Czarnek vs. ZNP i Solidarność - rudna I: szach emeryturami

W poprzedniej notce opisywałem jak Wunderteam z Alei Szucha pod kierownictwem min. P. Czarnka wypowiedział wojnę nauczycielskim związkom zawodowym. Przypomnijmy: Czarnek zaproponował wydłużenie ewidencjonowanego czasu pracy nauczycieli o 66% (12h/tydz - 4h lekcji i 8h innych zajęć z uczniami) przy podniesieniu pensji o 20-30%. Dokładnie w tym samym czasie powróciła na ekrany tv znienawidzona w środowiskach nauczycielskich ex-minister Zalewska. 
Intencje strony rządowej były więc oczywiste: wywołać sprzeciw i protesty.
I udało się. Wszystkie związki nauczycielskie od razu zapowiedziały protesty. W ostatni weekend zostały one zmaterializowane. ZNP zapowiedział wielki, masowy protest. W odpowiedzi Sanepid ograniczył wielkość manifestacji do 150 os. (przypomnijmy, ze nic nie bylo słychać o takiej restrykcji gdy tydzień temu podobne zgromadzenie robiły zw. z PiS Kluby GP). ZNP rozbił więc swój protest na kilka grupek. Do pustego ministerstwa przekazano też petycję (pustego bo nauczyciele nie chcieli tracić dniówki na protesty w dniu pracy). Prezes Broniarz powtórzył postulaty ZNP. Jest to powiązanie wynagrodzenia nauczycieli ze średnią w gospodarce (Przypomnijmy: przynajmniej od premiera Millera do czasów D. Tuska wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego szło w parze z tą średnią, za Tuska spadło o 1000 zł., za PiS o blisko kolejny 1000,  propozycje Czarnka to płaca dyplomowanego 5000 brutto przy średniej w gospodarce powyżej 5600 ). Broniarz zapowiedział też swój udział w manifestacji antyrządowej D. Tuska.

Co zrobiła Solidarność? Zawiązała komitet protestacyjny. Komitet ten oskarżył rząd o oszustwo i kłamstwo (materiał video w linkach). Chodzi o podpisane z Solidarnością porozumienie, przed strajkiem 2019. Solidarność żądała powiązania płacy nauczyciela ze średnią w gospodarce narodowej. Rząd miał jej to obiecać, ale jeśli chodzi o zapisy to zapis ten brzmi: "VI. Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r." - wydaje się więc, że rząd PiS stosuje tutaj taktykę jaką politycy UE zastosowali wobec ś.p. Lecha Kaczyńskiego (mechanizm z Ioaniny): wmawianie niestworzonych rzeczy, a w zapisach to co w zapisach. 
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ zwróciła się też z interwencją do przewodniczącego Solidarności P. Dudy. Ten wysłał list do rządu przypominając, że porozumień zawartych ze związkami należy dotrzymywać. Jeśli nie interweniować będzie centrala Solildarności.

Co na to min. Czarnek? Ano pan minister wysłał dwa ważne komunikaty:
1. powiedział, że przedstawiony plan nie jest planem ministerstwa ale planem wypracowanym przez nauczycieli i dyrektorów szkół (ich personalia oczywiście nie zostały ujawnione)
2. W wypowiedzi na facebooku minster zaproponował nauczycielom wcześniejszą emeryturę: 20-30, czyli nabycie uprawnień emerytalnych po 30 latach pracy w tym 20 przy tablicy jako nauczyciel. Jest to stary, od dawna powtarzany postulat przywrócenia nauczycielom wcześniejszych emerytur zabranych przez rząd PO-PSL. Co to oznacza? Mogłoby to oznaczać odejście z zawodu ponad 1/3 nauczycieli. Przypomnijmy, że średnia wieku w tym zawodzie to ok. 45 lat, a mediana 50. Dla ZNP i Solidarności mogłoby to zaś oznaczać odejście w niebyt. Nie jest bowiem tajemnicą, ze młodzi nauczyciele nie są uzwiązkowieni. Związki zawodowe opierają się na nauczycielach w wieku przedemerytalnym. Czarnek mówi więc wprost związkom: albo sie zgadzacie na to co chcemy, albo was nie będzie. Dodatkowo Czarnek powiedział, że w przyszłym budżecie fundusz płac nauczycielskich wzrośnie o 8 mld zł. Zastanówmy się, na co owe dodatkowe 8 mld może być przeznaczone? Na płace? W propozycjach Czarnka płaca za godzinę dydaktyczną nie ulega zmianie - rośnie o ok. 2%. Liczba godzin też nie zmienia się. Gdyby jednak w grę wchodziły masowe odprawy emerytalne dla kilkuset tysięcy nauczycieli to rzecz mogłaby mieć ręce i nogi.  
Z drugiej strony, czy PiS byłby skłonny do aż tak rewolucyjnych decyzji? Dotychczas słynął jedynie z mówienia o nich.

