Prawicowe katharsis

Jako Polak o przekonaniach głęboko prawicowych, tych prawdziwych, nie kreowanych na siłę, muszę znosić coraz większą indolencję, dyletantyzm, niedowład twórczy i wręcz ciapowatosć obozu Zjednoczonej Prawicy. Najgorsze, że wyjścia właściwie nie ma, bo na Platformę z przyczyn dla mnie fundamentalnych i oczywistych głosować nie będę, a inne opcje są jeszcze gorsze. Póki co z ciężkim sercem muszę pogodzić się z udawaniem, że PiS to "moja" partia konserwatywna. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość ma tyle wspólnego z nowoczesnym konserwatyzmem, co mały Fiat z promem kosmicznym.

Przy okazji awantury o "piątkę dla zwierząt", PiS twierdziło, że w projekcie nie ma nic lewicowego - choć powtarza on słowo w słowo całą lewicową retorykę i opiera się na lewicowych założeniach w kwestii humanizacji zwierząt. Większą sprzeczność trudno sobie nawet wyobrazić, ale PiS -  nawet po kompromitacji tego projektu - wciąż uważa się za partię prawicową. Jeżeli wziąć ową "prawicowość" pod lupę, to okaże się, że PiS to partia bez czytelnych idei prawicowych, łącząca przedziwny kogel - mogel złożony trochę z socjalizmu, trochę z liberalizmu, trochę z konserwatyzmu, trochę z narodowościowej papki i siermiężnego, nudnego patriotyzmu. W zasadzie tylko w kwestiach religii katolickiej jest konserwatywny, ale i tu ten konserwatyzm od dłuższego już czasu pozbawiony jest niezbędnej synergii, można nawet postawić tezę, że PiS ma swój niemały udział w degradacji Kościoła w Polsce, a przynajmniej nie zrobił nic, żeby stanąć w Jego obronie. Na to wszystko patrzą ideowi konserwatyści i powoli mają tego dość. Jeszcze tego nie widać w sondażach, ale kiedy dołożyć do tego politykę covidową i - przynajmniej na razie - zupełny brak społecznego entuzjazmu (że tak to ujmę) dla "Polskiego Ładu", to upadek może być bardzo bolesny.

Powoli dojrzewam do wniosku, że całej Zjednoczonej Prawicy, a PiS w szczególności, potrzebne jest polityczne katharsis - oczyszczenie, rozładowanie silnych emocji związanych z syndromem "oblężonej twierdzy", atakowanej zewsząd przez totalną opozycję i sprzyjające jej ośrodki zagraniczne. Krótko po wyborach 2015 pisałem o konieczności stopniowej ewolucji Prawa i Sprawiedliwości, w kierunku nowoczesnej partii prawicowej, którą umownie nazwałem PiS ver.2.0. Było sześć lat na pewne, moim zdaniem konieczne zmiany, które ogólnie nazwałbym przystosowaniem się do roli partii rządzącej - z partii typowo "wiecznie" opozycyjnej. Nie przypadkiem ma rację bytu wrażenie, że PiS mentalnie wciąż jest w latach 2007 - 20015 i stąd wynika cały szereg błędów. Jednak zmiany musiałyby pociągnąć za sobą poważne zmiany personalne i - jak mi się wydaje - to osobowe status quo jest głównym hamulcem tego, że zamiast nowoczesnej partii prawicowo-konserwatywnej, mamy dziwny produkt zastępczy, któremu bliżej dzisiaj do PO i Lewicy. Obawiam się zresztą, że większość skutków takiego stanu rzeczy dopiero przed nami. Gospodarczo na razie mamy m.in. najwyższy wzrost cen w UE i najwyższy przyrost długu publicznego w historii III RP. Politycznie też wygląda to dziwnie, bo PiS albo robi w jakąś stronę umizgi, albo niby stoi mocno na prawicowych nogach, po czym nagle "wymięka".  No dobrze, to jak w takim razie sobie taką partię wyobrażam?

