Czy mity o szczepieniach rozsyłają rosyjskie trolle

Za kampanię dezinformacyjną dotycząca szczepionek częściową odpowiedzialność ponoszą rosyjskie trolle i boty. Opublikowany właśnie raport sugeruje, że ma to być element kremlowskiej strategii siania zamętu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Od roku w mediach odbywa się zaplanowana , skoordynowana akcja propagandowa kierowana z Moskwy celem obniżenia  poczucia bezpieczeństwa ludzi, spadku potencjału gospodarczego, zapaści w wielu krajach Unii Europejskiej i USA. Sprawa jak się okazuje jest bardzo poważna i nie chodzi tutaj tylko o gospodarkę a o zdrowie i życie milionów ludzi. To tzw "nowa broń biologicza" POLEGAJĄCA na tym społeczeństwa państw Unii Europejskiej zaprzestały walki z Covid 19.
Jątrzenie w sprawie szczepień może wywoływać niepewność i prowadzić do opóźnień w przyjmowaniu dawek. Zwiększa to prawdopodobieństwo poważnej epidemii, co niesie ryzyko wielu zgonów - mówi prof. David A. Broniatowski z George Washington’s School of Engineering and Applied Science, który odkrył, że boty i rosyjskie trolle rozsiewają na Twitterze fałszywe informacje na temat szczepień.

Chaos wywołują przede wszystkim posty publikowane w mediach społecznościowych. Rosyjskie tweety często są opatrzone hasztagiem #VaccinateUS - donosi prasa amerykańska Czytamy w nich najczęściej: "Szczepionki łamią wolność religijną zagwarantowaną przez konstytucję", "Wierzę w Boga, nie w szczepionki", "Najwyraźniej tylko elita ma czyste szczepionki. A co dostajemy my, normalni ludzie!?".

Niektóre z tego typu postów pochodzą z Internet Research Agency. Jest to wspierana przez Kreml rosyjska firma, którą Amerykanie podejrzewają o ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w 2016 roku. Z raportuprzygotowanego przez American Journal of Public Health wynika, że dyskusja w sieci może być w dużej mierze prowokowana przez "złośliwych aktorów o całej gamie ukrytych zamiarów". Wprawdzie tylko jeden na 12,5 tys. tweetów w losowej próbce miał związek ze szczepionkami, ale już jeden na 555 pochodzących od znanych rosyjskich trolli dotyczył kontrowersji związanych z tym tematem - mówi profesor inżynierii i zarządzania systemowego na George Washington Universitymówi David Broniatowski, który jest głównym autorem raportu. (https://www.o2.pl/artykul/mity...)

Kwestia szczepień została wzięta na celownik, ponieważ dzieli społeczeństwo. Z jego raportu wynika, że garstka osób obsługuje dużą liczbę kont, z których publikowane są kontrowersyjne posty. Dzięki temu powstaje wrażenie, że skrajne opinie są głównym nurtem. Dr Broniatowski podkreśla, że działania botów i trolli sieją niepewność i brak zaufania do opieki zdrowotnej, przez co wielu ludzi zwleka ze szcepieniami  lub z nich rezygnuje.

Rosyjskie trolle rozesłały wiele tweetów w języku angielskim, zawierających hasztag #VaccinateUS, stworzony najwyraźniej po to, by dzielić amerykańskie społeczeństwo. Te tweety zawierały treści zarówno proszczepionkowe i antyszczepionkowe, ale i jedne i drugie były znacznie bardziej spolaryzowane niż tweety przeciętnego użytkownika. Nawet proszczepionkowe tweety były pełne agresji lub prowokujące. Warto podkreślić, że z reguły tweety pisane przez zwyczajnych użytkowników - ludzi, są raczej proszczepionkowe. A content polluters – antyszczepionkowe. Z kolei rosyjskie trolle i zaawansowane technologicznie boty społecznościowe krzewią treści zarówno pro- i atyszczepionkowe. Tweety poruszały też kilka innych wątków wzbudzających kontrowersje w społeczeństwie amerykańskim i teorie spiskowe, które zazwyczaj nie są związane ze szczepionkami. (https://www.rp.pl/Spoleczenstw...)

