Bardzo dobry i pożądany gest - odsłonięcie Lwów we Lwowie!

Rodzi się nowa historia narodu ukraińskiego.

Wcześniej tak naprawdę Ukraińcy poszukując swojej tożsamości narodowej odwoływali się do historii a dla nich ta historia była związana przede wszystkim z OUN-UPA, czyli organizacjami i ich przewódcami walczącymi o niepodległość Ukrainy zarówno po części z Niemcami, Sowietami i... Polkami (Lachami). 

Dla nas czczenie S. Bandery i ogólnie OUN-UPA było nie do zaakceptowania, bo z rąk Ukraińców na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk brutalnych Ukraińców przeszło 200 tys. Polaków. I bez rozliczenia tej smutnej prawdy historycznej trudno było budować wspólną przyszłą historię. 

Aż nastała wojna. Agresorem okazała się Rosja pod władaniem W. Putina. Ta agresja Rosji na Ukrainę tak naprawdę - co dla wielu jest zaskoczeniem - zbudowała ponownie naród ukraiński. Okazało się, że są narodem a nie jakąś efemerydą narodu będącego częścią Rosji. 

Jestem pewien, że nawet sami Ukraińcy nigdy się nie spodziewali aż takiej i z serca pomocy dla nich przez naród polski. To zupełnie zmieniło postrzeganie Polaków przez Ukraińców. 

W tej swojej wojennej niedoli dostrzegli bowiem, że Polacy są ich chrześcijańskimi przyjaciółmi na poziomie podstawowym: człowiek - człowiek. A, że pomoc Polaków jest powszechna od jednostek do rządu a do tego tak naprawdę bezinteresowna, to tym bardziej są nam wdzięczni. 

Ta wojna stworzyła nowych bohaterów ukraińskich. I to oni dzisiaj staną się odniesieniem kształtującym obecny naród ukraiński. OUN-UPA prawdopodobnie pozostanie dla nich jakimś wzorcem ukraińskiego bohaterstwa, ale sądzę, że już nie w takim bezdyskusyjnym formacie. Ta wojna wykreowała bowiem tylu bohaterów, że naprawdę dziś Ukraińcy będą się odnosili do nich jako największych bohaterów Ukrainy. 

Tym samym swobodnie dziś możemy powrócić do dyskusji na temat naszej trudnej wzajemnej przeszłości, bo tylko na wzajemnym rozliczeniu krzywd można budować nasze przyszłe dobre relacje wzajemne. 

Pięknym gestem i przez nas jak najbardziej pożądanym oraz otwierającym pole do wzajemnej ścisłej współpracy i rozliczenia przeszłości, jest dzisiejsze odsłonięcie przez Ukraińców posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. 

""Posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte. Głos w tej sprawie zabrał m.in. mer Lwowa Andrij Sadowy. "W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu (...) A nasz wspólny wróg również skutecznie wykorzystał te karty historii. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem (...) Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!"" [1].

""Jak wskazał premier Morawiecki, „to również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy (...) Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd! (...) Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie (...) Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi. 
Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. 
W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”" [2].

Wierzę, że ten piękny gest jest pierwszym, który z naszego punktu widzenia okaże się przełomem w naszych wzajemnych relacjach. Bo naprawdę jest wiele historycznych i przeszłych zdarzeń, które mogą wpływać na nasze obecne relacje z Ukrainą. Wskazuje na to i mer Lwowa i polski premier. 

Ja sam żyję tylko dlatego, że moi dziadkowie ze strony matki w środku nocy i pozostawiając swój dobytek uciekli z czterema córkami (w tym z moją mamą) z Kresów przed ukraińskimi siepaczmi z OUN-UPA. Stąd - wobec obecnej empatycznej polskiej pomocy dla Ukraińców - oczekiwałem jakichś gestów ze strony Ukrainy, które świadczyłyby, że powoli zmieniają swój stosunek do Polaków i do naszej trudnej historii. Takiego gestu jak odsłonięcie lwów oczekiwałem jako pierwszego w przyszłej serii. I cieszę się, że w końcu nastąpił. 

