjemy w szumie informacyjnym, ale fakt jest jeden: to Rosja jest agresorem w tej wojnie. Ale my też musimy dbać o nasze interesy z Ukraińcami. 
Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [17:14] - sake3 | Link:

Lud nie łyka ckliwych medialnych produkcji,one naprawdę się dzieją.Są rosyjskie zbrodnie ,jest, ukraińskie cierpienie Są też cyniczni gracze jak pan Melnyk który w swym zadufaniu nie zna nawet słowa wdzieczność ani przyzwoitość.Nie wykorzystał swojej szansy aby przynajmniej milczeć.Ten człowiek chyba nawet nie wie,że swoim zachowaniem może zniechęcić swoich ,,dobroczyńców'',bo tak mozna nazwać Polaków do dalszego wsparcia.Nawet katastrofa spowodowana ukraińskim pociskiem,śmierć i zniszczenia po polskiej stronie nie nauczyły tego aroganta jeśli nawet nie pokory to przyzwoitości.Dziwi jedynie milczenie Żełeńskiego.Czyzby ten Melnyk jest kimś tak ważnym? 

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [18:11] - Pers | Link:

@sake
//Są rosyjskie zbrodnie ,jest, ukraińskie cierpienie//
A nie zauważyłaś ukraińskich zbrodni?

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [19:29] - sake3 | Link:

@Pers.......Nie będąc na Ukrainie i nie widząc wszystkiego własnymi oczami jestem zdana na przekaz medialny.Ale trochę trudno mi powiedzieć,że państwo napadnięte broniąc się popełnia zbrodnie. Wojna stwarza sytuacje,że bronimy się jak umiemy i są straty po obu stronach konfliktu..Nie wiem o jakie zbrodnie pan podejrzewa bądź oskarża Ukrainę -w lakonicznym pytaniu nie są wyszczególnione,wię co mam zauważyć? Prosze uścislić. 

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [19:50] - Pers | Link:

@sake
Napisałbym ale admin pewnie by tego nie puścił.
Za to polecam moją dzisiejszą "agitkę" :)
https://spiritolibero.nowyekra...

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-11-2022 [14:33] - Tezeusz | Link:

@Pers znowu sowieckim ściekiem

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [18:41] - smieciu | Link:

@sake
Taka historyjka z pierwszej ręki od przygarniętej ukraińskiej rodziny. Rodzice pary nie puszczają ale dzieci mają mniej oporu. No więc tak było fajnie na tej Ukrainie. Opowiada 14-latek. Widząc że ludzie w okolicy kradną metal - np. przewody prądowe i inne takie, sam postanowił się przyłączyć. W końcu z czegoś trzeba żyć. A że był sprawny to udało mu się sporo ukraść.
Poszedł z tym na złom a tam... nie chcą mu dać pieniędzy. Złomiarz do niego: zostawiaj to i spier..aj. No to chłopak poszedł po matkę. Ta robi awanturę. Dlaczego?!
Zaraz okazało się dlaczego. Żeby kraść musisz należeć do organizacji. Na świecie zwanej mafią i odpalać haracz jak wyjaśniły matce przybyłe na miejsce ludki i powtórzyły: zostawiać to i spier..ać. No i tyle było z przygody. Zostawili i spier..olili.
Tak to się żyło na Ukrainie. Nawet pierdnąć bez haraczu właściwie nie mogłeś.

Czy przejmowałaś się tym sake3? A może to bajeczki? Zastanowiłaś się ile dramatów ludzkich miało tam miejsce w tych czasach pokoju i dostatniego życia? Teraz przyszły Ruskie a ludzie nagle na świecie a w Polsce w szczególności uwierzyły w heroiczną Ukrainę. Podczas kiedy wojna dotyka wschodu kraju gdzie dominowała ludność rosyjskojęzyczna. A w pozostałych miejscach jest ... cóż, trzeba pazurami walczyć o swoje jak wcześniej.
A ta moja rodzinka, ma teraz w Polsce, mimo że ciasno i tak dużo lepiej.
Więc... może Putin zrobił im dobrze?