1. Gospodarka i polityka wewnętrzna.
Prawica musi wreszcie wykorzystać - w interesie narodowym - gigantyczną przedsiębiorczość i pracowitość Polaków. Państwo nie może istnieć bez silnej klasy średniej, która na dziś jest niszczona lockdownami i niezliczonymi podatkami. Zasadnicza zmiana musi dokonać się w umysłach ludzi, którzy przyjmują już za normalną sytuację, w której finalnie oddają państwu 60, 70 proc. zarobków, a potem kupują mieszkanie za kredyt, na który ich nie stać. Niskie i proste podatki, sprawna i dostępna służba zdrowia, efektywna i nowoczesna edukacja, budownictwo mieszkaniowe, niższe koszty życia oraz państwo prawa, to filary na których musi powstać nowa partia prawicowa. Potrzebna jest prawdziwa reforma sądownicza, kontynuacja inwestycji infrastrukturalnych, przemysłowych i służący Polsce ( nie chorym wizjom towarzysza Timmermansa) rozwój energetyki. Polityka socjalna nie może polegać wyłącznie na rozdawnictwie. Państwo musi dążyć do obniżania kosztów funkcjonowania, redukcji biurokracji oraz bezwzględnego ograniczenia nepotyzmu i klientelizmu.
2. Dialog społeczny i polityczny.
Aby naprawdę zreformować kraj, uczynić go silnym i konkurencyjnym konieczne jest odejście od wojny polsko-polskiej. Nie zgadzam się z twierdzeniem symetrystów wszelkiej maści, że wojna polsko-polska jest tak samo potrzebna PiS-owi jak PO. Nowoczesna prawica musi ogłosić pokój z opozycją i wspólną budowę polskiego domu. Oczywiście nie mówię, że ma się zakończyć spór, który jest solą polityki, ale ma to być spór konstruktywny, ukierunkowany na prawdziwą reformę państwa, która – nie oszukujmy się – jest niezbędna. Ustąpić muszą obydwie strony sporu, bo nie może być zgody na opozycję destrukcyjną i donosicielską, ale z drugiej strony należy stworzyć pole do dialogu i wzajemnego poszanowania. Koniecznością jest przywrócenia dialogu z szeregowymi wyborcami, a także nadanie należnej rangi instytucji referendum.
3. Relacje z Kościołem.
To właściwie fundament partii prawicowej. Należy przywrócić prawdziwą, autentyczną współpracę z Kościołem, nawet kiedy byłoby trzeba renegocjować Konkordat. Nowoczesna prawica jest z jednej strony zobligowana do programowego przestrzegania wartości chrześcijańskich, ale z drugiej musi uwzględniać i szanować prawa niewierzących. Fundusz kościelny należałoby bardziej upodmiotowić, tak żeby proporcjonalnie traktował wszystkie związki wyznaniowe w Polsce i nie był zasłoną dla dziwnych biznesów hierarchów kościelnych.
4. Polityka historyczna.
Powinna być priorytetem. Prowadzona z rozmachem, ale też w sposób zorganizowany, profesjonalny i sensowny, musi postawić trwałą i mocną tamę dla niemieckich, żydowskich, postkomunistycznych i lewackich fałszerstw i przeinaczeń. Tu nie ma miejsca na kompromisy, bo jesteśmy to winni tym, co za Polskę oddali życie.
5. Polityka zagraniczna.
Naszego położenie geopolitycznego nie zmienimy. Polska jest zatem "skazana" na współpracę z Unią ( dopóki ten twór będzie istnieć) ... i to jako państwo drugiej kategorii. Nie może to jednak znaczyć, że polski byt wewnętrzny jest w całości podporządkowany urzędnikom w Brukseli. Potrzebna jest asertywność, która musi cechować kompetentną i profesjonalną służę dyplomatyczną, wspomaganą zbudowanymi na jej potrzeby think tankami. Należy odbudować jakiekolwiek relacje z Rosją, z którą na dziś de facto jesteśmy w stanie wojny. W polityce jest bez znaczenia, że to Polska ma rację i putinowska Rosja powinna być w świecie izolowana i wyklęta. Zachód, łącznie z USA, nie podziela polskiego stanowiska i zostaliśmy z tym jak Himilisbach z angielskim. Problem dotyczy zresztą w ogóle polityki wschodniej, której  obecnie nie ma. Pora też wyjrzeć poza Europę, utrzymywać poprawne, ale nie upokarzające relacje z USA, nawiązać bezpośrednie relacje polityczne i gospodarcze z  krajami Afryki i Azji, gdzie aż prosi się o robienie dobrych interesów. Z całą mocą należy na nowo podnieść problem reparacji wojennych od Niemiec.
6. Konstytucja.
Za wszelką cenę należy dążyć do uchwalenie nowej Konstytucji, dostosowanej do współczesności. Właśnie w tym celu należy stworzyć ponadpartyjny sojusz zbudowany z nowoczesnej prawicy i odpowiedzialnej opozycji. Konstytucja musi raz na zawsze rozwiązać kwestię wyższości polskiego prawa nad domniemanym "prawem unijnym", które w istocie nie istnieje.

