Klątwa TVN teraz spadła na polskich skoczków!

Od iluż to już lat emocjonowaliśmy się mniejszymi lub większymi sukcesami polskiej kadry skoczków narciarskich. Tak naprawdę współczesna fascynacja skokami zaczęła się od Adama Małysza a to już niestety przeszło 20 lat temu. Od tego czasu mieliśmy takich wspaniałych skoczków jak: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i inni, na których mogliśmy zawsze - jako kibice - liczyć. 

I nawet w poprzednim sezonie nikt by nawet nie pomyślał, że ten obecny cykl skoków narciarskich będzie dla Polaków tak fatalny. Dziś cieszymy się z nawet jednego miejsca w drugiej serii a gdzie tu jeszcze marzyć o pierwszej dziesiątce!

Cóż wobec tego się stało?

Dociekałem tego przez kilka miesięcy i nic oprócz jednego powodu nie przychodziło mi do głowy. A ten powód to taki, że po raz pierwszy w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich nie transmituje ich Polska Telewizja Publiczna a jedynie laicki TVN z przyległościami. 

A warto przypomnieć, że skoczkowie pochodzą z rejonów Polski, które są przesiąknięte polską tradycją i wiarą katolicką. Niektórzy z nich nawet czynią znak Krzyża Chrystusowego przed oddaniem swojego skoku. 

Ale i to nawet onegdaj nie spodobało się np. Wojciechowi Kuczokowi, dziennikarzowi “Gazety Wyborczej”, który zaatakował Dawida Kubackiego za czynienie znaku Krzyża przed skokiem: ""Dalibóg, w żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe „Wymię ojca…” będzie poprzedzało każdy dojazd do progu. Wygląda na to, że w przypadku skoczka z Nowego Targu wiara w Boga jest silniejsza od wiary w siebie”" [1].

A jak daleko jest Gazecie Wyborczej do TVN-u? Bardzo blisko, bo to być może jeden i ten sam dybuk lub ewentualnie zbiór dybuków [2].

I jak tu nie wierzyć w tzw. "złego ducha", który teraz robi wszystko, żeby nasi skoczkowie ponosili sromotną porażkę niemal w każdych zawodach?

Tak... są to na pierwszy rzut oka trochę humorystyczne wnioski, ale jak widać chyba klątwa TVN działa a teraz spadła na polskich skoczków, którzy od zarania reprezentowali z dumą naszą polskość w Telewizji Publicznej, a teraz muszą być transmitowani przez obcą dla nas stację TVN. Sama amerykańska stacja zgotowała sobie ten los: kompletnie nietrafiona inwestycja a oglądalność jest zapewne mniejsza niż zakładano. 

Moim zdaniem będzie inaczej, kiedy znów będziemy mogli oglądać rywalizację skoczków  w naszej telewizji. Oby!

[1] https://medianarodowe.com/2020...
[2] Dybuk (hebr., jid. דיבוק, dibuk – „przylgnięcie”) – w mistycyzmie i folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku (czy też, wśród zwolenników kabały - reinkarnacji) z powodu popełnionych grzechów, i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. Wedle niektórych mistyków podatnymi na opanowanie przez dybuka miały być osoby grzeszne, zaś duchy przejawiać miały szczególną aktywność w noc święta Jom Kippur (Dzień Pojednania, Sądny Dzień).
Wiara w dybuki znana była wśród Żydów, zwłaszcza środkowoeuropejskich, począwszy od epoki talmudycznej, ale sam termin „dybuk” pojawił się dopiero w XVII wieku. Wtedy też wiara w dybuki stała się wyobrażeniem powszechnym. http://krzysztofjaw.blogspot.c...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

03-01-2022 [20:36] - Pers | Link:

Autor
Ty tak na poważnie?
Zapomniałeś jeszcze o Putinie, globalnym ocipieniu i kowidzie.
Choć to ostatnie to może być akurat przyczyna (wyszczepionka), nawet Małysz coś o tym bąknął ale został szybko uciszony.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

03-01-2022 [22:08] - krzysztofjaw | Link:

Persiku drogi...

Napisałem przecież: "Tak... są to na pierwszy rzut oka trochę humorystyczne wnioski, ale jak widać chyba klątwa TVN działa a teraz spadła na polskich skoczków, którzy od zarania reprezentowali z dumą naszą polskość w Telewizji Publicznej, a teraz muszą być transmitowani przez obcą dla nas stację TVN". 

