Faszystowska roSSja w upadku gospodarczym i militarnym

Wojna nie idzie po myśli Rosjan. Upadek gospodarczy i polityczny jest już widoczny na całym świecie.

 Ukraina oddała swoją broń atomową w zamian za gwarancje nierozerwalności terytorialnej. Jeden z gwarantów czyli roSSja napadła w 2014 roku na ten kraj i anektowała część terytorium. W 2022 roku napadła ponownie dokonując ludobójstwa na niewinnym narodzie. Wojna trwa i musi przynieść powrót do stanu zgodnego z prawem międzynarodowym, czyli w granicach niepodległej Ukrainy uznanych przez społeczność międzynarodową.

Całkowite straty bojowe Rosjan to według ukraińskich danych: około 27,7 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1192 czołgi, 2751 bojowych pojazdów opancerzonych, 599 systemy artyleryjskie, 169 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 165 śmigłowców, 1907 pojazdów kołowych i cystern, dziesięć jednostek pływających, 312 bezzałogowców, 89 pocisków manewrujących.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow w wywiadzie dla "Wall Street Journal" powiedział, że "Ukraina odzyska wszystkie tymczasowo zajęte przez Rosję terytoria i dokona tego siłą, ponieważ nie ma innego sposobu". 
USA w ostatnich tygodniach dostarczyły Ukrainie około 90 haubic M777, a kolejne 18 jest w drodze. Administracja prezydenta Joe Bidena dotychczas niechętnie spełniała ukraińskie prośby o broń dalekiego zasięgu, taką jak wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS. Po części wynikało to z obawy, że dostawy takiej broni mogą skłonić Kreml do eskalacji konfliktu.

Rosyjska napaść na Ukrainę trwa nadal. Jak podają światowe media,, roSSjanie mocno przeliczyli się, twierdząc, że zajęcie Kijowa zajmie im 2-3 dni. Dzielny opór ukraińskiego wojska mówi sam za siebie - nie ma mowy o poddaniu. To z kolei zaczyna powodować mocne zgrzyty w kremlowskich elitach - szczególnie w sztabie generalnym sił zbrojnych.

W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) nic nie wskazuje na szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie.
"W Rosji podejmowane są próby przeprowadzenia tzw. tajnej mobilizacji (zamiast mobilizacji powszechnej, co musiałoby się wiązać z oficjalnym wypowiedzeniem Ukrainie wojny - red.). Trwa również kampania agitacyjna, a w rejon walk wysyłani są absolwenci i kursanci wojskowych uczelni. Uzupełniany jest w ten sposób skład m.in. jednostek desantowych, które poniosły znaczne straty na froncie"
"Najeźdźcy zaangażowali już na Ukrainie prawie 45 proc. (2600 spośród 6000) wszystkich pojazdów brygad zabezpieczenia materialno-technicznego (logistycznych - red.). Reszta jest oszczędzana na wypadek innych nieoczekiwanych sytuacji. Obecnie okupanci próbują uzupełniać flotę pojazdów, kradnąc samochody na Ukrainie"

Jakie to elity na Kremlu? to banda nazistowskich zboczeńców i zwyrodnialców,okradająca swoich obywateli i trzymających ich w nędzy.To oszuści,mordercy,pedofile,alkoholicy,złodzieje,terroryści.To dzicz,która nigdy nie przekroczyła progu cywilizacji.

To mafijna szajka okradająca ogłupionych obywateli żyjących w nędzy i zacofaniu. Sami lokują ukradzione miliardy w zachodnich bankach, nieruchomościach, jachtach, kosztownościach i w próżniaczym stylu życia swoich latorośli, udających potomków arystokratów. Wyrzućmy to towarzystwo tam, skąd ich smród.

Gospodarka faszystowskiej roSSji się wali.
Głównym ciosem zadanym przez Zachód rosyjskiej gospodarce było odcięcie Kremla od większości zgromadzonych rezerw walutowych wynoszących łącznie ponad 640 mld dolarów, które znajdowały się na kontach w zachodnich bankach – ok. 50% z nich zostało zamrożonych. Kolejne 20% stanowi złoto, które obecnie trudno jest zamienić na waluty obce. Sankcjami objęto także część rezerw rządowych w zachodnich papierach wartościowych i walucie zgromadzonych w Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN), które znajdują się na kontach Centralnego Banku Rosji (CBR). Około połowy płynnych aktywów funduszu, tj. ok. 55 mld dolarów, ulokowanych było w zachodnich walutach, zaś kolejne 20% w złocie (zgodnie ze stanem na 1 lutego 2022 r. płynne aktywa FDN stanowiły równowartość ok. 112 mld dolarów – suma ta składała się z: 38,6 mld euro, 4,2 mld funtów, 600 mld jenów, 226,7 mld juanów, 405,7 ton złota, 226 mln rubli).
Dodatkowo poważnymi ograniczeniami (m.in. skutkującymi niemożnością przeprowadzania transakcji dolarowych) objęto kilka największych banków państwowych[1]. Wstrzymano także możliwość pożyczania kapitału rządowi FR i wielu największym, głównie państwowym, spółkom przez podmioty zachodnie[2]. W kolejnym etapie kilka rosyjskich banków zostało odciętych od systemu telekomunikacyjnego SWIFT[3], a ponadto karty płatnicze Visa i Mastercard wydane przez tamtejsze banki przestały być obsługiwane za granicą.