7.Podsumowanie.
Jest to rzecz jasna bardzo skrótowa, subiektywna wizja charakteru nowej partii prawicowej w Polsce. Jestem oczywiście świadomy, że niektóre z w/wym postulatów wydają się abstrakcyjne i "odjechane", bo możliwości weryfikuje życie, ale... należy próbować. Z profesjonalnym podejściem i determinacją zawsze jest szansa na pomyślne (przynajmniej częściowo) realizacje. W tych rozważaniach ewentualne zbieżności programowe z partią Janusza Korwina-Mikke są przypadkowe - Konfederacja to nie moja bajka, podobnie jak (chyba) w przypadku milionów innych prawicowców w Polsce. Chodzi mi wyłącznie o nowy, umowny PiS ver.2.0. Wydaje się, że sytuacja polityczna, niezależnie od przedstawionych w notce projekcji, z kierunku prawicowego katharsis i tak zmierza: koalicja ZP rozłazi się jak stare buty, w samym PiS tylko "pruski dryl" trzyma jeszcze szeregi partii w kupie, a przywództwo Kaczyńskiego przestało być atutem. Ale to nie oznacza, że do katharsis niezbędna jest wyborcza porażka - wciąż teoretycznie jest szansa na samoistne oczyszczenie. Tyle, że jest to szansa mizerna, bo PiS brnie w "zaparte", co musi skończyć się katastrofą - m. in. przez takich ludzi jak szef MZ (Ministerstwa Zakrzepów), Niedzielski z jego niesławną Radą Medyczną i pokraczne tłumaczenie się Kaczyńskiego np. w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. A jeżeli PiS przegra najbliższe wybory (obojętnie czy terminowe, czy przedterminowe), jedynym wyjściem  będzie zbudowanie silnego, prawicowego ugrupowania na nowo. Jestem przekonany, że ze zdrowego trzonu PiS, partii będących dziś w ZP, niektórych nurtów Konfederacji, PSL, Kukiza, środowisk chrześcijańskich, narodowych i wolnościowych, oraz milionów ludzi o poglądach prawicowych, da się taką budowę zrealizować. Liderów wyłoni życie, nigdzie nie jest napisane, że jedynym liderem może być tylko Jarosław Kaczyński wraz ze swoim pachnącym naftaliną dworem politycznych nieudaczników. Nowa, nowoczesna prawica, to także prawica tworzona przez nowe twarze. Młodych, ale też i bardziej doświadczonych ludzi, jak np. reprezentacja PiS w parlamencie europejskim. Nade wszystko jednak ludzi w polityce nowych!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-08-2021 [11:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zbiór pobożnych życzeń, które się nie spełnią z prostej przyczyny. Realizacja jakiegokolwiek z nich naruszałaby żywotne interesy obecnie rządzącej kliki.
Zwiększenie zamożności społeczeństwa wynikające z jego przedsiębiorczości oznacza jego usamodzielnienie.
Na co PiS społeczeństwo mające w 4 literach zapomogi.
Przecież gdyby nie rozdęta polityka rozdawnictwa z jednoczesnym stłumieniem inwestycji / przekop nie jest inwestycją która zwiększy PKB, CPK jak na razie jest wyłącznie papierową podstawą do pobierania wysokich apanaży / PiS i Duda polegliby w ostatnich wyborach.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-08-2021 [14:23] - RinoCeronte | Link:

Jednym słowem lepszy gołąb na dachu niż wróbel, którego już nie ma ;-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-08-2021 [18:23] - RinoCeronte | Link:

Wreszcie ktoś rozszyfrował mój wspaniały awatar :-)))

Obrazek użytkownika ruisdael

11-08-2021 [11:27] - ruisdael | Link:

Mam nadzieję że młodzi to nie będzie młodzieżówka PiS.

Obrazek użytkownika MFW

11-08-2021 [11:28] - MFW | Link:

Realia jakie obowiązują na świecie pokazały już wielokrotnie, że "tak się gra, jak przeciwnik pozwala" a ci co uważali inaczej wąchają kwiatki od korzonków(patrz śp. Prezydent L. Kaczyński).

