Wojna na Ukrainie - Jak długo samotnie jeszcze pociągniemy?

Za chwilę minie miesiąc inwazji Rosji na Ukrainę. Przyjęliśmy już ponad 2,1 mln ukraińskich uchodźców wojennych (nie tam żadnych imigrantów), którzy zgodnie z prawem międzynarodowym uciekli przed wojną do sąsiedniego kraju, w którym serca empatycznie biją też dziś dla nich. Takiego humanitarnego oraz powszechnego i emocjonalnego zrywu nie był i nie jest w stanie wykrzesać z siebie żaden kraj na świecie a już w Europie na pewno.

Jestem dumny z Polski i Polaków! I wszyscy Polacy winni być dumni z siebie i już nigdy nie pozwalać, aby wtłaczano nam "politykę wstydu" za polskość. Polskość to dumna normalność cechująca nasz naród. Jesteśmy nie tylko chrześcijańsko empatyczni, ale też chyba najbardziej kreatywni w Europie. Tylko szkoda, że można nas tak łatwo dzielić wewnętrznie, ale dzisiaj jesteśmy razem i tego mogą nam zazdrościć inne narody. Ale dlaczego tylko potrafimy być jednością w sytuacjach ekstremalnych a na co dzień gdzieś o tym zapominamy? Apeluję więc do moich rodaków - pamiętajmy, że razem przerastamy wszystkich, z perfidnymi Niemcami, Francją, Żydami i Rosją na czele.  

Ale proszę zważyć. Do Polski z tytułu pracy Polaków za granicą (przekazywanych przede wszystkim dla rodzin w Polsce) wpływa rocznie około 3,8-4,0 mld Euro natomiast wypływ środków z Polski przez imigrantów wyniósł w roku 2021 około 5 mld Euro (rok wcześniej trochę powyżej 3 mld Euro) z czego aż około 82% stanowiły wypływy na Ukrainę od ukraińskich imigrantów pracujących już w Polsce. Proszę zwrócić uwagę: wypływ pieniędzy z Polski przez ukraińskich emigrantów zarobkowych w Polsce jest niemal równy (ok. 4,1 mld Euro)  wpływowi tych pieniędzy od polskich emigrantów pracujących za granicą [1].
Według danych za 2021 rok ważne karty pobytu posiadało już przeszło 250 tys. Ukraińców z  czego ok. 61 proc. stanowiły osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowiły ok. 12 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 27 proc. W 2015 roku było ich tylko niespełna 50 tys. osób. Powyższe dane nie uwzględniały osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmowały również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu epidemii. Także swobodnie możemy stwierdzić, że faktyczna liczba Ukraińców przebywających w Polsce w roku 2021 wyniosła mniej więcej od 300 tys. do nawet 350-360 tys. osób [2]. 

 Czyli tak naprawdę my już od dawna pomagamy Ukraińcom, którzy przyjeżdżają do nas "za chlebem". I trzeba przyznać, że Ukraińcy naprawdę pracują i nie liczą na żaden socjal jak ekonomiczni imigranci z Syrii i innych krajów, którzy opanowali Europę Zachodnią.  

Ale przecież to dziś na nas spada obowiązek ponoszenia kosztów tej pomocy w postaci przyjmowania ukraińskich uchodźców. Niestety tylko na nas bo tzw. zachód od tej pomocy się odwraca a nawet dalej blokuje środki dla Polski w ramach FO a chce to jeszcze rozszerzyć na normalne środki budżetowe należące się nam w ramach siedmioletnich perspektyw budżetowych. To jest coś haniebnego. 

Dlatego też musimy walczyć, aby uzyskać jakąkolwiek pomoc międzynarodową za przyjmowanie i opłacanie ukraińskich uchodźców, bo tak naprawdę byliśmy ewentualnie sprostać m.in. maksymalnie przyjmując 1 mln uchodźców a wszystko to, co ponad to grozi upadkiem gospodarczym Polski. Niemcy przyjęły ponad 175 000 Ukraińców i już ich eksperci alarmują, że to największe wyzwanie humanitarne dla Niemiec od czasu II wojny światowej (! - a co z imigrantami ekonomicznymi, którym A. Merkel otwarła na oścież niemieckie wrota?), zaś Franziska Giffey, burmistrz Berlina alarmuje, że dochodzimy coraz bliżej do granic naszych możliwości. A my mamy dziś ponad 2,1 mln a może ich być nawet kilkukrotnie więcej, gdy bandzior W. Putin oszaleje już doszczętnie i zaatakuje Ukrainę bronią biologiczną, chemiczną lub jądrową. 

Dobrze więc się stało, że Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i ambasadorom państw członkowskich przy UE informacje o wstępnych szacunkowych i częściowych kosztach, jakie ponosi Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy. To ponad 2,2 mld euro do końca roku, ale należy mocno zaznaczyć, że w tej po raz pierwszy oszacowanej puli kosztów nie ma edukacji i opieki medycznej! [3] a to może być podobna o ile nie większa kwota. 

Przypomnijmy, że zawarte w marcu 2016 r. porozumienie pomiędzy Ankarą i Brukselą zakładało przekazanie 6 mld euro pomocy dla Turcji za zatrzymanie imigrantów na swoim terenie (3 mld w latach 2016–2017 i taka sama kwota w latach 2018–2019), co spowodowało, że w czerwcu 2016 r. liczba nachodźców ekonomiczno-socjalnych (w zdecydowanej większości) trafiających do UE spadła o ponad 95%. Wówczas na terenie Turcji przebywało około 4 mln tych osób (3,6 z Syrii). 