Amerykanie pozostawali dotąd raczej zgodni w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności szczepień. Narażenie obu stron na spór w sprawie, co do której istniał konsensus, może podkopać publiczne zaufanie, prowadząc do niepewności oraz opóźnień w szczepieniach. Zwiększa to prawdopodobieństwo poważnej epidemii, co niesie ryzyko wielu zgonów. Takie epidemie nie ograniczają się do tych, którzy się nie szczepią - będą najbardziej szkodliwe dla osób najbardziej narażonych: dzieci, osób starszych i tych, którzy są zbyt chorzy, by się zaszczepić. Po wybuchu epidemii może się ona łatwo rozprzestrzenić się ponad granicami państw i stać się pandemią. Wirusy nie uznają bowiem granic państwowych. (https://www.rp.pl/Spoleczenstw...)

Polski internet zalewany jest tekstami trolli Rosyjskich oraz naszych narodowych przeciwników rządu i naszego bezpieczeństwa. Zalewają oni portale internetowe podrzucanymi przez Moskwę wymyślonymi sloganami " o szkodliwości i bezsensu szczepień" . Nie tylko pokazują pseudo zagrożenie dla życia i zdrowia tych co sie szczepią ale wręcz namawiają by tego nie czynili. Osobiście walczyłem z tymi trollami na wielu portalach w tym na Portalu Niepoprawni.pl, pokazując kim są i co sobą reprezentują. Ostrzegałem w moIch materiałach o zagrożeniach z tym związanych.

Najgorsze jest to, że ci antyszczepionkowcy są absolutnie niereformowalni, a próba rozmowy z nimi na argumenty to jak rzucanie grochem o ścianę. Zdumiewające jest, że antyszczepy zdarzają się również wśród osób inteligentnych i bardzo dobrze wykształconych. Mnie jest na przykład osobiście bardzo przykro i jestem bardzo zaskoczony, że moja wieloletnia dobra koleżanka ze studiów, obecnie nauczycielka historii w szkole ponadpodstawowej, wierzy w te wszystkie durne teorie spiskowe dotyczące szczepionek i twierdzi, że to propaganda i terror, a ja powinienem być mniej naiwny i przestać czekać z niecierpliwością na swój termin szczepienia, bo te szczepionki szkodzą zdrowiu. Ręce opadają, ale nic nie da się z tym już chyba zrobić. Podsyłam jej co jakiś czas linki artykułów red. Lisiewicza i ekspertów medycznych tłumaczących konieczność szczepień, ale spotyka się to z jej protestem i apelem, żebym jej już takich linków nie wysyłał.

Potężne ataki antyszczepionkowców można prawie od roku przeczytać na wielu portalach internetowych w tym  na portalu NEon24.pl oto niektóre wybrane konkretne przykłady:
https://kresywekrwi.neon24.pl/...
https://ryszard-opara.neon24.p...
https://zygumntbalas.neon24.pl...
https://spiritolibero.neon24.p...
https://spiritolibero.neon24.p...
itd....

To wrogie i szkodliwe działanie pokazane jest w mediach na konkretnych przykładach w USA i Krajach UE jest  także szeroko publikowane w literaturze przedmiotu. Osoby tzw. antyszczepionkowcy nie tylko namawiają i wzywają by zaprzestać szczepień przyczyniając się tym pośrednio do powstania wielu chorób  i śmierci, ponieważ Covid19 to stwierdzona medycznie bardzo grożna dla życia o czym niemal codziennie pokazują statystyki światowe.
Nie dajmy się zastraszyć trollom i szkodnikom namawiających nas do ciężkich i grożnych chorób a wręcz śmierci w męczarniach.

