Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

W co gra Erdogan? Turcja i NATO

Ryszard Czarnecki , 18.05.2022
Polecam lekturę mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl. Przeprowadziła go redaktor Anna Wiejak, a dotyczy wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO oraz sprzeciwu Turcji.
 
Myślę, że gra Erdogana polega na tym, aby za opóźnienie wejścia Finlandii i Szwecji do NATO uzyskać jakieś polityczno-gospodarcze fanty od Rosji, a za jego zgodę na wejście Szwecji i Finlandii - z kolei inne polityczno-gospodarcze fanty od Zachodu. Myślę, że to jest taka gra” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl eurodeputowany Ryszard Czarnecki
 
wPolityce.pl: Jakie znaczenie ma decyzja Finlandii i Szwecji o wstąpieniu do NATO?
 
poster  
 
Ryszard Czarnecki: Decyzja o akcesie tych dwóch tradycyjnie przez dekady, w przypadku Szwecji przez ponad wiek neutralnych krajów ma absolutnie fundamentalne znaczenie. Myślę, że nie wszyscy politycy zdają sobie z tego sprawę, a to jest breaking point, punkt przełamania. Oto NATO teraz podeszło pod samą Rosję, bo przecież Finlandia, obok Polski, to są dwa kraje w UE z najdłuższą wschodnią granicą już za chwileczkę NATO, na razie Unii Europejskiej. NATO będzie miało na wschodzie nową granicę 1300 km, bo takiej długości jest granica fińsko-rosyjska . To jest w zasadzie, poza oczywiście Ukrainą , Gruzją czy Mołdawią, dopełnienie tego procesu, który obserwujemy od 23 lat, od wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO, kiedy to NATO zaczęło bardzo ekspansywnie przejmować dawną sowiecką strefę wpływów, także w sensie formalnym. To jest absolutnie rzecz rewolucyjna. To jest wielka porażka Rosji, ale tym bardziej teraz Rosja będzie chciała zablokować wejście nawet nie tylko do NATO, ale do UE Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.
Wejście wspomnianych dwóch państw do NATO blokuje Turcja. Ankara nie zgodziła się na wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Argumentuje, że powodem są działające w tych krajach organizacje terrorystyczne. Czy rzeczywiście jest to prawdziwy powód?
 
Jak rozumiem, chodzi o organizacje kurdyjskie. Mam wrażenie, że Turcja od dłuższego czasu stara się dość skutecznie grać jako ten kraj NATO, który jako jedyny ma możliwość negocjowania między Rosją a Ukrainą, czy szerzej - między Rosją a Zachodem, bo przypomnę, że pierwsze rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy - Ławrowa i Kułeby - odbyły się na terenie Turcji podczas Antalya Diplomatic Forum. Myślę, że właśnie teraz Turcja usiłuje grać kartą "neutralności",  co zapewne jest dobre z punktu widzenia wzrostu jej roli, bo teraz po tym wecie NATO będzie jakoś musiało Turcji zapłacić, żeby to weto zostało cofnięte. To z punktu widzenia narodowych interesów Turcji ruch zrozumiały, choć oczywiście mam nadzieję, że jest to weto krótkotrwałe i że NATO będzie miało konkretne argumenty (spełnienie pewnych żądań), żeby przekonać Turcję do rezygnacji z tego weta.
 
Czy rzeczywiście ten ruch wzmocni pozycję Turcji, w dłuższej perspektywie? Turcja ma w NATO mimo wszystko dosyć nieciekawą kartę, biorąc pod uwagę chociażby ten handel, który był prowadzony z Państwem Islamskim. Jeżeli ten ruch zostanie odczytany przez międzynarodową społeczność jako uczyniony w interesie Władimira Putina, a może tak się stać, biorąc pod uwagę, że w interesie Rosji jest to, żeby Finlandia i Szwecja nie wchodziły do NATO, to pytanie, czy Turcja zamiast wzmocnić swoją pozycję, nie przysporzy sobie tylko kłopotów i tę pozycję osłabi?
         Ta „międzynarodowa opinia publiczna”, o której pani mówi, jakoś nie sprzedawała broni Ukraińcom, a Turcja sprzedawała drony, które w pierwszych tygodniach wojny ewidentnie zatrzymały rosyjską ofensywę. Nie przyczepiajmy Turcji łatki prorosyjskosci ani też antyrosyjskości, bo sprzedała drony Ukrainie we wlasnym interesie- interesie ekonomicznym. Rosja kupowała drony z Izraela, Ukraina kupowała drony z Turcji i te tureckie drony okazały się bardzo skuteczne. Podobnie było w wojnie Azerbejdżanu z Armenia o Górski Karabach.  A więc Turcja zbroiła Ukrainę. Myślę więc, że międzynarodowa opinia publiczna, zwłaszcza niemiecka czy francuska, a więc opinia publiczna krajów, które uzbrajały Rosję z kolei, to naprawdę lepiej żeby skorzystała , żeby w tej sprawie siedzieć cicho.
 
