Koniec "Rzepy"!

Tak naprawdę 5 stycznia 2022 roku to G. Soros kupił 40% przedsiębiorstwa medialnego "Rzeczpospolita", ale i związanego z nim pisma "Parkiet". Kiedyś (2016 rok) ten sam G. Soros zainwestował w zakup akcji przeszło 11% Agory, ale i tak się mówiło, że po prostu ją przejął i ma teraz kontrolę nad żydowską gazetą dla Polaków, czyli Gazetą Wyborczą. 

Co prawda oficjalnie umowę zakupu "Rzepy" negocjowała firma KCI S.A., ale poinformowała ona o skutecznym zamknięciu w dniu 5 stycznia b.r. umowy z Pluralis B.V. z siedzibą w Amsterdamie w sprawie zakupu akcji w Gremi Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, z holenderską spółką Pluralis, związaną udziałowo z funduszem MDIF George'a Sorosa [1].

G. Soros ma już niespełna 92 lata i wydaje się, że powoli już przestaje panować nad swoimi firmami i fundacjami. Oczywiście nie zmienia to faktu jego negatywnej oceny, ale raczej jego inwestycje nie zawsze obecnie bywają trafione. 

Bo jak się zakończyła próba przejęcia Agory i GW? Kompletnym fiaskiem i wewnętrznym konfliktem między wydawcą a gazetą. Nie ukrywam, że dla mnie to "miód na moje usta" i życzyłbym sobie subiektywnie, aby GW zakończyła swoje istnienie w niebycie medialnym. 

Tyle tylko, że zastanawiam się wobec tego, dlaczego G. Soros dokonał takiej inwestycji w wydawcę "Rzeczpospolitej" i "Parkietu"? Może ma to związek z tym, że już przestał wierzyć w sprawczą moc GW? Może...` 

Tym niemniej jest mi bardzo żal. "Rzeczpospolita" i "Uważam Rze" to od zawsze były pismami, które czytałem. I nawet Grzegorz Hajdarowicz (swego czasu przejął własność pism) tego nie był w stanie zmienić.  Teraz trzeba będzie patrzeć na "Rzepę" jak na drugą GW i wiem, że dla wielu będzie to trudne. 

[1] https://www.tysol.pl/a77191-St...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! Nr konta: 58249000050000400071464814. Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

14-01-2022 [17:54] - Pers | Link:

//Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! Nr konta: 58249000050000400071464814.//

No... Widzę, że ziomal Kujawiak idzie moją ścieżką.
Tak trzymaj Krzysiu :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-01-2022 [19:59] - Tezeusz | Link:

Tę notkę chciałbym zadedykować naszym politykom bo Polska przyłożyła rękę do tego co obecnie dzieje się w Afganistanie. To są konsekwencje chodzenia jak piesek na smyczy na cudze wojny.  Na razie nasi bohaterscy "obrońcy granic" walczą z cywilami na granicy z Białorusią, którzy przyszli jedynie złożyć "rewizytę". Polski rząd ze wszech sił popiera białoruską kuchtę, której ubzdurało się, że jest "prezydętkom" Białorusi. Oczywiście sama na to nie wpadła.."
@Pers 
Sam to wymyśliłeś czy Moskwa kazała.Oj Ruszkiewicz źle już z tobą trollu. Ale Moskwa zadowolona i o to chodzi !
https://spiritolibero.neon24.p...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

14-01-2022 [20:00] - krzysztofjaw | Link:

Niedługo o tym napiszę. Przez prawie 14 lat pisałem pro bono, bo miałem na to czas. Napisałem przeszło 1400 tekstów, które mają przeszło 4 mln odsłon i niezliczoną ilość komentarzy. Nigdy nie dałem się uwieść żadnej redakcji, bo chciałem pisać jako wolny człowiek, bez autocenzury wynikającej z 'linii programowej" określonej redakcji. Poza tym pisanie jest moja pasją. Ale dziś subiektywno-obiektywna moja realna sytuacja się zmieniła. Mam do wyboru: albo skończyć pisanie i zająć się innymi rzeczami, albo uzyskiwać z tego jakieś gratyfikacje. Dobrze wiesz, że nieraz napisanie dobrego tekstu wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Dziś ten czas mi się kończy a nie lubię robić rzeczy tylko powierzchownie. Napiszę na ten temat oddzielny post, bo uważam, że tak naprawdę nasz - blogerów wysiłek winien być doceniany jak wysiłek i praca dziennikarzy...
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

14-01-2022 [20:16] - u2 | Link:

Mam do wyboru: albo skończyć pisanie i zająć się innymi rzeczami, albo uzyskiwać z tego jakieś gratyfikacje.

Mi się podoba model ekonomiczny redaktora Michalkiewicza. Ma swoją stronkę. Publikuje na kilku innych portalach. A jego stronę utrzymują darczyńcy.