[1] https://wpolityce.pl/swiat/599...
[2] https://wpolityce.pl/polityka/...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 
Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

20-05-2022 [16:01] - Ula Ujejska | Link:

Tak, to powinno się stać już parę lat temu. Jest jeszcze coś co uszło mediom. Kiedy byłam ostatnio na Ukrainie odwiedzić groby rodzinne, doznałam szoku. Wszystkie groby były posprzątane, a te zniszczone przez wojnę odbudowane. Ukraińcy złożyli kwiaty i wieńce. Nikt im tego nie nakazał - sami od siebie to zrobili. To cmentarz ofiar Rzezi Wołyńskiej. Finansowałam jego budowę. Nikt mi nie robił trudności. Szkoda że nie wszędzie wtedy tak się działo.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

20-05-2022 [17:01] - krzysztofjaw | Link:

@  Ula Ujejska

Jak byłem wcześnie nastoletnim podrostkiem to babcia mi opowiadała, co działo się na Wołyniu. I te opowieści mówiły mi, że okrucieństwo OUN-UPA było okrutne, niegodne człowieczeństwa. To było okrutne ludobójstwo Polaków, nawet w swoim wymiarze gorsze od sowieckich i niemieckich zbrodni. Stąd mam zadrę rodzinną, która zawsze powodowała u mnie nieufność wobec Ukraińców. Dlatego cieszę się z każdego gestu, który w końcu zamknie historię wzajemnym naszym porozumieniem.
Pzdr

Obrazek użytkownika Maverick

20-05-2022 [16:05] - Maverick | Link:

Nigdy nie było takiego kraju stworżony poprzez chazara Lenina i popierany poprzez chazarków z niskim IQ.

Jak Polacy mogą wspierać pomysły Stalina i Lenina na dodatek stworżone naszym kosztem. Na to trzeba mieć IQ Zombies.

Tutaj Polak na emigracji ma lepsze rozeznanie i bardziej podobne do moich.

https://gloria.tv/post/1nhk661...
 Omówienie spadającego IQ u zombies i ich szczekania dupami.

To nowi komuniści stworżeni poprzez Sorosa i jego agitkę, na garnuszku którego siedzą dzieci poliniackich prominentów z NKWD.

https://rumble.com/v15f5q1-spa...

Moja opinia ten drugi link powyżej.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

20-05-2022 [21:35] - Ula Ujejska | Link:

Maverick
Ruski cieciu bez majtek, my twoich kumpli z miejscowego klubu AA doskonale już znamy. Ty lepiej podaj ostatnie wyniki wyścigu białych myszek - będzie ubaw po pachy.

Obrazek użytkownika Maverick

20-05-2022 [23:27] - Maverick | Link:

Odtrutka na komuszą propagandę,

polecam bo zombies niedługo będą w rozpaczy od opowiadania głupotek na poziomie ze faceci mogą zajść w ciąze i produkować mleko dla noworodków. Ulka prezentuje taki poziom woke culture.  Głupotki z zwycięstwach Nazistów są na takim samym poziomie inetelktualnym..

  https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [11:03] - Ula Ujejska | Link:

Maverick
Ruski cieciu bez majtek, jesteś za głupi by zrozumieć cokolwiek z tego co piszę.  Twój klub AA, ma tutaj kilku chętnych do leczenia - wyślij im zaproszenie. 😁😁😁

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

21-05-2022 [10:44] - rolnik z mazur | Link:

@ Maverick
TY wiesz, ja to wiem i moze jeszcze by się uzbieralo grupkę ludzi, którzy rozumieja co jest grane na Krainie U i reszcie świata.
Tu na NB tez jest paru kumatych a reszta to tępe dzidy, strugacze rewelwerow ze styropianu, wymachiwacze szablą z pchlego targu i po porostu skierowani do roboty partyjnej. Sam zresztą widzisz jaki jest odzew. Rob swoje i Pzdr

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-05-2022 [13:56] - Tezeusz | Link:

@ rolnik tłuku
"Tu na NB tez jest paru kumatych a reszta to tępe dzidy,"
Najbardziej tępym komuszym  to ty jesteś prymitywny, ciołek taki typowy komuch.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-05-2022 [06:14] - rolnik z mazur | Link:

@ tezeuszku
uderz w stół a nożyce sie odezwą. Od kiedy masz te objawy? Ale nie denerwuj się pan doktor zrobi ci lewatywę i od razu będzie ci lepiej.

