Czy 1 stycznia 2024 roku polskie kopalnie całkowicie staną?

Dobrze, że nieraz komentatorzy moich tekstów zwracają mi uwagę na rzeczy istotne, które przecież mogą mi gdzieś umknąć w nawale tego szumu informacyjnego, z którym dziś mamy do czynienia. 

Także pragnę podziękować komentatorowi " Darek65" na naszychblogach.pl, który wskazał mi w komentarzu do wczorajszego mojego tekstu na wypowiedź Pana Piotra Woźniaka, który w latach 2016–2020 był prezesem zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) a wcześniej w latach 2005-2007 był ministrem gospodarki: 

https://twitter.com/i/status/1...

Oto skrótowy zapis fonetyczny sedna jego wypowiedzi: 

"Wydobycie węgla będzie poważnie ograniczane. Chciałbym przejść teraz do rozporządzenia unijnego, które wisi od grudnia ubiegłego roku, rozporządzenia Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które mówi o tym, że od 1 stycznia 2024 roku, czyli za 1,5 roku wszystkie stacje odmetanowania  muszą być zamknięte. Mamy trzy zagłębia węglowe w Polsce: dolnośląskie, górnośląskie i lubelskie. Lubelskie jest bezmetanowe i zostanie nietknięte, z tym, że produkuje najmniej - około 10 milionów ton. Dolnośląskie, które jest zczerpane a kiedyś nazywane było zagłębiem wałbrzyskim ma tylko już kilka kopalni, ale one się nie liczą. Natomiast Górnośląskie Zagłębie Węglowe, które jest głównym źródłem węgla krajowego posiada 144 złóż skupionych w kilku kopalniach. Każda z tych kopalń ma trzeci lub czwarty stopień zagrożenia metanowego i musi być stale (wciąż) odmetanowywana. Jeśli zostaną zamknięte stacje odmetanowywania to wtedy żaden kierownik ruchu, żaden szef kopalni nie pośle ludzi na dół, dlatego, że jest to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka i jest w polskim prawie karane ciężkim więzieniem, jeśli nie gorzej. I nikt się na to nie zdecyduje. Czyli moment zamknięcia stacji odmetanowywania oznacza, że Górnośląskie Zagłębie Węglowe staje (...). Trzeba na to zareagować!"

Jako, że bardzo szanuję wiedzę Pana P. Woźniaka obejmującą polski i światowy rynek surowców energetycznych, poszukałem całej jego wypowiedzi, której fragment znalazł się na Twitterze (17,00 - 18,50 minuta):

https://youtu.be/ovR3tT7HPqk

Polecam wysłuchać całości wypowiedzi Pana P. Woźniaka. Naprawdę warto, chociaż już sam cytowany przeze mnie fragment dotyczący wydobycia węgla kamiennego w Polsce jest porażający! 

Może się bowiem okazać, że faktycznie od 1 stycznia 2024 roku polskie wydobycie tego surowca zredukowane zostanie niemal do zera! 

I proszę zobaczyć w jak perfidny sposób elity unijne chcą nam zamknąć nasze kopalnie. Nie zakazują wprost wydobycia, ale robią to pośrednio wymuszając na nas zamknięcie stacji odmetanowywania a bez tych stacji niemożliwym będzie wydobywanie węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, gdzie wydobywane jest około 75-80% całości wydobycia tego surowca w Polsce! 

Pan P. Woźniak wskazuje, że to rozporządzenie unijne dotyczące zamknięcia stacji odmetanowywania datowane jest na drugą połowę grudnia 2021 i że prawdopodobnie będzie bardzo trudno je zmienić, bo czas na negocjacje unijne w tym obszarze już się skończył. 

Więc ja pytam! 

Dlaczego Polacy muszą się dowiadywać o tym z ust fachowca a nie od rządzących polityków? Co Polska zrobiła (albo robi), aby to rozporządzenie nie zostało wprowadzone w życie? Czy naprawdę już tak mocno poddaliśmy się Unii Europejskiej, że przyjmujemy bez dyskusji i postawienia weta wszystkie bzdurne przepisy płynące z Brukseli? Czy w ogóle ktoś jeszcze w Polsce panuje nad zalewem tych niekorzystnych dla nas unijnych rozwiązań prawnych?  Czy polski rząd korzysta z doradców - fachowców takich np. jak P. Woźniak? 

