Narodowi bohaterowie -Roman Dziemieszkiewicz ps. „Adam”

Narodowi bohaterowie- wzory cnót do naśladowania, za czasów komunistycznych w Polsce całkowicie zapomniani, a tych którzy próbowali przywrócić o nich pamięć komuniści karali.
W Wolnej Polsce nastał czas by o nich nigdy nie zapomnieć. Oto jeden z nich :

Materiały IPN :
"30 października mija 76. rocznica śmierci Romana Dziemieszkiewicza ps. „Adam”, „Pogoda”, żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, komendanta Powiatu NSZ Ostrołęka i Powiatu NSZ Ciechanów (Okręg II NSZ Mazowsze Północne), dowódcy akcji na areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu (1/2 maja 1945 r.), w trakcie której uwolniono 42 działaczy AK i NSZ. Z tej okazji wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk wziął udział w uroczystości nadania dworcowi kolejowemu w Ciechanowie imienia por. Romana Dziemieszkiewicza.

Roman Dziemieszkiewicz urodził się w 1918 r. jako najstarsze z dzieci Stefanii ze Świerczewskich i Adama Dziemieszkiewicza. Rodzina ojca wywodziła się z powiatu orszańskiego. W 1918 r., ze względu na wydarzenia rewolucji październikowej i antybolszewickie nastawienie ojca – żołnierza Białej Armii – przeprowadzili się do rodzinnej miejscowości matki – Zagroby-Zakrzewo, zaś w 1929 r. zamieszkali w Zambrowie, gdzie ojciec pracował w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. Wówczas urodziło się młodsze rodzeństwo Romana – siostra Eugenia (ur. 1921 r.) oraz bracia: Mieczysław (ur. 1925 r.) i Jerzy (ur. 1931 r.).

Zgodnie z zeznaniami matki, Stefanii Dziemieszkiewiczowej, złożonymi w trakcie śledztwa w 1950 r., spisanymi przez funkcjonariusza urzędu bezpieczeństwa, Roman „skończył 7 oddz. szk. pow. 3 lata szkoły rzemieślniczej w Ostrołęce i 1½ roku szkoły lotniczej na Okęciu w Warszawie po którym poszedł w 1937 r. na ochotnika do lotnictwa”.

W czasie wojny rodzina została wywieziona do Makowa Mazowieckiego. Roman pracował jako mechanik w różnych firmach niemieckich w Ciechanowie, Makowie i w Łomży. Jesienią 1944 r. podczas ewakuacji Makowa wyjechali do miejscowości Ciemniewo w powiecie ciechanowskim, a od lutego 1945 r. zamieszkali w Ciechanowie przy ul. Płońskiej.

W maju 1945 r. Roman i Mieczysław opuścili Ciechanów. Zgodnie z zeznaniami ich matki zamierzali przenieść się wraz z nią do Wrocławia. Wszelkie plany, rzeczywiste lub nie, przerwała informacja o jego śmierci. Roman Dziemieszkiewicz zginął 30 października 1945 r. Istnieje kilka wersji jego śmierci, różniących się zarówno datą (najczęściej podawany jest rok 1945 lub 1946), jak i okolicznościami samego wydarzenia.

Zgodnie z najbardziej znaną wersją, przedstawioną również w filmie fabularnym „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, Roman Dziemieszkiewicz został zastrzelony przez żołnierzy sowieckich na dworcu lub w okolicach dworca kolejowego w Ciechanowie, gdy stanął w obronie napastowanej dziewczyny bądź (według innego przekazu) dobytku swojego (buty) lub innych obrabowywanych ludzi.
Inne wersje mówią, że „Pogoda” poniósł śmierć z rąk żołnierzy sowieckich, którzy zamierzali ukraść mu rower na drodze prowadzącej z Ciechanowa do Płońska (w tym w okolicy miejscowości Sokołówek), bądź że zginął w starciu z grupą żołnierzy Wojska Polskiego w Ciechanowie.

Niejednoznaczność informacji posiadanych przez organa bezpieczeństwa sprawiła, że już w latach 50. ubiegłego wieku służby nie były w stanie potwierdzić okoliczności śmierci „Pogody”. W konsekwencji, w powstałej w latach 70. charakterystyce dotyczącej Okręgu II NSZ-NZW mylnie stwierdzono, że Roman Dziemieszkiewicz ps. „Adam”, „Pogoda” został zabity 19 grudnia 1946 r. na terenie gminy Lelis pow. ostrołęcki podczas akcji przeprowadzonej przez PUBP w Ostrołęce. Tymczasem tego dnia poległ kpt. Aleksander Bednarczyk ps. „Adam”, żołnierz ZWZ, a następnie AK Obwodu Ostrołęka, od 1945 r. komendant organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka i Obwodu Zrzeszenia WiN Ostrołęka.

Grób Romana Dziemieszkiewicza ps. „Adam”, „Pogoda” znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie.

Dowiedz się więcej o żołnierzach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego:
https://bit.ly/2ZaJ5Dl

Żródło :
https://www.facebook.com/ipngovpl

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-10-2021 [22:17] - u2 | Link:

w filmie fabularnym „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”

Bardzo dobry film. Przedstawia podziemie walczące jako prawdziwe Wojsko Polskie, a nie bandytów jak komuszki typu TW Carex ich przedstawiają.