 

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [19:16] - sake3 | Link:

@smieciu......A zastanowił się Pan ile dramatów ludzkich ma miejsce w każdym państwie w czasie pokoju? Dlaczego na Ukrainie miałoby być inaczej? To Rosjanie tam weszli z misją likwidowania korupcji na Ukrainie? No to powinno ich się zapraszać do pomocy wszędzie,bo gdzie tylko spojrzeć tam korupcja kwitnie.Nie musi Pan wierzyć w obecną heroicznośc Ukrainy,wystarczy pojechać i się zobaczyć samemu,nic tak nie przekonuje o prawdziwości jak ogląd własny.

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [19:22] - Pers | Link:

@sake
//Nie musi Pan wierzyć w obecną heroicznośc Ukrainy,wystarczy pojechać i się zobaczyć samemu,nic tak nie przekonuje o prawdziwości jak ogląd własny.//

A ty byłaś i widziałaś tę heroiczność?

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [19:39] - sake3 | Link:

@Pers......Przecież wyraźnie napisałam panu o 19:29 że nie byłam. Jednak jakimś przekazom trzeba wierzyć.Są korespondenci wojenni,są organizacje humanitarne i obserwatorzy.Im też nie powinno się wierzyć? To jaki wg pan ma być ten prawdziwy przekaz? 

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [19:47] - Pers | Link:

@sake
//Są korespondenci wojenni,są organizacje humanitarne i obserwatorzy.Im też nie powinno się wierzyć?//

Jak AI przedstawiła rzetelny raport z Ukrainy to ich oplułaś :))
A korespondentów wojennych Ukraińcy nawet nie wpuścili do "odbitego" Chersonia.

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [21:39] - sake3 | Link:

@Pers....Jak widzę zbytnio mnie pan demonizuje. Nikogo nie opluwałam i zawsze kieruję się wałęsowską zasadą ,,za i przeciw'' w każdej sprawie ,Teraz też. Raport AI już dawno został podważony jako nierzetelny i nieobiektywny oraz niedopracowany. W sieci znajdują się filmiki relacjonujące spotkania Ukraińców z angielskimi dziennikarzami w Chersoniu,nie mam powodu nie wierzyć w ich prawdziwość.

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [21:43] - Pers | Link:

@sake
Nie kłam.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [07:40] - sake3 | Link:

@Pers......Jak pan ma siłę dźwigać głowę tak wypełnioną po brzegi betonem? To i ja i media kłamią? Nie to pan nie przyjmuje do wiadomości faktów i doniesień znanych w świecie.

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [20:08] - smieciu | Link:

@sake3
Prawda jest prosta. Rząd ukraiński miał ludzi w dupie i nic się nie zmieniło. Co zresztą prędzej czy później wyjdzie. Rząd ten zawsze był czyimś popychadłem bazując na zastrzykach pieniędzy, które można było rozkraść. Rząd ten miał w dupie obywateli nie dlatego że był jakiś wewnętrznie zły ale zwyczajnie dlatego że źródłem pieniędzy dla Ukrainy zawsze były siły, które chciały tam zarobić. Ukraść, zajumać ewentualnie coś wytworzyć dzięki taniej ale nie całkiem jeszcze ogłupionej sile roboczej.
Trzeba być naprawdę naiwnym że coś tam nagle zmieniło.
Patrząc zimno mamy po prostu ciągle to samo. Ukraina żebrze jak zawsze żebrała. Rozkrada tak samo jak zawsze. A kiedy ta awantura się skończy będzie to samo co zawsze. Przybędą ludki z kasą, której ochłapy, wystarczające na przeżycie, będą miały się stać zbawieniem dla ludu. Tak samo jak dla roboli, którzy wybudowali katarskie stadiony.

Tu nie chodzi o to że ludzie tam nie cierpią. Tylko o to że są jak zawsze jedynie przedmiotem cynicznej gry.
A jeśli mam rację i Putin nigdy nie zamierzał „wygrać” tej wojny ale właśnie osiągnąć to co jest to rząd ukraiński efektywnie w teorii oraz zapewne w praktyce działa w ramach tego samego planu. Stawiając opór Ruskom doprowadza jedynie do śmierci dziesiątków tysięcy ludzi. I bezsensowne są stwierdzenia że gdyby nie to to nastałby tam jakiś ruski straszny reżim. Bo gówno na Ukrainie było od dawna i nic by się nie zmieniło. Ta wojna jest bez sensu. Gdyby Zelenski faktycznie chciał dobra mieszkańców Ukrainy to poddałby się od razu. Zamiast tego kreowana jest cała fikcyjna rzeczywistość w której ruskie są słabe (i zbrodnicze) i da się z nimi wygrać. Tylko ta rzeczywistość daje Ukraińcom potrzebne morale, kierujące ich na front i często śmierć. Kompletnie bezsensowną dla jednej i drugiej zwykłej oddolnej ludzkiej strony.

