KPO - Smutny hurraoptymizm!

Niestety stało się to, przed czym od wielu już miesięcy przestrzegałem. Wczoraj została przeforsowana i przyjęta ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która w swoim ostatecznym brzmieniu spełnia nie traktatowe warunki praworządności podyktowane nam przez  KE rządzoną przez Ursulę von der Leyen. Nie tylko bowiem zgodziliśmy się na likwidację tej izby, ale też przyjęliśmy pozostałe warunki bezprawnie nam narzucone przez KE (zgodnie z bezprawnym "mechanizmem warunkowości"), która ustami jej przewodniczącej brzmiały jako tzw. "kamienie milowe" tak: 

"Jako pierwszy kamień milowy von der Leyen wskazywała „rozmontowanie” Izby Dyscyplonarnej SN. Drugim miała być reforma systemu pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jako trzeci element przewodnicząca Komisji wskazywała umożliwienie sędziom, których „dotknęła” decyzja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie do pracy. I dodała również, że "Polska będzie musiała wykazać, że wskazane kamienie milowe zostały zrealizowane, zanim jakakolwiek wypłata z Funduszu Odbudowy będzie mogła mieć miejsce i Komisja Europejska nie zatwierdzi żadnego planu naprawy i odporności, jeśli nie będą spełnione kryteria oceny" [1]. 

Od tych "kamieni milowych" szefowa KE uzależniała zgodę na uruchomienie dla Polski środków z unijnego Funduszu Odbudowy w ramach przyjętego przez KE polskiego KPO. 

Nie chcę się nadmiernie powtarzać, więc przed lekturą dalszej części tekstu polecałbym przeczytanie dwóch moich postów: "Ewentualne pułapki przyjęcia przez Polskę pieniędzy z FO..." [2] i "Pułapki przyjęcia przez Polskę pieniędzy z FO. Postscriptum" [3]. 

Prezydencka ustawa niestety uniżenie spełnia wszystkie te warunki i również niestety została wprowadzona w życie po odrzuceniu dwóch najważniejszych poprawek, które zostały wprowadzone do projektu ustawy przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry. Pierwsza z nich wprowadzała tzw. preambułę zawierającą w swojej treści potwierdzenie zasady nadrzędności polskiego prawa nad unijnym (też wyższości polskiej Konstytucji nad innymi prawami unijnymi) a druga polegała na odrzuceniu tzw. "testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń", który umożliwiałby prawo ponownego osądzenia sędziów, którzy zostali skazani przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. 

Mogę osobiście zrozumieć, że ten "test niezawisłości" przywracający możliwość powrotu ukaranych przez ID SN sędziów został utrzymany tylko dlatego, że chce tego Komisja Europejska i od tego m.in.  warunku uzależnia uruchomienie dla Polski środków z Funduszu Odbudowy, ale nie jestem w stanie pojąć dlaczego "wykasowano" preambułę, która tylko potwierdzała międzynarodowe orzecznictwo prawne wskazujące na wyższość prawa poszczególnych krajów UE nad ogólnym prawem unijnym. 

Czy jest to związane z tym, że totalna opozycja chciałaby zawrzeć w naszej polskiej konstytucji zapis o przynależności po wsze czasy Polski w UE, jak niegdyś PRL zapisało naszą przynależność do wpływów ZSRR? Oby nie! Tym bardziej nie rozumiem dlaczego obecny niby prawicowy i niepodległościowy rząd chce za wszelka cenę unikać jednoznacznej deklaracji o naszej suwerenności i niepodległości oraz prawnego zapisania wyższości naszego prawa nad unijnym!

Przyjęcie tej prezydenckiej ustawy o sądownictwie jest tak naprawdę kapitulacją przed nieprawnymi żądaniami UE wobec Polski. Jesteśmy przecież "grillowani" przez PE od dawna i tak naprawdę przy implikacji tegoż "grillowania" przez naszą europejską totalna opozycję. To właśnie ta targowicka opozycja zrobiła niemal wszystko, żebyśmy nie dostali żadnych pieniędzy z UE i ona doprowadziła do tego, że teraz nasz polski rząd niejako "musiał" się ugiąć przed "mechanizmem warunkowości" narzuconym nam poza traktatowo przez KE. 

Napisałem kiedyś, że najlepiej byłoby, gdyby Polska zrezygnowała z unijnego FO i pożyczyła pieniądze sama i to na lepszych warunkach z gwarancją, iż wyda je na to co chce. A tak przyjmujemy pieniądze z KPO, które musimy wydać na to co chce UE a tak naprawdę na zakupy w Niemczech, czyli jakieś wiatraki lub coś podobnego zgodnego z jakimś oderwanym od rzeczywistości "Zielonym Ładem" czy  programem "Fit for 55".  

