Kopiec - symbol Walczącej Warszawy

Kopiec jest Grobem Walczacej i zburzonej Warszawy usypany z 12 ton popiołów, prochów powstańców, ludności cywilnej i gruzów zniszczonej stolicy. Na szczycie stoi 15 m symbol Polski Walczącej. Został zaprojektowany przez żołnierza AK ppłk. inż. architekta Eugeniusza Ajewskiego. Wzdłuż schodów ustawione są setki małych drewnianych krzyży, w okresie rocznic powstańczych przepasanych biało-czerwonymi opaskami.

Irena Paśnik ,,Irka" sanitariuszka, łączniczka pułk „Baszta”, kom „Krawiec” w jednym ze swoich wywiadów mówi

,,To grób mieszkańców i powstańców Warszawy W tym strasznym czasie, nie było możliwości wszystkich zidentyfikować, odnalezć w gruzach. Teraz co wieczór jestem uczestniczką powstania. Stoję wśród kolegów, koleżanek albo gdzieś się wybieram" opowiada Irena Paśnik, W jej obrazach wszyscy są jak żywi. 93-latka bez wahania poszłaby jeszcze raz walczyć o wolność..

Ten Kopiec jest miejscem tragicznej historii Polski i Warszawy. Ok 200 tys zabitych, z czego ok. 180 tys. ofiar, to cywilni mieszkańcy Warszawy, w tym ok. 33 tys. zabitych dzieci...

16 tys. osób według szacunków tylu powstańców straciło życie w walkach o stolicę. Rannych zostało 25 tys., w tym 6,5 tys. ciężko rannych. Co najmniej 30 proc. osób, które poniosły śmierć podczas Powstania Warszawskiego, to ofiary egzekucji przeprowadzanych przez niemieckie formacje policyjne i wojskowe.

Dokładne liczby strat powstańców i ludności Warszawy nie są znane, można je określić tylko w wielkim przybliżeniu.

Największe straty poniosła ludność cywilna, gdyż oddziały niemieckie planowo mordowały całe dzielnice np. na warszawskiej Woli wymordowano w ten sposób ponad 65 tys. bezbronnych ludzi (rzeź Woli), nie znajdujących się na terenie walk powstańczych.

A na terenie Ochoty ok. 10 tys. osób (rzeź Ochoty). Do masowych mordów, zwłaszcza w pierwszych dniach sierpnia 1944 r., dochodziło ponadto w Śródmieściu, gdzie mogło zginąć nawet do 10 tys. osób -egzekucje w „dzielnicy policyjnej” oraz egzekucje w rejonie pl. Teatralnego, jak również na Mokotowie pacyfikacja Mokotowa i Starym Mieście. 

37-m sztuczne wzniesienie znajdujące się na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów. W obrębie kopca znajduje się 11 nazw ulic upamiętniających zgrupowania walczące w powstaniu warszawskim. 

Kopiec znajduje się na wysokości 121 m.n.p.m. Na szczycie znajduje się metalowy pomnik Polski Walczącej, a prowadzą do niego najdłuższe schody w Warszawie- mają 350 stopni i 35 spoczników

Schody noszą nazwę al. Godziny "W", z dnia 1 sierpnia 1944 r. Po 2 stronach monumentu umieszczono 2 tablice pamiątkowe. 

Pierwsza poświęcona jest pamięci żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939–1944, a druga, twórcy monumentu.

Tradycyjnie w dniu 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na kopcu o godz. 21:00 odbywają się uroczystości, w trakcie których następuje rozpalenie ogniska Pamięci , ogniem przyniesionym przez „sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza. 

W skład „sztafety pokoleń” wchodzą kombatanci, żołnierze, harcerze i strażnicy miejscy. Ognisko płonie przez 63 dni, do 3 października i jest utrzymywane przez Straż Miejską.

***

Pomysł usypania w Warszawie kopca z ruin miasta pojawił się już w 1945 r. W latach 50. XX w pojawiła się koncepcja, by utworzyć miejsce pamięci. Jej inicjatorem był architekt Stanisław Gruszczyński. Plany nie zostały zrealizowane, a teren nie używany do 1994, gdy na wniosek powstańców postawiono 15-metrowy pomnik Polski Walczącej. 

Sypanie kopca rozpoczęto po 1945, zwożąc tu gruzy zniszczonych w 1944 dzielnic Warszawy. Jeszcze w latach 60. XX w na kopiec wjeżdżały śmieciarki, zwalając tu gruz i śmieci. 

Stąd nazwa kopca używana w tych latach: „Zwałka”, „Śmieciara”. Na planie Warszawy wydanym w 1995 użyto nazwy kopca: „Góra Śmieci”. 

Na innych mapach bywał opisywany jako „Kopiec Czerniakowski”. W latach 60. i 70. wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy odbywali studium wojskowe w pobliskich barakach, obowiązywała nazwa „Kopiec (lub Kurhan) Kucejki” od nazwiska kapitana LWP a później majora Kucejki, który uczył w tym studium i był bohaterem niezliczonych anegdot..

Na przełomie wieków u podnóża kopca od strony ulicy Bartyckiej leżał duży głaz granitowy z napisem: „GŁAZ POD KOPIEC KONSTYTUCJI 1791”.

Ok 1998 środowisko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z inicjatywy ppłk. Eugeniusza Ajewskiego ps. „Kotwa” zaproponowało uporządkowanie kopca i nazwanie go „Kopcem Pamięci Narodowej”. 