Gdzie rzeczy toczą się tak samo jak zawsze. Czyjeś plany i interesy zwyciężą. I zbudują obraz słusznej heroicznej walki. Słusznego rządu, który cię ratuje. Więc możesz być mu wdzięczny. Oraz posłusznie wziąć udział w kolejnej rozgrywce. Jeśli będziesz mieć szczęście pokojowego typu, gdzie będziesz zapitalać oddając kasę w czyjeś inwestycji.

 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-11-2022 [20:33] - Chatar Leon | Link:

"Stawiając opór Ruskom doprowadza jedynie do śmierci dziesiątków tysięcy ludzi. I bezsensowne są stwierdzenia że gdyby nie to to nastałby tam jakiś ruski straszny reżim."
Staram się nie przeklinać, ale to co miejscami wypisujesz, to już jest pierdolenie. W myśl poglądu "popełnijmy samobójstwo, bo przecież mogą nas zabić".

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [21:00] - smieciu | Link:

@Chatar Leon
Gdzie widzisz to samobójstwo? Może jakiś konkret? Wyjaśnij dlaczego poddanie się miałoby doprowadzić do większej ilości zabitych.
Bo jeśli tego nie zrobisz to niestety twoja gadka jest zwykłym pierdoleniem,

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [20:35] - sake3 | Link:

@smeciu...To proszę mi podać wojnę która wg pana ma sens.Jak rozumiem to nie sama wojna jako wynik konfliktu powinna rozstrzygać o wygranej tylko agresor ma mieć komfort poddania się przez napadniętego bez zbędnych takich ceregieli jak opór. Dlaczego Żełeński miałby mieć obowiązek poddawania się,przecież to nie on napadł ze swoją armią Rosję.Tu Pana nie rozumiem-tak bardzo stoi po stronie Rosji,że uważa że Ukraina nie powinna walczyć o swoją niepodległość? A jak apetyty Rosjan skierują się na inne państwa,a to bardzo prawdopodobne to te państwa też mają się od razu poddać? Fajną politykę Pan uprawia. Polska też się ma poddać.jak Rosja wkroczy? Bo wiecznie zachlany Miediediew już bełkocze swoje groźby? Bo zidiociały fanatyczny propagandysta Sołowiow w telewizji Rassija1 i jego pomagierki snuje plany dalszych aneksji na przemian z groźbami? I tego się boję,że jak wkroczą do nas to tacy jak pan będą ich witać chlebem i solą i przybijać żółwiki zamiast walczyć.

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [20:52] - smieciu | Link:

Tu Pana nie rozumiem-tak bardzo stoi po stronie Rosji,że uważa że Ukraina nie powinna walczyć o swoją niepodległość?

A teraz walczy o niepodległość?

Wojna ma sens jeśli walczysz o swoje. Tam natomiast Ukraińcy i Ruskie giną o czyjeś. O czym napisałem.
Pani się utożsamia z państwem. Myślę że ludzie powinni się zastanowić czy tak warto. Bo mogą łatwo skończyć jak ci żołnierze z obu stron.

Zelenski nie walczy o Ukrainę tylko o interesy swoich sponsorów. To wszystko. Gdyby się poddał to sponsorzy musieliby znaleźć inne sposoby by zająć te ukraińskie dobra, na których im zależy. Być może pokojowe. Np. musieliby sypnąć większą kasą.
Zastanów się sake. Była posowiecka Ukraina, rządzili oligarchowie, jest ukraińska, rządzą i posiadają oligarchowie. Ci sami, wywodzący się jeszcze ze struktur ZSRR.