Kluczowe znaczenie dla wielu sektorów rosyjskiej gospodarki (m.in. zbrojeniowego, lotniczego, kosmicznego, energetycznego) miało także wprowadzenie embarga na eksport do Rosji wysokotechnologicznych towarów i usług, w tym technologii „wrażliwych”, takich jak układy scalone czy półprzewodniki. Państwa zachodnie zamknęły również przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników i wprowadziły embargo na dostawy części zamiennych oraz świadczenie usług (w tym leasingowych). W efekcie właściciele samolotów (głównie spółki z Irlandii i Singapuru) zaczęli domagać się ich zwrotu. Ponadto regulator lotniczy Bermudów (terytorium brytyjskie) zdecydował o wstrzymaniu certyfikowania maszyn rosyjskich przewoźników zarejestrowanych na tym archipelagu. Na Bermudach zarejestrowanych jest prawie 750 samolotów leasingowanych przez rosyjskich przewoźników, tj. około połowy floty pasażerskiej, którą dysponuje Rosja. Bez ważnego certyfikatu nie powinny one latać.

Zachodnie restrykcje dotknęły także rosyjski eksport. USA wstrzymały import surowców energetycznych z tego kierunku: ropy, produktów naftowych, gazu skroplonego, węgla i produktów węglowych. Również Wielka Brytania zawiesiła zakup rosyjskiej ropy oraz podniosła cła (o 35%) na import wielu innych towarów, w tym metali żelaznych i kolorowych, nawozów czy drewna. UE wstrzymała natomiast import niektórych wyrobów z żelaza i ze stali.
Jednocześnie Zachód uderzył w elitę kremlowską i członków jej rodzin. Na listy sankcyjne wpisano ponad 1 tys. osób, a ich aktywa zagraniczne (wille, jachty, samoloty, konta itp.), których wartość szacuje się na setki miliardów dolarów, zostały zamrożone. Nie mają oni także możliwości wjazdu do państw zachodnich.

Równie silnym jak oficjalne sankcje nakładane przez rządy państw zachodnich ciosem dla rosyjskiej gospodarki była fala restrykcji wprowadzanych bezpośrednio przez międzynarodowe koncerny, organizacje sportowe, kulturalne czy naukowe. Ze względów reputacyjnych zrywają one masowo współpracę z Rosją, wstrzymują produkcję, dostawy towarów, technologii i usług. Wycofały się stamtąd m.in. BP, Shell, Siemens, Nokia czy Ericsson, lokale zamknęła m.in. sieć McDonald’s. Część zachodnich odbiorców zrezygnowała ponadto z importu rosyjskich towarów, w tym ropy, produktów naftowych czy zbóż.

Pierwsze efekty sankcji
Efekty sankcji zaczęły być widoczne w Rosji już od pierwszych dni wojny. Początkowo najbardziej ucierpiał rynek finansowy, gdyż masowo zaczęli wycofywać się inwestorzy, a obywatele zabierali z banków swoje depozyty, zwłaszcza walutowe. W ciągu pierwszego tygodnia od inwazji kurs dolara wobec rubla wzrósł o 100%. Za amerykańską walutę trzeba było zapłacić nawet 150 rubli (przed wojną – ok. 78). Wprowadzone przez CBR ograniczenia w tym obszarze, tj. zapewnienie podaży walut obcych (konieczność sprzedaży 80% przychodów walutowych przez eksporterów) i zredukowanie popytu na nie (poprzez regulację dostępu do wkładów walutowych i zakaz zakupu gotówki), ustabilizowały jednak sytuację. W drugiej połowie marca giełdowy kurs rubla utrzymywał się już poniżej 110 rubli za dolara. Niemniej ograniczenia w dostępie do walut spowodowały aktywizację „czarnego rynku”. W sieciach społecznościowych można znaleźć oferty zakupu dolara nawet po 200 rubli.
Znacznie mniej efektywne są na razie działania rosyjskich władz nakierowane na walkę ze wzrostem cen. Roczna inflacja na dzień 11 marca według Rosstatu wyniosła 12,5%. W ciągu pierwszych dwóch tygodni wojny ceny rosły o ponad 2% tygodniowo (najwięcej od 1998 r.).