https://glos.pl/dzis-protest-n...
https://fb.watch/8yu71ZgI6T/
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.solidarnosc.org.pl...
https://fb.watch/8yuu8GksGx/

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [12:43] - u2 | Link:

"Prezes Broniarz powtórzył postulaty ZNP"

Q : Kim jest prezes Broniarz z wykształcenia ?
A : Prezes Broniarz jest z wykształcenia prezesem

Q: A dlaczego nie nauczycielem ?
A : Już dawno zapomniał co to znaczy być nauczycielem.

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [12:55] - foros | Link:

jeśli już to "z zawodu", z wykształcenia jest historykiem.

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [12:59] - u2 | Link:

jeśli już to "z zawodu"

Q : Skąd sie wziął zawód pana prezesa Broniarza ?
A : Od zawodzenia i zwodzenia nauczycieli.

Obrazek użytkownika sake3

10-10-2021 [13:06] - sake3 | Link:

@foros....No cóż rządy historyków nie najlepiej nam się udają.Widać to wyraźnie po rządach panów Tuska czy Komorowskiego Broniarz -ten wieczny działacz chce rządzić nauczycielstwem,ale jego umiejętności siegają jedynie pułapu w załatwianiu kolejnych podwyżek dla siebie i organizacją strajków. 

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [13:14] - foros | Link:

Przypomnę, że historykami są też premier Jacek Sasin i min. Dworczyk a tutaj najwyższa jakość nie podlega chyba dyskusji. Podobnie zresztą Mariusz Kamiński, Grzegorz Schetyna czy śp. min. Stasiak oraz aktualny premier Mateusz Morawiecki.

Obrazek użytkownika sake3

10-10-2021 [13:42] - sake3 | Link:

Różnica w jakości polityków -historyków polega na ich stosunku do Polski. Komorowskiego,Schetynę i Tuska trudno nawet nazwać Polakami. 

Obrazek użytkownika tricolour

10-10-2021 [14:49] - tricolour | Link:

@Sake

Czyli dla Pani Polakiem jest ten, który śmieje się, ze durnie łapią się na reklamę jego banku? Albo twierdzi, że powinni zaiwaniać za miskę ryżu?

To może rzeczywiście lepiej zastanowić kim się jest?

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [13:15] - u2 | Link:

"Widać to wyraźnie po rządach panów Tuska czy Komorowskiego"

PMM to również historyk z wykształcenia, ale ma również inne szkoły pokończone. Tusk ponoć robił już na wysokościach, tyle, że to były kominy :-)

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

10-10-2021 [14:19] - AŁTORYDET | Link:

Jeżeli min. Czarnkowi, uda się większość z tego 700-tysięcznego towarzystwa nieuków, ignorantów i obiboków, zmusić do pracy - to ma mój głos. Niech sobie "bakałarze"  poczytają, jakie są warunki kwalifikacji do tego zawodu np. w Finlandii. I jakie mają tam obowiązki. Od dziesiątków lat słyszymy tylko: dajcie więcej i więcej.... I dostają podwyżki bez żadnych warunków. No to mamy mądrą młodzież. Za Chjiarę tego nie pojmuję.

