Wschodnia flanka NATO bezpieczna - "Żelazna Dywizja" gotowa

Przesmyk Suwalski - potencjalne miejsce ataku Rosji na Polskę.
" Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona poprzez wypełnienie treścią decyzji podjętych m.in. w ubiegłym roku. (…) Polska jest ważnym udziałowcem tego przedsięwzięcia. Jedną z sześciu brygad lądowych, tworzy jako państwo ramowe Wojsko Polskie. Zgłosiliśmy także udział dwóch eskadr F-16. Bezpieczeństwo w Polsce i na wschodniej flance NATO zostało zapewnione również dzięki naszej aktywności " - podają żródła MON.
W mediach coraz częściej słyszymy o zagrożeniu dla bezpieczeństwa Polski spowodowanej ekspansywną polityką Rosji. Politycy i stratedzy wojskowi pokazują Polakom iż najbardziej prawdopodobnym miejscem gdzie mogą uderzyć Rosyjskie dywizje to jest tzw. Przesmyk Suwalski. Co to jest takiego i jakie ma znaczenie militarne w obronie naszego kraju- starałem się prześledzić zagłębiając się w literaturę przedmiotu.

Co to jest Przesmyk Suwalski ?
Według Wikipedii - „Pojęcie obecne w terminologii NATO, oznaczające polskie tereny położone wokół Suwałk,Augustowa i Sejn, które jednocześnie stanowią połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdzielają terytorium rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego oraz sojuszniczej wobec Rosj i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie. „
Głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie  już od dłuższego czasu na łamach prasy i mediów alarmuje, że tzw. „przesmyk suwalski na pograniczu Polski i Litwy jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w Europie. Polscy eksperci nie mają złudzeń, że gdyby Rosja zdecydowała się zająć kraje bałtyckie lub uderzyć na Zachód, to ten region były zarzewiem konfliktu i stanowił autostradę dla wojsk Wladimira Putina.”

Generał Hodges już w październiku 2015 r., jak wiemy z przekazów medialnych na konferencji prasowej, wskazał regiony, które są najbardziej zapalnymi punktami w Europie. Z map odtajnionych na potrzeby konferencji wojsk Rosyjskich -wynika, że jednym z nich jest tzw. przesmyk suwalski. 70-kilometrowy odcinek pogranicza jest strategicznie ważny dla Rosji, która mogłaby dzięki niemu połączyć obwód kaliningradzki z Białorusią, tworząc tym samym korytarz lądowy dla swoich wojsk. Zajęcie tych terenów umożliwiłoby również odcięcie krajów bałtyckich od Polski i reszty państw NATO.

Głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie podkreślał również, że bardzo poważnym problemem jest brak infrastruktury umożliwiającej szybkie przemieszczenie wojsk między Polską, a krajami bałtyckimi.
Nawet jeśli mamy szpicę, której gotowość do działania jest bardzo wysoka, jak to określił, to przekroczenie przez nią granicy między Polską, a Litwą zajmuje dwa tygodnie. Przez to nawet nie zbliżamy się do szybkości reagowania, jakiej potrzebujemy w obliczu ewentualnego zagrożenia - wskazywał Hodges. W Pentagonie,jak wynika z raportów opublikowanych w amerykańskiej prasie, generał przyznał natomiast, że Rosja ma znaczące siły marynarki oraz piechoty zgrupowane w okręgu kaliningradzkim, które mogą odciąć dostęp do krajów bałtyckich.

Przesmyk Suwalski jest zatem, jak wynika z publikowanych analiz, bardzo wygodnym regionem do działań wielokierunkowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Znajduje się tam również tzw. węzeł augustowski, przez który przebiegają główne szosy prowadzące z Polski na Litwę oraz główna linia kolejowa łącząca nasz kraj z Litwą, Łotwą i Estonią. Rosja zdaje sobie z tego sprawę, gdyż wraz z Białorusią prowadzi ćwiczenia, które jednoznacznie wykazują ten kierunek jako potencjalny do uderzenia.