Do tego wszystkiego należy też wskazać, iż pieniądze z unijnego FO będą Polsce wypłacone w transzach a pierwsza z nich wypłacona może zostanie we wrześniu tego roku. Może... bo zawsze można znaleźć kolejne przez Polskę przekraczanie "unijnej praworządności" a pieniądze są wypłacane "z dołu", czyli po już odpowiednim wydatkowaniu środków. Czy zatem możemy być pewni, że kiedykolwiek dostaniemy choć złotówkę (lub Euro) z tych środków? Oczywiście nie! Więc po co ten hurraoptymizm rządzących? Po co ta optymistyczna zapowiedź, że 2 czerwca odwiedzi nas  Ursula von der Leyen i potwierdzi, że dostaniemy jakieś pieniądze? Potwierdzi, ale zapewne li tylko werbalnie... 

Niestety też można już tylko "pisać na Berdyczów" w sprawie przygotowania kolejnej wersji ustawy oświatowej (tzw. ustawy ministra Przemysława Czarnka), którą zawetował prezydent Andrzej Duda, zapowiadając jednocześnie, że w odpowiednim czasie będzie można do niej powrócić. Czy zatem kiedykolwiek ten czas nadejdzie skoro właśnie podobna ustawa oświatowa blokująca w szkołach nachalną propagandę ideologii gender (w tym środowisk LGBTQ+) jest powodem uznania przez UE, iż na Węgrzech mamy do czynienia z brakiem "praworządności"? Szczerze wątpię, bo wtedy elity unijne wykorzystałyby ją jako kolejny element szantażu wobec Polski uzależniający wypłatę środków unijnych od przestrzegania mitycznej, unijnej "praworządności (mechanizm warunkowości). 

[1] https://wpolityce.pl/swiat/598...
[2] https://krzysztofjaw.blogspot....
[3] https://krzysztofjaw.blogspot....

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 

Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

27-05-2022 [19:50] - u2 | Link:

Właśnie wysłuchałem w Wiadomościach komentarza ministra Ziobro na temat zmian w sądownictwie. Ocenia je pozytywnie.

PS. Polska wykonała ruch, czas na KE. Ponoć pani Leyen przyjeżdża do Polski 2 czerwca. Niewątpliwie będzie to test na dobrą wolę KE.

Obrazek użytkownika zbychbor

27-05-2022 [20:30] - zbychbor | Link:

Cnotę straciła, a rubelka i tak nie dostanie.

Obrazek użytkownika paparazzi

27-05-2022 [20:36] - paparazzi | Link:

Odrzucili poprawki Solidarności Polskiej takie jakie maja Niemcy. No tak, zapomniałem, Niemcy to awangarda demokracji.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

27-05-2022 [20:46] - krzysztofjaw | Link:

Współczuję ministrowi Ziobrze. Mógł się postawić, ale wtedy rząd musiałby upaść! I co wtedy? Mieliśmy dopuścić, żeby po-wscy zdrajcy znów byli przy władzy? Niestety tego całego procesu Polacy gremialnie nie rozumieją. Przez dzieści lat byliśmy propagandowo zniewoleni konieczną przynależnością do UE a przecież ta przynależność dziś staje się utratą naszej niepodległości. Polacy tego nie dostrzegają a sama SP nie jest w stanie Polaków przekonać. A szkoda...
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

27-05-2022 [21:32] - u2 | Link:

ta przynależność dziś staje się utratą naszej niepodległości

Bez przesady, Polska nie może walczyć na dwóch frontach zarówno przeciwko Niemcom jak i Rosjanom. Póki co Polska jest w unii z Niemcami i tego w czasie wojny należy się trzymać. Sądownictwo jest istotne dla każdego państwa, a że KE ma wątpliwości co do polskiego sądownictwa ? Ja też mam, ale mi bardziej chodzi o efektywność rozpraw i procesów, a nie odpowiedzialność sędziów za przewinienia dyscyplinarne, czy tryb ich mianowania.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

27-05-2022 [20:40] - krzysztofjaw | Link:

Sądzę, że będzie to wizyta jak zawsze, czyli wiele gołosłownych deklaracji i nic więcej. Jakże my jesteśmy naiwni wierząc w UE. Tego nie jestem w stanie zrozumieć. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-05-2022 [21:31] - Imć Waszeć | Link:

"Jak donosi włoska gazeta Corriere Della Sera, premier Wielkiej Brytanii chce utworzenia nowego sojuszu. Wśród jego członków Boris Johnson widzi państwa zjednoczone m.in. nieufnością wobec Brukseli oraz zachowania Niemiec wobec rosyjskiej agresji." -- Game Over. Wykładamy karty.

https://niezalezna.pl/444262-b...

