Unijne młyny mielą powoli ale jednak mielą

1. Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat dzisiejszego i jutrzejszego posiedzenia Rady Europejskiej z udziałem przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i przewodniczącego RE Charlesa Michela.
W całości została poświęcona wojnie prowadzonej przez Rosję na Ukrainie, a także działaniom instytucji unijnych, które z jednej strony mają na celu wspomaganie militarne, humanitarne i gospodarcze Ukrainy, z drugiej strony wprowadzają kolejne sankcje nakładane na Rosję i oligarchów, którzy wspierają reżim Putina.
Zarówno przewodnicząca Komisji jak i przewodniczący Rady, mówili o kolejnych pakietach pomocy dla Ukrainy jak i już piątym pakiecie sankcji, które w najbliższym czasie zostaną nałożone na Rosję.
W dwugodzinnej debacie wzięło udział kilkudziesięciu europosłów ze wszystkich grup politycznych, którzy od lewa do prawa, domagali się zwiększenia pomocy dla Ukrainy, także tej militarnej, ale również kolejnych jeszcze bardziej dotkliwych sankcji dla Rosji.
 
2. Przewodnicząca von der Leyen zapewniała, że już w najbliższym czasie KE wyasygnuje 3,4 mld euro (docelowo może to być nawet kwota przekraczająca 10 mld euro), które przeznaczy na wsparcie finansowe krajów, przyjmujących uchodźców, a więc głównie do Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier, a także do stowarzyszonej z UE Mołdawii, która mając tylko 2,5 mln ludności, przyjęła ponad 200 tys. uchodźców.
Te środki to nie są nowe pieniądze, ale takie, które są umieszczone w budżecie UE na lata 2021-2027 w działach związanych z polityką migracyjną, humanitarną, czy spójności, przy czym kraje członkowskie, które poniosły udokumentowane wydatki na rzecz uchodźców, będą kierowały rachunki do KE do „punktu kompleksowej obsługi”, który będzie je refundował w całości.
Z kolei Charles Michel podkreślał, że UE pierwszy raz w swojej historii przeznaczyła z budżetu kwotę 1 mld euro na zakup uzbrojenia dla ukraińskiej armii, mimo tego, że nie jest to członek UE ale tylko państwo stowarzyszone.
 
3. Przypomniano także, że KE zobowiązała się do przygotowania swoistej mapy drogowej do zniesienia zależności UE od rosyjskiego gazu, ropy i węgla maksymalnie do 2027 roku, przy czym już do końca tego roku UE, ograniczy zakupy gazu w Rosji aż o 2/3.
Propozycja ograniczenia zakupów gazu w Rosji o 2/3 do końca tego roku, a więc w przybliżeniu o 100 mld m3, to byłby jednak poważny cios w finanse Rosji, bo gazu kierowanego do Europy nie da się przekierować np. do Chin, które powiększają zakupy tego surowca w Rosji.
Wymagać to będzie rozpoczęcia wręcz od zaraz przygotowań do sezonu jesienno -zimowego 2022/2023, bowiem brak przygotowania do obecnie trwającego jeszcze sezonu jesienno- zimowego, był jednym z głównych powodów gwałtownych prawie 5-krotnych wzrostów cen gazu.
A więc jak widać unijne młyny także i w tej sprawie, mimo tego, że chodzi o pomoc dla kraju ofiary wojny, mielą powoli, ale jednak mielą.
 
4. Także wczoraj dowiedzieliśmy się, że KE przewidując zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego UE w związku z wojną na Ukrainie, która jest przecież czołowym światowym eksporterem zbóż, na wniosek komisarza d/s rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, przyjęła ważne decyzje dotyczące europejskiego rolnictwa.
Komisja zgodziła się na zielone uprawy na obligatoryjnie do tej pory odłogowanej ziemi (w skali UE, to 4 mln hektarów), zgodziła się także na pomoc publiczną dla rolników w związku z gwałtownym wzrostem cen nawozów sztucznych, na uruchomienie wynoszącej 500 mln euro rezerwy kryzysowej (dla Polski przypadnie kwota ok. 44 mln euro), przy czym w przypadku każdego kraju może ona być powiększona 3-krotnie z własnych środków budżetowych, zablokowano także nowe rozporządzenie o redukcji o 50% pestycydów stosowanych w rolnictwie, zdecydowano również żeby ze środków unijnych zakupić i dostarczyć na Ukrainę 200 tys. ton oleju napędowego przeznaczonego dla rolników do prac polowych pozwalających na wiosenne zasiewy.
Wszystkie te decyzje stwarzają możliwości osiągniecia dodatkowej produkcji rolniczej, co więcej obniżają koszty produkcji rolniczej, co nie pozwoli na gwałtowny wzrost cen żywności i jak widać i w tym przypadku „unijne młyny mielą powoli ale jednak mielą”.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

24-03-2022 [07:42] - Czesław2 | Link:

Gdyby w uni był kapitalizm, żywnościowy młyn sam by się regulował. Natomiast o ZMNIEJSZENIU zużycia gazu na produkcję zalewającego nas plastiku nikt się nawet nie zająknie. Przecież europejski przemysł chemiczny na tym stoi.

Obrazek użytkownika u2

24-03-2022 [07:59] - u2 | Link:

Gdyby w uni był kapitalizm, żywnościowy młyn sam by się regulował.

Znowu bajeczki o "niewidzialnej ręce rynku", która sama się reguluje. Takie róbta co chceta. A Adam Smith wcale nie rozpisywał się o tej niewidzialnej ręce. Napisał o niej tylko ... w jednym zdaniu, wcale nie istotnym. To liberaści ją rozduli do bajecznych rozmiarów :-)

Obrazek użytkownika Jabe

24-03-2022 [09:57] - Jabe | Link:

To nie jest kwestia wierzeń.

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2022 [08:24] - sake3 | Link:

Hm,jak na razie unijne młyny mielą ale głównie Polskę i to wcale nie powoli.

Obrazek użytkownika Czesław2

24-03-2022 [08:40] - Czesław2 | Link:

Zgadza się, Gdyby nie Syriusz-Wolski i Jaki nic o tym nie wiedzielibyśmy. Sejm zamiast zająć się odzyskiwaniem wolności przez Polskę, śle bezsensowne apele w powietrze.

Obrazek użytkownika Czesław2

24-03-2022 [08:52] - Czesław2 | Link:

Niemcy zgłosiły już chęć do odbudowy Ukrainy. Zapomnieli tylko zaznaczyć, w jakich granicach i kto im, i tylko im zapłaci za odbudowę.

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2022 [09:15] - sake3 | Link:

@Czesław....A nie powinien koszty budowy ponosić ten kto zniszczeń dokonał? Niemcy wprawdzie pośrednio,ale wspierające Rosję w tej wojnie jeszcze usiłują na tym zarobić.To może Putin napadnie kolejny i jeszcze kolejne kraje a Niemcy na ruinach będą robić doskonałe interesy .Może nawet do tej sprytnej spółki dokooptują francuskiego fircyka w zalotach.

Obrazek użytkownika Ijontichy

24-03-2022 [11:01] - Ijontichy | Link:

Tu Kuźmiuk masz swoje młyny...
https://youtu.be/v8lYXqj9-TI

Obrazek użytkownika u2

24-03-2022 [13:40] - u2 | Link:

Tu Kuźmiuk masz

Po nazwisku, jak po pysku.