A co na takie działanie wymiar sprawiedliwości ?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-01-2022 [09:08] - Tezeusz | Link:

Mamy Nowy Rok na narodowo - patriotycznym portalu Nasze Blogi. To kiedy znikną sowieccy trolle z tego portalu np. @ Pers

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-01-2022 [15:25] - Kaczysta | Link:

dachowiec

udostepnie ci moj blog

Obrazek użytkownika Pers

01-01-2022 [19:08] - Pers | Link:

@kaczuś
//Bez względu na to jak się ta walka buldogów pod dywanem zakończy to jednak i tak wyszedł na błazna//
A dlaczego?
Jeśli ja wskazuję publicznie kogoś  do odstrzału to na 100% tak jest,
A czy to są dwa dni czy cztery to nieistotne :)
Teraz rozumiesz kaczuś?

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-01-2022 [20:08] - Tezeusz | Link:

@ Pers 
”Jeśli ja wskazuję publicznie kogoś  do odstrzału to na 100% tak jest,"

Odstrzelic to sobie mozesz chamie obrażający blogerow NB swoją  du..
Wypad z mego bloga tchórzu i chamie  - chcesz dowód :
https://naszeblogi.pl/60048-ch...

Jestes tutaj postrzegany jako  troll i  zero ! zwykłe zero ,które nie tylko siebie ośmiesza ale pokazuje w swoich antypolskich materiałach nienawiść.

Twoj czas na tym blogu juz się kończy.

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-01-2022 [20:25] - Kaczysta | Link:

Jak robić z gęby cholewę

środa, 29 grudnia 2021, 20:38:02

No więc... wystarczy!!
W imieniu tych "żydowskich przybłęd jakimi naszpikowany jest NEon 24.pl" stwierdzam, że czas najwyższy pożegnać się z panem...
Życzę powodzenia na innych portalach.

piątek, 31 grudnia 2021, 21:30:28
NEon24 kończy z tobą współpracę. Przykro mi...

sobota, 1 stycznia 2022, 11:36:11

Nie ma żadnego sporu. Ja się nie zniżam do pyskówek. Ten pan jest już skasowany na NEon24 bo nie potrafi utrzymać standardów kulturalnej dyskusji.

cdn

Obrazek użytkownika J z L

01-01-2022 [21:09] - J z L | Link:

kaczorku

A nich się te radzieckie sukinsyny nawet pozabijają.
Wali mnie to

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-01-2022 [20:51] - Tezeusz | Link:

@Pers 
”Jeśli ja wskazuję publicznie kogoś  do odstrzału to na 100% tak jest,"
Odstrzelic to sobie mozesz chamie obrażający blogerow NB swoją  du..
Wypad z mego bloga tchórzu i chamie  - chcesz dowód :
https://naszeblogi.pl/60048-ch...
Jestes tutaj postrzegany jako  troll i  zero ! zwykłe zero ,które nie tylko siebie ośmiesza ale pokazuje w swoich antypolskich materiałach nienawiść.
Twoj czas na tym blogu juz się kończy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-01-2022 [20:52] - Tezeusz | Link:

Pers 
”Jeśli ja wskazuję publicznie kogoś  do odstrzału to na 100% tak jest,"
Odstrzelic to sobie mozesz chamie obrażający blogerow NB swoją  du..
Wypad z mego bloga tchórzu i chamie  - chcesz dowód :
https://naszeblogi.pl/60048-ch...
Jestes tutaj postrzegany jako  troll i  zero ! zwykłe zero ,które nie tylko siebie ośmiesza ale pokazuje w swoich antypolskich materiałach nienawiść.
Twoj czas na tym blogu juz się kończy.