Ostatnio wielokrotnie już krytykowałem polskie KPO, gdzie UE zawarła ponad 160 tzw. "kamieni milowych" (a nie trzech dotyczących wymiaru sprawiedliwości), czyli warunków, które musimy spełnić, żebyśmy dostali pieniądze z unijnego FO. Ich spełnienie w Polsce jest nierealne, no chyba, że już całkowicie zrezygnowaliśmy z naszej suwerenności, niepodległości i państwowości. Bowiem są tam zapisy np. o ozusowaniu wszystkich umów o pracę, podwyższeniu wieku emerytalnego (sic!) czy wprowadzeniu podatków za korzystanie z samochodów spalinowych (na benzynę i ropę). A to tylko malutki wycinek tych warunków. 

Okazuje się jednak, że zgodziliśmy się nie tylko na skrajnie niekorzystne dla Polski unijne warunki w ramach KPO, ale też bezrefleksyjnie zgadzamy się już na wszystko, co wymyślają - nawet dla nas w perfidny sposób - unijni biurokraci.

Nie wiem czy w jakikolwiek sposób możemy jeszcze zmienić rozporządzenie o konieczności zamknięcia stacji odmetanowywania, ale jeżeli się nam to nie uda to możemy zapomnieć o naszym przemyśle węglowym. 

A przecież - o ironio - nasze oficjalne złoża węgla kamiennego to 3,6 miliarda ton a szacuje się, że nawet 10 miliardów ton. Rocznie wydobywamy około 50 mln ton. Także - dzięki tej parszywej UE - może się okazać, że Polska "śpiąc na czarnym złocie" będzie musiała go niemal w całości importować!

To byłoby jakieś horrendalne kuriozum i na to rząd polski nie może się zgodzić!

Czy będziemy zatem zdolni do "walnięcia pięścią"? Nie wiem, zobaczymy już niedługo...

P.S.

Ja już kiedyś w tekście "Polska jako jeden z nielicznych krajów UE żegna się z rosyjskim gazem!" [1] mocno promowałem tekst prezesa P. Woźniaka dotyczący polskiego rynku gazu ziemnego i zawiłościach z nim związanych, który pozwolę sobie przypomnieć: 

https://youtu.be/LXO3o7L3kfw

[1] https://krzysztofjaw.blogspot....

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

11-06-2022 [15:49] - sake3 | Link:

Dlaczego sięga Pan w tytule  w przeszłość?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-06-2022 [16:15] - krzysztofjaw | Link:

Już poprawiłem datę. przepraszam.
pzdr

Obrazek użytkownika sake3

11-06-2022 [16:29] - sake3 | Link:

Nie ma za co przepraszać,w tekście było prawidłowo.

Obrazek użytkownika Czesław2

11-06-2022 [16:05] - Czesław2 | Link:

Jeśli to jest prawda, to z tego PIS się nie wykręci. Zastanawia mnie coś innego TOTALNA blokada informacji na wiele spraw w mediach. Co robią górnicze związki zawodowe? Proszę zwrócić uwagę, gdzie Woźniak o tym oznajmił.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-06-2022 [16:20] - krzysztofjaw | Link:

Ja osobiście wierzę Panu P. Woźniakowi. Jest merytorycznie zawsze przygotowany do wywiadów. Teraz też miał przed sobą tekst tego rozporządzenia. I obawiam się, że niestety rząd przestał panować nad sytuacją. A wszystko to przez ten nieszczęsny FO i polskie KPO. Miał rację Z. Ziobro, że trzeba było zawetować ten FO w 2020 roku. Mielibyśmy spokój a tak... w imię propagandy jest dziś zmuszony przyjmować wszystko, żeby dostać te pieniądze... chociaż i tak ich nie dostaniemy! Kuriozum!
Pzdr

Obrazek użytkownika Jan1797

11-06-2022 [16:21] - Jan1797 | Link:

To jest szkodliwa w dzisiejszej sytuacji nadinterpretacja z pominięciem trwających prac. Nie pierwsza w tym gronie TT.  
Wystarczy sięgnąć do komentarzy poprzedniej notki tego samego autora.
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-06-2022 [16:31] - krzysztofjaw | Link:

To nie tak. Jest rozporządzenie? Jest! Dotarłem do całości wypowiedzi, żeby mieć ogląd całości? Tak! Czy jest to groźne dla Polski? Tak. Czy o tym się dyskutuje? Nie! A czy powinno być to przedmiotem ogólnej dyskusji? Tak!