Może to między nimi toczy się walka? Przykładowo Zełenski ostatnio oświadczył że niektórzy prywatni przedsiębiorcy nie wspierają odpowiednio ukraińskiej armii i należy wyciągnąć konsekwencje. Czy nie fajne? Po prostu pod pretekstem wojny zajuma czyjś biznes i przyzna go swoim mocodawcom.
A kiedy wojna się skończy struktura własności będzie już wyglądać należycie.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-11-2022 [21:20] - Chatar Leon | Link:

Logika kretyna. No pewnie, na Ukrainie są oligarchowie, międzynarodowe mafię też zostały zaproszone do rozkradania, no więc najlepiej niech się poddadzą Putinowi i zrobią ruski mir. W Polsce też przecież przekręciarze, przekręt na przekręcie, na każdym kroku nas rżną, WHO, UE, korporacje, więc najlepiej sami z siebie już teraz poddajmy się ruskim.

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [21:35] - smieciu | Link:

Tak, zawsze tak się to kończy gdy braknie argumentów.
Tym razem jednak, jak sądzę nadchodzi czas prawdziwych wyborów. Nie tylko trzeba być mocnym w gadce ale i czynem. Będzie okazja zawierzyć państwu i przekonać się czy nas rżną czy nie.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-11-2022 [22:26] - Chatar Leon | Link:

Tak się to kończy, skoro sam sprowadzasz swoje tezy do absurdu, zanim zdążysz dokończyć zdanie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2022 [22:27] - Tomaszek | Link:

Najbogatszy Ukrainiec Ahmetow w szczycie posiadał tyle co 20proc PKB Ukrainy to takie 20 Kulczyków w jednym Kulczyku . Drugi kolo czyli Blawatnik ma niewiele mniej , ale spieprzył do Wielkiej Brytanii z kasą i tam jest drugi , swoją kasę zajumał na Ukrainie  . Potem jeszcze paru zięciów i szwagrów władzy , przy których nasi są pikusiami .A może Julia Tymoszenko , słynna piewczyni "demokracji" i Unii stara przekręciara , bo ona z miliardzikiem to tam bidulka .Nasi przekręciarze i oligarchowie to chłopcy spod trzepaka w tym towarzystwie . Nawet w Rosji nie było takiej skali i to w porównaniu z PKB czy  kasy bezpośrednio . I co najważniejsze To to że Putin trzyma swoich oligarchów dosłownie za mordy i portfele , na Ukrainie jest odwrotnie . I o to jest ta wojna Sake. 

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [23:08] - sake3 | Link:

@Chatar Leon.....Przeciez na całym świecie sa mafie i oligarchowie i aferzyści ------o znak że cały świat ma sie poddac Rosji gdzie zresztą tez są mafie,aferzyści i oligarchowie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-11-2022 [23:48] - Imć Waszeć | Link:

"mafie i oligarchowie i aferzyści" są wtedy, gdy państwo tworzy się celowo nieszczelne i podatne, a kolejne rządy celowo przymykają rozmodlone oczęta w nadziei, że samo jakoś przejdzie. Nie przejdzie, np. w Chile paru takich musiało się uczyć w trybie pilnym latania bez skrzydeł.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [00:08] - u2 | Link:

w Chile paru takich musiało się uczyć w trybie pilnym latania bez skrzydeł.

No i te obozy koncentracyjne na stadionach. Zadziwiające jak dwie wersje Wikipedii się różnią, polska wychwala Allende, zadeklarowanego komuszka, angielska jest dużo bardziej obiektywna :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Po pierwszym roku rządów centrolewicy osiągnięto wzrost gospodarczy, ograniczono inflację i bezrobocie, wzrosła redystrybucja dochodów i konsumpcji. Znacznie zwiększyły się wynagrodzenia, zmniejszono podatki i wprowadzono bezpłatną dystrybucję niektórych produktów pierwszej potrzeby. Po raz pierwszy do państwowego systemu ubezpieczeń pracy włączono takie grupy jak inwalidzi czy osoby starsze[11]. Najbiedniejsi skorzystali z wdrażanego przez rząd programu rozprowadzenia darmowej żywności wśród potrzebujących[12].

https://en.wikipedia.org/wiki/...