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-01-2022 [15:30] - Kaczysta | Link:

banowania ciag dalszy

niedziela, 2 stycznia 2022, 01:30:05

 NEon bez ciebie będzie z pewnością lepszym miejscem. Już dawno powinienem cię stąd usunąć i to jest moje zaniedbanie. No ale lepiej późno niż wcale. Ciekawe gdzie teraz będziesz smrodził? I

w odpowiedzi
stanislav niedziela, 2 stycznia 2022, 15:09:33

Skąd się takie palanty jak Ruszkiewicz biorą? To pewnie genetyczna przypadłość!

cdn

Obrazek użytkownika Ryan

03-01-2022 [16:29] - Ryan | Link:

Ruszkiewicz
A czy to są dwa dni czy cztery to nieistotne :)

A jeśli jest to tydzień, czy to oznacza założenie przez ciebie i Astrę kolejnego portalu?
Wiesz
Ty to naprawdę frajer jesteś.Banujesz a ten na stronie głównej z środkowym palcem w twoim kierunku
Kogo można na gnojownicy bardziej od ciebie upodlić?
Kogo?
Dno facet
Dno jesteś
Czy teraz rozumiesz gdzie twoje miejsce w szeregu

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-01-2022 [17:00] - Kaczysta | Link:

Dziś mamy dwa wpisy zbanowanego Ziemińskiego
Dwa
Rzeczywiście tygodniowa walka legendarnego kociaka z białoruską onucą skończyła się totalnym blamażem persa.
Z jednej strony szkoda że go nie wywalono.To zwykła onuca
Z drugiej strony cała ta komiczna sytuacja pokazuje że od czasu gdy kociaka wywalono z fuchy admina jest tylko nikim a jego "polecenia" o kant dupy rozbić
Oby teraz z rozpaczy nie wziął przykładu z Leppera

Obrazek użytkownika Ryan

03-01-2022 [17:11] - Ryan | Link:

Najmniej ważne jak ten cały cyrk dwóch błaznów się skończy
Ale musisz przyznać że tytuł PORTALOWEGO DZBANA ROKU 2021 zdobył zasłużenie a i początek tego roku tylko  potwierdza to że i w tym roku powalczy o kolejny tytuł

Obrazek użytkownika Pers

03-01-2022 [18:12] - Pers | Link:

@rjanek
//Kogo można na gnojownicy bardziej od ciebie upodlić?
Kogo?
Dno facet Dno jesteś
Czy teraz rozumiesz gdzie twoje miejsce w szeregu//
Dziecinny jesteś rjanek, stasiulek dostał bana, pobiegł z płaczem do Opary i wybeczał odblokowanie.
A z "upodlonych na gnojowicy" to kilku pamiętam: menda serwisowa, huyty dupty, bezmajtek, kamiński, rjanek, tezeusz i jeszcze paru innych.
Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz :)
 

Obrazek użytkownika Ryan

03-01-2022 [19:03] - Ryan | Link:

Frajerze z gnojownicy
Mnie nikt,nigdy z tego parchatego portalu nie wyrzucił.
Jestem tam od lat.
Taka wersja to dla takich błaznów jak ty.A nawet gdyby taką była to pokazała że to właśnie ty jesteś nikim.To ciebie Opara olał raz kolejny ciepłym moczem.Ciebie i burdelmamę.

Zostaliście tam oboje UPODLENI i prawdy nie zagłuszysz fejkami z dupy wziętymi
Jesteś tam NIKIM i Astra jest NIKIM
I wbij to sobie do pustego dzbana
laureacie

Obrazek użytkownika Pers

03-01-2022 [19:14] - Pers | Link:

@ryanek
//Frajerze z gnojownicy//
Twój język wskazuje na wysoki stopień wzburzenia, frustracji i kompleksów :)

//Mnie nikt,nigdy z tego parchatego portalu nie wyrzucił.
Jestem tam od lat.//
No to pochwal się jak się wabisz? 
Bo ani rjanka ani teda cruza nie zauważyłem :)
Ale nie przejmuj się, dopóki nie zrobisz głupiego ruchu to nikt ci krzywdy nie zrobi.

