PiS wypowiada wojnę nauczycielskim związkom zawodowym

Podejmując misję ministra edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek jako naczelne zadanie postawił sobie podniesienie prestiżu społecznego nauczycieli. Jednym z podstawowych instrumentów miało być podniesienie niskich płac nauczycielskich. Wczoraj ujawnione zostały wyniki prac resortu w tej sferze przedstawiają się one następująco:

WUNDERTEAM Z SZUCHA SPEŁNIA OBIETNICE!

nauczyciel początkujący: wzrost płacy o ok. 700 zł netto (z 2226 zł na 2915)
nauczyciel mianowany ze stażem 10 lat: wzrost płacy o ok. 850 zł (z 2767zł na 3618 )
nauczyciel dyplomowany staż 20 lat: wzrost płacy o 840 zł (z 3528zł na 4370)
(pensje wyliczone na podstawie: pensja zasadnicza + stażowe, może dojść do tego dodatek za wychowawstwo i wiejski - po ok. 200 zł plus jakieś godziny nadliczbowe - mniej więcej 100-120 zł/m-c/h plus w większych miastach, motywacyjne)
Towarzyszy temu drobna zmiana czasu pracy nauczyciela w szkole. Obowiązkowa ewidencjonowana tygodniowa liczba godzin w pracy w szkole rośnie z 18 do 30h Mamy więc wzrost godzin pracy o 66% rekompensowany 30% wzrostem pensji dla nauczycieli młodszych i 24% dla nauczycieli starszych!! W imię wzrostu prestiżu zawodu nauczyciel młodszy będzie więc pracował połowę dodatkowych godzin za darmo, ale już starsi nauczyciele będą za darmo pracować już prze 2/3 dodatkowych godzin! Brawo ministrze Czarnek! Brawo ekipo MEiN! Po tych zmianach prestiż nauczyciela wzrośnie niewątpliwie! Każdy wie jakim prestiżem cieszy się dziś w PL przymusowy darmowy robotnik! Zwłaszcza wysokim prestiżem cieszy się on wśród młodzieży, gdzie "fura, komóra i skóra" to dziś synonim sukcesu, a darmowa harówka to synonim bycia frajerem.
Co nauczyciel ma robić w ciągu 12 dodatkowych godzin? 4h to wzrost pensum dydaktycznego z 18 do 22h. Pozostałe 8h to ewidencjonowany czas pracy w szkole z uczniami i rodzicami.  W przybliżeniu można powiedzieć, że rząd proponuje minimalną podwyżkę godziny dydaktycznej i wzrost pensum o 4h (stąd wzrost pensji) + ok 5-6 h/tydz. pracy z uczniami w postaci darmowych korepetycji, kółek przedmiotowych albo po prostu - w klasach młodszych - pilnowania dzieci do przybycia do szkoły rodziców (coś podobnego proponowała kilka lat temu p. Lubnauer z PO, tyle że płatne a nie w imię etosu nauczycielskiego). Reszta to rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami wycieczki.
Można to też ująć w taki sposób, że w proponowanej podwyżce płaca rośnie o 24-30%, a stawka godzinowa spada o 21% (młodsi) - 26%(starsi).
Jaki będzie efekt propozycji płacowych wunderteamu z Szucha? Myślę, że łatwy do przewidzenia. Trudno znaleźć na świecie związek zawodowy, który zgodziłby się na dzienne wydłużenie pracy o ponad 2h, z czego tylko 1h płatne. Tym bardziej, że obok mundurówka dostaje podwyżkę o 500zł netto + masowe awanse w grupach zaszeregowania, ratownicy z pogotowia dostają podwyżkę płac o 30%, wkrótce zapewne pielęgniarki o jakieś 20% a lekarze o 40. 
Śmiało można powiedzieć, że tą propozycją rząd i partia rządząca wypowiada wojnę nauczycielskim związkom zawodowym i stawia ich w bardzo trudnej sytuacji jeśli tej wojny nie podejmą. Jakby mało było jeszcze w PL konfliktów. 

PO CO TO PiS-owi?