An economic depression that began in 1972 was exacerbated by capital flight, plummeting private investment, and withdrawal of bank deposits in response to Allende's socialist program. Production fell and unemployment rose.

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2022 [00:13] - Jabe | Link:

Socjaliści przedkładają teraźniejszość nad przyszłość. Po pewnym czasie ich rządy do­prowadzają do zapaści. Tak się dzieje i u nas. My mamy ten niefart, że oni podają się za prawicę.

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [21:26] - sake3 | Link:

@smieciu....Tak,teraz Ukraina walczy o niepodległość,bo nikt nie ma prawa jej tej niepodległości zabierać.Jak widzę w dzisiejszych czasach zmieniło się pojęcie niepodleglości,a jej wartość zużyła się i jest bez znaczenia.Każde państwo pod byle kaprysem może wkroczyć do innego zasłaniając się szukaniem nazistów czy walcząc w tym państwie z korupcją? Czy Ukraina o tę pomoc prosiła? Wtedy bym zrozumiała po co weszli.Czy w Rosji nie ma korupcji i musi się zajmować jej likwidacją na Ukrainie? Pisze Pan o tej korupcji na Ukrainie,a co nas to obchodzi, Nie mamy swojej?

Obrazek użytkownika smieciu

21-11-2022 [21:56] - smieciu | Link:

@sake
Tam wyżej może nieprecyzyjnie napisałem. Chodziło mi że Putin zrobił dobrze tej rodzince - jeśli wokół tego krążysz co do korupcji.

Każde państwo pod byle kaprysem może wkroczyć do innego zasłaniając się szukaniem nazistów czy walcząc w tym państwie z korupcją? Czy Ukraina o tę pomoc prosiła?
Ty i większość ludzi widzi państwa, zderzenie państw. Ja widzę co innego. Zderzenie interesów ludzi, którzy posługują się państwami i czasem wygodnie im wysłać mięso armatnie na front. Gdzie bardzo ważne, najważniejsze jest by to mięso uwierzyło że ich walka jest nieunikniona, honorowa, trzeba bronić państwa! Bo stanie się katastrofa, przykładowo stracimy niepodległość.
Ludziom wydaje się że ma dojść do procesów nieodwracalnych i dlatego mają poświęcić swoje życie nawet.
Ale prawda jest inna.
Przykładowo załóżmy że na Ukrainie mamy taką wojnę pośrednią między Rosją a USA. USA musi zależeć na Ukrainie gdyż inaczej by się nie angażowali. A wiemy że wyłożyli sporo kasy i sprzętu. Chcą tej Ukrainy.
Ale ta się poddaje... ot tak, natychmiast. Ruskie ją zajmują. I... Przecież to nie koniec!
Było już przerabiane. Była Pomarańczowa Rewolucja a potem nawrót, nastał Janukowycz. Potem był Poroszenko, jest Zełenski, mamy nawrót jest wojna. I co? Koniec?
Nie! Tak czy inaczej obie strony będą dążyć by przeważyć na swoje. Ale można to robić różnymi metodami. Można kaską wspierać rewolucje i przekupywać ludzi a można troczyć wojnę. Gdyby Zełenski ustąpił to USA musiałyby obrać inną drogę. Może dużo lepszą z naszego punktu widzenia, próbując interwencji w samej Rosji. To znaczy próbując wywołać tam przewrót by wprowadzić swoich ludzi. Przecież to już się kiedyś udało (niby), tak upadł ZSRR... Bez gorącej wojny.

A co ty wybierasz sake i większość tobie podobnych? Łykacie te bajeczki o niepodległości i gotowi jesteście by posyłać swoich ziomków na śmierć. Śmierć, której uzasadnienie płynie z mediów, kontrolowanych przez tych samych wojennych graczy. Walczycie o kraj! Wolność itp.
Podczas kiedy można po prostu to olać. Bo można być pewnym że gra będzie mieć dalszy ciąg. Zwykli Ukraińcy mogą tą wojnę olać w szczególności gdyż nic do stracenia nie mają. To nie o ich nędzny dobytek chodzi.
Zamiast tego łykają propagandę i idą na śmierć.