Ja jestem zwolennikiem obecnego rządu, ale kiedy uważam, że trzeba mu wskazać błędy to to robię. W duchu dbania - niech będzie górnolotnie - o naszą Rzeczpospolitą!

Pzdr
 

Obrazek użytkownika Jan1797

12-06-2022 [10:35] - Jan1797 | Link:

W duchu dbania - niech będzie górnolotnie - o naszą Rzeczpospolitą!...
Czy jest to groźne dla Polski? Tak. Czy o tym się dyskutuje? Nie! 

krzysztofjaw 
Dla jednych górnolotnie u drugich zwyczajnie codziennie chodzi o naszą Rzeczpospolitą! Tak się składa, że do wykonania jest konkretna praca, a do przekazania zwolennikom rządu informacja o uruchomionych instalacjach odgazowania. Przekop kolejny po Bursztynowym którego miało nie być, tym razem do świadomości? „Skupione tematycznie” w medium społecznościowym środowisko potrzebuje tematu jak dżdżu po wygasłej sprawie w NIK? Przypomnę tu Grot. Czy po lekturze komentarzy TT nie jest to jednoznacznie widoczne? Raz;  nikt nie komentuje dokonań w sprawie nie z troski o ich spokój w budowie i negocjacjach, a z pewności, że kończą temat? Dwa; proszę wskazać w TT towarzystwie jedną osobę o dokonaniach w przemyśle, twórczych lub wykonawczych - niezainteresowane? 
Pzdr

Obrazek użytkownika juur

11-06-2022 [17:02] - juur | Link:

Chronologia zdarzeń jest, chyba, taka, że wcześniej Pan Soboń realizował w UE utajnioną misję "plan zamknięcia w Polsce kopalń", który został przyjęty ale nie ogłoszony.Pan Naimski głównie z tego powodu kazał zdjąć Panu Sakiewiczowi wywiad, co ten w podskokach uczynił w trosce o prawdę.
To, że jesteśmy w czarnej d.. to niestety prawda. Sprowadzanie wszystkiego do personaliów Tusk, Morawiecki a nie do analizy zdarzeń to głupota. Niezmiennie kurs jest taki sam. Zrobić z Polski kolonię co w dużej mierze już się stało. Co jeszcze, dzielny premier podpisał? To się okaże.
MM powiedział, że obiecywać można wszystko a później kolejno się z tego wycofywać. I stosuję tę zasadę, wyłącznie, do ciemnego ludu. W Brukseli jest światowy, postępowy i z pełnym entuzjazmem realizuje polecenia.
 

Obrazek użytkownika u2

11-06-2022 [17:22] - u2 | Link:

które musimy spełnić, żebyśmy dostali pieniądze z unijnego FO

Musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce. Przecież to pożyczka, a dobry zwyczaj nie pożyczaj. Tutaj nie chodzi o tę kaskę, tylko o obalenie rządu Zjednoczonej Prawicy. Już podniosła się wrzawa u totalniaków, że pani Leyen wydała zgodę na przyznanie środków z KE. A przecież pani Leyen nie decyduje jednoosobowo, ma komisarzy i cały aparat biurokratyczny. Ja stawiam, że pieniedzy nie będzie do wyborów, zwłaszcza jak autor pisze, że warunki są zaporowe. Ważne że trwa dialog z KE, totalniacy się pienią, czyli wszystko w normie. :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

11-06-2022 [19:07] - Czesław2 | Link:

Ciekawe, czy ta dyrektywa dotyczy także kopalni mających instalacje odzysku metanu z gazów kopalnianych, jak Brzeszcze.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

11-06-2022 [19:56] - Imć Waszeć | Link:

Też zwróciłem uwagę na tę wypowiedź Woźniaka. Chyba właśnie o to Niemcom i ich akolitom chodzi, żeby Polacy sami sobie przez własną głupotę zrujnowali kopalnie i doprowadzili wszelkie plany przyszłego wydobycia węgla do ruiny, albo do stanu pociągającego za sobą wydatki rzędu setek miliardów (co załatwi byle kroplówka typu KiePO) w przypadku nieuzgodnionego z metropolią wznowienia wydobycia, bo tą drogą będą mieli Polaków w ciągłym szachu. Wystarczy wtedy nawet pół Tuska w rządzie, rudego albo bruneta, żebyśmy musieli jeść im z ręki i prosić się o jeszcze. Wtedy nagle Unia ogłosi, że w zasadzie palić to można wszystkim, nawet gumowcami i eternitem.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-06-2022 [21:21] - krzysztofjaw | Link:

Oczywiście, że Niemcy chcą upadku polskiego przemysłu węglowego. Tak samo było z naszymi stoczniami, które likwidował D. Tusk. Kiedy my do jasnej cholery zaczniemy traktować dziś Niemców jak gospodarczych i politycznych wrogów? Zawsze przecież byli naszymi wrogami i to się nie zmieniło. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Ijontichy

12-06-2022 [08:17] - Ijontichy | Link:

Zamilczanie wiadomości,to stary sposób na manipulacje społeczeństwem,oprócz zamilczania jeszcze jest KŁAMSTWO...everybody lies,zwłaszcza "nasz rząd i prezydent"
Wystarczy nawet sięgnąć do komentarzy Gadowskiego z tego roku,on wyjaśnia JAK SIE TO ROBI Z PRYMITYWNYMI LUDŹMI...żeby nie napisać z idiotami,bo mi tego Admin nie puści. Wszystko jest zamilczane,zasłonięte i puszcza sie newsy nikomu nie potrzebne.
Co powiedzial Trzaskowski...i media jadią na ten temat,co powiedzial Tusk...i jazda...co powiedział Morawiecki i oklaski przez tydzień....jedna baba drugiej babie i Iga Świątek.
Co podpisał Niedzielski w WHO? Co podpisał Duda w Brukseli? Na co sie zgodził Morawiecki? Cichooooo,szaaaaa, NIE INTERESUJCIE SIE TYM GŁUPKI,MY PRACUJEMY! 
PARTIA I RZĄD...partia eunuchów i rząd w Izraelu...
Tylko Morawiecki sypie papierowym pieniądzem,bo nie on będzie spłacął 2.6 BILIONA długu publicznego!!!
I CO NAM MURWA KAĆ ZROBICIE??? WYBIERCIE SE PLATFORMĘ...TO DOPIERO ZOBACZYCIE...JEDYNY ATUT W DYSKUSJI...
 

Obrazek użytkownika juur

12-06-2022 [07:23] - juur | Link:

Gdyby to chodziło tylko o węgiel to ekipa, ktòra przegłosowała 5 ròwnie dobrze może zdelegalizować zimę. To  dla nich łatwizna. Może ogłoszenie kolejnego sukcesu spowoduje, że rodakom pospadaja klapki z oczu i zaczna liczyć się fakty.

Obrazek użytkownika juur

12-06-2022 [15:44] - juur | Link:

Coś nie bardzo ta notka spodobała się wyznawcom "mniejszego zła". Całkowicie ją zignorowali. Trzeba by tłumaczyć, że to co widzimy znaczy zupełnie coś innego niż widzimy a to już chyba nie działa tak jak kiedyś.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

12-06-2022 [19:19] - krzysztofjaw | Link:

No cóż. Ja jestem zwolennikiem obecnego rządu, ale - jak już pisałem - nie znaczy to, że jestem jego bezkrytycznym fanatykiem. Dzisiaj niestety widzę, że zbytnio ulegamy UE. A zaczęło się to tak naprawdę od tego nieszczęsnego FO i braku naszego weta w lipcu i grudniu 2020 roku (podczas negocjacji budżetowych). A poza tym trudno dyskutować  z argumentami takiego fachowca, jakim jest Pan Piotr Woźniak. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

13-06-2022 [09:46] - Czesław2 | Link:

Kara za Turów została zapłacona. Oczywiście, pośrednio. Kasę potrąciła sobie KE, a MM stwierdził, że składek nie zmniejszy. Następne plucie w twarz Polakom przez MM.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-06-2022 [09:52] - Czesław2 | Link:

Cyfrowa waluta coraz bliżej. Wiecie, co to znaczy. Obóz w Birkenau to był pikuś. To był obóz dla ciała. Teraz będzie obóz dla umysłu i duszy. Dla ciała też, gdy zablokują dowolnie decyzją urzędnika kasę.
https://www.wnp.pl/finanse/bru...
Europejski rząd banksterko-niemiecki działa w najlepsze przy poparciu rządów (zdrajców) całej uni.