A co na to kraje bałtyckie ?
Litwa, Łotwa i Estonia ostrzegają, że mogą być kolejnym po Gruzji oraz Krymie polem konfliktu z Rosją. Ten wąski pas, który ma długość niecałych 100 kilometrów, jest wyjątkowo ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, to połączenie państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Po drugie, okolice Suwałk, Augustowa czy Sejn oddzielają również obwód kaliningradzki od Białorusi. Jednego z najbliższych sojuszników Władimira Putina. Jego zajęcie przez obce wojsk oznaczałoby całkowite odcięcie krajów bałtyckich od reszty NATO.

Wojskowi z NATO podkreślają, że przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. Dlatego właśnie wschodnie kraje Sojuszu tak bardzo nalegają na wzmocnienie tzw. wschodniej flanki.

Wojskowi z NATO podkreślają, że przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. Dlatego właśnie wschodnie kraje Sojuszu tak bardzo nalegają na wzmocnienie tzw. wschodniej flanki.

NATO chroni  przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing (BAP).
Każdy batalion NATO stacjonujący w Polsce według ocen wojskowych mia jedno tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie sił stanowiących trzon batalionu i dowodzenie nim. Do tej pory do roli państwa ramowego zgłosiły się USA, Wielka Brytania i Niemcy. Media w niepotwierdzonych doniesieniach wymieniają także Kanadę.

Według wypowiedzi wojskowych, batalionem w Polsce dowodzą Stany Zjednoczone, a oddziałami w Estonii, na Litwie i Łotwie - odpowiednio Wielka Brytania, Niemcy i Kanada.
Tymczasem, jak wynika z literatury przedmiotu, w ostatnich kilkunastu latach za rządów PO i PSL zlikwidowano kilka jednostek w północno-wschodniej Polsce. Zagrożony likwidacją był też pułk artylerii przeciwpancernej stacjonujący w Suwałkach i leżący najbliżej granicy z Litwą. Najpierw zmniejszono go do dywizjonu, a ostatecznie miał być rozformowany do 2017 r. I tak by się stało, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie, co uzmysłowiło rządowi zagrożenie ze strony Rosji. 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zatem przetrwał. Zgodnie z obietnicami kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, został wzmocniony kadrowo oraz wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Jednym z elementów budowanej w tym rejonie strategii obronnej jest budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną, celem przerzutu drogą morską wojsk NATO w ten właśnie rejon, w przypadku zniszczenia lotnisk i dróg. To jest oczywiste dlatego tak Rosja walczy by tego przekopu nie było ! I taka jest prawda. Kto jest wbrew tej inwestycji, działa wbrew interesom i bezpieczeństwa Polski, o czym wspominał tak niedawno Prezydent RP Andrzej Duda..
Na Przesmyku Suwalskim rozlokowany został, jak wiemy, Wielonarodowy Batalion NATO pod kierownictwem USA. Oczywiście są to zbyt skromne siły do obrony tego terytorium przed pancernymi zagonami Rosji. Plany operacyjne, jak podaje literatura przedmiotu, przewiduje przerzut w ten rejon w krótkim czasie Pancernej Brygady USA wraz z lotnictwem oraz znaczących sił Polskiej armii z zachodniego terytorium Polski. Jednak i to nie wystarcza na powstrzymanie Pancernych wojsk Rosji.

Wzmocnienie Wschodniej Flanki NATO
Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka pod koniec 2018 roku kiedy to utworzono dowództwo dywizji w Siedlcach. Obecnie w jej składzie znajdują się trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Warszawy, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz 18. pułk logistyczny w Łomży i 18. batalion dowodzenia z Siedlec.
Numer "18" dywizji to nawiązanie do obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do tradycji 18. Dywizji Piechoty z czasów II Rzeczpospolitej. Była to jednostka, która wyróżniła się w czasie wojny polsko-bolszewickiej i w ówczesnej prasie była nazywana "Żelazną Dywizją" - ta nazwa przylgnęła również do współczesnej dywizji. Jej dowódcą jest gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej możliwe było po zakończeniu pierwszego etapu tworzenia czwartej dywizji Wojska Polskiego. W latach 2018-2020 w jej struktury włączone zostały, bądź utworzone, wyżej wspomniane jednostki oraz mniejsze pododdziały, takie jak grupy wsparcia współpracy wojskowo-cywilnej (CIMIC) oraz operacji psychologicznych (PSYOPS). W drugim etapie budowy, tj. w latach 2021-2026, planuje się sformowanie pułku artylerii i przeciwlotniczego, batalionu rozpoznawczego, a także pułku inżynieryjnego, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ.
(https://www.defence24.pl/zelaz...)

