Baltic Pipe - wreszcie spełniły się marzenia

Właśnie dziś spełniły się marzenia wielu patriotycznych Polaków, w tym też moje. Popłynął wreszcie rurociągiem Baltic Pipe gaz z Norwegii do Polski. To jedno z tych wydarzeń, które zapiszą się złotymi zgłoskami w najnowszej historii Polski. Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego rurociągu a przede wszystkim Piotrowi Naimskiemu, dla którego - tak chyba można powiedzieć - było to życiową misja pracy dla naszej Ojczyny. 

Źródło: https://www.gaz-system.pl/file...

Warto jednak przypomnieć historię budowy tego gazociągu, który mogliśmy mieć już dawno [1].

Polska już w 2005 roku mogła uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Byłoby to możliwe, gdyby w 2003 roku rząd Leszka Millera (SLD) nie zerwał zawartej dwa lata wcześniej przez rząd Buzka (AWS) umowy w sprawie budowy położonego na dnie Bałtyku gazociągu z Norwegii. Warto podkreślić, że wkrótce po tym koncerny z Rosji i Niemiec ogłaszają plan budowy własnego gazociągu na dnie Bałtyku omijającego łukiem nasz kraj i utrudniającego w przyszłości powrót do koncepcji budowy gazociągu Norwegia-Polska…

Przypomnijmy, że rząd Jerzego Buzka (AWS), próbując zdywersyfikować źródła gazu ziemnego i uniezależnić się od Rosji, podpisuje z Norwegią umowę o budowie gazociągu położonego na dnie Bałtyku, którym miałby być dostarczany do naszego kraju gaz wydobywany w Norwegii. Umowa przewidywała, że ten pionierski projekt zostanie ukończony w ciągu 5 lat i w 2005 roku Polska będzie mogła uniezależnić się od dostaw błękitnego surowca zza wschodniej granicy. Niestety pod koniec 2001 roku do władzy dochodzi SLD. Premierem zostaje były członek PZPR – Leszek Miller. Od samego początku deklarował on niechęć do planu dywersyfikacji. Od słów szybko przeszedł do czynów. W grudniu 2003 roku Leszek Miller zerwał zawartą przez Buzka umowę. Projekt gazociągu na dnie Bałtyku, łączącego Norwegię z Polską, legł w gruzach. Co ciekawe – wkrótce po tym jak Miller uwalił projekt polsko-norweskiego gazociągu, koncerny z Rosji i Niemiec ogłaszają plan budowy własnego gazociągu na dnie Bałtyku, który jest znany z nazwy Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Jak widać Niemcy z Rosją dogadywali się jak zawsze wprost wzorcowo.

Należy też wspomnieć, że  L. Miller uległ oczywiście przede wszystkim Rosji, ale też Niemcom a do tego miał wielkie zobowiązania wobec Rosji, która uratowała (swoimi pieniędzmi) komunistyczną nomenklaturę w momencie likwidacji PZPR i przepoczwarzenia jej w końcu na SLD. Spłacał po prostu dług wdzięczności.

Warto zauważyć też, że od momentu "uwalenia" tego projektu przez rząd L. Millera nie podejmowano niemal żadnych kroków mających na celu jego wznowienie. A dla dzisiejszej antypolskiej i działającej na pograniczu zdrady stanu opozycji, projekt ten ówcześnie był zawsze uważany za niepotrzebny. Udało się go zrealizować dopiero za rządów PiS-u, po 2015 roku. A teraz już płynie tym rurociągiem gaz do Polski i to w momencie historycznego kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję. Nietrudno się domyślić, gdzie Polska byłaby teraz, gdyby nie te dostawy uniezależniające nas od gazu z Rosji... 