Natomiast zwracam uwagę na jedną rzecz - jednak o decyzjach politycznych często decydują czynniki bieżące. Pani mówi o długoterminowym wymiarze, a w przyszłym roku mamy wybory w Turcji. Myślę, że gra Erdogana polega na tym, aby za opóźnienie wejścia Finlandii i Szwecji do NATO uzyskać jakieś polityczno-gospodarcze fanty od Rosji, a za jego zgodę na wejście Szwecji i Finlandii - z kolei inne polityczno-gospodarcze fanty od Zachodu. To jest taka gra. Sytuacja w Turcji jest trudna ekonomicznie. Dlatego Erdogan gra powyżej tego ,co ma w kartach. Skadinad Turcja, o czym się w Polsce nie mówi, jest oceniana jako jeden z dwóch krajów w NATO, obok Francji, który prowadzi rzeczywiście w stu procentach samodzielną politykę w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. U nas sytuacja jest trochę inna, jesteśmy państwem frontowym, więc tutaj nasze możliwości manewru są mniejsze. Myślę, że te ruchy Turcji mają na celu uzyskanie pewnych korzyści, także być może gospodarczych przed wyborami i zapewnienie reelekcji Erdogana. Moim zdaniem trzeba patrzeć właśnie pod tym kątem, bo Erdogan nie jest królem czy sułtanem - wtedy bym się zgodził z pani optyką o perspektywie "long term" - i musi uzyskać reelekcję. Mówię oczywiście o wyborach parlamentarnych. Dlatego myślę, że stara się rozgrywać kartę pewnej neutralności, chociaż tak jak powiedziałem militarnie Turcja Ukrainę wspiera.
Czy to oznacza, że możemy się spodziewać cofnięcia tego weta po wyborach w Turcji?
 
Przeciwnie ! Erdogan będzie chciał, aby uzyskać korzyści z tytułu cofnięcia tego weta i oczywiście te korzyści powinny być przed wyborami, bo wtedy można to politycznie sprzedać. Oczywiście więc uważam, że przed przyszłorocznymi wyborami nad Bosforem .
 
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Wiejak
 
*tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl (14.05.2022)
 
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 3621
u2

u2

18.05.2022 08:34

Link do wywiadu :
https://wpolityce.pl/swi…
Pers

Pers

18.05.2022 09:44

//Oto NATO teraz podeszło pod samą Rosję//
I to jest sedno problemu panie europośle.
Ciekawy jestem jak reagowałyby USA gdyby Rosja wciągała do swojego sojuszu wojskowego Kanadę, Meksyk, Wenezuelę i Kubę?
Podejrzewam, że wojska USA dokonałyby prewencyjnej inwazji na te kraje w 24 godziny.
A cały "wolny świat" by klaskał.
tricolour

tricolour

18.05.2022 12:11

Dodane przez Pers w odpowiedzi na //Oto NATO teraz podeszło pod

@Pers
Widzisz, przyjacielu, Freud się kłania - nie można kontrolować wszystkiego.
Jest tak, jak piszesz - rosja do swoich sojuszy musi WCIĄGAĆ, a alternatywą jest śmierć z rąk rosji. Jest zatem oczywiste, że gdyby rosjanie zabijali i gwałcili Kanadyjczyków, Kubańczyków i Meksykanów, by ci radośnie weszli w "sojusz", to normalny świat stanąłby w obronie ofiar.
A druga strona jakoś pod Zamościem nie gwałci córek przy matkach, a potem na abarot.
Dostrzegasz różnice?
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 22:50

Dodane przez tricolour w odpowiedzi na @Pers

Tricolour
Za dużo od niego wymagasz. Za komuny niedaleko mojego miasta stacjonowała ruska dywizja lotnicza. Kiedyś przyszli do mojej szkoły z pogadanką:  jacy to oni wspaniali i jak nam pomagają. Zapytałam oficera: to dlaczego mordują naszych patriotów? A on: Pomagamy wam wyzwolić się od pańskiej niewoli. No to ja mu tak: to dlatego ograbiliście moją rodzinę ze wszystkiego i większość wywieźliście do Rosji? Odpowiedzi już nie usłyszałam - bezpieka wywiozła mnie na kopach i straciłam pracę.
u2

u2

18.05.2022 19:20

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Tricolour

Zapytałam oficera: to dlaczego mordują naszych patriotów? A on: Pomagamy wam wyzwolić się od pańskiej niewoli.
Ostro kacapa pojechałaś. Teraz ruskie znowu "wyzwalają" poprzez masowe mordowanie ludzi.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 19:30

