Kto nie pamięta historii skazany jest znowu na jej przeżycie

The Sikorski Polish Club in Glasgow City, Scotland. Zapraszamy na spotkanie Klubu Historycznego poświęcone osobie por. Władysława Czermińskiego ps. „Jastrząb”, organizatora samoobrony polskiej na Wołyniu, opierającej się zbrodniczej działaności ukraińskich nacjonalistów OUN - UPA oraz oficera 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, wraz z którą przeszedł szlak bojowy zmagając się z przeważającymi siłami okupanta niemieckiego i sowieckiego. Jest to sylwetka warta przybliżenia nie tylko ze względu na osobiste przymioty bohatera naszego spotkania, które zostały sprawdzone w trudnych czasach, ale też ze względu na współczesne próby symetryzacji zagadnienia rzezi wołyńskiej, czy też z drugiej strony, pojawiającej się publicystyki historycznej atakującej polskie podziemie o brak adekwatnej reakcji na wypadki na Kresach. Czytaj więcej: https://www.facebook.com/event...

 
Fenomen polskiej organizacji wojskowej i żywej miłości Ziemi Ojczystej

 
W 1943 r. na Wołyniu powstało ponad 100 ośrodków samoobrony kierowanych w początkowej fazie ich tworzenia przez władze cywilne Delegatury Rządu. Kierownictwo Okręgu Wołyńskiego AK, wspólnie z Okręgową Delegaturą Rządu, podjęło radykalne środki w obronie zagrożonej ludności polskiej. Oznaczało to scentralizowanie obrony wojskowej i cywilnej w rękach komendanta Okręgu. Dzień później 20 lipca 1943 r. powzięta została decyzja utworzenia oddziałów partyzanckich. Utworzone lotne oddziały partyzanckie z powodzeniem wspierały samoobronę w walce z oddziałami UPA. W wyniku tych działań, w końcu 1943 r. wstrzymano napór nacjonalistów ukraińskich, ratując od zagłady ludność polską, schronioną w bazach samoobrony. Z tych oddziałów narodziła się potem słynna jednostka wołyńska.
27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK to prawdziwy fenomen polskiej organizacji wojskowej w czasie II wojny światowej na obszarze wyjątkowo niebezpiecznym, gdzie trzeba było walczyć niemal równocześnie z trzema wrogami: Niemcami, banderowcami i nadciągającą Armią Czerwoną. Historia tej dywizji ma swoich skrupulatnych historyków i szerokich popularyzatatorów, należą do nich prof. Władysław Filar, Michał Fijałka, Józef Turowski, Wincenty Romanowski, Feliks Budzisz, Bogusław Szarwiło, Henryk Kata, Leon Mariański (Karłowicz) i ostatnio Marek Koprowski. Dywizja Wołyńska AK liczyła według różnych, rozbieżnych źródeł od 6 do 7,5 tysiąca żołnierzy i była tym samym największą polską jednostką partyzancką, która walczyła nieprzerwanie jako zwarty związek taktyczny od stycznia do 25 lipca 1944 roku.
Zapoczątkowała na Wołyniu „Akcję Burza”. Jej oddziały stoczyły około sześćdziesięciu większych lub mniejszych bitew i potyczek. Szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji wyniósł w sumie ponad 500 kilometrów. W bojach poległo wg niepełnych danych 626 żołnierzy dywizji, około 1320 zaginęło bez wieści, a 200 trafiło do niemieckiej niewoli i prawdopodobnie zginęło w wyniku egzekucji. Podstępnie otoczona przez sowieckie dywizje w Skrobowie k. Lubartowa, zmuszina została, by złożyć broń na Ziemi Lubelskiej. Jej duch jednak żyje w Narodzie i wciąż inspiruje kolejne pokolenia młodych Polaków, uczy jak prawdziwie kochać Ziemię Ojczystą, jak aktywnie walczyć o pamięć (Sztafeta Pokoleń).
Po temu gorąco polecam ten dokument filmowy ze spotkania z udziałem i żywym świadectwem jednego z ostatnich żołnierzy Wołyńskiej Dywizji oraz z dr Leszkim Żebrowskim, którzy opowiadają o Wołyniu i o 27 Wołyńskoej DP AK. Prelkcję o obronie Polskich Kresów zorganizował dość sprawnie Klub Wojskowy Słupsk. Opublikowany 7 lipca 2016 r. przez Marcin Lasoń:
 
https://youtu.be/5RWGr_b4b5I
 
Albowiem za George Santayana: „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” (The one who does not remember history is bound to live through it again). Po temu zapraszamy gorąco raz jeszcze na spotkanie Klubu Historycznego Sikorski Polish Club 29 stycznia 2022, 5pm, 5 Parkgrove Terrace, Glasgow w Szkocji.
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

22-01-2022 [11:43] - AŁTORYDET | Link:

Lepszego momentu na ten tekst nie było? 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

22-01-2022 [12:10] - Chatar Leon | Link:

Przyganiał kocioł garnkowi.
Lepszego momentu nie było na rozkręcenie histerii i nakręcanie statystyk i kwarantann za pomocą jakichś lipnych testów z Biedronki? Tych "niewyszczepionych foliarzy" z podlaskiej straży granicznej to chcecie na kwarantanny wysyłać czy wywalać ze służby? Czy Niedzielski prowadzi już konsultacje z właściwym ministrem jak zapowiedział?