Tak swoją drogą wielu jest tutaj takich przekonanych że trzeba walczyć a ja jestem jakimś zdrajcą czy coś. Ciekaw jednak jestem jak chętnie wysłali by swoje dziecko na front. Takiego dwudziestoletniego chłopaka. Bo ja mam wrażenie że ludzie są tu jedynie mocni w gadce. A kiedy przyszłoby w Polsce co do czego to większość z was wolałaby zakiblować gdzieś swoje dzieci na tyłach by brudną robotę zrobili inni.
Jestem pewien. Chciałbym zobaczyć zobaczyć jak realizują te swoje buńczuczne gadki o wojnie o niepodległość.

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [22:59] - sake3 | Link:

@smieciu......Jak ten świat sie jednak zmienia.Niepodleglośc to bajeczka dla naiwnych panienek jak się okazuje,a wojnę należy rozumieć jako interes, fartowny biznes.Reszta kibicuje trzymając kciuki za którąś ze stron konfliktu.Pan trzyma swoje za Rosję jak widać, zapewne jako kontrę dla USA.To prawda Ukraina jest łakomym kąskiem pomimo biedy jaka w niej panuje ze względu na złoża metali,węgla i wysokiej jakości glebę.W takim razie Pan kibicuje Rosji by te dobra nie dostały się USA? Ale Rosji jak najbardziej.się wg Pana należą ,dlaczego? Czy po to niszczy się ideę państwa jako jednostki,by zaspakająć apetyty innych państw? Bo wątpię czy apetyt Rosji skończy sie tylko na Ukrainie. W tym kontekście chciałabym Pana na koniec ,bo juz późno spytać,czy obronę Polski przed najeźdcą niemieckim i rosyjskim w 1939 roku też Pan uważa za buńczuczną a nawet niepotrzebną?Powiedziałby to Pan w oczy ówczesnym żołnierzom,,Akowcom,harcerzom,powstańcom?

Obrazek użytkownika smieciu

22-11-2022 [00:38] - smieciu | Link:

Gdzie ja kibicuję Rosji?
Sake, nie chce mi się już odpowiadać na twoje teksty gdyż piszę 100 razy to samo ale ty i tak nie rozumiesz.
Widać nie zrozumiesz.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [07:48] - sake3 | Link:

@smieciu....A co tu rozumieć,wystarczy przeczytać co Pan pisze.Po 100 razy to samo,bez owijania w bawełnę,a więc i do zrozumienia nawet dla takiego głąba jak ja.Nie muszę uruchamiać rozumu ani się wysilać,Pan swoje stanowisko podaje na tacy.

Obrazek użytkownika Pers

21-11-2022 [20:54] - Pers | Link:

@sake
Jednak jesteś nierozgarnięta maglareczka :)))))

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2022 [22:21] - sake3 | Link:

@pers....A dziękuję,ale nie jestem wcale zdziwiona,nigdy nie był pan wobec mnie ani uprzejmy ani miły bo nie może pan znieść prawdy ani ani szanuje cudzych w tym moich poglądów.Ćóż, nie zamierzam ich zmieniać bez względu na opinie o moim nierozgarnięciu.Nie jestem też maglarką,mam inny zawód i bardzo go cenię. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2022 [21:54] - Tomaszek | Link:

To taki durnowaty krzakowy narodzik naiwni jak dzieci . Najpierw Bandera i Melnyk im we łbach nasrali ich "wielkości" A teraz zbierają owoce polityczne poczynając od Juszczenki . Jakieś bajki z mchu i paproci o pięknej i cywilizowanej Ukrainie , demokracji i sprawiedliwym dobrobycie . A tak naprawdę to niech ktoś se PKB porówna do czegokolwiek . Biedni ludzie omamieni obiecankami że Unia tuż tuż i nie wiedzą co nawet to znaczy . Rosja też tuż tuż i jedno gówno i drugie też . Zawsze nimi ktoś "zakręci " i tylko oni za to płacą , życiem i krwią . Tym razem za pozycję i kasę  oligarchów , bo o to tam chodzi . Ideały są tu tylko maskowaniem i przykrywką , podobnie jak bzdety o korupcji faszyzmie . Coś z arggumentacji naszej opozycji czy braku demokracji. Tylko u nich z obu stron .