Tak więc można to traktować z humorem, ale czy jest to niemożliwe? W sferze mistycznej wszystko jest możliwe, bo to nie zależy od nas! Można się śmiać i wyszydzać, ale warto się zastanowić czy lepiej pozostać kompletnym ateistą czy lepiej wierzyć w Siłę Wyższą? A klątwa? Jest znana od niepamiętnych czasów...

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika sake3

03-01-2022 [20:51] - sake3 | Link:

Nasi obecni skoczkowie dostarczali nam wzruszeń już tyle lat.Zapomnieliśmy,że dorasta młody narybek w drużynach-japońskiej,austriackiej ,norweskiej czy niemieckiej. Kariera, kondycja nie trwa wiecznie co pokazuje przykład Ammana czy Schlierenzauera.To nie klatwa TVN a raczej jej ból.Tak liczyli na oglądalność.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

03-01-2022 [22:12] - krzysztofjaw | Link:

Liczyli na oglądalność... oczywiście! Bo przecież przez tyle lat ona była chlubą TVP. Tym razem się przeliczyli i dobrze im tak! Jak można było sport zimowy zawładnąć jedynie dla siebie? Mają to, co chcieli a dalej jestem pewien, że nasi skoczkowie i tak pokażą swoją klasę, ale już tylko w TVP...
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marek Kudła

03-01-2022 [20:58] - Marek Kudła | Link:

Trener do Czech, dyrektor do dymisji, wszystkie skaczące niedołęgi natychmiast do Polski !  Oszczędźcie nam wstydu ! To koniec narodowego sportu nr 4 (po lekkiej atletyce, siatkówce i szachach) w Polsce !

Apel do młodych górali i goroli – trenujcie skoki narciarskie !  Starsi skoczkowie, kiedy zorientowali się, że dupczenie jest fajniejsze niż skakanie, wybrali to pierwsze !
Nasi chłopcy boją się daleko skakać !  Pomimo to, murem za naszymi skoczkami, wszystkimi !  Za Hulę i Stocha też !  
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

03-01-2022 [21:26] - RinoCeronte | Link:

Dobra, dobra. Zobaczycie, że na pekińskiej olimpiadzie Nasi doznają iluminacji!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

03-01-2022 [22:13] - krzysztofjaw | Link:

Jestem kibicem skoków i mam nadzieję, że jeszcze będziemy się radowali z ich sukcesów. 
Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

03-01-2022 [21:06] - tricolour | Link:

@Autor

A trener piłkarski uciekł z braku czy nadmiaru religijności w telewizji?

Obrazek użytkownika JanAndJan

03-01-2022 [22:18] - JanAndJan | Link:

@tricolour
👍
Sorry, taki mamy klimat.
Zima, znaczy.

Obrazek użytkownika tricolour

04-01-2022 [09:43] - tricolour | Link:

@Jan

Te skoki to nowy ład. Nauczyciele dostali niższe wynagrodzenia, bo w 2021 musieli złożyć deklarację pit2 za rok 2022. Podobnie skoczkowie: skaczą bliżej, bo mogą skakać dalej. Górnicy też się dołączyli i nie dają węgla elektrowniom, bo też mogą skakać dalej niż bliżej.

Oczywista oczywistość.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-01-2022 [13:34] - Tomaszek | Link:

"Nauczyciele dostali niższe wynagrodzenia" , żeby się tak z głodu nie zesrali . Piorun w prącie gratis , ale na wiosnę .

Obrazek użytkownika tricolour

04-01-2022 [13:45] - tricolour | Link:

Tomaszku, pełna zgoda:

https://www.rp.pl/prawo-pracy/...

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-01-2022 [18:05] - Tomaszek | Link:

Jeżeli chodzi o nauczycieli to oni krzyczą o prawie , o pracy jakoś słabo . Reszta to bzdet .

Obrazek użytkownika JanAndJan

04-01-2022 [14:58] - JanAndJan | Link:

#@tricolour
Nie-rozumiem-czego-tu-nie-rozumieć.
Niech się mury, pną do góry.
Kolumb przypłynie rurami.
Trup w każdej szafie.
Łubudubu..prezes klubu.
***** **
Niech to wreszcie je*nie!
Chciałbym wiedzieć, do sprostytuowanej nędzy, po której stronie lustra jestem?!
Proszę tylko, błagam, byle nie z lekkimi gorylami... Plizzzz

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-01-2022 [13:41] - Tomaszek | Link:

Ten akurat trener to był jak dziwka co wzięła kasę i uciekłą przed klijentem . Alfons prezes miał już tak nagrabione że też się zmył . Z kasą oczywiście . Taka natura dziwki i alfonsa . Parafrazując Marylę Rodowicz " Dziś prawdziwych alfonsów już nie ma ".