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [14:51] - foros | Link:

Na kogo nieuk ignorant i obibok wykształci swoich wychowanków? IMO na ignorantów, obiboków i nieuków. A im ciężej będą nad tym pracować tym większymi nieukami, obibokami i ignorantami będą ich uczniowie. Tak wskazywałaby logika.
Rząd wygrał strajk. Mógł zrobić w oświacie co chciał. Np. wprowadzić dla nauczycieli wymogi takie jak w Finlandii. Do kogo ma Pan pretensje, że tego nie zrobił?
Powiem więcej, PiS ciągle może to zrobić, przecież ma większość w sejmie, ma swojego prezydenta i co? PiS wcale nie musi robić podwyżek uposażeń, może nauczycielom obniżać pensje, tak jak wcześniej politykom, nikt mu tego nie zabroni.

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [15:36] - u2 | Link:

może nauczycielom obniżać pensje, tak jak wcześniej politykom

Proszę nie ściemniać. Nigdy dotąd nie było tak dobrze w budżetówce. Nauczyciele zarabiają coraz więcej, to samo medycy. A politycy mają całe rodziny w samorządach i nie są to politycy Zjednoczonej Prawicy :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-10-2021 [17:11] - NASZ_HENRY | Link:

Nieśmiało zwracam uwagę, że Kolonizator Kaufland czeka na nauczycieli dla których pracę zgodną z kwalifikacjami znajdzie:
- Chemik będzie wykładał chemię na półki
- Matematyk będzie zliczać towary na paletach
- Informatyk będzie obsługiwał kasę cyfrową połączoną z bankiem kredytowym
- Polonista gazetkę reklamową przygotuje
Roboty starczy dla wszystkich chętnych, jedyny mankament jest taki, że średniej krajowej i stabilność zatrudnienia kolonizator nie gwarantuje ☺☻

 

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [17:22] - foros | Link:

 Po corocznych podwyżkach, które miały miejsce w marcu tego roku, zatrudnieni na stanowisku kasjer-sprzedawca mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 4100 zł brutto miesięcznie, a lider zespołu – na pensję w wysokości do 5 650 zł brutto miesięcznie – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska. – Pracownicy otrzymują również dodatki do pensji, między innymi dodatek motywacyjny za 100-procentową frekwencję w pracy w wysokości 500 zł, a także dodatki uzależnione od lokalizacji sklepu w wysokości 300 lub 400 zł – dodaje ekspertka.
Pracownicy, którzy niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mogą liczyć na pomoc finansową. Ponadto sieć organizuje imprezy jubileuszowe dla osób z najbardziej imponującym stażem pracy, który wynosi 10, 25 lub 40 lat. Dodatkowe benefity przynosi też karta Payback, uprawniająca do wymiany zgromadzonych punktów na 10-procentowe rabaty.
Jednym z atutów pracy w Kauflandzie jest elastyczny czas pracy. Pozwala on dopasować harmonogram w sklepie do swojej sytuacji życiowej. Dodatkowo studenci oraz osoby rozważające pracę sezonową mają do swojej dyspozycji tzw. urlop sabbatical, czyli dłuższą przerwę od pracy, trwającą od jednego do trzech miesięcy. Czas ten można dowolnie wykorzystać, np. na staż, podróże, remont domu czy kształcenie. Z kolei rodzicom zatrudnionym w centrali Kauflanda wolno przyprowadzać dzieci do pracy. Biuro wyposażone jest w specjalny pokój z atrakcjami dla maluchów.
https://strefabiznesu.pl/zarob...
Wszyscy pracownicy, bez względu na porę roku, mogą korzystać z Kafeterii MyBenefit, która obejmuje dodatki, takie jak: karta MultiSport, vouchery czy zniżki do realizacji w licznych sklepach. Zatrudnieni są również objęci prywatną opieką medyczną Luxmed, z której na preferencyjnych warunkach mogą korzystać także partnerzy i członkowie ich rodzin. Jako sieć zapewniamy także nagrodę jubileuszową, ubezpieczenie grupowe, dodatkową wypłatę emerytalną, zniżki na studia czy wyprawkę dla maluszka dla każdego pracownika, który został rodzicem 
https://strefabiznesu.pl/zarob...

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [17:30] - u2 | Link:

"urlop sabbatical"

Chodzi o szabas ?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-10-2021 [08:45] - NASZ_HENRY | Link:

Reklama Kauflanda lepsza niż ZNP i po co było się czaić ☺☻

Obrazek użytkownika sake3

10-10-2021 [19:09] - sake3 | Link:

Zadziwiające,że w tych organizowanych przez Broniarza strajkach zawsze tylko o pieniądze chodzi. I zawsze ich mało,tyle że wyłacznie za obecnych rządów bo za Tuska to byli wyłacznie dobrze oplacani  nauczyciele, pielęgniarki ,lekarze.....  i etos pracy był, a pan Krówka nie musiał uskuteczniać swoich wygibasów.