Dodane przez u2 w odpowiedzi na Zapytałam oficera: to

U2
Ale za chwilę mój mąż i dzieci musiały uciekać do USA - ja odmówiłam mimo że wciskali mi paszport, grożąc śmiercią. Przez następne 15 lat tylko listy widokówki i  to nie wszystkie, czasem telefon, bo i telefon mi blokowali. Dostałam także propozycję obywatelstwa z USA, ale mam przyjechać do rodziny. Owszem, obywatelstwo przyjęłam i obiecałam że wrócę po rodzinę, ale nie wcześniej jak pokonamy komunę. Amerykanie prawdopodobnie uratowali mi życie takim ruchem.
Pers

Pers

18.05.2022 19:33

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na U2

@ujejska
//Owszem, obywatelstwo przyjęłam//
Łoł... To ty @ujejska masz 4 paszporty.
Nie mylą ci się na granicy?
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 22:46

Dodane przez Pers w odpowiedzi na @ujejska

Pers
O dwa paszporty się pomyliłeś, a podobno wszystko o mnie wiesz 😁😁😁 Źle cię esbecy poinformowali, ale rzeczywiście w tamtych latach gdybym tylko chciała mogłam mieć razem 4 paszporty - szwabski i francuski odrzuciłam. Tak dla zasady, wrogów nie wspieram. Tylko esbecja mogła ci podsunąć takie wieści, bo do końca komuny nie wiedzieli że tylko mam paszport od USA
Pani Anna

Pani Anna

18.05.2022 22:59

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Pers

@ujejska
No, a to ci byłaś ciemiezona za tej komuny, że ja cię nie mogę. 4 paszporty, 4 obywatelstwa do wyboru... A tych esbekow co cię tak śledzili, to pewnie na Łysej Górze zgubiłaś,  jak tam leciałaś na miotle.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 23:07

Dodane przez Pani Anna w odpowiedzi na @ujejska

Anulu
Ruski cieciu bez majtek, nawet prostego tekstu nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem. 😁 Rozumiem że musisz reagować, to taki ruski imperatyw, ale nie musisz przy okazji robić z siebie idiotki.
Pani Anna

Pani Anna

18.05.2022 23:14

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Anulu

@ujejska
Fakt, pogubilam się w tych paszportach. Więcej ich było?
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 23:30

Dodane przez Pani Anna w odpowiedzi na @ujejska

Anulu
Mam tylko dwa paszporty: polski i amerykański. Wróciłam do Polski ze względu na dzieci. Moi chłopcy służą dzisiaj wiernie Rzeczpospolitej.
Pani Anna

Pani Anna

18.05.2022 23:41

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Anulu

@ujejska
No pacz pan, jaka szczęściara. Musiałaś nieźle dawać się we znaki tej komunie (i esbekom, co nie mogli za twoją miotłą nadążyć), że aż do Ameryki cię chcieli wysłać. To pewnie przez tę miotłę.  No bo na przykład mój tata 10 lat się starał i nie dali mu paszportu.
Pers

Pers

18.05.2022 23:03

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Pers

@ujejska
//Tylko esbecja mogła ci podsunąć takie wieści, bo do końca komuny nie wiedzieli że tylko mam paszport od USA//
Nie zasłaniaj się @ujejska sbekami. Ty masz 4 paszporty i nie chodzi bynajmniej o niemiecki czy francuski.
u2

u2

18.05.2022 20:37

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na U2

Właśnie oglądam Freedom UA, leci wywiad z Garrikiem Kasparowem. Wcześniej parę minut był wywiad z Kasparowem na WSI24. Twierdzi, że im dłużej trwa wojna na Ukrainie tym gorzej dla Putlera. Warunki zakończenia wojny to 1. Odzyskanie przez Ukrainę Donbasu, Ługańska i Krymu 2. Wypłata wojennych reparacji 3. Osądzenie zbrodniarzy wojennych.
PS. Kasparow podkreślił kilka razy że zwłaszcza odzyskanie Krymu przez Ukrainę oznacza klęskę Putlera. Był po wywiadzie z Kasparowem wywiad z przedstawicielem krymskich Tatarów. Nie rezygnują Tatarzy z odzyskania Krymu. Póki co trwają prześladowania Tatarów przez Rosjan. A niewątpliwie Turcja ma interes w odzyskaniu Krymu przez Tatarów :-)
Pani Anna