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [21:04] - krzysztofjaw | Link:

Mi to "pachnie" jakimiś "kwitami", które posiada Melnyk na Zełeńskiego. Być może się mylę. Albo np. to, że jednak na Ukrainie jest aż tylu banderowców, że prezydent Ukrainy zdecydował się na nominację banderowca. Jakby nie myśleć - decyzja co najmniej niefortunna. 
Pzdr 

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2022 [21:34] - Tomaszek | Link:

O jego dziadku Andriju Melnyku , głównym ideologu UPA obok Bandery Wikipedia już tylko jakieś polityczne srutu tutu i że biedaczka do obozu zamknęli . Już pisałęm pół roku temu , że czyszczą Wikipedię . "Jakimś zbiegiem okoliczności "jacyś faceci ukraińskiej proweniencji okazują się być w kancelarii Dudy , czy IPN . A potem ktoś sie na to powołuje .O zbrodniach nawet jednej litery . Tam po prostu jest trzecie pokolenie UPA tak jak u nas UB . Tylko oni są teraz na wierzchu . A Zelensky ma tam gówno do gadania aktora wybrali i gra swoje , przecież trzecie pokolenie UPA rządzi .

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [16:17] - krzysztofjaw | Link:

No tak... W polityce są tylko własne interesy i właśnie o nasze interesy w relacjach z Ukrainą apeluję do rządzących. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

21-11-2022 [16:24] - u2 | Link:

w polityce nie istnieje coś takiego jak wdzięczność.

Ano, w polityce nie ma sentymentów. Dla kacapów jest ważne, aby skłócić Ukraińców z Polakami, Dlatego będą grać na banderowską nutę bez końca, dopóki ich żółta fala nie zaleje :-)

PS. Banderę jednak odstrzelili Rosjanie, a nie Polacy, Polacy zamieniili KŚ na dożywocie :-)

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [16:30] - krzysztofjaw | Link:

Ja sobie jasno zdaję sprawę, że Moskwa będzie nas prowokowała graniem na banderowską nutę i trzeba być ostrożnym, żeby pisać na ten temat rozważnie. Tyle tylko, że i Ukraina chciałaby nas wciągnąć do wojny z Rosją i sama nas również prowokuje np. taką nominacją na wiceministra spraw zagranicznych. Po co to zrobiła i dlaczego? Tego nie wiem, ale to naprawdę jest ruch antypolski. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

21-11-2022 [16:49] - u2 | Link:

Ukraina chciałaby nas wciągnąć do wojny z Rosją

Nie wiem na jakim świecie autor żyje, ale Polska jest wciągnięta na maksa w wojnę Ukrainy z kacapami. Nie trzeba Polski więcej wciągać. Już kacapia połamała sobie zęby na Ukrainie, a dostanie jeszcze potężnego kopa z dalekiego wschodu. Warto, aby kacapska agentura zdawała sobie z tego sprawę. Bardzo prawdopodobny jest wtedy atak Niemiec na Polskę. Pisałem już kilka razy  o tym. W Niemczech wszyscy kanclerze są silnie filorosyjscy i antyamerykańscy, wręcz nienawidzą USA :-)

Obrazek użytkownika tricolour

21-11-2022 [18:32] - tricolour | Link:

Ja pierniczę, jaka naiwność. "nominacją na wiceministra spraw zagranicznych. Po co to zrobiła i dlaczego?".

Zrobiła dlatego, że Ukraina w dupie ma inne kraje poza Ukrainą. Tak działa każde poważne państwo, a nawet każdy dorosły człowiek - dba o siebie i swoje sprawy, a resztą ma w dupie dokładnie z tego powodu, że cała reszta ma w dupie jego, zajęta swoimi sprawami.