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [20:04] - foros | Link:

Nie tylko ale przede wszystkim. To samo dotyczy Solidarności. Nie ma tutaj specjalnych różnic. Taka rola zz.
Faktem jednak jest, że Broniarz i ZNP są bytem niezależnymi finansowo i kadrowo. Również od nauczycieli. Utrzymują się z sieci nieruchomości usytuowanych w ważnych miejscach. I nie zależą od nikogo. Jak SD.  Afiliowani są przez SLD a teraz zapewne przez PO i razem z nimi robią interesy. Ale też dobrze orientują się co się dzieje w szkołach, bo zdecydowana wiekszość z nich to emerytowani nauczyciele.
 

Obrazek użytkownika sake3

10-10-2021 [20:12] - sake3 | Link:

@foros....Sam więc sobie Pan odpowiedział w temacie Broniarza i spółki.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-10-2021 [19:15] - Marek Kudła | Link:

Minister, Profesor Przemysław Czarnek to twardziel i jeden z nalepszych prawników i konstytucjonalistów w Polsce, a także fachowiec w takich dziedzinach jak gospodarka, ekonomia i zarządzanie !  Wspaniały człowiek !  Jego walory to bystrość umysłu oraz szybkość i perfekcja analitycznego myślenia.  Jego rozmówca jeszcze  przed zakończeniem wypowiedzi, ma gotową przeanalizowaną i trafną odpowiedz.  To niesamowite !  Teraz Ministrem, a następna kadencja po Dudzie na prezydenta !!! 
Wspaniałe przemówienie Prof. Czarnka:
https://www.facebook.com/maria...
 

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [19:58] - foros | Link:

Jeśli rzeczywiście tak jest, to jego dni są policzone. Nowogrodzka zrobi z nim to samo co z innymi zdolnymi, nawet błyskotliwymi PiS-owcami. 

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [20:30] - u2 | Link:

"Nowogrodzka zrobi z nim to samo co z innymi zdolnymi, nawet błyskotliwymi PiS-owcami. "

Pamietam pana ministra prof. Czarnka ze "strefy starcia" w TVP Info. Rzeczywiście błyskotliwy prawnik. Występował z Lublina na telemoście. Wcześniej był bodajże wojewodą lubelskim. Awansował, bo jest ekspertem od prawa i to najwyraźniej Nowogrodzka ceni. A czy jego dni są policzone ? Byli jasnowidzowie, którzy widzieli ludzkie życie jak w przyśpieszonym filmie, np. Ossowiecki, czy Klimuszko. Ale już niestety nie żyją. Z całym szacunkiem autor wpisu nie jest jasnowidzem, tylko czarnowidzem :-)

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [20:49] - foros | Link:

Autor wpisu pamięta kariery Walendziaka, Kurskiego, Ziobry, Dorna, Libickiego, Wasserman, Cymańskiego, Marcinkiewicza, Misia Kamińskiego, Macierewicza, Szydło, Brudzińskiego, Rafalskiej, prof. Szyszko, Jakubiakowej, Pawła Kowala, Jakiego i wielu innych. Każdy z nich wyróżniał się albo inteligencją, albo elokwencją, erudycją, sprawnością. I los każdego był identyczny: albo wykopanie z PiS albo długie rekolekcje najczęściej poprzedzone wytarzaniem w smole i w pierzu i przygięciem karku do ziemi.

Obrazek użytkownika u2

10-10-2021 [21:05] - u2 | Link:

prof. Szyszko

No fakt, został zaszczuty przez pseudoekologa z Czerskiej et consortes. Najwybitniejszy polski ekolog. Ale to nie Nowogrodzka profesora wykończyła, tylko Czerska i Wiertnicza :-)

Obrazek użytkownika Jabe

10-10-2021 [23:41] - Jabe | Link:

Wiewiórka go wykończyła.