Obrazek użytkownika Pers

11-08-2021 [11:41] - Pers | Link:

Z tej mąki chleba już nie będzie.
Stary, rozlatujący się dom lepiej zburzyć i budować od nowa. Wyjdzie taniej i efekt będzie lepszy.
Partie pomagdalenkowe, głównie POPiS mają tylko jeden cel - dorwać się do koryta. Całą resztę czyli program, politykę zagraniczną itd ogarniają za nich zagraniczni "sponsorzy".

Sytuacja faktycznie jest patowa bo odsunięcie od władzy szkodników z PiS nic nie da bo alternatywy brak.
Wygląda na to, że jesteśmy skazani na ch... d... i kamieni kupę czyli państwo z kartonu i dykty.

Obrazek użytkownika sake3

11-08-2021 [12:38] - sake3 | Link:

@pers....To budujące,że wreszce zauważyłeś,że alternatywy brak.W całym bowiem medialnym jazgocie pt.,,odsunąć PiS od władzy'' zapomniano bowiem komu tę władzę dać.

Obrazek użytkownika Pers

11-08-2021 [19:34] - Pers | Link:

sake3
//o budujące,że wreszce zauważyłeś,że alternatywy brak//
Brak alternatywy dla Polaków. PiS zamieni się miejscami KO i będzie jak kiedyś.
Choć z dwojga złego wolę jednak PiS u władzy. To są ciapy i tchórze co w obecnej sytuacji "pandemicznej" jest dla Polaków korzystne.
KO mogłaby być dużo bardziej gorliwa we wprowadzaniu "nowego ładu" globalnego.

Obrazek użytkownika sake3

11-08-2021 [12:53] - sake3 | Link:

Poruszone przez autora wątki wymagają dłuższej dyskusji,skupię się obecnie na polityce historycznej.Czy uważa Pan,że PiS zbyt mało uwagi jej poświęca czy też robi to niewłaściei.Pytam bo dłuższy czas produkujący się na S24 bloger Echo24 nieustannie atakuje PiS,między innymi za nadmiar polityki historycznej.Ów bloger uważa że reprezentuje młodzież która tej polityki nie potrzebuje,nudzi ją,jest anachroniczna i nieprzystająca do dzisiejszych czasów.Wydaje mi się,że jeśli o politykę historyczną chodzi jest ona wystarczająca.O jaki większy rozmach chodzi? Zwiekszenie lekcji historii w szkołach,większe przywracanie pamięci ?O ile pamietam A.Kwasniewski będąc prezydentem powiedział,,nie patrzmy w przeszłość co zostało przyjęte z aplauzem.Czy sądzi Pan że obecne zwiększenie i większy rozmach w polityce historycznej przyniesie oczekiwane efekty?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

11-08-2021 [13:22] - AŁTORYDET | Link:

Panie Kemir:
Nowe twarze w polskiej polityce? Ależ są! Jest paniusia od Gowina, która mając 35 lat, zdobyła takie doświadczenie i wykształcenie, (rodząc przy okazji troje dzieci), że Tomasz Alva Edison, przy niej to gnojek. Jest 25-letni student, radny z 2-letnim stażem, rozstawiający po kątach polityków PiS-u, jest mądra Kinia z mężem Myrchą, jest Klau-Klaudia, lalkarka. Takich ludzie wybierają. I g...o im Pan zrobi. Dlatego Poznaniem rządzi postkomuch-cenzor, a Warszawą lingwista, z takiej rodziny, że ho-ho! 
Takich mamy obywateli. Takich wychowaliśmy. Dlatego np. będziemy dotować film o Szadkowskim i Krzeptowskim i "goralenvolk", a nie o Stanisławie Marusarzu. Bo do tego o Marusarzu, nie znajdzie Pan ekipy i reżysera. To nie dlatego jesteśmy w ciemnym tunelu, bo politycy są kiepscy, ale dlatego, że tacy zostali wybrani. Bo większość chce być tak samo bezczelna i bezkarna. Bo im nie przeszkadza Gawłowski. Swój chłop, a ty sam nie wiesz, jak byś się zachował na jego miejscu. Mamy te mądrości: okazja czyni złodzieja. Ten naród, musi co pewien czas kąpać się we krwi, na przemian z kąpielą w g...nie. Taką ma geograficzną długość, słowiańską twarz, jak śpiewał Młynarski. 

