Królowa śniegu, Helena Marusarzówna

17 stycznia 1918 r. w Zakopanem urodziła się Helena Marusarzówna - polska Królowa Śniegu 3 siostra legendarnego kuriera AK skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza.

Urodziła się w Zakopanem. Była jednym z sześciorga dzieci Jana Marusarza i Heleny, córki Szymona Tatara, jednego z pierwszych przewodników tatrzańskich. Matka słynęła z niezwykłej urody - uwiecznił ją na obrazie sam Józef Mehoffer. Brat, też od wczesnych lat związany ze sportem, to słynny "król nart" - Stanisław Marusarz.

"Smukła, około 176 cm wzrostu, niebieskooka o pięknych blond włosach. Ze wspomnień wielu sportowców tamtego pokolenia wiem, że wzbudzała zachwyt, a gdy dołożyć jej waleczny charakter to i podziw. Uważam, że na to także warto dziś zwrócić uwagę, pamiętając, że została rozstrzelana w wieku zaledwie 23 lat".

„Mamo, nie płacz, nie.
Niebios Przeczysta Królowo,
Ty zawsze wspieraj mnie.
Zdrowaś Mario, Łaskiś Pełna”  

Piękna Helena Marusarzówna - siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, legendarna kurierka tatrzańska ZWZ. Aresztowana przez Słowaków, przekazana w łapy niemieckich "demokratów" z Gestapo, Torturowana wielokrotnie w zakopiańskiej siedzibie Gestapo - Hotel "Palace”, w Tarnowie i w Krakowie na Montelupich, nie zdradziła.

Zamordowana przez Niemców niedaleko Tarnowa 12 września 1941 r. (Wola Pogórska, gm. Skrzyszów) miała tylko 23 lata...

Po ekshumacji szczątki narciarki przewieziono do Zakopanego, gdzie 27 listopada 1958 roku na cmentarzu zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku" odbył się uroczysty pogrzeb. Pośmiertnie nadano jej Krzyż Walecznych oraz Order Virtuti Militari.

W lutym 1945 roku reaktywowano SN PTT. W protokole zebrania odnotowano, że każdego roku klub będzie organizował konkurs skoków pamięci zmarłego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu Bronisława Czecha i memoriałowy bieg zjazdowy kobiet Heleny Marusarzówny. Zawody te pod wspólną nazwą Memoriał Bronka Czecha i Heleny Marusarzówny odbywają się w Zakopanem do dziś.

Cześć i Chwała Bohaterom

Źródło :
https://dzieje.pl/postacie/hel...
https://www.polskieradio.pl/39...
http://sportowcydlaniepodlegle...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-01-2022 [16:21] - Tezeusz | Link:

Cześć i Chwała Bohaterom.
https://dziennikarzobywatelski...

Obrazek użytkownika Jan1797

17-01-2022 [20:06] - Jan1797 | Link:

Poniższe fragmenty są dla mnie znamienne, wybrane w dobrej wierze wznowienia prac nad budującą historią Podhala. Jedyne, na co szczerze liczę po nędznej skrusze potomka niemieckiego bandyty w wypadku Hubala, tu być może Bracia Węgrzy pomogą; Przeprowadzała grupę kobiet z dziećmi, gdy natknęła się na krwawe starcie wrogich sobie straży granicznych Węgier i Słowacji.(To o Helenie)
Wszyscy oni reprezentowali generację nazywaną czasem pokoleniem Kolumbów. – napisał m.in. dr Musiał.
Droga do celi prowadziła przez niewielkie pomieszczenie, zwane magazynem, gdzie musieliśmy złożyć nasze plecaki. Lokując plecak żony na jednym z regałów, zauważyłem nagle znajome buty narciarskie, czarne, damskie zjazdówki, lamowane białą skórą. Włos zjeżył mi się na głowie. Przecież takie same buty miała Helena. Czyżby się tutaj znajdowała? Wiedziałem, że miała w tym czasie wracać z Węgier. Przyjrzałem się lepiej lamowanym butom. (To wspomnienie Stanisława Marusarza) Cześć i Chwała Bohaterom.
http://sportowcydlaniepodlegle...
Ku zastanowieniu co znaczy, gdy piszemy o jesiennych klimatach.
Pozdrawiam serdecznie.