Burze, pioruny, rezonans Shumanna a samopoczucie ludzi

Wg definicji(za Wikipedią), burza to:
" zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus.
Charakterystyczny dla burz jest intensywny opad deszczu, śniegu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze – najczęściej pioruny, dające charakterystyczne efekty świetlne (błyskawice) i dźwiękowe(grzmoty)."

W każdej chwili nad Ziemią przetacza się około 2000 burz, wytwarzając około 50 błysków błyskawic na sekundę.
Każdy wybuch pioruna tworzy fale elektromagnetyczne, które zaczynają krążyć wokół Ziemi, przechwycone między powierzchnią Ziemi a granicą około 60 mil w górę.
Niektóre fale – jeśli mają odpowiednią długość – łączą się, zwiększając swoją siłę, tworząc powtarzające się atmosferyczne bicie serca, znane jako rezonans Schumanna.
 
Fale Schumanna to stojące fale elektromagnetyczne o bardzo niskich częstotliwościach , które rozchodzą się między powierzchnią ziemi a jonosferą.

Wszystkie formy życia na ziemi są nierozerwalnie związane za pośrednictwem fal elektromagnetycznych , których podstawowym źródłem są zjawiska atmosferyczne takie jak burze , pioruny , procesy magnetyczne na ziemi i słońcu (wiatr słoneczny) i inne np. promieniowanie kosmiczne.
 
Fale Schumanna są niezbędne do synchronizacji rytmów biologicznych i prawidłowej egzystencji wszystkich organizmów żywych na ziemi.
Niedobór lub całkowity brak tych fal może spowodować u ludzi zdrowych bóle głowy , utratę orientacji w przestrzeni , zawroty głowy , mdłości , stresy oraz inne uciążliwe dolegliwości.
Wszystkie te objawy nasilają się z upływem wieku , a dodatkowo u ludzi starszych może wystąpić stan przygnębienia , apatii i ogólnego rozbicia psychicznego.
 
Stan świadomości człowieka powstaje m.inn. na bazie pola elektromagnetycznego mózgu.
Istnienie takiego pola sprawia, że istnieje możliwość indukcyjnego wpływania na nie, przez zewnętrzne  pole magnetyczne jest bardziej zrozumiała.
 
Z pewnością  nie zdajemy sobie z tego sprawy, że aktywność elektryczna naszego mózgu ulega licznym zmianom w ciągu dnia, a także w czasie nocnego wypoczynku.

Co to oznacza w praktyce?
Poszczególne fale mózgowe różnią się od siebie częstotliwością, a każda z nich działa na organizm człowieka w nieco inny sposób.

Jakie są rodzaje fal mózgowych i jak wpływają na nasze samopoczucie?
 
Rodzaje fal mózgowych to:
- alfa,
- beta,
 -gamma,
- theta
- delta.

 
Należy pamiętać, że wraz z wiekiem podlegają one zmianom, a ich charakter nie jest statyczny.
 
Niezależnie od częstotliwości, wszystkie fale mózgowe pełnią w organizmie ważną rolę i współistnieją ze sobą w określonych obszarach mózgu.
 
Dzięki nim możemy wprowadzać się w stan relaksu, a także skupiać na czymś wzmożoną uwagę.
 
Fale alfa, których częstotliwość wynosi 7-12 Hz, są charakterystyczne dla stanu głębokiego relaksu.

Towarzyszą one głębokiej zadumie i sprzyjają kreatywności.

Przynoszą inspirację i wspierają pozytywne myślenie, ale w nadmiarze mogą jednak wywoływać zaburzenia koncentracji.

Jeśli natomiast fale alfa emitowane są w zbyt małym stopniu, pojawia się obniżony nastrój, niski poziom motywacji, a nawet depresja.
 
Fale beta, to najbardziej popularna częstotliwość fal mózgowych w ciągu dnia.
 
Fale beta sprzyjają skupieniu oraz przeżywaniu emocji.

Pojawiają się podczas działania i są niezbędne dla logicznego myślenia, a także komunikacji z innymi.

Ich częstotliwość wynosi 12-33 Hz. Fale beta pozwalają nam rozwiązywać problemy, prowadzić samochód oraz odbierać i analizować pochodzące ze świata zewnętrznego bodźce.
 
Jeśli ich poziom jest zbyt niski, stajemy się nadmiernie rozluźnieni, a nasz nastrój spada.
 
Zbyt wiele fal beta może skutkować odczuwaniem lęku oraz stresu.
 
Fale gamma, których częstotliwość jest wysoka i przekracza 40 Hz, pojawiają się, gdy odczuwamy skrajne emocje i można je znaleźć w każdej części mózgu.

Fale gamma sprzyjają tworzeniu się skojarzeń i innym procesom poznawczym.