Obrazek użytkownika J z L

03-01-2022 [20:57] - J z L | Link:

ryan
Czy on wie co to jest honor
Czy on wie co to jest godność człowieka
On takie pojęcia zna z polskiej wikipedii
Bo w rosji nic takiego nie istnieje

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-01-2022 [19:25] - Kaczysta | Link:

dachowcze

Decyzja Opary jest ostateczna
Widocznie uznał że nazwanie ci żydowską przybłędą,ruskim dupowłazem,genetycznym palantem etc jest zgodne z prawdą
I nie ma się co obrażać na Opare, bo wielu też tak sądzi.
Na koniec uznał że twoje działania to można o kant dupy rozbić bo nikt się z tobą tam już nie liczy i ze Słupianek też

Choć szkoda że on dalej piszę
I ja też jakby co
Przynajmniej serial dobiegł konca

Obrazek użytkownika Pers

03-01-2022 [19:35] - Pers | Link:

@kaczuś
//Widocznie uznał że nazwanie ci żydowską przybłędą,ruskim dupowłazem,genetycznym palantem etc jest zgodne z prawdą
I nie ma się co obrażać na Opare, bo wielu też tak sądzi.//
Zieeeeeeeeeeew...

Obrazek użytkownika J z L

03-01-2022 [20:38] - J z L | Link:

kaczorku

Powiedzieć że wyszedł na debila to nic nie powiedzieć
Faktycznie żydowski dzban roku i tu i na Szambie

Obrazek użytkownika J z L

01-01-2022 [20:08] - J z L | Link:

Te dwie żydowskie przybłędy są siebie warci
Jeszcze dodać Dobrowolskiego i będzie trzech muszkieterów z pomieszczenia bez klamek
Szambo 24r.u hard level

Obrazek użytkownika Tomaszek

03-01-2022 [20:47] - Tomaszek | Link:

Pozazdrościli popularności "Tercetu Egzotycznego" I chcą go przebić "Tercetem Psychiatrycznym ".Byli też "Tres Tenores" to będą "Tres Debiles ". I "Rycerzy trzech " chcieli naśladować bo mają zakute łby .

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-12-2021 [13:38] - Tezeusz | Link:

"/to jakiś idota napisał,//
Ty jesteś niekwestionowanym liderem :)"

@ Pers nie pochlebiaj sobie wszyscy uczymy się od sowieckiego Scierwoneonowego pejsatego głupkowatego missstszaaaa !

https://naszeblogi.pl/60048-ch...

Obrazek użytkownika Maverick

29-12-2021 [14:06] - Maverick | Link:

Niedługo przekonasz się o tym że nie masz duszy od lucyferiady co już widać z twojej trockistowskiej paranoji posądzania innych i szczucia w prymitywny chazarski sposób.
Ty już jesteś bestią, bo taki jest cel lucyferiady agresywność bestialstwo. Urojenia tylko się pogłębiają.
To dowód że lucyferiada działa i odbiera ci kognatywne myślenie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-12-2021 [14:52] - Tezeusz | Link:

@Maverick -  a widzisz już białe myszki ?

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

29-12-2021 [20:02] - Andrzej-emeryt | Link:

To był kiedyś niezły lekarz”. Nie wierzy w szczepienia, może stracić pracę
https://www.polityka.pl/tygodn...

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

29-12-2021 [16:30] - Andrzej-emeryt | Link:

Występuje jako komentator medyczny, zniechęca do szczepień, wypowiadał się w niektórych prawicowych mediach. Zbigniew Hałat legenduje się wieloma osiągnięciami w swojej lekarskiej karierze lekarskiej, a jednak pod tą cienką patyną wiedzy kryją się fakenewsy, instytucje-widma, rosyjska paranauka i tajemnicza kariera z czasów PRL.

https://wpolityce.pl/polityka/...
 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

29-12-2021 [16:04] - Andrzej-emeryt | Link:

Występuje jako komentator medyczny, zniechęca do szczepień, wypowiadał się w niektórych prawicowych mediach. Zbigniew Hałat legenduje się wieloma osiągnięciami w swojej lekarskiej karierze lekarskiej, a jednak pod tą cienką patyną wiedzy kryją się fakenewsy, instytucje-widma, rosyjska paranauka i tajemnicza kariera z czasów PRL.
https://wpolityce.pl/polityka/...