18 Żelazna Dywizja wyposażana jest w najnowocześniejszy sprzęt używany w WP w tym czołgi Leopard, drony, transportery opancerzone Rosomak, możdzieże RAK oraz za chwilę w czołgi amerykańskieM1A2 ABRAMS SEPv3.. (https://www.defence24.pl/pol-m...) oraz wiele innego nowoczesnego sprzętu wojskowego działającego i kompatybilnego z wojskami NATO w tym Armii Amerykańskiej.

Dyslokacja tych oddziałów w tym lotnictwa NATO stanowi duża siłę odstraszającą potencjalnego przeciwnika - Rosję.

 
Żódło :
https://www.defence24.pl/zelaz...
https://dziennikarzobywatelski...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-01-2022 [08:51] - Tezeusz | Link:

Jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia wschodniej flanki NATO - oznajmił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Zapowiedział, że w przypadku eskalacji ze strony Rosji Waszyngton nałoży poważne sankcje i wesprze ukraińską armię.
"Po 2014 roku mieliśmy Europejską Inicjatywę Odstraszania, która zakładała zwiększone rozmieszczenie rotacyjnych wojsk na terytorium państw sojuszniczych wschodniej flanki NATO. (...) Można się spodziewać, że w przypadku inwazji, byłaby potrzeba zwiększenia pewności i poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników w NATO i Stany Zjednoczone byłyby gotowe to zrobić" - oświadczył przedstawiciel administracji Joe Bidena podczas briefingu prasowego przed wtorkową rozmową online prezydentów USA i Rosji.
https://www.gazetaprawna.pl/wi...

Obrazek użytkownika Pers

23-01-2022 [10:23] - Pers | Link:

//Jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia wschodniej flanki NATO - oznajmił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.//
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-01-2022 [09:35] - Tezeusz | Link:

"On już jest wystarczająco "kopnięty". W głowę.
To wyjątkowy kretyn, któremu wydaje się, że jest wielkim "blogerem".
A to zwykły cham, spamer i plagiator.
Nie wiem po co go trzymają na NB?"

Tak o  @Persie w Scierwoneonie

Obrazek użytkownika piastolsztyn

23-01-2022 [09:58] - piastolsztyn | Link:

W okolicy Suwałk są bogate i dobre jakościowo złoża rudy żelaza, ponad 50%, ale i tak byłby to minerał odpadowy, dodatkowy. Te złoża zawierają wiele metali ziem rzadkich, a także Hel3, którego bogate złoża są na księżycu.  Aktualnie rozwijane są technologie fuzji, gdzie Hel3 jest najbardziej pożądany.

Przesmy Suwalski, to nie tylko miejsce o doniosłym znaczeniu militarnym. Ruscy, gdyby je zajęli, wiedzieliby, co z tym zrobić, a rudy żelaza i pochodne kupia Chińczycy, aby tylko były.

Obrazek użytkownika JanAndJan

23-01-2022 [10:06] - JanAndJan | Link:

@Pan-Tezeusz
almost_marshall*

Ad vocem
Awers
Nikt nam nie zrobi nic x2
Gdy z nami jest x2
Marszałek Śmigły-Rydz
Niech żyje granica polsko chińska,
na Uralu!!!
Niech żyje!!! x3
Rewers 
https://www.tekstowo.pl/piosen...

