Budowa Baltic Pipe szczęśliwie trwa w najlepsze!

Tylko informacyjnie, bo to jest bardzo, ale to bardzo ważna dla Polski wiadomość a w natłoku informacyjnego szumu związanego z koronawirusem i kryzysem granicznym może być łatwo przeoczona.

Otóż - jak podaje portal FilaryBiznesu.pl powołując się na komunikat inwestorów - ""dziś ukończono układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe (...) Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej ocenił, że "ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku" i dodał: "Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r."" [1]. W tymże artykule dowiadujemy się też, że: "Gaz-System poinformował, że podczas układania gazociągu wykonano wszystkie niezbędne skrzyżowania z infrastrukturą podmorską stron trzecich, a każde z nich zostało odpowiednio zabezpieczone. W ramach prac morskich wydrążono też dwa tunele w miejscach wyjścia gazociągu podmorskiego na ląd. W Polsce tunel ma długość ok. 600 metrów, a w Danii ok. 1000 m [1] - podano.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet". 

Dodatkowo Wikipedia podaje, że:

"Baltic Pipe jest określany jako element projektu Bramy Północnej, czyli koncepcji pełnej dywersyfikacji dostaw do Polski z wykorzystaniem także Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (...) Projekt Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za „Projekt o znaczeniu wspólnotowym” (PCI)[16]. Status ten jest przyznawany projektom infrastrukturalnym, mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii i realizującym cele polityki energetycznej Unii Europejskiej, w tym zapewnienie dostępu do niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii. W 2013 projekt Baltic Pipe znalazł się na pierwszej liście projektów PCI, w 2015 na następnej a 24 listopada 2017 ogłoszono trzecią listę projektów PCI, na której po raz kolejny Komisja Europejska uwzględniła projekt Baltic Pipe[2]".

Gazociąg będzie wyglądał jak poniżej:

Źródło: https://www.gaz-system.pl/file...

Warto jednak przypomnieć historię budowy tego gazociągu, który mogliśmy mieć już dawno.
"Polska już w 2005 roku mogła uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Byłoby to możliwe, gdyby w 2003 roku rząd Leszka Millera (SLD) nie zerwał zawartej dwa lata wcześniej przez rząd Buzka (AWS) umowy w sprawie budowy położonego na dnie Bałtyku gazociągu z Norwegii. Warto podkreślić, że wkrótce po tym koncerny z Rosji i Niemiec ogłaszają plan budowy własnego gazociągu na dnie Bałtyku omijającego łukiem nasz kraj i utrudniającego w przyszłości powrót do koncepcji budowy gazociągu Norwegia-Polska…

Przypomnijmy, że rząd Jerzego Buzka (AWS), próbując zdywersyfikować źródła gazu ziemnego i uniezależnić się od Rosji, podpisuje z Norwegią umowę o budowie gazociągu położonego na dnie Bałtyku, którym miałby być dostarczany do naszego kraju gaz wydobywany w Norwegii. Umowa przewidywała, że ten pionierski projekt zostanie ukończony w ciągu 5 lat i w 2005 roku Polska będzie mogła uniezależnić się od dostaw błękitnego surowca zza wschodniej granicy. Niestety pod koniec 2001 roku do władzy dochodzi SLD. Premierem zostaje były członek PZPR – Leszek Miller. Od samego początku deklarował on niechęć do planu dywersyfikacji. Od słów szybko przeszedł do czynów. W grudniu 2003 roku Leszek Miller zerwał zawartą przez Buzka umowę. Projekt gazociągu na dnie Bałtyku, łączącego Norwegię z Polską, legł w gruzach. Co ciekawe – wkrótce po tym jak Miller uwalił projekt polsko-norweskiego gazociągu, koncerny z Rosji i Niemiec ogłaszają plan budowy własnego gazociągu na dnie Bałtyku… [3]", który jest znany z nazwy Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Jak widać Niemcy z Rosją dogadują się jak zawsze wprost wzorcowo.

Należy też wspomnieć, że  L. Miller uległ oczywiście przede wszystkim Rosji, ale też Niemcom a do tego miał wielkie zobowiązania wobec Rosji, która uratowała (swoimi pieniędzmi) komunistyczną nomenklaturę w momencie likwidacji PZPR i przepoczwarzenia jej w końcu na SLD. Spłacał po prostu dług wdzięczności.