Obrazek użytkownika Czesław2

28-05-2022 [07:08] - Czesław2 | Link:

@Imć Waszeć Ten numer z Polakami nie przejdzie. Stopień odmóżdżenia ludzi jest porażający. Interesuje ich tylko niemyślenie. Lata nauki poprzez rozwiązywanie testów zrobiły swoje. Stąd też brak reformy oświaty, nie przez przypadek, tylko celowo. Pan Krzysztof, optymista, wierzył ,że Pisowi po prostu nie udaje się. A ja sądzę, że MM został premierem po to, aby dokończyć przejęcie Polski przez Niemcy. Przypominam, że dla ważnego asa wywiadu Brytyjskiego najważniejszym osiągnięciem NATO w ostatnim czasie są prawa osób LGBT. Nie pamiętam nazwiska tego myśliciela. Przypominam niewpuszczenie Ziemkiewicza do Anglii.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

28-05-2022 [08:22] - Ula Ujejska | Link:

Czesław 
//A ja sądzę, że MM został premierem po to, aby dokończyć przejęcie Polski przez Niemcy.//
Gdyby nie to grilowanie Polski, to nawet i ja bym w te bzdety uwierzyła. Pacz pan, wystarczyło w zaciszu gabinetów podpisywać wszystko jak leci, co chce KE i robić propagandę z przyjaźni polsko niemieckiej - jak Tusk. A de facto co mamy? Polska się wymyka spod rusko niemieckiego dyktatu: krok do tyłu i dwa kroki do przodu. I to powoduje furię niemiecko ruskich przydupasów. Polska spokojnie buduje swoją niezależność w paliwach a Niemcy zostały z ruskim gównem w nocniku.
Proszę, nie bzdeć na temat Morawieckiego. Owszem popełnia błędy jak przy okazji negocjacji KPO vide "praworządność" - w którą można kopnąć w dowolnej chwili, ale bilans jego rządów jest jednak dodatni dla Polski.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

28-05-2022 [08:58] - Czesław2 | Link:

Różnica między działaniami Tuska a Morawieckiego jest taka, że za Tuska likwidacja Polski była za szybka, co nie podobało się Polakom. Niektórym. Za PISU gotowanie żaby trwa co prawda długo, ale skutecznie. Dla mnie żadna różnica. Skutek ten sam, tylko teatr dłużej trwa. Bo to tylko teatr po to, aby PIS dokończył likwidację. Różnica między Pani poglądami na pis a moimi jest taka, że ja już przestałem wierzyć pisowi i tyle. Co do Polski, jesteśmy po tej samej stronie.

Obrazek użytkownika Ijontichy

28-05-2022 [09:11] - Ijontichy | Link:

Z Ulą nie pogadasz...ona wie swoje...
To jest mniej więcej tak,jak w Luwrze,pewien facet codziennie przychodzil do sali,w której byl wystawiony portret Mona Lisy...chodzil wielkimi krokami po sali,gestykulował
i rozmawiał z portretem...on gada,ona nie! :-))
Ochrona juz nie reagowała,bo był niegroźny,bilet kupował [drogi jak cholera] to nie mieli powodu go wyrzucić.
Nie porównuje Uli do Mony Lisy...ale obie nie przekonasz :-)))

Obrazek użytkownika Ijontichy

28-05-2022 [08:29] - Ijontichy | Link:

Już dwa glosy krytyczne wobec MM? I przeszły? Cud jakiś na NB.
Mnie za krytykę prezydenta AD Admin wywalił...na szczęście,bo ten portal został zniszczony przez człekowatych...."najważniejsze to nie myśleć".
I znowu muszę sie odnieść do puczu Dudy w 2017,obalenie rządu Pani Szydło,usunięcie Macierewicza,Waszczykowskiego...czyli LUDZI patriotów Polski.
I kogo se Duda wziął? UD/UW z Krakowa....od Michnika i Majchrowskiego...czyli komuchów.
Gowin,Gliński i Ciapciakiewicz...to już był zwiastun klęski Kaczyńskiego...i powołanie MM z zaplecza Tuska!!! (sic!)
Kaczyński daje tylko nazwisko...karty rozdaje ktoś inny...Duda i Morawiecki to diaspora żydowska...ambasadorzy Izraela to są prawdziwi władcy...nad Polin.

PS.@Matysiak zachwyca sie Glińskim...ale co on widzi zza oceanu?