Obrazek użytkownika u2

03-01-2022 [23:32] - u2 | Link:

po raz pierwszy w historii Pucharu Świata w skokach narciarskich nie transmituje ich Polska Telewizja Publiczna a jedynie laicki TVN z przyległościami. 

Jak by nie patrzeć, na razie sezon skoków narciarskich idzie na straty. A przecież to sezon igrzysk zimowych w Chinach.

Pisałem już w jednym z komentarzy, że brakuje tej wspaniałej atmosfery, którą tworzyła TVP i jej wielomilionowa widownia.

Mośki z Discovery pozazdrościli widowni TVP i wszystko spartolili :-)

Obrazek użytkownika Maverick

04-01-2022 [05:20] - Maverick | Link:

Nie wydaje się mnie to żadna kłątwa, bo szkoczkowie pewnie nie oglądają tej amerykańskiej wersji Prawdy z czasów Sowietów, czy obecnego CNN z Imperium Babilońskiego..

Raczej to wynik osłabienia organizmu skoczków cudownym eliksyrem.

Tutaj CEO One America ostrzega przed niewypłacalnością firm ubezpieczeniowych jeżeli niewytłumaczalne  zgony będą rosły tak szybko jak to miało miejsce w III kwartale tego roku. Wzrost o 40% wśród młodych w wieku 18 do 64 lat. Szpitale twierdzą że nie wiedzą co jest powodem zgonów a definitywnie nie jest to Covod. Te zgony to wynik podmianki DNA i wyłączenia naturalnego systemu imunologicznego u zaszczepionych. Czyli depopulacja idzie na całego, a nieświadomi i wyszczepini eliksyrem nawet drą mordy na nie zaszczepionych. Co obrazuje jak nisko upadł im iloraz inteligencji. Będą robić wszystko gdy dowiedzą się co ich czeka aby tych świadomych równiez poczęstować dawką lucyferiady.

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Darek65

04-01-2022 [10:14] - Darek65 | Link:

Atmosferę, to tworzą kibice, a nie TV. Za wynikami stoi dobry trener, trening (solidny i profesjonalny), młody narybek w kadrze i motywacja. No tak, fajnie się brało kasę za reklamowanie szczepionek, szczepień. Teraz wyszło drugie ich oblicze. Nasi piłkarze też największe sukcesy mają w reklamie:)

Obrazek użytkownika u2

04-01-2022 [11:14] - u2 | Link:

Atmosferę, to tworzą kibice, a nie TV.

Proszę nie ściemniać, nie przystoi. Wielomilionowa rzesza kibiców przed telewizorami to było to :-)

Teraz mośki muszą się obejść ze smakiem. Mośki z TVN nie potrafią zrobić takiej wspaniałej atmosfery. Ba, zaryzykuję tezę, że celowo robią antypolskie szoł :-)

Obrazek użytkownika tricolour

04-01-2022 [11:52] - tricolour | Link:

@u2

Proszę napisać, jak się robi wspaniałą atmosferę przed telewizorami, by wpłynęła ona na skakanie w Insbrucku? Pijąc Heinekena?

Obrazek użytkownika Es

05-01-2022 [15:13] - Es | Link:

@Darek - I to jest właściwy komentaż. Jeśli przyjęli to co reklamowali to nic dziwnego, że spadają z krokwi jak kłody. Ale to już wina itrenerów i szefów kadry

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-01-2022 [11:34] - Ijontichy | Link:

Ta dyscyplina sportowa umiera...więdnie i rozpada się na kawałki?
Ile drużyn,Ba! ilu zawodnikow wystawiaja nieliczne kraje?
Austria,Niemcy,Norwegia i kilku Japończyków...TO WSZYSTKO!!!
W Polsce po "małyszomanii" był bum...potem Stoch,Żyła...i to wszystko...pijani kibice z szalikami i kretyńskimi czapkami...wyśmiewani wszędzie.
Trzeba sie pogodzić,że skoki to już przeszłość...Fortuna...zapity taksówkarz,Małysz zapisany do PO przez żonę...żłopie forsę razem z wiecznym prezesem PZN.
Sędziowanie dobije ten sport...bezczelne przekręty...wiatr jest,albo go nie ma...swoim 19 punktów...BO CO? Jedni widzą błędy...Niemcy nie widzą...BO CO?

KTO TO JESZCZE OGLĄDA???
 

Obrazek użytkownika u2

04-01-2022 [14:55] - u2 | Link:

pijani kibice z szalikami i kretyńskimi czapkami...wyśmiewani wszędzie.