PS. Nie oznacza to, że się zawsze zgadzam z redaktorem Michalkiewiczem. Ale mamy wolność słowa (jeszcze) i nie muszę się zgadzać, czy udawać na emigrację wewnętrzną jak w PRL :-)

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

14-01-2022 [20:42] - krzysztofjaw | Link:

Mi też się podoba ten model. Ja przez 14 lat nie chciałem nigdy nikogo prosić o wsparcie, bo tego nie potrzebowałem. Lubię pisać i dzielić się moimi spostrzeżeniami z innymi. Nieraz bywało i tak, że nad konkretnym tekstem pracowałem nawet i kilkanaście dni. Teraz niestety moja osobista sytuacja się diametralnie zmieniła a nie chcę kończyć z pisaniem. Stąd moja prośba o wsparcie. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

14-01-2022 [21:28] - u2 | Link:

Lubię pisać i dzielić się moimi spostrzeżeniami z innymi. Nieraz bywało i tak, że nad konkretnym tekstem pracowałem nawet i kilkanaście dni.

To już oznacza pracę jako dziennikarz. A dziennikarz nie powinien pracować za friko :-)

Ponadto twórcy utworów mogą liczyć na tantiemy :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(prawo_autorskie)

Blogerzy mogą liczyć na reklamodawców i rozpoznawalność :

https://www.bankier.pl/wiadomo...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

14-01-2022 [21:34] - krzysztofjaw | Link:

A żeby było śmieszniej to nieraz czytałem moje autorskie analizy nawet w pisanych i fachowych czasopismach. Trochę oczywiście przerobione, ale tak naprawdę zerżnięte całkowicie. O autorach nie chcę mówić, ale są znani... Stąd pojawił się na moim blogu znak © wraz  z podaniem moich danych osobowych, ale kto by miał czas na procesowanie się... tym bardziej, że zawsze mi zależało na tym, aby dotrzeć do czytelników a nie na tym, aby na tym zarabiać. Być może to było naiwne podejście, ale jestem z natury idealistą i na to nie już nic nie poradzę...
Pzdr
Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

14-01-2022 [20:18] - Pers | Link:

@Krzysztof
Całkowicie się z tobą zgadzam. Ja też nigdy nie mógłbym pisać w miejscu gdzie ktoś mi chce narzucić jakiś kaganiec.
Na szczęście jest jeszcze kilka miejsc w Sieci gdzie można uprawiać naprawdę wolne blogowanie.
Tutaj na NB mogę tylko komentować no ale to "siła wyższa".
Wierzę jednak gorąco, że jak zbliżę się do poziomu np. tezeusza albo huskego czy rjanka albo kaczysty to może dostanę znowu bloga.
W każdym razie życzę powodzenia :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-01-2022 [21:47] - Tezeusz | Link:

"Moja "działalność" na Naszych Blogach ogranicza się w sumie na ośmieszaniu tych internetowych mend łonowych. Ostatnio przykręciłem im trochę śrubkę i zaczynają wyć..."

Oto słowa Ruszkiewicza vel @Pers na podsumowanie dyskusji.

Obrazek użytkownika marsie

15-01-2022 [00:09] - marsie | Link:

Ja też lubię pisać – wolno?
https://biuletynnowy.blogspot.com
Pozdrówka!
 

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2022 [08:05] - Czesław2 | Link:

@marsie W blogspocie przypomniana jest sprawa zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku, na co ochoczo zgodził się Morawiecki. To nie jest jakiś ponury żart. Poszczególne europejskie koncerny samochodowe ogłaszają koniec produkcji aut spalinowych po tym okresie. Wziąwszy pod uwagę, że osiągnięcie odpowiedniej podaży energii elektrycznej w tym czasie jest niemożliwe, autami elektrycznymi będą jeździli tylko członkowie rządów no i Bruksela. Dla reszty będą limity ładowania, już teraz mamy artykuły o inteligentnych gniazdkach.

Obrazek użytkownika u2

15-01-2022 [09:39] - u2 | Link:

Wziąwszy pod uwagę, że osiągnięcie odpowiedniej podaży energii elektrycznej w tym czasie jest niemożliwe, autami elektrycznymi będą jeździli tylko członkowie rządów no i Bruksela.

To zależy od efektu skali. Tesla nie jest popularna w Europie, ale w USA już jest. No i w 2030 ponoć będą produkowane co najmniej hybrydy więc całkowitego odejścia od paliw kopalnych nie będzie. Zresztą może się zdarzyć jakaś wojna światowa po drodze i paliwa kopalne wrócą na jakiś czas znowu do łask producentów :-)

Obrazek użytkownika tricolour

15-01-2022 [10:02] - tricolour | Link:

@u2

Ty to chyba stary już jesteś, że tak ci wojny światowe ciągle w głowie. Starym zawsze wojny się podobają.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2022 [10:42] - Czesław2 | Link:

Średnio autko jeździ ok 10 lat, więc ok 2040 roku będzie teoretycznie 100% elektryków, poza tym, jak znam życie, w 2032 roku będzie dyrektywa zakazująca używania aut spalinowych.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-01-2022 [08:36] - Czesław2 | Link:

Pod koniec zeszłego roku rząd przyjął ustawę sankcjonującą wyłączenia energii, czyli powraca potencjalnie 20 stopień zasilania. Kopalnie są zamykane.