Moim zdaniem rząd i partia rządząca rozgrywają sprawę na zimno. Próbują powtórzyć to samo co zrobili w I kadencji. Wtedy dali podwyżki mundurowym, co napędziło inne grupy zawodowe. Sprowokowali więc głupi strajk nauczycielski, którego nauczyciele wygrać nie mogli. W ten sposób PiS zahamował żądania płacowe, a w dodatku zyskał szczery entuzjazm  twardogłowego elektoratu (hurra! wreszcie nie na kolanach, nie na brzuchu, tylko jak twardziel: knutem we wrogi łeb!). Na strajku wygrał też zarząd ZNP stając się faktycznym hegemonem związków nauczycielskich oraz zyskując poklask elit (hurra! napsuli krwi PiSowi, brawo, niech jeszcze psują!)
Widać też drugi wątek w postępowaniu PiS. Partia ta dąży do skłócenia szkół z rodzicami. Droga jest oczywista: dobry PiS daje ludowi darmowe korepetycje i darmowe opiekunki dla dzieci w szkole. Dobry lud będzie chciał wykorzystać dary, ale ludzie źli będą chcieli to zepsuć. Ludzie źli, leniwi, łapczywi, chytrzy i głupi - przebierający się za krowy i świnie. Ci ludzie to nauczyciele i wychowawcy ich dzieci . 

CO ZROBIĄ NAUCZYCIELE?
Szczerze mówiąc nie wiem. Większość pewnie będzie bierna. Trochę ponarzeka i niewiele więcej. Część zostanie zwolniona, część będzie pracować na zredukowanych etatach by dotrwać do emerytury albo po prostu trwać. Większość będzie koncentrować się na swoich własnych sprawach, a dopust boży w postaci darmowych czarnkowch godzin będzie starała się tak czy siak obejść, udawać że coś takiego wypełnia.
Część zapewne da się sprowokować PiS-owi, do czego judzić będzie wierchuszka ZNP. Bo ona na tym tylko wygrywa.
Ale nauczyciele mogą też postąpić mądrze.
a. związki nauczycielskie powinny się zjednoczyć we wspólnym froncie
b. od razu powinny podjąć współpracę z RPO i zacząć pisać skargę do TK o niekonstytucyjność pomysłów wunderteamu z Szucha, choćby złamanie  zasady proporcjonalności - obowiązki pracy rosną o 66%, a płaca o 30%, zasady subsydiarności (nakładanie obowiązków bez zapewnienia środków). Prócz tego układanie pozwów do sądów pracy. I cóż, jak nie TK, nie sądy pracy to SN albo TSUE w końcu te skargi uzna. Zresztą dotychczasowe orzecznictwo jest po stronie nauczycieli. Wielokrotnie zdarzało się, że czy dyrektor czy wójt nakazywał nauczycielom pracę z uczniami czy siedzenie w szkole określoną liczbę godzin. Zwykle sąd stawał po stronie nauczycieli nakazywał wypłaty świadczeń za pracę. Niedawno czytałem taki wyrok: dyrektorka kazała wuefiście opiekować się uczniami na zawodach poza jego planem godzin, motywując to innymi zadaniami na rzecz szkoły z 40-godzinnego tygodnia pracy. Nauczyciel założył sprawę i wygrał. 
c. zacząć przygotowywać ludzi do strajków głodowych w kuratoriach. Tak jak robiła to Solidarność w Krakowie. Tylko prawdziwych strajków, a nie rotacyjnie - zupkowych. Akurat tego jeszcze ta władza boi się. 

CO Z KONSERWATYWNĄ, PATRIOTYCZNĄ SZKOŁĄ
PiS wmawia swojemu elektoratowi, że takiej szkoły chce. Dotąd kończyło się to na słowach. Sądzę jednak, że Wunderteam prof. Czarnka to zmieni i ostatecznie skompromituje tę ideę. Bo, moim zdaniem, jeśli Wunderteam wdroży swoją reformę to sytuacja w szkołach będzie wyglądała tak: Większość nauczycieli będzie siedzieć karnie w szkołach i wkurzać się, że marnują swój czas, rzeźbią bzdury (uczniowie nie są tacy chętni by siedzieć w szkole po lekcjach jak wydaje się niektórym), są darmowymi niańkami bo taki kaprys miał face z Szucha i jego niewydarzeni kumple, co nie znają się na niczym, a zwłaszcza na szkole. Część podburzona przez różne organizacje pozarządowe będzie wyczyniać różne harce i brewerie. A min. Czarnek będzie wygłaszał sążniste mowy, że to przez lgbt, tvn, Putina i UE, że będzie twardo i ani kroku w tył, i Bóg Honor Ojczyzna, i cnoty niewieście!
I skończy się na niczym. Tzn. Czarnek pójdzie w odstawkę, bo nikt nie zaprasza na salony rzeźnika i kata i nie kłuje nim ludzkich oczu (w ten piękny sposób prezes pokaże kolejnemu ambitnemu politykowi PiS - który próbuje skutecznością zdobyć serca twardego elektoratu - jak bardzo jest malutki i jak niewiele znaczy ). A po nim nastanie człowiek nikt, albo kolejny reformator. Przetrwać mogą jedynie darmowe, ewidencjonowane godziny pracy nauczycieli w szkole. Tego akurat chce i PiS i PO.