Jakieś pan ma kompleksy. Ja widziałem uśmiechniętych, radosnych kibiców.

Obrazek użytkownika JanAndJan

04-01-2022 [15:57] - JanAndJan | Link:

@Ijontichy
Fakt, skoki - sport niszowy, czyt. elitarny. Nie, nie. Nie tym tropem. To by było za proste. Prostackie - rechot, beki i bąki w piwiarni przy TCS. Kieeedyś P. Szaranowicz (ukłony Mistrzu i zdrowia) powiedział, że Adam Małysz wprowadził nas do Europy, przeniósł do innego świata...coś mn.w. Z pamięci. Trzeba nam, cholernie trzeba głasków, dopieszczenia, uśmiechu i dumy. Radosnej dumy z bycia Polakiem. Bez tej dorabianie Nam zaciętej, tępej miny wiecznie nie a propos, nie europejsko, nie światowo. Pedagogika wstydu zrobiła swoje. Zabory. UD, peło - z definicji i wg jurgieltu. Obecne kerowniky..
- Aaa, daj Pan spokój. Wstyd i poruta. Tamte się nachapały, a ci?! Co!? Nie lepsi, Panie.
Więc cieszymy się, intuicyjnie lgniemy do drugiego człowieka, spontanicznie odtwarzamy Wspólnotę. No i co, że się popili? No i co, że bez tych upadlających masek? No i co, że z peło, albo z pis? Skoki!? Yeah!! Czerwony, też zadowolony! Działacze..! Te same mo...twarze. Coraz tłuściejsze. Każdy chce zarobić, każden jeden chce się ogrzać w blasku Mistrzów. Czy to Duda, czy Czarnecki. Tusk (sorry, tego typa NIE CIERPIĘ) pochwali..? Spadaj gościu. Szczerość - aż oczy bolą patrzeć! Uszy pieką - słuchać. Pyta Pan: kto ogląda? Ja. I jeszcze parę osób. Parę milionów OSÓB!! A przekazior, "teutońskie jury", rabów kreatorzy..zostaną z ręką.. P. Himilsbach był duuużo mądrzejszy, z tym..no.. angielskim. Zgadzam się, skoki narciarskie - niezbyt wysublimowana rozrywka - mało popularne, poza kilkoma krajami (musi się zwrócić i cza zarobić). Jednak, upieram się - wszystko co Polaków jednoczy, radośnie łączy.. Jestem za! 

Obrazek użytkownika sake3

04-01-2022 [19:31] - sake3 | Link:

@JanAndJan.....Ja nie patrzę na skoki jako na sport niszowy. Oglądam skoki jako coś co pozwoli na krótką chwilkę zapomnieć o kłopotach,awanturach,podłych ludziach .To wspaniałe tak ,,zeglować'' w powietrzu ,wysoko,a marzenia i to co czuje się w powietrzu nie jest elitarne. Za ileś tam lat będziemy szybować a nie tylko poruszać się w przestrzeni.To krzywdzące określenie.

Obrazek użytkownika Pers

04-01-2022 [19:36] - Pers | Link:

@sake3
//Za ileś tam lat będziemy szybować a nie tylko poruszać się w przestrzeni.//
Za ileś lat? Wy już nie tylko szybujecie ale odlatujecie :)

Obrazek użytkownika sake3

04-01-2022 [21:21] - sake3 | Link:

@Pers......Wy to znaczy kto ?Ja z Pusią i LIli? Jakoś bez złosliwości się nie da nawet w takim neutralnym wpisie? Co cię tak w nim smieszy ,że jestem ciekawa co czuje skoczek narciarski szybując w powietrzu? I jak to jest szybować dalej już w kosmosie? Ja nie odlatuję od rozumu jak w swojej złośliwości sugerujesz tylko wiem że nauka i marzenia pozwola nam szybować w przestrzeń kosmiczną może nawet bez skafandrów,hełmów i własnymi pojazdami.No cóż śmiej się dalej skoro na ten obiekt mnie wybrałeś. 