Lista wojen USA 
https://www.google.co.uk/url?s...
Lista wojen Rosja
https://www.polityka.pl/pomocn...

Wojenka nie szutka  
https://zaq2.pl/video/ddqyd
https://www.google.co.uk/url?s...  
https://m.youtube.com/watch?v=...
*https://www.google.co.uk/url?s...(policjant)&ved=2ahUKEwimn7XwuMf1AhXRmFwKHb9BBdsQFnoECAsQBQ&usg=AOvVaw3ngfMpLzf8BVsMRzTpvR-Q
Bazy wojskowe:
USA
https://owp.org.pl/index.php/7...
Rosja 
https://www.techpedia.pl/index...
Chiny 
https://forsal.pl/galeria/1110...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-01-2022 [10:09] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Jednym z elementów budowanej w tym rejonie strategii obronnej jest budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną"

Czy Pan Bloger mógłby wymienić z dwa typy jednostek wchodzących w skład flotylli państw NATO których użycie z wykorzystaniem przekopu mogłoby rzutować na wynik starcia w strefie przesmyku suwalskiego?

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-01-2022 [13:07] - Tezeusz | Link:

Dla skutecznego odstraszania i obrony Sojusz musi być w stanie także neutralizować rosyjskie systemy A2/AD (Anti-Access/Area Denial), mogące utrudnić lub uniemożliwić dostęp wojsk NATO do obszarów potencjalnego konfliktu. Są one obecne przede wszystkim w obwodzie kaliningradzkim i na Krymie, ale także w Arktyce i Syrii, i obejmują m.in. systemy przeciwlotnicze i przeciwokrętowe. Choć komunikat szczytu zaznacza (par. 44), że Sojusz nie zaakceptuje takich ograniczeń, to przed NATO stoi wyzwanie wypracowania koncepcji operacyjnych i rozwinięcia odpowiednich zdolności ofensywnych oraz defensywnych. Częścią tych wysiłków mogłoby być przekształcenie misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (BAP) w misję obronną. Jej uzupełnieniem byłoby też rozmieszczenie w tych krajach i w Polsce – tak jak w Turcji – dodatkowych naziemnych systemów do zwalczania samolotów, pocisków samosterujących i pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Regionalne zdolności w tym zakresie mogłyby następnie zostać wzmocnione w wyniku realizacji narodowych planów pozyskania tego rodzaju systemów.
Usprawnienie mechanizmu przerzutu wojsk na wschodnią flankę NATO wymaga też rozbudowy infrastruktury potrzebnej do przyjęcia sił wsparcia i rozmieszczenia dodatkowego sprzętu bojowego w wysuniętych lokalizacjach. Ponadto konieczne jest przesunięcie do regionu liczniejszych środków wywiadu, zwiadu i rozpoznania (w tym sojuszniczych systemów AWACS oraz AGS) oraz stworzenie sojuszniczego regionalnego centrum analiz wywiadowczych w Polsce. Potrzeba także częstszych ćwiczeń NATO o kompleksowym charakterze (analogicznych do ćwiczeń „Anakonda 2016”), uwzględniających w swych scenariuszach potencjał A2/AD. Sojusz musi również skutecznie implementować mechanizmy odpowiedzi na pozawojskowy wymiar zagrożenia rosyjskiego. W Warszawie zadeklarowano zwiększenie odporności na zagrożenia hybrydowe, a w celu ich zwalczania NATO i UE podpisały wspólną deklarację. Sojusznicy zobowiązali się też do rozwoju narodowych potencjałów obronnych w cyberprzestrzeni, którą uznano za obszar prowadzenia działań zbrojnych.
https://pism.pl/publikacje/Ods...