Obrazek użytkownika sake3

20-05-2022 [16:39] - sake3 | Link:

Mimo wszystko wolałabym aby ten gest wyszedł z inicjatywy strony ukraińskiej,a nie był wynikiem zabiegów polskich władz i organizacji pozarządowych i rozmów dwustronnych.Prezydencki minister Jakub Kumoch  zdradził,że odsłonięcie posągów lwów jest efektem poniedziałkowych rozmów polsko-ukraińskich w tej sprawie W każdym razie cieszę się i niech autor bloga nie uzna mnie za marudę..

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

20-05-2022 [16:52] - krzysztofjaw | Link:

Nie, nie ma zamiaru uważać Pana (Pani) za marudę, Tak naprawdę nie jest ważne, kto zabiegał o odsłonięcie tych Lwów. Ważne, że to się w końcu stało. Jest to diametralna zmiana ze strony ukraińskiej i ciszę się, że ona nastąpiła. Naprawdę jestem pewien, że sami Ukraińcy, którym sączono do głów bohaterstwo OUN-UPA nie spodziewali się aż takiej pomocy ze strony Polaków. Nawet więcej! Sądzę, że raczej spodziewali się, że będziemy w stosunku do nich nieprzychylni. Tym bardziej są nam wdzięczni a jako, że ukraińscy uchodźcy to są w większości kobiety i dzieci to przekazują do swoich mężów i ojców jak im Polacy pomagają a to powoduje zmianę nastawienia Ukraińców do Polski. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-05-2022 [20:41] - Pani Anna | Link:

@krzysztofjaw
Sądzę,  że jest Pan klasycznym przykładem syndromu sztokholmskiego. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

21-05-2022 [10:46] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna
dokładnie!!! Pzdr

Obrazek użytkownika u2

20-05-2022 [17:41] - u2 | Link:

Dla nas czczenie S. Bandery i ogólnie OUN-UPA było nie do zaakceptowania

Pisałem już kilka razy, że Bandera nie wydał rozkazu do Rzezi. Ponadto Bandera był przeciwny w 1939 powstaniu antypolskiemu, razem z Rebetem. Obaj zostali zabici przez agenta KGB Staszyńskiego, który po tych zabójstwach dał nogę na zachód i wszystko wyśpiewał.

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2022 [18:39] - Pers | Link:

@u-bocik
//Pisałem już kilka razy, że Bandera nie wydał rozkazu do Rzezi.//
Skoro u-bocik pisał to musi, że prawda.
To kto wydał rozkaz? Szuchewycz?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [14:34] - Ula Ujejska | Link:

Pers
Nie wiesz, to nie zabieraj głosu - dokształć się. Bo robisz z siebie idiotę. W tym temacie nawet Niemcy nie zaprzeczają tego co piszemy na temat inspiracji i odpowiedzialności za Rzeź. Już wkrótce poznasz zdanie  / stanowisko Ukraińców na ten temat - i myślę że wtedy wszelkie ruskie łachudry zamilkną na wieki.

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2022 [18:41] - Pers | Link:

@u-bocik
//Obaj zostali zabici przez agenta KGB Staszyńskiego//
To wstyd, żeby za nas odwalał robotę agent KGB.
To powinni zrobić Wyklęci.