Po dyskusjach ze środowiskiem ŚZŻAK radni Warszawy podjęli 24 marca 2004 uchwałę o nadaniu nazwy „Kopiec Powstania Warszawskiego” kopcowi usytuowanemu po południowej stronie ulicy Bartyckiej. 

Uroczyste otwarcie nastąpiło dnia 8 sierpnia, ale planowo miało to nastąpić w 50. rocznicę wybuchu powstania. Autor koncepcji kilkukrotnie zmieniał nazwy kopca, proponując m.in.: „Pomnik Zburzonej Warszawy”, „Grób Warszawy” czy „Kopiec Wolności”. Gruszczyński zmarł w 1958 r. nie doczekawszy realizacji swojej idei . 

Przy Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej na Mokotowie trwają obecnie prace nad stworzeniem nowego parku Akcji "Burza".

------------------‐-
https://www.facebook.com/media...

https://pl.wikipedia.org/wiki/... 

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/i... 

https://www.wprost.pl/historia...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Maverick

08-08-2022 [17:23] - Maverick | Link:

Ci co walczą i giną nie osiągając sukcesu to durnie mawiał Donald Trump co irytowało nowych kacapów z NWO,
A tak oto nabijają się suwerenni i wolni ludzie z podstawionego nam wybrańca kabały Joe Bidena, i też niby katolika?
https://www.youtube.com/watch?...
Trochę nie na temat, ale Polacy powinni uczyć swoje dzieci jak prosperować i być najbogatszym narodem na planecie a nie ginąć w intrygach kabalarzy, na któeych to oni tłuką szmal a ty jesteś mięsem armatnim, dlatego takich promoterów śmierci trzeba uważać za wspólczesnych kacapów.

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2022 [18:56] - Tezeusz | Link:

@Maverick
Czy wszyscy idioci jak ty  przeprowadzili się do moskwy ?

Obrazek użytkownika u2

08-08-2022 [20:30] - u2 | Link:

Kopiec jest Grobem Walczacej i zburzonej Warszawy

W wersji niemieckojęzycznej Wiki przytoczono "kuriozum" z GazWyb-u o kradzieży agregatu prądotwórczego oświetlającego Kopiec w 2009 roku :

https://de.wikipedia.org/wiki/...

https://warszawa.wyborcza.pl/w...

Niemcy nie przepuszczą okazji, aby dosolić Polacken, choć kto ich tam wie kto ukradł generator :-)

Obrazek użytkownika Maverick

08-08-2022 [21:06] - Maverick | Link:

Schedę po East India Trading Company przejęły instytucje finansowe zarządzające finansami elit i to one są właścicielami 70% światowych dóbr. Są to Black Rock, Vangard, Alphabet, State Street czy UBS. Stworzony poprzez East India Deep State dalej kontroluje rządy i podstawia swoich na pozycje do duraczenia motłochu, obywatele USA wcale nie są wyjątkiem. Duraczenie tutaj jest na najwwyższym poziomie światowym, Deep State jest właścicielem mediów , prasy i mediów socjalnych. A co najważniejsze nastąpiła fuzia city of London z Deep State w USA. To daje im możliwość tworżenia walut bez pokrycia i wykupowania praktycznie wszystkiego na świecie drukując fikcyjny pieniądz. Wojna na Ukrainia też jest wywołana poprzez Deep State, ale w Polin nigdy tego nie zrozumieją, bo obywatele Polin mają przypisaną rolę wasali, a do duraczenia ich w tej roli są podstawieni wybrańcy NWO.

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2022 [22:01] - Tezeusz | Link:

@Maverick sowiet
"Polin mają przypisaną rolę wasali, a do duraczenia ich w tej roli są podstawieni wybrańcy NWO."

Osrane skurw.sowieckie to bandyci i pedofile to nie wasale a złodzieje  zwykli mordercy ..

Obrazek użytkownika Maverick

08-08-2022 [22:35] - Maverick | Link:

Czy niżej może spaść IQ u agentów kabalarzy? 

https://www.facebook.com/watch...

Obrazek użytkownika Pers

08-08-2022 [23:13] - Pers | Link:

@admin
//Osrane skurw.sowieckie to bandyci i pedofile to nie wasale a złodzieje  zwykli mordercy ..twoi ziomkowie !// (by @ścierwousz)

I co ty na to?
Nie wyrzucaj @ścierwousza i jego kolesi bo z kogo będę się nabijać?... :)))))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-08-2022 [07:14] - Tezeusz | Link:

Rus..kiewicz
Kto tutaj jest chamem numer 1
https://naszeblogi.pl/61826-ch...
To już wiesz !

Co do wyrzucania to gdzie masz swój blog rusofilowy kto go wyrzucił ?
Dalej obrażasz ABW ale do czasu ?A jak myślisz czy  już wiedzą jak ich obrażasz i to na blogu Redaktora Sakiewicza na NB( link znany) cytuję co napisałeś w komentarzu :

"Ciecie z ABW musiały ładnie mnie przeprosić.
Chcieli zabłysnąć ale wyszli na durni... :)))))""

Pewno wiedzą jak ich zbeształeś ....taki odważny !
https://form.abw.gov.pl/fm/for...

Nabija to się z ciebie połowa scierwoneonka z adminem i całe NB.
 

Jesteś tutaj zerem...delikatnie pisząc.. nie napisałem o wąchaniu  lizaniu.... osranych ..taki jestem kulturalny..a co !

Liż  za to dalej ekran NB jak ciebie w NEonku określił@Zawisza..bingo !!