A my jak dotąd nie otrzymaliśmy złamanego euro od UE a nawet więcej: UE nadal blokuje należne nam środki z FO (ze względu na jakąś praworządność, która w Polsce jest większa niż w większości krajów UE) a nawet chce nam ograniczyć środki ze środków budżetowych UE o kwoty kary nałożonej na nas przez jedną i tylko jedną osobę w TSUE za trwanie kompleksu Turów. To jest jakieś kuriozum, którego nie można zdzierżyć, ale daje nam jasny sygnał: niemiecka i marksistowska UE jest bliżej Rosji niż naszej części Europy... a być może Niemcy i Francja w ogóle są bliżej putinowskiej narracji niż tej naszej europejskiej.  
Tak! Polska i Polacy...postępują dziś tak jak trzeba. Jesteśmy moralnymi zwycięzcami. 

Tyle tylko, że jesteśmy sami a ta bezinteresowna pomoc może doprowadzić do upadku państwa polskiego. Ileż to razy w historii to już przerabialiśmy? 

Chyba jest najwyższy czas, aby z historii wyciągać wnioski i nie wkładać swoich rąk do wrzątku, bo później te ręce już nie będą w stanie nikomu pomóc: ani sobie ani w tym wypadku uchodźcom z Ukrainy. 
Przez wieki pomagaliśmy Żydom, którzy byli wyganiani z niemal każdego kraju w Europie a w Polsce znaleźli pomocne dłonie. I co nas za to spotkało z ich strony? Zawiść i nienawiść trwającą do dzisiaj. 
W czasie II WŚ walczyliśmy na wszystkich frontach i np. jako jedyni byliśmy pierwszym sojusznikiem Wielkiej Brytanii broniącym brytyjskiego nieba. I co? Nasi sojusznicy oddali nas Sowieckiej Rosji i nawet nie zaprosili na powojenną defiladę wojskową zwycięzców. 

A dzisiaj? Kto nam pomaga w naszej pomocy Ukraińcom? Nikt! Każdy umywa ręce a nawet chce nas wepchnąć do wojny jako mięso armatnie (sprawa MIG-29). 
Mamy rację moralną i tym możemy się szczycić, ale nie możemy zapominać o własnych interesach, bo nikt nie będzie za nas walczył "za Gdańsk" lub jakiekolwiek miasteczko czy polską wieś. Tego możemy być pewni a zapewnienia USA czy NATO można sobie "między bajki włożyć". To smutna rzeczywistość, ale takie są fakty. 

[1] Dane za: https://businessinsider.com.pl... oraz https://forsal.pl/artykuly/109...
[2] https://udsc.prowly.com/131412...
[3] https://www.bankier.pl/wiadomo...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-03-2022 [15:22] - Pani Anna | Link:

No i z czego mam być dumna? Gdyby moi rodzice opiekowali się innymi dziećmi,  a ja chodziła obdarta i bosa to też mialabym być dumna? Frajerzy wśród narodów świata,  bądźmy wreszcie szczerzy.  Emocje zamiast polityki, aż w końcu wszyscy wyzdychamy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-03-2022 [20:58] - Tomaszek | Link:

Sankcje na Polskę są większe niż na Rosję . Bo dysponenci kasy napadli nas sześć lat temu i co i raz rozmieniają kasę . Za Hitlera były armaty zamiast masła . Teraz Tuskoludki zamiast Leopardów .

Obrazek użytkownika Ijontichy

21-03-2022 [16:04] - Ijontichy | Link:

"Tak! Polska i Polacy...postępują dziś tak jak trzeba. Jesteśmy moralnymi zwycięzcami."
Jesteśmy moralnymi zwyciezcami...to największy idiotyzm wynaleziony od kiedy człowiek zszedł z drzew i zamieszkał w jaskiniach!!!
A Polacy to nadal kupują...

Obrazek użytkownika Kaczysta

21-03-2022 [17:11] - Kaczysta | Link:

Na Ukrainie ruscy bandyci gwałcą i mordują ukraińskie kobiety a polskie feministki dziwnie milczą
No tak zapomniałem że polskie feministki walczą o praworządność w Polsce

Obrazek użytkownika paparazzi

21-03-2022 [18:08] - paparazzi | Link:

Ależ panie Kaczysta one czekają na tych bandytów. Nawet prowokują, tez chcą się załapać. Co tam Polska dla nich.

Obrazek użytkownika terenia

22-03-2022 [14:11] - terenia | Link:

@autor       Może małą rekompensatę stanowiłaby kasa wywożona przez żonę byłego posła ukraińskiego.Wprawdzie to tylko 28 mln dolarów i 1 mln 300 tysięcy euro ,ale....https://wpolityce.pl/swiat/590.... Skoro blokowane są fortuny ruskich bandziorów "oligarchów" ,to może podobnie należałoby potraktować kasiorę ukraińskich ,świetnie na twitterze  tydzień temu   napisał  kapitalny były napastnik angielski  G.Lineker,niby kpiąc z rządu  Wielkiej Brytanii  https://deon.pl/swiat/gary-lin...

Obrazek użytkownika paparazzi

22-03-2022 [19:49] - paparazzi | Link:

Tereniu a i u nas działy się lepsze rzeczy. Miliony? U nas miliardy.Nikomu włos z głowy nie spadł. Ale nie można obwiniać biedne społeczeństwa, tak jak w Polsce tak i na Ukrainie. Po prostu nikt nie chce się kopać  z koniem /np. Qniem tez/. Chodzi o całokształt.