Obrazek użytkownika JanAndJan

04-01-2022 [20:16] - JanAndJan | Link:

@sake3
Nie, ale..konstruktywne. Pani nie patrzy na skoki jako niszowe - 99,8% ludzi na świecie - tak. Stosuje Pani ogląd skoków jako autoimmunizację psycho-fizyczną 😉 oraz terapię bez zajeciową. Patrząc wokoło, czytając NB - to się Pani naogladaaaa ... Wspaniale żeglować.. podstępnie, muszę sie z Panią zgodzić. Też bym chciał. Alem cykor. Kiedy kamera pokazuje skocznię z perspektywy belki startowej - wariaci, samobójcy, kamikadze. Podziwiam. Na marginesie rekomenta - P. Kamil Stoch, Pani Ewa Bilan-Stoch - fantastyczni, nie zmanierowani Ludzie. B. Lubię. Proszę wybaczyć poufałość - samo to, że ma Pani takie marzenia (podkreślam - takie) już jest elitarne. I krzywdzące. Na całe szczęście. Egalitaryzm i urawniłowka, to równanie w dół. Pani już szybuje,  a to nie jest dane każdemu. Na całe szczęście, bo egalitaryzm.. Na dobranoc, do lampki wina proponuję
https://www.tekstowo.pl › piosenka,...
Randy Crawford - One Day I'll FLy Away - tekst i tłumaczenie piosenki na Tekstowo.pl
namolnie, dodam 
https://www.tekstowo.pl/piosen...
Pozdrawiam
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

04-01-2022 [21:20] - rolnik z mazur | Link:

Ijon
w punkt! Brawa. Pzdr

Obrazek użytkownika Jan1797

04-01-2022 [21:28] - Jan1797 | Link:

@ Krzysztof,
Przerost ego + tv zrobiło swoje. Czas wywalić Małysza i Tajnera.
Powód; Stoch dokonał więcej niż ci dwaj wyżej.
 

Obrazek użytkownika sake3

04-01-2022 [21:57] - sake3 | Link:

@Jan1797......Musimy przyjąc do wiadomości,że młode wilczki atakują,wiek sportowców coraz bardziej się obniża. Nikt nie atakował Ammana,Noriaki Kasai z brak sukcesów w ostatnich latach,raczej są podziwiani za sportowe zaangażowanie.Dlaczego u nas od razu naszych wysmiewa się i atakuje?

Obrazek użytkownika Jan1797

05-01-2022 [17:05] - Jan1797 | Link:

"Nikt nie atakował Ammana,Noriaki Kasai z brak sukcesów w ostatnich latach, raczej są podziwiani za sportowe zaangażowanie."
Droga Sake,
Ważne słowa, stąd też napisałem o destrukcyjnej postawie Małysza i Tajnera. Jeden wart drugiego i jak to u podobnych bywa, musieli wskazać winnego swych niepowodzeń.
Krytykują Stocha -winny musi być. Nie spodziewam się sukcesów w najbliższych latach. Pasmo porażek powinno wymusić reorganizację związku a postawa Małysza potwierdza
że już jest prezesem;-)
 

Obrazek użytkownika Es

05-01-2022 [15:35] - Es | Link:

Prawdę mówiąc, to wolę obejrzeć turniej skoków,hurlingu, czy nawet snookera,niż patrzeć na bandę kopaczy bezładnie ganiających po murawie.
Parę lat emu przypadkiem trafiłem na mistrzostwa świata w road bowlingu.  I oglądanie rozgrywek sprawiło mi większą frajdę niż oglądanie polskiej ligi. Technikę w tej dyscyplinie- zabawie nabywa się pewnie z marszu: w praktyce. Za obozy kondycyjne robią chyba wieczorne spotkania w pubie :). Ale najważniejsze jest budowanie więzi między uczestnikami  i między kibicami. 
Wszystkim natomiast kręcącym nosami nad niszowością skoków chciałbym zwrócić uwagę, że programy igrzysk olimpijskich , letnich i zimowych są pełne  dyscyplin niszowych jeszcze bardziej i nie sądzę żeby ktokolwiek odczuwał z tego powodu jakiś dyskomfort.
Wracając do okolic"polskich" skoków. Niedobrze się stało, że Tajner objął pzn. Skoncentrowany na skokach zaniedbuje inne sporty narciarskie. No ale to już inna historia

Obrazek użytkownika foros

05-01-2022 [22:53] - foros | Link:

Proszę zauważyć, że to nie tylko narciarze. Również skoczkowie, tenisiści i inn. Jedynie u Arabów coś małego Polacy wygrywają.
IMO to ostrzeżenie sił niebieskich.
W zamian za zdradzieckie usługi zdemoralizowana grupa tzw Republikanów dostała w pacht Ministerstwo Sportu. Z największym budżetem w historii tego ministerstwa. Na głosach zdemoralizowanych republikanów trzyma sie rząd PiS. Są więc oni nietykalni dla prokuratury. Zdrada odarła ich z honoru i moralności, zostało jedynie nachapać się ile sie da. IMO wały jakie będą odchodzić - i już odchodzą -  w ministerstwie Bortniczuka przejdą do legend.