Obrazek użytkownika sake3

11-08-2021 [15:15] - sake3 | Link:

@Ałtorytet....W poszukiwaniu przyczyn klopotów PiS pan Kemir raczył dojrzeć w ekspresowym tempie 6-ciu lat destrukcyjną rolę opozycji .Sukces! Oczywiście trzeba dla równowagi powiedzieć,że Kaczyński nie jest już żadnym atutem w rządach.Jakbym słyszała niezawisłego pana Pasierbiewicza.Ani słowa o tym dlaczego Kaczyński nie jest traktowany jako polityk o innej twarzy i innych poglądach niż ci już traktujący Polskę jako kolonię.Dzisiejszy sabat opozycji w Sejmie jest najlepszym przykładem.Ale i to nie nauczy niczego naszych blogerów i komentatorów na NB.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

11-08-2021 [14:04] - Roz Sądek | Link:

@Autor
"W zasadzie tylko w kwestiach religii katolickiej jest konserwatywny, ale i tu ten konserwatyzm od dłuższego już czasu pozbawiony jest niezbędnej synergii, można nawet postawić tezę, że PiS ma swój niemały udział w degradacji Kościoła w Polsce, a przynajmniej nie zrobił nic, żeby stanąć w Jego obronie."
=====
Tak, też tak, albo jeszcze ostrzej to widzę. 
 

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

Obrazek użytkownika Trotelreiner

11-08-2021 [15:32] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Dopóki "tenkraj" jest członkiem UE,to wszystkie punkty przez Ciebie wymienione...można sobie wsadzić...w zakończenie ukladu pokarmowego.
Wg. wyliczeń z tamtego roku,Polska juz jest płatnikiem netto...i co gorsza juz placi,bez wiedzy swoich obywateli...Morawiecki wam nie powie.
Burmistrz pewnego miasta we Francji odpowiedzial Napoleonowi:po pierwsze nie mamy armat Sire,ja Ci mogę odpowiedzieć: po pierwsze nie MAMY LUDZI!

I nie widze z kim można by realizować nawet jeden z Twoich pomysłów...a cóż dopiero 7.

Do 2023 będzie sie dzialo...o ile wcześniej to wszystko nie pierdyknie!

Adio

Obrazek użytkownika sake3

11-08-2021 [16:43] - sake3 | Link:

@Trotelreiner......,,Do 2023 roku będzie się działo''......A teraz i przez ubiegłe 6 lat było i jest sielsko i miło? Z ,,konstruktywną'' opozycją,ze zdradzieckimi europosłami rzekomo polskimi?Gdzie wtedy Pan był?Nawet teraz Pan nic dziwnego ani negatywnego nie widzi w zachowaniu opozycji?

Obrazek użytkownika J z L

11-08-2021 [21:28] - J z L | Link:

Sejm przyjął nowelizację ustawy nazywanej "lex TVN".

 Za przyjęciem ustawy zagłosowało 228 posłów, przeciwko było 216 osób, a 10 wstrzymało się od głosu.
Najpierw jednak posłowie głosowali nad odrzuceniem projektu w całości. Wniosek ten przepadł głosami 229 do 216

Obrazek użytkownika Jan1797

11-08-2021 [15:51] - Jan1797 | Link:

Najgorsze, że wyjścia właściwie nie ma, bo na Platformę z przyczyn dla mnie fundamentalnych
i oczywistych głosować nie będę, a inne opcje są jeszcze gorsze. 

Czytałem z niedowierzaniem; rodzynki w cieście?- a przecież stracili tyle, „że żyć nie mają, za co"
stąd od Konfy przez Kosiniakowe PSL do Lewa, deklarują, że przywrócą im utracone przywileje
że o godności nie wspomnę. Kontynuując niedowierzanie; zrozumiałem, że jedni domy w Alpach
sprzedają, a innym dotacji na Merca nie chcieli dać! Może stąd młodzi ludzie są pogubieni
nie potrafią wskazać ani swej przyszłości, ani celu w życiu i znaleźć pracy. No koniec, porównaj
dzisiejszą sytuację do naszej z lat 90. Tak napisałem do zaufanego, choć o dziwnych poglądach
to jednak swojego. Czy jest sens, aby pielęgnować taką postawę młodych ludzi, którzy trawią
bez wzdęcia pogląd; „dla państwa tańsza jest rodzina bez dzieci"? Uważasz, że planeta singli
jest bardziej wiarygodna od nas? Koledzy w pracy twierdzą, żeś echem Echa, nie uważam, raczej
oczekującym. Powyższe tezy znam i wybacz, wcześniej odpowiedziałem.
Przypomnij mi jedynie swą opinię o „polityce partnerstwa wschodniego, miliardowym prezencie dla
Gazpromu, utracie kontroli nad Europol gazem, utrwaleniu zależności do Rosji i wstrzymaniu
dywersyfikacji gazu”. I kończąc; nowelizacja ustawy medialnej nie powinna być procedowana w opinii
międzynarodowych ekspertów wg. Scheuring-Wielgus ;))
 