Obrazek użytkownika Ijontichy

20-05-2022 [19:32] - Ijontichy | Link:

Czy jest jakiś temat w sieci....w mediach,na który nie MUSISZ sie wypowiedzieć?
Juz ktoś ci to napisał,żebyś se odpuścił niektóre tematy,ale ty MUSISZ.SYNDROM ANANKASTYCZNY,albo nerwica natręctw,jeżeli wolisz epikryzę po polsku.
Ja ostatni raz byłem NA Ukrainie w 2020...przejazdem,od ruskiej granicy do słowackiej...i gdyby nie służbowe auto na włoskiej rejestracji to nie wiem,czy byśmy z zoną przeżyli.
NIE WOLNO SIE BYŁO ODEZWAĆ PO POLSKU
Polacy nas ostrzegali,zatankujcie po korek i rura ile fabryka dała...sikać nawet do butelek i wysiadać "na grubsze" gdzies w lasach.
A wy się cieszycie z gestu...klarnety i bajoki!!

 

Obrazek użytkownika u2

20-05-2022 [20:49] - u2 | Link:

byłem NA Ukrainie w 2020...przejazdem,od ruskiej granicy do słowackiej...i gdyby nie służbowe auto na włoskiej rejestracji to nie wiem,czy byśmy z zoną przeżyli.

Co tam przemycałeś, że tak bałeś się o swoje życie ? Dragi ?

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-05-2022 [20:40] - Pani Anna | Link:

@u2
a stolec dzisiaj był? Czekamy na relację. 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

20-05-2022 [21:08] - Chatar Leon | Link:

30 lat jeździłem po Ukrainie, zjeździłem ten kraj wzdłuż, wszerz i w poprzek, debili antypolskich spotkałem, owszem, kilku, natomiast jeśli ktoś pierdzieli, że na Ukrainie zabijają za język polski, to taki ktoś jest kretynem albo płatnym trollem.  A jeśli ktoś pobył trochę i w Rosji i na Ukrainie, wie, że odsetek patologii i chamstwa w Rosji jest większy niż na Ukrainie.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [14:21] - Ula Ujejska | Link:

Ijontichy
Ciekawe gdzie bywałeś - może u Tiahnyboka w interesach? Ja tam jeżdżę od wielu wielu lat i podobnej bzdury nie spotkałam. Owszem, jak w każdym innym kraju na Świecie są tam ludzie którzy za nami nie przepadają, ale to margines.  Zrobiłam nawet wywiad z neobanderowcem Tiahnybokiem - PO POLSKU - wyobraź sobie że on zna doskonale jęz. polski. Wsiał na Niepoprawnych póki ruskie łajzy go nie zhakowały - taki był niewygodny. Żeby zrozumieć nacjonalizm ukraiński, musisz znać ich historię. Pewne jest dzisiaj jedno, po tej wojnie przejdzie to do historii. Nowymi bohaterami będą dzisiejsi bohaterowie z Mariupola, Kijowa etc. Banderrowcy i ich ideologia będą kilkuzdaniową wzmianką w podręcznikach. I tu przewiduję problem podobny jak z niemieckimi podręcznikami do historii.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-05-2022 [20:49] - Marek Kudła | Link:

Teraz czekamy na uznanie ludobójstwa na Polakach w 1942 roku, zgodę na ekshumacje zwłok i wykreślenia z ich historii UPA i Bandery !!!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

21-05-2022 [10:49] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudła
Wątpię żebyś się doczekał. Ale tym razem muszę ci przyznać rację. Ja też czekam. Pzdr

Obrazek użytkownika u2

21-05-2022 [10:49] - u2 | Link:

Teraz czekamy na uznanie ludobójstwa na Polakach w 1942 roku

Ano, Rzeź Wołyńska była w 1943. Wcześniej masowo mordowali Polaków Rosjanie i Niemcy.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

21-05-2022 [11:44] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
A w 1943 kto Polaków mordował na Wołyniu?
 