Pani Anna

18.05.2022 20:08

Dodane przez u2 w odpowiedzi na Właśnie oglądam Freedom UA,

@u2
Ubocie,  wiemy już na bieżąco co co czytasz,  co ogladasz, dokąd jeździsz. Dorzuć jeszcze codzienne relacje ze swojego pobytu w toalecie, będzie komplet.
Tezeusz

Tezeusz

18.05.2022 16:09

Dodane przez Pers w odpowiedzi na //Oto NATO teraz podeszło pod

@ Persie
Trudno pierwszemu rusofilowi z NEonka 24 propagującego ideologie prosto z Moskwy zrozumieć co to znaczy NATO, obrona, sojusze obronne itp. Rozumiem wolisz pisać o roSSyjskiej faszystowskiej wojnie jaką prowadzi ten bandycki kraj na Ukrainie, w zabijaniu niewinnych ludzi, gwałceniu noworodków przez czerwonych kałmuków ludobójców....
Ryan

Ryan

18.05.2022 19:07

Dodane przez Pers w odpowiedzi na //Oto NATO teraz podeszło pod

Ruszkiewicz RATUJ !!!!
Przyjacielu,wspaniały kamracie i kolego.
Ratuj !!!
Jakiś cwel z Australii dał mi bana
Ty masz tam chody
Pomóż proszę
Dam ci kotku buzi a nawet do buzi
Kaczysta

Kaczysta

18.05.2022 20:40

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Ruszkiewicz RATUJ !!!!

Ryan
O rannnnnyyyy
Wyrzucili cię?
No to z kim te ruskie parchy będą teraz polemizować
Ale ruszkiewicz Cię uratuje
​Spokojna głowa
A ten cwel to się opara zwie?
Ryan

Ryan

18.05.2022 19:05

Kurdy to wielka sciema
jemu chodzi , aby USA znów zezwoliły Turcji na zakup myśliwców F-35. Waszyngton zawiesił tę transakcję, gdy Ankara zdecydowała się kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400. 
Podnosi również kwestię kupna dziesiątek samolotów bojowych F-16 i zestawów modernizacyjnych dla swojej floty. 
Czytaj więcej na https://wydarzenia.inter…
Pers

Pers

18.05.2022 19:23

Widzę, że prawie wszyscy słabujący na rozumie już tu zawitali.
Co tam słychać w równoległym świecie хлопців і дівчат?
sake3

sake2020

18.05.2022 20:27

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Widzę, że prawie wszyscy

@Pers......Jakie to jednak szczęście posiadają NB,że mają tak mocnych w rozumie jak ty,paniusia Anna i rolnik.Odetchnęłam z ulgą,cóż za piękne zakończenie wieczoru.Moc jest z nami,naturalnie jasna strona mocy.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

18.05.2022 22:48

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na @Pers......Jakie to jednak

Sake3
No widzisz, gdybyś piała z zachwytu na temat zwycięskiej wojny Putina, to automatycznie byłabyś mędrcem Europy jak Pers czy rolnik z mazur czy Anula.
Kaczysta

Kaczysta

18.05.2022 20:36

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Widzę, że prawie wszyscy

dachowy kałmuku
Chwała Ukrainie
Wieczna Chwała Pułkowi Azow
Chwała Gierojom
​Wieczna im Chwała
Śmierć wszarzom polskojęzycznym
Tezeusz

Tezeusz

19.05.2022 08:26

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Widzę, że prawie wszyscy

No dachowiec sowiecki - po plaskacza od Zawiszy ! i zostało ... gówno i i bezdomny Jaruś !

Stronicowanie

  • Wszyscy 1
  • Wszyscy 2
  • Następna strona
  • Ostatnia strona
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 816
Liczba wyświetleń: 8,067,337
Liczba komentarzy: 10,971

Ostatnie wpisy blogera

  • BRAK KOMFORTU =LEPSZE WYNIKI...
  • SZKOŁY KORANICZNE – WYLĘGARNIE TERRORYZMU
  • "Naród wspaniały,tylko ludzie k..." czyli Piłsudski

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • Jabe, Skoro boi się, jest przez nich sterowany.
  • sake2020, Cykor to właśnie pan.Tak się podlizywać obecnej władzuchnie to trzeba bardzo ją kochać albo bardzo jej się bać.Faktycznie bać się jest czego .Myśli pan,że Tusk albo Omdleusz przeczytają pana tekściki…
  • Jabe, Cykor, znaczy się.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności