Eurowizja. Dziwne kulisy werdyktu ukraińskiego jury

W nocy napisałem, że wdzięczność Ukrainy dla Polski - poprzez pryzmat werdyktu ukraińskiego jury w konkursie Eurowizji 2022 - należy oszacować na "0", czyli na tyle, na ile to jury oceniło występ Krystiana Ochmana. 

Zresztą okazuje się, że nie tylko ja poczułem się tym werdyktem oburzony, bo nawet sami ukraińscy fani, czyli zwykli ludzie na Ukrainie dali Polakowi najwięcej punktów – 12 i na wielu forach przepraszają Polaków za ten werdykt ich jury [1].

Zresztą sam szef ukraińskiego jury Wadim Lisica zabrał głos w tej sprawie mówiąc: "Cały proces głosowania odbył się pod nadzorem adwokata wszyscy członkowie jury wcześniej zapoznali się z zasadami głosowania. Żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na swoje decyzje, tym bardziej na przewodniczącego. Dlatego Polska i inne kraje otrzymały takie punkty, na jakie zasłużyły w opinii każdego z sędziów. Nikomu za to nie zapłacono. Nikt nie miał żadnych preferencji ani innych zachęt. (…) Jako Przewodniczący Jury z pewnością jestem gotowy na ponoszenie odpowiedzialności za demokratyczny wybór dokonany w tym roku. Za pomoc humanitarną, militarną i finansową dla Ukrainy jesteśmy i będziemy wdzięczni Polakom na zawsze! Ale to są rzeczy niezwiązane ze sobą" [2].

Zajęło mi trochę czasu, aby dotrzeć do informacji o pozostałym składzie tego jury, ale udało mi się na anglojęzycznym "globalhappenings.com/". Cały skład to: Vadim Lisitsa, Andriy Kapral, Irina Fedyshyn, Andriy Yatskiv and Lukyan Galkin [3].

Członki jury, piosenkarka Irina Fedyshyn postanowiła skomentować te wyniki i przyznała na Instagramie, że ​​sytuacja z Polską też jest dla niej nieprzyjemna, jest szokiem. Mało tego postanowiła wbrew regulaminowi konkursu upublicznić ile swoich głosów oddała na Polskę a mianowicie "10"! [3].

Źródło: https://www.instagram.com/p/Cd...

Zastanawiające jest też, co powiedział kolejny członek jury, Andriej Kapral: "Każdy członek jury umieszcza w formularzu punkty od siebie i nie ma prawa o tym dyskutować, ponieważ jest to ustalone prawnie pod nadzorem notariusza i pociągane do odpowiedzialności. Następnie wszystkie punkty są sumowane przez organizatorów w liczby. Jak to się stało, że polska zdobyła 0 punktów? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Trudno mi o tym mówić, bo znaczną część mojego życia spędziłem w polsce. Mam tam wielu przyjaciół i jeszcze przed wojną czułem i znam ich wsparcie. Mieliśmy z nimi inną historię, teraz mamy wspólną historię. Wszystkim, którzy teraz nieco manipulują tą kwestią, chcę powiedzieć: nie wstydzę się ocen, które wystawiłem naszym przyjaciołom (Polakom – przyp.: kj). Ale nie mogę rozgryźć, jak obliczany jest wynik" [3]. 

Coś w tym wszystkim mi się nie zgadza, bo skoro dwoje członków komisji dało dość dużo punktów na Polskę, to jak to się stało, że K. Ochman summa summarum  nie dostał ostatecznie nawet jednego punktu? 

Może ktoś, kto zna dokładnie regulamin głosowania i przeliczania głosów członków narodowych jury Eurowizji, mnie oświeci?

[1] https://eurovision.tv/event/tu...
[2] https://www.tvp.info/60186174/...
[3] https://globalhappenings.com/e...
[4] https://www.instagram.com/iryn...
 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-05-2022 [13:42] - Tomaszek | Link:

Następne głosowanie będzie w sprawie sankcji na Polskę . Zgadnijcie wynik ?

Obrazek użytkownika Czesław2

15-05-2022 [14:08] - Czesław2 | Link:

54:0

Obrazek użytkownika Ijontichy

15-05-2022 [14:36] - Ijontichy | Link:

Nie masz Pan innych zmartwień? Szczęśliwy człowiek...wejdźcie na wPolityce.pl---tam jest dopiero jazda po piekle. :-)))

Obrazek użytkownika tricolour

15-05-2022 [14:56] - tricolour | Link:

@Autor

Niechże Pan się w końcu zdecyduje, czy rozpiera Pana duma z bycia Polakiem, czy będzie teraz jęczał sponiewierany brakiem wdzięczności.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

15-05-2022 [15:36] - Zbyszek_S | Link:

Cytuję: "znaczną część mojego życia spędziłem w polsce."
Moja propozycja: pisać nazwę naszego kraju z DUŻEJ LITERY.