Obrazek użytkownika J z L

29-12-2021 [17:43] - J z L | Link:

Mujborze w jakim oni świecie żyją?

Obrazek użytkownika juur

29-12-2021 [18:56] - juur | Link:

Szczyt zachorowań we Włoszech, Francji, Belgii, GB......awangarda postępu.
Ktoś napisał: " wirus zabije najsłabszych, szczepionka najgłupszych".

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

29-12-2021 [20:04] - Andrzej-emeryt | Link:

To był kiedyś niezły lekarz”. Nie wierzy w szczepienia, może stracić pracę
https://www.polityka.pl/tygodn...

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-12-2021 [20:20] - Tezeusz | Link:

@Andrzej
zaciołeś sie ! i powtarzasz czy to objaw ...?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-12-2021 [21:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

skad masz te wiedze o rosyjskich trollach i botach?
ty zas rozslylasz bzdety o rzekomych mitach tylko nie wiadomo jakie masz motywacje, robisz to ku zbawieniu ludzkosci, czy na zlecenie, czy w wyniku powiklan? poszperaj w websitach i porownaj fotorafie austalijskich obozow do ktorych zsyla sie napietnowanych z historycznymi konzentrazion lager to moze wroci ci zmysl krytyczny iz zaraza zarazą ale cos z tym wszystkim niehalo. nastepna rekomendacją politykow bedzie opaska na oczy zeby nas chronic przed ogladaniem tego co widac podczas gdy widokowi nie towarzyszy komentarz agitatorow.

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-12-2021 [22:17] - Tezeusz | Link:

@ Kazimierz
W materiale podane sa linki do źródeł nie nauczyli w Moskwie czytać ? 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-12-2021 [22:30] - Kazimierz Kozio... | Link:

ja wierze w Boga nie w linki. nie moge zrozumiec dlaczego chcesz niezaszczepionym zrobic dobrze.
mowi sie ze to nie jest pandemia tylko zbiorowy test na inteligencje w czasach gdy:
- preferowanym dzialaniem medykow nie jest juz ochrona zdrowia,
- rzady zajmuja sie przekasztalcaniem panstw w archipelagi gulag,
- media nie zajmuja sie juz informowaniem jak jest tylko indoktrynowaniem,
- prawnicy zajmuja sie wylacznie "falandyzacją" prawa,
- uniwersytety przestaly zajmowa sie nauka - na rzecz rozwijania paranauki paranoikow,
- a wyzsza hierarchia chrzescijanska zapomniala o "ducha nie gascie" i zajmuje sie glownie ducha gaszeniem

 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-12-2021 [21:49] - Kazimierz Kozio... | Link:

jezeli musisz sie doszczepic, pomimo ze juz miales byc w pelni zaszczepiony,
jezeli musisz sie testowac, pomimo ze juz byles w pelni zaszczepiony,
jezeli musisz wciaz nosic maske, pomimo ze juz byles rzekomo uodporniony,
i jezeli czeka na ciebie z otwartymi drzwiami oddzial kowidowy, pomimo ze przeciez miales byc w pelni zabezpieczony
- to najwyzszy czas zebys sie przyznal ze dales sie wpuscic w dziwna sytuacje przez manipulatorow i moze jeszcze nie jest za pozno zeby rozwazyc alternatywe na przezycie w dziwnym tym swiecie anno 2022+
 

Obrazek użytkownika Gniewko

30-12-2021 [20:18] - Gniewko | Link:

Jak się nie chce rozmawiać na argumenty, to się wszystkich co mają inny pogląd na daną sprawę, oskarża o bycie ruskim agentem. Wystarczy tylko posłuchać kłamliwej propagandy rządowej i totalnej opozycji, która współpracuje z rządem w tej sprawie.
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-01-2022 [06:44] - Tezeusz | Link:

@Gniweko
"Wystarczy tylko posłuchać kłamliwej propagandy rządowej i totalnej opozycji, która współpracuje z rządem w tej sprawie."
O jakim rządzie piszesz ...swoim tym z Moskwy ?
 

Strony