Obrazek użytkownika Jan1797

10-10-2021 [21:25] - Jan1797 | Link:

.
Jak zaznaczyłem w komentarzu wpisu Pani Izabeli, wielce ciekawe jest środowisko nauczycielskie.
Wyniki pracy z niewielkimi wyjątkami to Słowenia czy Słowacja a poziom argumentacji zdecydowanie 
opozycyjny. Pomijam w tym momencie pensum, czy którykolwiek ze związkowców wspomniał o uczniach
broniąc 18 godzinnego pensum, o tych uczniach przebywających w szkołach do 18 w wieku kilkunastu lat?
O troszeczkę powagi i szacunku dla Was samych proszę. Dobrej nocy przepracowanemu gronu życzę.

Obrazek użytkownika foros

10-10-2021 [22:30] - foros | Link:

Proszę Pana, a czego oczekuje Pan po społeczeństwie żyjącym w kraju skonstruowanym tak, że jak ktoś coś wyszarpie dla siebie, rodziny, grupy to król a jak ktoś tego nie robi to frajer? W społeczeństwie bez obiektywnych autorytetów? Gdzie zanika dobro i zło a jest tylko szarość? Gdzie swoi zawsze są dobrzy - obojętnie jak postępują, a tamci źli - też obojętnie co zrobią? Bo swoi zawsze dobrze a tamci źle?
Uważa Pan, że takie społeczeństwo naprawią ludzie z negatywnej selekcji do zawodu? Albo choć rzucą hasło do takiej naprawy? III RP jest dzieckiem hipokryzji i kłamstwa i nie potrafi się od swoich rodziców uwolnić.
**********
Jesli zaś o uczniów chodzi, to moim zdaniem, ale tylko moim, największym dobrem jakie może dać uczniowi szkoła nie jest ładny budynek, szafki, obiady, sala gimnastyczna itd.itp. tylko dobry nauczyciel. Nauczyciel mądry, stabilny, wyposażony w narzędzia do panowania nad uczniem i klasą, któremu nikt z zewnątrz nie wpie... się w to co robi na lekcjach. Na pewno takim nauczycielem nie będzie człowiek zmuszany przez państwo i min. Czarnka do 8 darmowych, niewolniczych godzin lekcyjnych w tygodniu. Nie ma na to szans.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

11-10-2021 [17:30] - Jan1797 | Link:

"Na pewno takim nauczycielem nie będzie człowiek zmuszany przez państwo
i min. Czarnka do 8 darmowych, niewolniczych godzin lekcyjnych w tygodniu.
Nie ma na to szans."

Z tym niewolnictwem to jednak Pan mocno przesadził. Nie możemy kontynuować
wychowania na miarę elit wypier... Słowenia czy Słowacja z nauczycielem, który coś
wyszarpał dla siebie, rodziny, grupy, to jest królestwo szparagowych zbieraczy -zgoda.
Napisałem wcześnie; w ramach lekcji WF trzeba zastąpić część zmanierowanego
grona pedagogicznego przygotowanymi sportowcami, tylko po to, by nie wychowywać
następnych wyborców szambo króla i samorządu bez zdolności wybudowania szkoły
za to z pasją jej likwidacji. Wybaczy Pan, nie mogę ustąpić w poglądzie dotyczącym
dzieci uczących się do późnego wieczora, w publicznej szkole gdzie kolega koledze
zleca korepetycje a rodzice wykształceni jw., akceptują kradzież dzieciństwa swego
dziecka. Absolutnie nie chcę dotknąć dobrych, oddanych nauczycieli, mało tego nadal
będę proponował Laur Oświatowy Leonarda za wybitne wyniki nauczania, tylko po to, aby
mógł sobie kupić choć tani samochód i buty u Prady, jeżeli takie będzie jego marzenie.
Cieszę się z awansu nauczycieli nauczania wstępnego i przedszkolnego i uważam;
pensum 18-godzinne jest nie do obrony w zestawieniu z uczniami przebywających
w szkołach, do jak słyszę -20 w wieku kilkunastu lat a 1400 złotych podwyżki to nie
w kij dmuchał.

Obrazek użytkownika foros

11-10-2021 [19:53] - foros | Link:

Jeśli chodzi o pensum, to też uważam, że tutaj nie ma odwrotu. Pensum 18h jest nie do utrzymania - to jedna z podstawowych przyczyn pauperyzacji tej grupy zawodowej. I tutaj postępowanie ministerstwa jest słuszne. 
Natomiast w żaden sposób nie rozwiązuje to kwestii II zmiany w planie lekcji uczniów. To wynika z a. liczby pomieszczeń szkoły, b. obostrzeń kowidowych c. tego, że nie ma nauczycieli specjalistów i lekcje trzeba robić wtedy gdy mają oni czas.
Wydłużenie pensum i wcześniejsze emerytury raczej ten ostatni czynnik spotęgują niż rozwiążą, a zwłaszcza bezproduktywne, niewolnicze 8h, po prostu część uczniów zostanie bez nauczyciela albo np. matematyki, fizyki będzie uczyła np. geograficzka, a wuefista programowania by uskładać pensum. Może dadzą radę.

Inną sprawą jest darmowe, niewolnicze 8h do których ministerstwo chce zmusić nauczycieli. Dotąd nauczyciel miał pensum 18h i za tyle miał płacone. Miał godziny nadliczbowe czy zastępstwa też za nie miał płacone. Miał zajęcia z uczniami typu kółko, dokształcanie: miał płacone od godziny. Miał też zapisane 40 pracy w tygodniu, do wykorzystania jak chciał ale za żadną z tych godzin nie był rozliczany i za żadną nie miał wypłaty. 
PO wymyśliła nowy typ pracy nauczyciela: przymusowe godziny pracy z uczniami, za które nauczyciel był ściśle rozliczany, pod groźbą kar dyscyplinarnych, ale nie będzie pobierał za nie żadnego wynagrodzenia (tzw. godziny karciane). Teraz w tym kierunku idzie PiS. Wcześniej czy później buce z Szucha przejadą się na tym i to gorzko. Jak ich poprzednicy. Może nie pokarają ich zniedołężniali nauczyciele, ale krzywda ludzka odkłada się i wraca. Chce państwo z Szucha by nauczyciel był dostępny w szkole? Proszę bardzo. Niech ustalą liczbę godzin i zaproponują stawki i zakres obowiązków. I to jest właśnie postawa prouczniowska. No bo nikt normalny nie będzie przykładać się do niesprawiedliwej pańszczyzny, a odkładać będzie sie to na uczniach.

Jeszcze jedno. Jeśli chodzi o kwoty wynagrodzeń podawane przez pisowskich urzędników to są to zwykłe sztuczki jakimi faktorzy ze Szmulek przez dziesiątki lat nabierali gojów.  Nie są to oczywiście kłamstwa, ale nie jest to też i prawda. Po prostu, kto ma interes to uwierzy, bo mu tak wygodniej.

Obrazek użytkownika Jan1797

11-10-2021 [20:23] - Jan1797 | Link:

I prawie wszystko powyższe można przyjąć w tej dyskusji, gdyby nie;
Primo; „buce z Szucha przejadą się na tym”.
Uważam, stwierdzenie zamyka dyskusję, dlaczego wyjaśniłem w poprzednim komentarzu.
Sekundo; „nikt normalny nie będzie przykładać się do niesprawiedliwej pańszczyzny”.
Dopełniając już tylko formalności; 1400 złotych podwyżki / wypada 40 złotych na godzinę.
Tertio; „przejadą się na tym i to gorzko”.
Kończąc; pamięci i rozwadze nauczycieli polecam, co Nasz Henry ujął 100/100 a dodam
może być dużo gorzej.

Obrazek użytkownika foros

11-10-2021 [20:50] - foros | Link:

jak pisałem wyżej: jak ktoś chce być oszukany to zostanie oszukany.
Jest w MEN taka instytucja jak petycje. Każdy może tam zadać pytanie i oni odpowiadają. https://www.gov.pl/web/edukacj... 
Niech Pan spyta się ministerstwa ile wynosić ma stawka za godzinę "dostępności" wg projektu Czarnka. Zobaczy Pan co Panu odpowiedzą. Moim zdaniem nic. Nie podadzą zadnej kwoty.
Tak samo moze Pan spytać ile ma wg tej propozycji zarabiać netto miesiecznie nauczyciel i wtedy zobaczy Pan prawdziwe kwoty o ile jakiekolwiek podadzą.
Może się Pan spytać ile wg tej propozycji kosztować ma 1 godzina dydaktyczna nauczyciela - i wtedy pewnie podadzą Panu tę kwotę, będzie to pensja zadanicza podzielona przez liczbę godzin w miesiącu wynikającą z pensum (czyli 22h*4+jakiś ułamek z 22) - wtedy przekona się Pan, ze naczycielowi w PL płacą tylko za przepracowane godziny dydaktyczne.
Zaś kwota 40 zł. jest wzięta z sufitu nie z matematyki.
Ale rozumiem.
Przyjemniej żyć we własnej wirtualnej bańce z marzeń. Świat jest wtedy prostszy i piękniejszy.
pzdr
 

Obrazek użytkownika foros

11-10-2021 [22:19] - foros | Link:

Jeszcze parę cytatów z min. Zalewskiej:
Obniżyliśmy nauczycielskie pensum, nie ma już "godzin karcianych" - podkreśliła w niedzielę w Tranowie minister edukacji Anna Zalewska. Jak dodała, jeśli ktoś zmusza nauczycieli do dodatkowych godzin pracy bez wynagrodzenia, powinni zawiadomić o tym kuratorium, albo Państwową Inspekcję Pracy. (radio Kraków)

Kończymy z fikcją i upokorzeniem nauczycieli - zaznaczyła Anna Zalewska, minister edukacji, informując o skierowaniu do konsultacji społecznych nowelizacji Karty nauczyciela.
Chodzi o likwidację godzin karcianych, co obiecywała nauczycielom premier Beata Szydło w exposé. Godziny karciane, zwane też przez nauczycieli darmochą, wprowadziła w 2008 r. Katarzyna Hall. Każdy nauczyciel miał obowiązek przepracować z uczniami dodatkowo dwie godziny tygodniowo (w gimnazjach i podstawówkach) lub jedną (w liceach), organizując dla nich zajęcia ponadprogramowe, rozwijające zainteresowania lub korygujące braki. Za tę pracę nauczyciele nie dostawali dodatkowego wynagrodzenia, dlatego wielu te przymusowe lekcje od początku się nie podobały. (Dziennik Polski)

– Jedną z pierwszych decyzji szefowej MEN będzie zlikwidowanie godzin karcianych – zapowiadała w exposé premier Beata Szydło. Anna Zalewska szybko wypełniła tę obietnicę, złożoną zresztą głównie walczącej o to od lat nauczycielskiej „Solidarności”.

Godziny karciane wymyśliła minister w rządzie PO-PSL Katarzyna Hall. O ich wprowadzeniu zdecydowano 10 lat temu, gdy rząd zakładał, że wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły i będą miały w nich opiekę niemal jak w przedszkolach. Świetlica miała być czymś więcej niż „przechowalnią” po lekcjach, więc w pracę w niej mieli być zaangażowani wszyscy nauczyciele. MEN ustalił, że będą to dwie godziny w tygodniu. Dodatkowe godziny wprowadzono też w gimnazjach (dwie w tygodniu) i szkołach średnich (jedną). Przeznaczono je na pracę indywidualną z uczniami – z tymi szczególnie zdolnymi lub potrzebującymi wsparcia.
Za tę pracę nie było dodatkowego wynagrodzenia. „Karcianki”, zwane też „hallówkami”, odbywały się w ramach 40-godz. tygodnia pracy nauczycieli (w tym 18 godzin to pensum, czyli zajęcia przy tablicy). W skali kraju nauczyciele poświęcali więc uczniom dodatkowe 23 mln godzin rocznie.
Minister Zalewska likwiduje godziny karciane
Gdy Zalewska likwidowała godziny karciane, mówiła: – To niemoralne, żeby w XXI w. zmuszać nauczycieli do dodatkowych dwóch godzin pracy.

Od 1 września 2016 r. nauczyciele nie muszą pracować za darmo w ramach tzw. godzin karcianych​ - premier B. Szydło, sejm Posiedzenie nr 39 w dniu 07-04-2017

I gdzie jest dziś Katarzyna Hall? Jaką pełni funkcję państwową? Nawet PO odwróciła się od niej.