Obrazek użytkownika u2

15-05-2022 [17:55] - u2 | Link:

Moja propozycja: pisać nazwę naszego kraju z DUŻEJ LITERY.

Standardowa odpowiedź na taką propozycję "z dużej bukwy" : to rusycyzm. Po polsku pisze się ponoć dużą lub wielką literą lub od dużej/wielkiej litery :-)

Obrazek użytkownika Es

15-05-2022 [17:27] - Es | Link:

Wspaniała wygrana Igi w Rzymie i Janka Błachowicza to rzeczywiste "zdobycze" tego weekendu warte uwagi, natomiast ten festiwal szmiry...no cóż.Gdyby nie hałas oburzonych,przekonanych,że w zamian za kilka czołgów i przygarnięcie uchodźców Ukraińcy powinni pokochać polskie piosenki, można by nie zwrócić nawet uwagi.
Zasady są zapewnie równie czytelne jak pokojowej lub literackiej nagrody Nobla. Jedyne co jest pewne to, że sama piosenka tradycyjnie od lat, ma znaczenie wtórne. 
Co do samego głosowania: ponoć uczciwość w 6 krajach( w tym z Polski) zostały zakwestionowane. Komunikaty w tej sprawie podawane są jednak w starym świetnym stylu:nieważne okradł,czy został okradziony-jest zamieszany w kradzież. Jurorzy ukraińscy to zapewne zupełnie inna historia
Wracając do samej piosenki polskiego wykonawcy-od razu mówię, że słyszałem tylko fragmenty z przedkonkursowych reklamówek, ale od lat jest tak samo. "Fachowcy" od rozrywki z tvp najchętniej wysłaliby jakiś zespół pieśni i tańca, albo jakiś Chór Aleksandrowa, gdyby mogli. I pierwszymi do weryfikacji przed następnym konkursem powinni być oni.
Konkluzja najważniejsza która wprost się sama nasuwa na koniec: paru nadgorliwców i otumanionych marzycieli,również na nb( vide "mondrala" z gdyni) idących w sukurs chorym snom prezydenta już zaczęło budować unię lub zupełnie jedno polsko ukraińskie państwo.Życie szybko przynosi weryfikację, jeśli przy tak bzdurnej okazji kosy na sztorc idą, to... witajcie w unii. Jeszcze jednej i równie fajnej.

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-05-2022 [17:37] - Pani Anna | Link:

Czym jest Pan znowu zdziwiony/oburzony w związku z naszymi nowymi braćmi? Podobno jest Pan inteligentnym człowiekiem,  ale naturę ma Pan pensjonarki.  Naród,  z którym nie wiadomo dlaczego tylu tutaj na siłę się brata i robi sobie nadzieję na drugą Rzeczypospolita Obojga Narodów,  a który nigdy przenigdy nie był nam przyjazny pokazał nam fucka i wycenił na zero. Jeszcze nie jedno zdziwienie Pana czeka. Czego potrzeba, żeby człowiek otrzeźwiał i wyleczył się z tej wręcz już niebezpiecznej ckliwosci i naiwności? Niestety podejrzewam,  że musi naprawdę poczuć siekiere w plecach. A wtedy znowu się zacznie martyrologia narodu polskiego. Za to będzie romantycznie.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2022 [18:33] - Pers | Link:

Pani Anno,
Autor oprócz drobnych przywar ma jednak dwie wielkie cnoty, którymi kiedyś się pochwalił - rusofobię i germanofobię.
Myślę, że to rekompensuje z nawiązką drobne uchybienia.
A że na siłę chce kochać Ukraińców? Cóż, serce nie sługa.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

16-05-2022 [01:01] - krzysztofjaw | Link:

Pers, Anno...
To nie jest tak, że pałam nadzwyczajną miłością do Ukraińców.; Mamy z nimi jeszcze wiele do rozliczenia: ja żyję tylko dlatego, że moi dziadkowie z czterema córkami (w tym z moją mamą) uciekli w nocy z Kresów przed banderowcami (zresztą ostrzeżeni przez jednego z Ukraińców, który kochał się w jednej z sióstr mojej mamy). Zbrodnie na Wołyniu i Galicji Wschodniej do dziś nie są rozliczone a taki S. Bandera był (jest?) kreowany na bohatera Ukrainy. Natomiast dziś mamy niejako obowiązek pomagania im i ta nasza pomoc może stać się nowym rozdziałem naszej współpracy z Ukraińcami. Ale przyszłość musi być oparta o rozliczenie przeszłości. 