Jakże - wobec historii dotyczącej powstaniu Baltic Pipe - brzmią hipokrytyczne i bezczelnie kłamliwe słowa  L. Millera, który po zadaniu pytania przez redaktora B. Rymanowskiego w Radiu ZET "Pański rząd jest ojcem Baltic Pipe?" odpowiedział: "Tak, dlatego że myśmy zredukowali liczbę otrzymywanego gazu od Rosji. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Moje sumienie jest czyste całkowicie". Takie stwierdzenie jest oburzające, ale może L. Miller już przechodzi w stadium demencji starczej? 

Pomijając takie werbalne bzdury, to faktem jest tylko jedno. Budowę i jej plany wznowił i doprowadził ją do końca obecny rząd ZP (PiS) i naprawdę jest to nawet większy sukces niż Przekop Mierzei Wiślanej. A przecież już te same obydwie inwestycje wystarczyłyby do bardzo pozytywnej oceny obecnie rządzących. Dla nich pozostaje jeszcze budowa CPK i nawet dlatego warto pozostawić ich w przyszłych wyborach u władzy!

[1] https://krzysztofjaw.blogspot....

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-10-2022 [22:02] - Kaczysta | Link:

Lotniskowiec Marynarki Wojennej USA o wartości 13,3 miliarda dolarów, Gerald R. Ford, wyruszy w najbliższych dniach do Europy.
Nie chcę być złym prorokiem, ale...
Nikt nie goni do Europy takiego kolosa bez powodu..Pokaz siły i potwierdzenie,że Biden nie żartował

Obrazek użytkownika u2

01-10-2022 [23:05] - u2 | Link:

Nikt nie goni do Europy takiego kolosa bez powodu

Tyle że wojna światowa wybuchnie w Azji, i nie będzie to wojna Chiny - USA, przynajmniej na początku :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-10-2022 [23:13] - Kaczysta | Link:

Amerykańskie lotniskowce nie pływają samotnie. To jest cała grupa uderzeniowa.
Szykuję się dzień sądu dla Rosji.

Obrazek użytkownika u2

01-10-2022 [23:16] - u2 | Link:

dzień sądu dla Rosji

To na pewno. Już kilkadziesiąt lat temu czytałem wizje ks. Klimuszki. Ale dopiero wizje Mariana Węcławka precyzyjnie wskazały jak to będzie przebiegać. Klimuszko niechętnie mówił o swoich wizjach :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-10-2022 [23:22] - Kaczysta | Link:

Reagan zawsze mówił: jeśli masz problem, to poślij lotniskowiec a na rosjan wystarczy jeden
ale.. z obstawa
https://pbs.twimg.com/media/FeAiMIMXgAMCVrS?format=jpg&name=4096x4096

Obrazek użytkownika Maverick

02-10-2022 [00:23] - Maverick | Link:

Na lotniskowiec wystarczy jeden pocisk supesoniczny. Poliniacy 200 za Saharą.

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-10-2022 [09:12] - Kaczysta | Link:

albo 2 granaty produkcji radzieckiej

Obrazek użytkownika Maverick

02-10-2022 [00:22] - Maverick | Link:

Ci sami lucyferianie co zrobili zamach na wieze w Nowym Jorku rozwalili rurę na dnie Bałtyku, Niedługo na plazy w Polin wypłynie paszport Atty i lemnigi w to wierzą, Tak tylko sobie zartuję aby obnazyć iloraz inteligencji w Polin.   Dowiedz się co knują lucyferianie jak znasz angielski:
https://www.trunews.com/stream...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-10-2022 [09:05] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Budowę i jej plany wznowił i doprowadził ją do końca obecny rząd ZP (PiS) i naprawdę jest to nawet większy sukces niż Przekop Mierzei Wiślanej."
Przy okazji trzeba wspomnieć że Polska wyłożyła na budowę gazociągu 540 milionów Euro swoich i 240 milionów Euro  z UE.
Inaczej opisując, koszt budowy "ślepych drzwi" czyli przekopu jest prawie taki sam jak gazociągu.
Przekop miał, przypomnę wszystkim pisiorom, kosztować mniej niż miliard PLN i sporo pieniędzy pochodzić miała z sprzedaży wydobytego bursztynu.