To od nich w dużej mierze zależy styl uczenia się oraz zdolność do przyswajania nowych informacji.
 
Fale delta posiadają niską częstotliwość, która mieści się w granicach 0,5-4 Hz.

Fale delta są niezbędne dla głębokiego, pozbawionego marzeń snu.

Jak wynika z badań, niemowlęta oraz małe dzieci produkują je w dużej ilości, lecz wraz z wiekiem poziom tych fal w mózgu spada, co wiąże się z obniżoną zdolnością do wypoczynku.

Fale delta mają związek z procesami, które zachodzą w naszym ciele bez udziału świadomości.

Należą do nich m.in. trawienie czy regulacja pracy serca.

To pasmo sprzyja regeneracji organizmu.

Ich wysoki poziom może jednak świadczyć o uszkodzeniu mózgu.
 
Fale theta, których  częstotliwość wynosi 4-8 Hz, a aktywność wzmaga się w trakcie snu lub gdy oddajemy się refleksjom.

Sprzyjają wyobraźni i poprawiają zdolność do zapamiętywania.
 
Fale theta są charakterystyczne dla stanu medytacji.

Działają inspirująco i pobudzają kreatywność.

Ich odpowiedni poziom wzmaga intuicję.

Gdy jest ich jednak zbyt dużo, pojawia się senność i trudności w koncentracji.
 
Na ten naturalny stan fal elektromagnetycznych ludzkiego mózgu mają wpływ fale zewnętrzne,  zmieniających się wraz ze zmianą Rezonansu Schumanna, zgodnie z zasadą interferencji fal.

Interferencja, jest to zjawisko polegające na powstaniu nowego rozkładu amplitudy fali w wyniku nałożenia się dwóch lub więcej fal.
 
W zależności od fazy fali następuje jej wygaszenie bądź wzmocnienie a ta wypadkowa częstotliwość fal ludzkiego mózgu decyduje o samopoczuciu człowieka.
 
Dlatego warto konfrontować aktualny poziom częstotliwości rezonansu Shumanna w danym czasie, by wiedzieć czy sprzyja lub nie sprzyja on tej naszej aktywności jaką w danym czasie planujemy(np. odpoczynek, praca wymagająca skupienia lub nie wymagająca i tak dalej.
 
Wykres online Rezonansu Shumanna:
 
https://geocenter.info/en/monitoring/schumann
 
Należy uwzględniać różnicę pomiędzy strefą czasową stacji pomiarowej a strefą czasową użytkownika,  sprawdzającego stan rezonansu.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

15-08-2022 [08:28] - Czesław2 | Link:

Nie wiedziałem o tym, ze tak ta fale elektromagnetycznie naukowo się nazywają. Natomiast, niestety, meteopatą jestem od zawsze i reakcja organizmu  na jakieś fronty atmosferyczne czy sam nie wiem co może być naprawdę wkurzająca. To, ze może być to przekazywane drogą falową wymysliłem sam, bo jak inaczej, skoro zaburzenia atmosfery mogą być bardzo daleko. Natomiast samych wykresów niezbyt jestem w stanie zanalizować, bo nie wiem na co jestem podatny.

Obrazek użytkownika admin

15-08-2022 [11:28] - admin | Link:

Istnieje bardziej prozaiczne wyjaśnienie -- ciśnienie atmosferyczne, które wpływa rzecz jasna i na organizmy żywe. Mam podobnie. Czasem jak idzie na deszcz, wpadam w śpiączkę, zanim jeszcze chmury nawet widać, ale ciśnienie już opada

Obrazek użytkownika Czesław2

15-08-2022 [11:56] - Czesław2 | Link:

Współczuje, mnie to się zdarza, nawet, gdy nie widzę zmian ciśnienia. Czasami można się wkurzyć na te objawy.

Obrazek użytkownika u2

15-08-2022 [08:51] - u2 | Link:

Rodzaje fal mózgowych to:
- alfa,
- beta,
 -gamma,
- theta
- delta.

No i jeszcze Kappa i Dzeta.

Obrazek użytkownika Ijontichy

15-08-2022 [09:10] - Ijontichy | Link:

I omikron oraz te jeszcze nie wykryte :-)))

Obrazek użytkownika admin

15-08-2022 [11:25] - admin | Link:

"Stan świadomości człowieka powstaje m.inn. na bazie pola elektromagnetycznego mózgu" -- tego nie wiemy. Wciąż NIE wiemy, czym jest świadomość. 

Obrazek użytkownika Czesław2

15-08-2022 [11:29] - Czesław2 | Link:

Zbiorem doświadczeń?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

15-08-2022 [20:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

skoro o burzach i piorunach panie inżynierze to może coć o piorunochronach mógłby pan napisać dla laików. w szczególości czy turysta w przemoczonych butach z aktywną anteną telefonu w ręku jest obojętny dla pioruna?