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

11-08-2021 [16:15] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Witaj Kemir..
Mam podobnie jak ty..
Znam osobiscie wielu ludzi z " orginalnego PIS i maja rowniez tego dosc..Przewaza wsrod nich opinia ,ze Kaczynski " sfiksowal "..
Nie mam najlepszej opini o politycznych kompetencjach Kaczynskiego ani jego mozliwosciach intelektualnych...Uwazam go za typowy Produkt PRL w Warzawskiej odmianie..ktory nie rozumie calej tej post-PRL-owskiej przemiany i czasow w ktorych zyje..
Ale ktos musial zostac twarza tej formacji..
Z rozmow z ludzmi z PIS jasno wynika ,ze Kaczynski jak najpredzej musi odejsc ..Twierdza ,ze z Morawieckim poradza sobie (tzn pozbeda sie go)
Ja bym tego"  orginalnego " PIS-u nie wyrzucal na smietnik..Ale musi dojsc w nim jak napsales do Catharsis..
Z ust prominentnego polityka PIS wiem ,ze wiele spraw bylo do zalatwienia ale nie bylo " woli politycznej egzekutywy PIS "..
Czyli Kaczynski,Terlecki, Budzynski i cala tam  ta szajka..z UD UP,PK,KLD,UW etc..az sie tam w PIS roi od tych Magdalenkowych zlogow..
To mial chyba na mysli Hatalski mowiac o " innych diablach mieszajacych w tym kotle "..Pzdr..

Obrazek użytkownika spike

11-08-2021 [16:17] - spike | Link:

"A jeżeli PiS przegra najbliższe wybory (obojętnie czy terminowe, czy przedterminowe), jedynym wyjściem  będzie zbudowanie silnego, prawicowego ugrupowania na nowo. Jestem przekonany, że ze zdrowego trzonu PiS, partii będących dziś w ZP, niektórych nurtów Konfederacji, PSL, Kukiza, środowisk chrześcijańskich, narodowych i wolnościowych, oraz milionów ludzi o poglądach prawicowych, da się taką budowę zrealizować."
-------------------------------------------------
Jakby Kaczyński takie farmazony opowiadał, to nigdy by do władzy nie doszedł. Tylko ktoś nierozgarnięty może takie dyrdymały opowiadać, jakby wylansowanie partii było na pstryknięcie palców, a najważniejszym czynnikiem w tym wszystkim, są pieniądze, nawet obecnie, partyjki jak Kukiz, Petru, Palikot, dostali kasę, albo mieli swoją (lewą). Jeszcze trochę, a krzykacze zatęsknią, za Kaczyńskim, tylko wtedy nie wiadomo, czy będzie co zbierać, Totalni się postarają, by nic nie zostało, teraz walczą o TVN, ale sami zlikwidują TVP, zostanie ch,d i k.

Obrazek użytkownika J z L

11-08-2021 [21:34] - J z L | Link:

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę zasnąć, ponieważ słyszę niewyobrażalne wycie funkcjonariuszy, antypolskiej fejk szczujnii tvn24
z powodu lexTVN

https://pbs.twimg.com/media/E8dF37IWEAAL3DZ?format=jpg&name=900x900

Obrazek użytkownika Jabe

15-08-2021 [17:07] - Jabe | Link:

1)  Tzw. klasa średnia, jako ogół ludzi samodzielnie myślących i finansowo niezależnych, lecz nie szczególnie bogatych i wpływowych, jest niekompatybilna z wyobrażeniami Jarosława Kaczyńskiego, w których zależny proletariat pracuje w wielkich przedsiębiorstwach państwowych (w ostateczności obcych). Dlatego próbuje ją „rozkułaczyć”.

2)  PiS jest niczym sekta, której spójność gwarantuje ostry kontrast ze wszystkimi spoza niej. W tej sytuacji o żadnym wspólnym froncie nie może być mowy. Brak przy tym wizji na przyszłość.

5)  Polska jest wasalem i nie prowadzi samodzielnej polityki zagranicznej.

6)  Co jest złego w obecnej konstytucji?