Warto zauważyć też, że od momentu "uwalenia" tego projektu przez rząd L. Millera nie podejmowano niemal żadnych kroków mających na celu go wznowić. Udało się to dopiero za rządów PiS-u, po 2015 roku.

Ale też i całkiem niedawno, bo na początku czerwca tego roku, znów mogło dojść do klęski w postaci wstrzymania budowy Balitic Pipe. Nie wiem za czyim nakazem (mogę się tylko domyślać), ale po  decyzji J. Bidena o cofnięciu sankcji na budowę Nord Stream 2, Duńczycy zablokowali budowę strategicznego z polskiego punktu widzenia rurociągu Baltic Pipe. Cofnięto po prostu decyzję środowiskową (wydaną w 2019 roku) na budowę tegoż w duńskiej części lądowej. Wtedy - jakżeby inaczej - decyzję motywowano ochroną dobrostanu drobnych zwierząt, ale chyba nikt w to wówczas nie wierzył [4]. 

Na szczęście Dania wycofała się z blokady budowy naszego rurociągu i sądzę, że po dzisiejszym ukończeniu części podmorskiej nie będzie już więcej prób zatrzymania jego budowy. I wreszcie Polska będzie się mogła uniezależnić od rosyjskiego gazu lub też kupować go nie po zawyżonych, ale po faktycznych cenach rynkowych.

[1] https://filarybiznesu.pl/juz-w...
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
[3] http://blogpublika.com/2014/05...
[4] https://krzysztofjaw.blogspot....

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-11-2021 [15:01] - u2 | Link:

Jak widać Niemcy z Rosją dogadują się jak zawsze wprost wzorcowo.

Tylko dlaczego zawsze wynika z tego wojna światowa ? :-)

Obrazek użytkownika Marek Kudła

18-11-2021 [16:44] - Marek Kudła | Link:

@ Autor
Fantastyczny artykuł, ujęty całościowo i poparty faktami !  Mamy przez to całościową wizję tego projektu,  i jeśli państwa Europy środkowej będą chcieli się uniezależnić od niepewnych ruskich dostaw gazu, to prawdopodobnie czeka nas wkrótce budowa drugiej nitki rurociągu !  Brawo !!!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-11-2021 [17:48] - krzysztofjaw | Link:

Dziękuję za dobre słowo i jednocześnie przepraszam za jeden, powtórzony akapit, ale po prostu kopiowałem go z innego mojego tekstu i go po prostu powtórzyłem. Taka jest nieraz dola blogowego pisania bez osobowego korektora tekstu.  Ale mimo to zostawiam ten tekst tak jak jest, bo sądzę, że i tak przedstawia to, jak ważny jest ten rurociąg dla Polski i jakie były jego losy do tej pory. Dlatego tak bardzo mnie ucieszyła dzisiejsza informacja inwestorów, bo na ułożenie podmorskiego odcinka Baltic Pipe wydano już tykle kasy, że raczej nie jest możliwe wstrzymanie jego budowy. A co będzie potem? Zobaczymy, ale musimy go strzec jak "oka w głowie", bo ruski czekista W. Putin na pewno nie jest zadowolony z jego budowy i coś tam może mu zaświtać w tej jego łepetynie. Z tym, że jakikolwiek sabotaż wobec naszego rurociągu groziłby odwetem na Nordstreamach, więc też powinniśmy być spokojni, że Baltic Pipe będzie normalnie funkcjonował. 
Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Czesław2

19-11-2021 [11:35] - Czesław2 | Link:

Cena ekogroszku w Małopolsce dochodzi do 1500 PLN/tona. Tym sposobem rząd pokazał Polakom środkowy palec. W/g praw rynku, cena gazu doszlusuje i cel zostanie osiągnięty. Ludzie zaczną się zajmować TYLKO przeżyciem.

Obrazek użytkownika Czesław2

19-11-2021 [14:28] - Czesław2 | Link:

https://wgospodarce.pl/informa...
Sądząc po tej wypowiedzi urzędnika Morawieckiego sprawa jest jasna. Zostaliśmy sprzedani Timmermansowi.