Innymi słowy, choć pewnie i tak trudno to będzie zrozumieć komuś, kto pisze o jakiejś wdzięczności - Ukraina na ministra wzięła osobę dobrą dla Ukrainy.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-11-2022 [20:23] - Chatar Leon | Link:

Ha... Gdybyż to jeszcze było faktycznie długowzrocznie dobre da Ukrainy? I kto w ogóle zawiaduje tym, co w tej chwili "dyplomatycznie" w ostatnich dniach odstawia Ukraina? Bo sprawia to wrażenie jakichś działań samobójczych.
A co do "polityki" polskiej, to już jest jakąś fatalną regułą, że wszelacy obecni i potencjalni sojusznicy są wręcz zachęcani do tego, żeby włazić nam na głowę nie dając nic w zamian. W kwestii relacji polsko ukraińskich szkoda, bo poważny i trwalszy sojusz byłby perspektywiczny.
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [21:09] - krzysztofjaw | Link:

Sojusz byłby dla nas dobry, ale zauważ, że chyba dla Ukraińców dominacja w nim Polski jest nie do przyjęcia a dodatkowo jeszcze gaworzą o naszych ziemiach wschodnich. Dlatego piszę, że chyba należy zrewidować naszą dotychczasową politykę wobec Ukrainy. 
Pzdr

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-11-2022 [21:06] - krzysztofjaw | Link:

Ależ ja to rozumiem, że każdy dba o swoje. Tym niemniej chyba możemy żądać od Ukraińców wdzięczności? Gdyby nie Polska to prawdopodobnie już dawno byłoby po wygranej Rosji a Ukraińców zginęłoby dwa razy więcej. 
Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [11:49] - sake3 | Link:

@krzysztofjaw.......Nie bardzo rozumiem w jaki sposób Ukraina dba o to ,,swoje'' windując Melnyka.Wprost przeciwnie,takie postępowanie zrazi do siebie zwolenników niepodległej Ukrainy w tym z całą pewnością Polski.Zwłaszcza teraz kiedy niestety Rosja pozbierała się po dotychczasowych klęskach,a sojusznicy dostarczają jej drony i zapewne i inny sprzęt.Ostrzały Kijowy,huraganowy ogień rakietowy,niszczenie infrastruktury postępuje,ukraiński zabłąkany pocisk zabija w Polsce ludzi jednak Ukraina beztrosko mianuje bezczelnego polityka wrogiego Polsce na stanowisko w MSZ.Czy będą oczekiwać że Polska której tak zagrali na nosie przyjmie z otwartymi ramionami kolejnych uchodźców a na to się zanosi? Nie wiem czy to pewność siebie,przekonanie,że Polacy i tak pomogą,czy krótkowzroczność.Wdzięczność jak widać jest Ukraińcom nieznanym pojęciem. 

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2022 [19:36] - Jabe | Link:

Jest winą polskiego rządu, że Ukraina się z Polską nie liczy. Robi to, bo może. To nie jest skutek roman­tyzmu i chrze­ści­jańskiego miło­sierdzia. Trzeba rzecz nazwać po imieniu.

Obrazek użytkownika spike

21-11-2022 [21:52] - spike | Link:

Kilka tekstów wcześniej o "wdzięczności Ukrainy" rozmawialiśmy z obawą. Cóż takie mamy "pieskie szczęście", niemiecki ambasador krewniakiem zbrodniarza, amerykański ambasador, lewak po tatusiu, poprzednia na początku też pokazywała swoje koszerne pazurki.
Z Ukrainą jak widać jest jak w przysłowiu "wróg naszego wroga, jest naszym przyjacielem", w naszym interesie jest pomóc Ukrainie wykrwawić Putina, za blisko tej Bestii jesteśmy, jak padnie, to zapewne padnie też następna białoruska Bestia, a kto wie, czy inne republiki nie zdobędą się na uwolnienie spod putinowskiego jarzma, chyba już coś się dzieje.

Prawdopodobnie trzeba będzie ostudzić współczucie, zacząć działać pragmatycznie, pomagać ale nie za darmo.

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2022 [23:21] - Jabe | Link:

Wykrwawianie Putina nie powinno prze­szkadzać w dbaniu o własne interesy. Ukraina ma więcej do stracenia, niż my. Kto nami rządzi, do licha?

Obrazek użytkownika terenia

21-11-2022 [22:25] - terenia | Link:

Tu filmik (różne materiały są usuwane z jutubka ,ten od dwóch miesięcy "wisi",mimo gróźb wysyłanych przez nazioli ukraińskich pod adresem Węgrów i Lachów,łącznie z pokazem palenia flagi węgierskiej i polskiej )  https://www.youtube.com/watch?...