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-01-2022 [13:09] - Tezeusz | Link:

W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję i wybuch konfliktu na wschodzie Ukrainy pięć lat temu, NATO stopniowo zwiększa swą obecność wojskową na swoim wschodnim obszarze. Cztery wielonarodowe grupy bojowe, liczące łącznie 4747 żołnierzy z państw NATO stacjonują obecnie na zasadzie rotacji w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wzmacniana jest też infrastruktura wojskowa w regionie. Dla Polski jednak kluczowe znaczenie jako gwarancja bezpieczeństwa mają dwustronne uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące obecności wojskowej. W ramach amerykańskiej inicjatywy European Deterrence Initiative (EDI) do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO trafiła już Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, licząca 3,5 tys. żołnierzy. Wspomagana jest przez Brygadę Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne w ramach operacji Atlantic Resolve. W Redzikowie powstaje baza systemu obrony przeciwrakietowej.
https://www.dw.com/pl/wschodni...

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-01-2022 [13:12] - Tezeusz | Link:

Litwa, Łotwa i Estonia ostrzegają, że mogą być kolejnym po Gruzji oraz Krymie polem konfliktu z Rosją. Ten wąski pas, który ma długość niecałych 100 kilometrów, jest wyjątkowo ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, to połączenie państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Po drugie, okolice Suwałk, Augustowa czy Sejn oddzielają również obwód kaliningradzki od Białorusi. Jednego z najbliższych sojuszników Władimira Putina. Jego zajęcie przez obce wojsk oznaczałoby całkowite odcięcie krajów bałtyckich od reszty NATO. Wojskowi z NATO podkreślają, że przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. Dlatego właśnie wschodnie kraje Sojuszu tak bardzo nalegają na wzmocnienie tzw. wschodniej flanki. W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik "Financial Times" podał, że przypadający na Polskę batalion NATO ma zostać rozmieszczony na północno-wschodnim krańcu polskiego terytorium, właśnie w tzw. przesmyku suwalskim.

Wojskowi z NATO podkreślają, że przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. Dlatego właśnie wschodnie kraje Sojuszu tak bardzo nalegają na wzmocnienie tzw. wschodniej flanki. W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik "Financial Times" podał, że przypadający na Polskę batalion NATO ma zostać rozmieszczony na północno-wschodnim krańcu polskiego terytorium, właśnie w tzw. przesmyku suwalskim.
https://dziennikarzobywatelski...

Obrazek użytkownika J z L

23-01-2022 [18:44] - J z L | Link:

Prezydent Chin Xi Jinping poprosił ........Władimira Putina, by ten nie atakował Ukrainy w trakcie trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (4-20 lutego)
 

Obrazek użytkownika angela

23-01-2022 [19:52] - angela | Link:

Rosja moze zaatakować Polskę również ze strony Bialorusi, niestety.
Dlatego potrzebny jest mocny  mur na granicy.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

24-01-2022 [00:01] - Chatar Leon | Link:

Jak na razie to Putinowi wystarczy chyba przysyłanie kapuścianych głąbiów, wywołujących panikę z powodu wirusa układu oddechowego. Im mniej groźne odmiany wirusa tym większa panika. Ostatni przekaz z Łubianki dla trolli na poziomie Tezeuszka: wyrzucić "niezaszczepionych foliarzy" z wojska i straży granicznej.

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-01-2022 [05:59] - Tezeusz | Link:

Uwaga !
Pytał się moj znajomy czytajac komentarze : "Kto to jest ten prostak i idiota Chatar.." 
Ten sam jak go nazwałes  - odpowiedziałem

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-01-2022 [06:32] - Tezeusz | Link:

W ostatnich dniach nie mówi się w telewizji rosyjskiej już wyłącznie o Ukrainie. Mówi się: a może będziemy też atakowali Polskę i kraje bałtyckie? A może i szwedzką Gotlandię, bo to strategiczna wyspa na Bałtyku. W ostatnich dniach całkowicie otwarcie mówi o tym np. Władimir Żyrynowski, przewodniczący trzeciej siły w Dumie – partii LDPR” – podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską dr Wojciech Siegień, ekspert ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

24-01-2022 [08:30] - Chatar Leon | Link:

No i co pandemiczny fanatyku? W ramach działań wojennych już sprawdzasz polskim żołnierzom paszporty kowidowe? Twój idol Niedzielski pewnie wyślę zaraz połowę na kwarantannę.