W pierwszej połowie marca (w porównaniu z końcem lutego) najbardziej podniosły się ceny towarów importowanych: pomidorów i bananów – o ok. 17%, telewizorów – o ponad 20%, samochodów osobowych – o 15%, lekarstw – o ok. 10%. Inflacja indywidualna dla poszczególnych grup społecznych i biznesu może być jednak znacznie wyższa (w zależności od kupowanych przez nie dóbr). Wysokie ceny to z jednej strony wynik napływających na rynek rosyjski droższych partii towarów z importu, lecz z drugiej – przede wszystkim – zwiększonego popytu (w ten sposób Rosjanie próbują chronić swoje środki finansowe przed inflacją) oraz malejącej podaży towarów.

W sektorze transportowym sankcje najbardziej dotknęły lotnictwo. Ograniczenia kierunków rejsów oraz obawa przed skonfiskowaniem leasingowanych samolotów w zagranicznych portach spowodowały czasowe wstrzymanie lotów za granicę, przede wszystkim przez największych przewoźników, takich jak Aerofłot i S7. W połowie marca rejsy zaczęto wznawiać, jednak ich obsługę powierzono statkom powietrznym należącym do Rosji, przede wszystkim maszynom Suchoj Superjet (może zabrać na pokład do 95 osób). Ten produkowany w Rosji samolot jeszcze przed wojną zmagał się z poważnymi problemami technicznymi i niedoborem części zamiennych. Z kolei wewnętrzy rynek obsługują aktualnie głównie maszyny leasingowane, w tym także takie, które nie mają ważnych certyfikatów dopuszczenia do lotów. Władze rosyjskie zaczęły dopisywać samoloty zarejestrowane na Bermudach do rosyjskiego rejestru i wydawać im alternatywne, własne certyfikaty dopuszczające do użytku w transporcie lotniczym. W kolejnych tygodniach korzystanie z tego transportu w Rosji stanie się jednak niebezpieczne ze względu na niedobór części zamiennych do maszyn i brak możliwości ich serwisowania (w tym dokonywania przeglądów). Kolejnym mocno uderzającym w sektor czynnikiem jest spadek popytu na usługi turystyczne, co wiąże się ze wzrostem kosztów wyjazdów zagranicznych. Średnia cena wypoczynku w Turcji zwiększyła się o prawie 50%.

W przemyśle najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny. Produkcja samochodów w kraju w większości została wstrzymana z powodu braku podzespołów lub wskutek wycofania się zagranicznych inwestorów. Dodatkowo importowane zachodnie auta i części do nich przestały napływać do Rosji.

Branża usługowa także straciła znaczną część swoich przychodów – dotyczy to zwłaszcza restauracji, salonów piękności, klubów fitness. Świadome zbliżającego się kryzysu społeczeństwo zaczęło bowiem oszczędzać i rezygnować z wielu wydatków. Zwłaszcza dla małego i średniego biznesu, który nie zdołał jeszcze otrząsnąć się z załamania związanego z pandemią, obecne trudności mogą okazać się nie do pokonania. Większość z tych firm nie spłaciła jeszcze wcześniejszych kredytów.
Restrykcjami, zarówno nakładanymi przez państwa zachodnie, jak i jednostronnie przez importerów, dotknięty został też rosyjski eksport, w tym ropy, metali, zboża czy nawozów. Największe problemy ma sektor naftowy, stanowiący główne źródło dochodów budżetowych. Eksport rosyjskiej ropy zmniejszył się w połowie marca o ponad 30%, tj. o 2,5 mln baryłek dziennie (z czego 1,5 mln przypadało na surową ropę, a 1 mln na produkty naftowe). W efekcie rosyjska ropa marki Urals sprzedawana jest dużo taniej (średnio o 30–35 dolarów na baryłce) od ropy marki Brent, która 19 marca kosztowała ok. 110 dolarów za baryłkę. Jednocześnie ceny frachtu rosyjskiego surowca wzrosły kilkukrotnie, podobnie jak jego ubezpieczenie.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów z 3 marca w lutym 2022 r. budżet uzyskał 570 mld rubli (ok. 7 mld dolarów po kursie sprzed wojny) dodatkowych dochodów z sektora naftowo-gazowego, co było możliwe dzięki wyższym cenom surowca, niż zakładano. Środki te pozostaną w budżecie, zawieszono bowiem czasowo regułę, zgodnie z którą nadwyżka powinna być zamieniana na złoto i waluty obce. Z jednej strony ceny rosyjskiej ropy są aktualnie znacznie wyższe niż referencyjna cena ropy Urals założona w budżecie (tj. 44,2 dolara za baryłkę), ale przy kursie rubla słabszym o ok. 30% niż przed wojną (dochody uzyskiwane są w dolarach, ale do budżetu trafiają w rublach) i większej inflacji. Z drugiej strony obserwujemy poważną redukcję rosyjskiego eksportu ropy i produktów naftowych. W rezultacie zatem zmiana kursowa i wzrost cen mogą pokryć rublowe straty wynikające ze spadku wielkości eksportu.