Źródła
Dla zainteresowanych garść publikacji
Art. z Głosu Nauczycielskiego opisujący dość dokładnie propozycję Wunderteamu z Szucha: 
https://glos.pl/tak-mein-chce-...
Stanowisko nauczycielskiej Solidarności wobec propozycji MEiN
https://wiadomosci.wp.pl/podwy...
Tabelka porównująca wynagrodzenie nauczyciela z 4 h ponadwymiarowymi dziś i po propozycjach (kwoty brutto, nie uwzględnia dodatku stażowego)
https://www.facebook.com/mynau...  

upd:
Stanowisko Solidarności po rozmowie z min. Czarnkiem
https://www.facebook.com/SKOiW...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-09-2021 [20:27] - NASZ_HENRY | Link:

Z TVN24  PiS poszedł na ustępstwa to i z nauczycielami pójdzie  ;-)
To, że nauczyciel stażysta dostanie pensje minimalną to żaden w tym udział ministra Czarnka.
Podstawowym problemem jest wynagradzanie nauczyciela nie od jakości pracy a od fikcyjnego poziomego awansu - podziału na nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, którzy za taką samą pracę są różnie wynagradzani ☺☻
 

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [20:30] - foros | Link:

Bez przesady, przed każdym PiS nie będzie klękać, bo mu elektorat osowieje. Kogoś trzeba będzie pogonić, Broniarz nadaje się idealnie.

Obrazek użytkownika Jan1797

22-09-2021 [20:46] - Jan1797 | Link:

Wunderteam z Szucha? - Twoj wstyd autorze.
Za pogardę - 30h/tydzień -koszmar.

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [20:53] - foros | Link:

why?
 

Obrazek użytkownika Jan1797

23-09-2021 [16:35] - Jan1797 | Link:

1)
-cieszę się.
2)
-przeciętnie w Polsce pracuje się 45/tydzień.
To sukces ZZ

Obrazek użytkownika sake3

22-09-2021 [20:59] - sake3 | Link:

Zapewne pan Broniarz dożywotni Przewodniczący ogłosi jak zwykle strajk wsparty błyskawicami i ordynarnymi wyzwiskami  na transparentach Lempartowej. KOD-em i Obywatelami RP. Może Pan Krówka też się pojawi.

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [21:01] - foros | Link:

Przypuszczam, że tak właśnie będzie. Pytanie jak wielu, czy raczej jak wiele za nim pójdzie.

Obrazek użytkownika sake3

22-09-2021 [21:32] - sake3 | Link:

Pana też uwiera konserwatywna, patriotyczna szkoła, tak mi się bowiem wydaje po przeczytaniu tekstu .To jaka wg Pana powinna być? Czy odpowiada Panu szkoła wg nowych ,postępowych trendów? Szkoła ma przede wszystkim uczyć i na tym polega jej konserwatyzm.Wiemy,że od dawna już nie ma nauczycieli-siłaczek,że wszystko kręci się wokół pieniędzy i atakowaniu ministra Czarnka.Tyle że my też pamietamy ohydny poprzedni strajk,żenujące zachowanie nauczycieli podczas matur i chcemy by nasze dzieci nabywały w szkole wiedzę,a nie machały tęczwymi sztandarami. To im się do niczego nie przyda,a wiedza jest podstawa dla ich dalszego życia. 

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [21:44] - foros | Link:

Proszę Panią, nie ma żadnych szczególnych różnic między szkołą PiS a szkołą PO. To jedna i ta sama szkoła. Jedyna różnica jaką przyniosła reforma PiS to zwiększanie poziomu trudności - systematycznie zwiększają się wymagania na egzaminach. Ale dotyczy to tylko tych najlepszych. Jeśli o resztę chodzi to tak jak poprzednio: 30% poprawnych odpowiedzi zalicza maturę. Jeśli chodzi o standardy wychowania - identyczne. Rola i uprawnienia nauczyciela w szkole  - bez zmian. (czyli np. nadal uczeń do 12 roku życia może bezkarnie bić i wyzywać nauczycielkę, nadal szkoły nie mogą usuwać uczniów, itd. itp. ). Minister Czarnek nie robi konserwatywnej szkoły (w niej takie zachowania są absolutnie wykluczone), tak samo jak nie robił jej min. Piontkowski ani nie robiła min. Zalewska. Oni jedynie mówią, że chcą by szkoła taka była. Podobnie PO nie robiła specjalnie liberalnej szkoły. Tak na prawdę to wszystko zależy od lokalnych układów. To nie ministrowie decydują o tym jaka jest szkoła lecz dyrektorzy a nich powołuje, odwołuje, i wyznacza pensje wójt. 