Obrazek użytkownika u2

21-05-2022 [11:55] - u2 | Link:

Gdyby nie okupacja niemiecka to by nie było Rzezi Wołyńskiej. Proste. Rzezi dokonało OUN-UPA, które było w służbie Niemiec. Wcześniej do mordowania Polaków na Wołyniu nawoływali Rosjanie i aktywnie ich mordowali. Bandera przejrzał wspólną antypolską i antyukraińską grę Niemców i Rosjan, dlatego był przeciwny mordowaniu Polaków.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

21-05-2022 [12:25] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Ukraina czysta jak szklanka wody - mówi ci to coś?
Obrażasz mieszkańców krainy U. Niemcy  wciskali mordercom  siekiery do łapy ? A może tak jak sadzi ujejska   za zbrodnie odpowiada wladza niemiecka. Głupota totalna.

Obrazek użytkownika u2

21-05-2022 [12:38] - u2 | Link:

Niemcy  wciskali mordercom  siekiery do łapy ?

Oczywiście. To była okupacja niemiecka. W Białymstoku Ukraińcy byli na służbie Niemców, strzelali do Polaków. Niemcy im dali broń. A że w służbie Niemiec popełnili okrutne mordy na Wołyniu ? O tym mówi prof. Motyka w wywiadzie z Piotrem Zychowiczem na YT kanał "Historia Realna". Okrucieństwo było celowe, aby stworzyć wrażenie akcji oddolnej. A rzezi dokonało 35-40 tysięcy członków OUN-UPA, a nie 5 milionów Ukraińców mieszkających na Wołyniu.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-05-2022 [14:07] - Ula Ujejska | Link:

rolnik z mazur
A podobno jesteś istota rozumna? Zgodnie z prawem międzynarodowym, za wszelkie zbrodnicze czyny na terenach okupowanych odpowiada okupant, np. dzisiaj  wojna na Ukrainie i ruskie zbrodnie. To że wielu Ukraińców brało udział w Rzezi nikt normalny nie podważa.  Ale może rozumny inaczej zrozumie to: Załóżmy, że dzisiaj w Polsce, wyrżną takich jak ty, to kogo cały świat obciąży winą? Arabów, Ukraińców etc. czy Polskę? 
Odpowiedź znasz, więc nie powielaj więcej ruskich i niemieckich bzdetów.  Warto być Polakiem, naprawdę

Obrazek użytkownika Jabe

21-05-2022 [14:21] - Jabe | Link:

Przede wszystkim istotne jest stanowisko państwa ukraińskiego wobec tej zbrodni.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-05-2022 [06:23] - rolnik z mazur | Link:

@ UJejska
ty chyba zyjesz w innej cywilizacji. Jak przyjdzie banda mordercow i wyrznie w nocy  mieszkancow wioski to odpowiada kto ? Wladza gminna? A moze ci z Wiejskiej? Ty sądzisz, ze w kazdej wiosce na Wolyniu stacjonowal garnizon wojska niemieckiego?
Warto byc Polakiem ale nie glupim. A mnie swiat g... obchodzi. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-05-2022 [06:24] - rolnik z mazur | Link:

@ UJejska
ty chyba zyjesz w innej cywilizacji. Jak przyjdzie banda mordercow i wyrznie w nocy  mieszkancow wioski to odpowiada kto ? Wladza gminna? A moze ci z Wiejskiej? Ty sądzisz, ze w kazdej wiosce na Wolyniu stacjonowal garnizon wojska niemieckiego?
Warto byc Polakiem ale nie glupim. A mnie swiat g... obchodzi. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2022 [12:40] - Pani Anna | Link:

@Rolnik
podobno można być aż tak głupim, a nawet bardziej, ale to, co Ujejska, u2 i paru innych wypisują ostatnio o rzezi wołynskiej wygląda mi na celowe przygotowywanie gruntu pod przyszłą odpowiedzialność Polaków. Gdyby naszym drogim "gościom " na przykład  nie smakowała zupa, bo przesolona i w nocy wyrzneli  gospodarzy,  to odpowiedzialny będzie komendant posterunku.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-05-2022 [17:10] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna

na to wygląda. Albo są tak glupi albo zadaniowani.Sadze, ze jedno i drugie. Nikt przy zdrowych zmysłach takich bredni by nie wypisywał. Pzdr