Problemy z dostępem do waluty spowodowały, że ratingi kredytowe Rosji zostały obniżone przez wszystkie duże agencje do poziomu zapowiadającego wysokie ryzyko niewypłacalności. Na razie państwo i firmy rosyjskie realizują jednak swoje zobowiązania. Zwłaszcza duże koncerny eksportowe, które mają dochody walutowe, starają się nie dopuścić do bankructwa (technicznego), bo tylko pogłębiłoby to ich problemy (spowodowałoby konsekwencje prawne i domaganie się przez pozostałych inwestorów przedterminowej spłaty reszty długu). Rosyjski duży biznes doskonale zdaje sobie sprawę ze skali problemów ekonomicznych, jakie obecnie ma kraj, a swoje straty szacuje już na miliardy dolarów. Większość jego przedstawicieli jest przeciwna wojnie, niemniej tylko nieliczni pozwolili sobie na publiczne wyrażenie własnej opinii (Oleg Deripaska, Michaił Fridman, Władimir Lisin), starając się dzięki temu nie zrywać całkowicie współpracy z Zachodem. Wszyscy oni są jednak zależni od Kremla i w każdej chwili mogą zostać pozbawieni aktywów w Rosji. Władze FR posiadają bowiem wystarczające instrumenty do ewentualnej realizacji takiej decyzji.

Już pierwsze tygodnie sankcji spowodowały, że Rosja w wielu branżach (zwłaszcza w sektorze usług finansowych) cofnęła się do początków transformacji technologicznej. Trzeba przy tym dodać, że stopień ucyfrowienia, zwłaszcza administracji publicznej czy sektora usług w kraju, był w dużych miastach bardzo wysoki. Jednocześnie obecna sytuacja to dopiero początek procesu degradacji infrastruktury technologicznej.

RoSSja faszystowska okazała się krajem bandytów, złodziei, pedofili i gwałcicieli, prymitywnych kałmuków i taka opinia na dekady pozostanie na świecie. Żaden szanujący się kraj z tym bandytą  putinkiem nie chce mieć nic wspólnego. Może już wkrótce powróci tam skąd przyszedł - do piekła - oby jak najszybciej.

Żródło :
https://dziennikarzobywatelski...
https://www.osw.waw.pl/pl/publ...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [15:30] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz pisze tak :

"Dumnym można być z własnych żołnierzy.
W tym przypadku odczuwam podziw dla sprawności Rosjan i życzę im dalszych sukcesów."

Swój swoich popiera zawsze przecież to normalka. Scierwoneonkowe zasady. Sprawność morderców, pedofili, złodziei i skurwysyństwa wszelakiego faktycznie u faszystowskiej roSSji jest w dużej sprawności - faktyczne !

Twoja duma Ruszkiewicz jest taka :
http://nocnenaloty-ataki24live...

"Masakra na Ukrainie !
Do całego zajścia doszło wczoraj w godzinach wieczornych około godziny 17:30. Rosyjscy Żołnierze w Azowstalu. Czwórka dzieci zosała bestialsko rozstrzelani... Zobaczcie również jak żolnierze traktowali bezbronnych cywilów.
Najpierw znęcali się nad biednymi cywilami którzy stali za chlebem i wodą a potem rozstrzelali czwórke dzieci na oczach ludzi.
Nigdy wcześniej moje oczy nie widziały takiego bestialskiego posunięcia. Matko kochana! Proszę niech ten koszmar się już skończy.
- To byli bezbronni ludzie, jak można tak traktować drugiego człowieka? No jak? To są zbrodnie o jakich świat dawno nie słyszał..."

" Z kim przystajesz takim się stajesz "
Bądż dalej dumny z gwałcicieli, pedofilów i morderców dzieci Ukraińskich !

Obrazek użytkownika u2

21-05-2022 [15:18] - u2 | Link:

Rosyjscy Żołnierze w Azowstalu. Czwórka dzieci zosała bestialsko rozstrzelani.

Trochę niechlujnie napisał na WP niejaki ... Sylwester Ruszkiewicz.

https://wiadomosci.wp.pl/autor...
https://latkowski.com/blog/jak...

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-05-2022 [07:34] - Tezeusz | Link:

Zawisza o Ruszkiewiczu  tak pisze :

"Widzisz do jakich pustostanów umysłowych doprowadza korzystanie z "pralni mózgów" zwanej "Moskiewską Prawdą"?"

Bingo !

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [15:28] - Ula Ujejska | Link:

Tezeusz
Za chwilę zjawią się tu czujne wiedźmy i Ci wytłumaczą "bohaterstwo" ruskich zbrodniarzy. Gieroje tylko wobec dzieci są odważni, bo wszędzie w walce z żołnierzami łby im urywają. Ta zbrodnia będzie rozliczona - nie ujdą ukraińskim mścicelom.

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [15:33] - Tezeusz | Link:

@ Ula
Wiesz ich sowieckie gówniane szczekanie trolli na mnie nie działa, nigdy nie działało, ale warto odnotowywać co piszą - zawsze to może się przydać do kolejnego materiału - cytaty, cytaty.....konkrety ! Ruszkiewicz się przekonał i pan co obrażał JP2.....

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [15:36] - Tezeusz | Link:

Kolejny duży pożar w Rosji. Ogień w instytucie aerodynamiki pod Moskwą
Potężny pożar wybuchł w sobotę rano pod Moskwą. Jak donoszą media, zapłonął prawdopodobnie obiekt Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego w Żukowskim.
To kolejny w ostatnim czasie pożar na terenie Rosji, który obejmuje obiekt ważny dla przemysłu wojskowego. Media donoszą jednocześnie o serii podpaleń siedzib komisji wojskowych i biur werbunkowych.
https://niezalezna.pl/443444-k...

Jak to brzmi pięknie : Faszystowska roSSja się pali ! oby jak najwięcej tej radości.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [15:44] - Ula Ujejska | Link:

Tezeusz
Komandosi Azov w akcji!
Pers i reszta swołoczy znów dostaną sraczki 😁

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [21:01] - Tezeusz | Link:

Jutro bedzie o pedofilskiej roSSyjskiej armii. Będzie szok

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [21:07] - Tezeusz | Link:

Rosja to kupa g.wna którą zrobiła dzicz o mentalności mongołów z XVII.Ta rosyjska dzicz jedno co potrafi to kraść, fajdać pod siebie i siedzieć w tym g.wnie.Rosja to sztuczny twór oparty na okupacji cudzych terenów i złodziejstwie,we współczesnym świecie nie powinna istnieć.

Obrazek użytkownika J z L

21-05-2022 [21:08] - J z L | Link:

Za półtora-dwa miesiące Ukraina rozpocznie szeroką kontrofensywę i wówczas dojdzie do przełamania sytuacji na froncie na jej korzyść – ocenił rosyjski niezależny analityk ds. wojskowych Rusłan Lewijew w wywiadzie dla portalu Meduza.

Lewijew, szef projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT), zajmującego się wojną w Donbasie od 2014 roku, uważa, że w obecnej sytuacji bez masowej mobilizacji Rosja nie zdoła doprowadzić do przełomu w walkach

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [21:24] - Tezeusz | Link:

#JzL
To, że roSSja przegra to wie już cały świat, militarnie, wizerunkowo, ekonomicznie.

Ukraina urośnie dzięki USA do potęgi. To się już dzieje. Odbudowa Ukrainy to będzie eldordo finansowe dla Polski na pewno !
A trolle sowieccy znajdą dla siebie odpowiednie miejsce...w więzieniu !

Obrazek użytkownika EsaurGappa

21-05-2022 [21:42] - EsaurGappa | Link:

Wow,ale z ciebie wojownik!Mając w sobie tyle ukierunkowanej nienawiśći którą emanujesz na NB każdego dnia,myślę że z dumą w poniedzialek możesz zgłosić się do ministra Mariusza Błaszczaka osobiście bo właśnie ogłosił ch...j wie co?

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-05-2022 [06:34] - Tezeusz | Link:

@Gappa
Wow aleś "alokwentny"taki sowiecki pyskacz, taki na ch...j i jeszcze lepiej .Wiedza jaką emanujesz  na ch...j sowiecka.Twój 2 letni wkład na NB to zero, cóż może dyktować zero !