Obrazek użytkownika sake3

22-09-2021 [21:52] - sake3 | Link:

No więc skąd ten tytuł Pańskiego bloga.Gdzie to wypowiedzenie wojny przez PiS skoro jak Pan twierdzi nic się nie zmienia? Czy sprawy szkół mamy rozpatrywać wyłacznie pod kątem Związków Zawodowych? I czego tak naprawdę oczekują nauczyciele.?

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [22:26] - foros | Link:

Po takim wiście Czarnka związki nie mają wyboru, muszą go zaatakować i wszcząć jakieś protesty. A związki to też nauczyciele, choć pewnie mniejszość.
A czego chcą nauczyciele? To 600 tys. ludzi. Bardzo dużo. W dodatku większość kobiety, które często to czego chcą nie okazują słowami lecz emocjami, zachowaniami, czasem sprzecznymi z tym co mówią. Sądzę jednak, że największa grupa to chce mieć taki szacunek jaki mieli nauczyciele, którzy ich uczyli, a to nie jest możliwe bez wewnętrznej zmiany hierarchii w szkole. Dlatego będa oni wiecznie niezadowoleni. Część na pewno chce lepiej zarabiać, część chce pzede wszystkim tego by nikt się do nich nie wtrącał z jakimiś koszmarnymi bzdurami tylko realizować dobrze swój przedmiot, albo zwyczajnie odbębnić swoje a w domu zająć się tym co lubi. Ale jednej odpowiedzi tutaj nie ma

Obrazek użytkownika sake3

22-09-2021 [22:43] - sake3 | Link:

Podejrzewam,ze to nie wist ministra Czarnka tylko ogólny trend do strajkowania.. Miasteczko medyków,Agrounia,widać pan Broniarz wieczny przeciwnik PiS-u też postanowił postrajkować.

Obrazek użytkownika foros

22-09-2021 [22:45] - foros | Link:

radziłbym przejrzeć stanowisko Solidarności, którą trudno posądzić o jakieś złe intencje wobec i PiS i tego rządu (wkleiłem w notce)

Obrazek użytkownika Teutonick

24-09-2021 [09:23] - Teutonick | Link:

Cóż, tyle było płaczu ile to państwo nauczycielstwo nie pracują po godzinach, będąc dodatkowo do dyspozycji uczniów i ich rodziców niemalże 24h/dobę, że imć pan minister postanowił ułatwić im życie żeby już boroki nie musiały zabierać pracy do domu.
Prawdziwy dramat stanowi tu prędzej zamykanie całych szkół i wysyłanie tabunów dzieci i młodzieży na zdalne bo któremuś tam się kichnęło. Pokolenie dorastające w czasach żałosnego pseudostrajkowania (rzecz jasna jedynie w godzinach "pracy", ale i to jedynie wybiórczo - "rotacyjnie") i jeszcze bardziej żałosnego "zwalczania" czegoś, co jest nazywane pandemią, będzie stanowić poważną edukacyjną wyrwę, jeśli nie zapaść w łańcuchu pokoleń...(kolejną obok ordynarnych strat ludzkich spowodowanych głównie owym heroicznym "zwalczaniem" pt. operacja się udała, jedynie pacjent tego nie dożył)
Szkoła (a wraz z nią tzw. etos nauczycielski) toczy się w kierunku dna co najmniej od czasów niejakiego "premiera ze Śląska" (wstyd dla wszystkich Ślązaków) i firmowanych jego niesławnym nazwiskiem "reform" (https://naszeblogi.pl/49359-o-reformatorach) wraz z tą edukacyjną w pakiecie i jakoś nie widać znikąd chęci aby ten stan zmienić (mam zresztą wrażenie, że najmniej odmianą takowego stanu rzeczy zainteresowani są sami nauczyciele), a odpowiedź na pytanie "dlaczego tak się dzieje?" mogłaby chyba stanowić zarazem zapoczątkowanie rozwinięcia tematu naszej teraźniejszej i przyszłej roli jako narodu i jego miejsca w Europie (poza nią zresztą także).

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-09-2021 [17:24] - NASZ_HENRY | Link:

Bloger @foros został biegunem Broniarza ☺☻
 

Obrazek użytkownika foros

23-09-2021 [18:17] - foros | Link:

Dlaczego Broniarza, a nie Proksy albo Wittkowicza?