A propos zaś Eurowizji. Ja wiem, że jest wiele tematów ważniejszych a sam ten konkurs to festiwal kreujący jakieś dziwne postaci i kierowany jest przez zlewaczałe elity. Niemniej akurat teraz stało się dziwnie, że niby jury nie dało K. Ochmanowi nawet jednego punkt skoro dwoje członków jury ukraińskiego otwarcie mówi, że dali mu dość dużo tych punktów. To może być naprawdę afera z dużymi konsekwencjami. Bo jeżeli ostatecznie np. sfałszowano punktację jury to może się naprawdę jeszcze dużo wokół tej sprawy wydarzyć. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-05-2022 [11:56] - Pani Anna | Link:

Krzysztofijew
Nie proszę Pana, ten cały "konkurs" to jest czysta polityka i tak należy to odczytywać.  Jeszcze raz proszę,  niech Pan oprzytomnieje, bo każdy głos się liczy,  a trochę ludzi jednak Pana czyta. Już jest źle,  a idą naprawdę parszywe czasy. To już zaczyna być kwestią naszego przetrwania, jako ludzi, którzy mają jeszcze własne miejsce na mapie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

16-05-2022 [12:31] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna

te wszystkie nagrody to jedna wielka ściema.
Założę się , ze Zelenski dostanie pokojową nagrodę Nobla, a jakis malo znany poeta ukrainski jakis Andruchowicz z literatury. Idą naprawdę parszywe czasy i nowa pandemia na jesieni. Pzdr

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-05-2022 [12:39] - Ula Ujejska | Link:

rolnik z mazur
Rzadko, ale tym razem zgadzam się z tobą. To listki figowe które będą przykrywać ewentualną powojenną grabież Ukrainy przez Niemców i Francję. Ja jednak nie wierzę że Zełenski to taki nasz TW Bolek, ale kto wie?

Obrazek użytkownika Marek Kudła

16-05-2022 [15:56] - Marek Kudła | Link:

Pokojową nagrodę nobla dostanie Polska za pomoc uchodźcom wojennym.  Zeleński za co ?  Za żebranie o pomoc ?  Kraj prawie 2 razy większy od Polski, walczą tylko na wschodzie Ukrainy, a nie mają nic !  Ani żywności, ani medykamentów, ani broni - dosłownie nic !  Za to się nie przyznaje nagrody nobla !  Zeleński to taki nasz przyjaciel jak jego komisja "song contest" - nie łudźmy się !  Ruscy nam wymordowali ponad 20 tys oficerów, Ukraińcy byli lepsi - ci wymordowali ponad 100 tys. Polaków siekierami i widłami !  Gdyby Zełeński był OK, to już  uznałby ich ludobójstwo i zgodziłby się na ekshumację pomordowanych. Jestem też pewny, że gloryfikowanie Bandery i UPA nie skończy się szybko na Ukrainie !

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-05-2022 [17:45] - Ula Ujejska | Link:

Marek
Ukraina ma ogromne zasoby cennych surowców. To tymi surowcami gwarantuje pomoc Anglosasów, a bez Polski nie da się tanio transferowań anglosaskiej nowoczesnej technologii do np. budowy kopalń i fabryk.

Obrazek użytkownika u2

16-05-2022 [12:42] - u2 | Link:

Zelenski dostanie pokojową nagrodę Nobla, a jakis malo znany poeta ukrainski jakis Andruchowicz z literatury.

Celnie strzelasz WSI-oku z Klewek, pomimo oczek na gębie :-)

https://ksiazki.wp.pl/piosenki...

Obrazek użytkownika tricolour

16-05-2022 [10:59] - tricolour | Link:

Proszę bardzo, do poczytania link niżej. Po całej naszej pomocy zostanie nam tylko tranzyt niemieckiej odbudowy Ukrainy. Zaklad?

https://www.salon24.pl/u/lukas...

Obrazek użytkownika mada

16-05-2022 [15:46] - mada | Link:

Po wojnie Polskę potępi Moskwa, Kijów, Bruksela, Berlin i reszta za podżeganie  do nienawiści.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-05-2022 [17:42] - Ula Ujejska | Link:

Tricolour
Sądzisz że Anglosasi dadzą się wydymać z interesów na Ukrainie? Ja obstawiam że wydymają z nich Niemców i Francję 😊 Dziesiątki milardów solarów które już zajnwestowali w Ukrainę muszą dać ogromny zysk. Myślę że już dogadano przyszłe interesy. Bez Kanady i USA, Ukraina nie istnieje.

Obrazek użytkownika tricolour

16-05-2022 [18:10] - tricolour | Link:

@Ula

Nie, oni nie dadzą się wydymać. Np. Anglia zbroi Ukrainę nie dla zabawy czy szpanu, ale by w przyszłości zarobić krocie.

Boję się, że my damy się wydymać.

Obrazek użytkownika Es

16-05-2022 [13:23] - Es | Link:

Wyglàda na to, że w przypadku ukraińskiego jury chociażby i tak najważniejsze było kto głosy liczył

Obrazek użytkownika Marek Kudła

16-05-2022 [13:54] - Marek Kudła | Link:

Wszystko jasne !  Wschód Ukrainy walczy z ruskimi, a na zachodzie w komisji „song contest” zasiadali sami zwolennicy UPA i Bandery !