Studzianki i samobójczy atak jednostek pancernych

 W sierpniu 1944 r., w czasie, gdy w Warszawie trwało powstanie, do chrztu bojowego na froncie wschodnim przystąpiła wielka jednostka pancerna Wojska Polskiego - 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte. Dzięki samobójczej szarży Polacy powstrzymali kontratak elitarnych niemieckich sił pancernych pod Studziankami i wzbudzili podziw Sowietów.

W wyniku błyskawicznej operacji brzesko-lubelskiej Armia Czerwona 21 lipca 1944 roku zdobyła Chełm, dwa dni później Lublin, a już 25 lipca sowieckie zagony pancerne wyszły nad Wisłę w rejonie Puław i Dęblina. 27 lipca 2 Armia Pancerna ruszyła spod Garwolina w kierunku Warszawy, dochodząc na przełomie lipca i sierpnia do Wołomina i Radzymina. Jednak tam Rosjan zatrzymała w kontrataku 9 Armia generała Nicolausa Vormanna, a gdy 1 sierpnia wybuchło w Warszawie powstanie, ten kierunek frontu został wygaszony przez Stawkę. W tym czasie do forsowania Wisły pod Dęblinem i Puławami rzucona została 1 Armia WP generała Zygmunta Berlinga, która do tego momentu pozostawała w drugim rzucie 1 Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego. Źle przygotowana operacja przyniosła wielkie straty wśród oddziałów polskich, ale jednocześnie pozwoliła Sowietom na zdobycie przyczółków w okolicach Janowa, Magnuszewa i Sandomierza.

Przyczółek pod Magnuszewem i Warką, zajęty przez 8 Armię Gwardii słynnego obrońcy Stalingradu - generała pułkownika Wasilija Czujkowa, okazał się nagle istotnym punktem wyjścia dla dalszej ofensywy na zachód. Zwróciły na to uwagę jednocześnie obie strony batalii. Generał Vormann zaczął przerzucać na południe swe jednostki pancerne, podobnie czynili Sowieci; marszałek Rokossowski wydał generałowi Berlingowi rozkaz przerzucenia swojej armii w rejon Magnuszewa. W jej awangardzie szła 1 Brygada Pancerna dowodzona przez weterana spod Stalingradu, generała polskiego pochodzenia Jana Mierzycana.

W skład brygady wchodziły dwa pułki czołgów (w każdym po trzy kompanie czołgów średnich T-34/76 i kompania czołgów lekkich T-70), batalion piechoty zmotoryzowanej oraz samodzielny pułk artylerii samobieżnej. Formacja według etatu miała liczyć 2188 ludzi wyposażonych w 86 czołgów, pięć samochodów pancernych BA-64 i 21 dział samobieżnych SU-85. Brygada nie brała dotychczas udziału w walkach, prócz 1 pułku czołgów, który w ramach 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki bił się pod Lenino.

W nocy z 30 na 31 lipca 1944 polskie czołgi pokonały trasę Lublin-Kurów-Żyrzyn-Zagrody, a stamtąd ruszyły 9 sierpnia do Łaskarzewa. Po południu tego dnia brygada rozpoczęła przeprawę przez Wisłę.

Atak dywizji "Herman Göring"

Generał Vormann jednak nie próżnował i już 5 sierpnia rzucił swe wojska do likwidacji przyczółka 8 Armii Gwardii na zachodnim brzegu Wisły, a miał do dyspozycji jednostki doborowe: 19 Dywizję Pancerną, 45 Dywizję Grenadierów i przede wszystkim elitarną formację Luftwaffe - Dywizję Spadochronowo- Pancerną "Herman Göring" generała leutnanta Wilhelma Schmalzma przerzuconą po reorganizacji z Włoch. Natarcie uderzyło głównie na południową linię przyczółka w rejonie miejscowości Grabnowola, Chodków, Studzianki i miał na celu odcięcie 8 Armii Gwardyjskiej od reszty 1 Frontu Białoruskiego. 9 sierpnia Niemcy przełamali pierwszą linię obrony IV Korpusu Piechoty na szerokość kilometra pod Grabnowolą i Mariampolem.

W tej krytycznej sytuacji generał Czujkow postanowił rzucić do walki polską 1 Brygadę Pancerną, którą mu operacyjnie podporządkowano (bez pułku dział samobieżnych). Z braku czasu i dostatecznych środków przeprawowych, generał Mierzycan wysłał do boju swą brygadę częściami. Była to decyzja kontrowersyjna, ale w tej sytuacji nie było innego wyjścia, gdyż IV Korpus miał na stanie tylko sześć sprawnych czołgów. Dzięki temu połowa brygady została rozproszona aż między trzy dywizje piechoty.

Samobójcza szarża

Pierwsza do boju ruszyła 1 kompania kapitana Wiktora Tiufiakowa, której T-34 w nocy 9 sierpnia wzmocniły obronę 47 Dywizji Piechoty. Zaraz za nią do walki włączyła się 2 kompania podporucznika Tilla, która następnego dnia po południu odbiła z rąk Niemców wieś Chodków. W tym samym czasie, o godzinie 15.00 po silnym przygotowaniu artyleryjskim i lotniczym, nastąpiło potężne uderzenie grupy pancernej 19 Dywizji Pancernej i głównych sił Dywizji Spadochronowo-Pancernej "HG". Niemcy zaatakowali główne punkty sowieckiej obrony w rejonie i w samej wsi Studzianki. W dwadzieścia minut grenadierzy i strzelcy spadochronowi przy wsparciu czołgów zdobyli wieś, folwark i cegielnię Studzianki, a następnie Wzgórze Wiatraczne, z którego trzydzieści niemieckich czołgów rozwinęło szyk do ataku na następne cele - miejscowości Łękawica, Celinów, Sucha Wola i Basinów.

W tym krytycznym momencie dowództwo sowieckie rzuciło do straceńczej szarży sześć czołgów 3 Kompanii porucznika Rościsława Tarajmowicza z 1 pcz. Polacy uderzyli w skrzydło nacierających grenadierów "HG", niszcząc pięć wozów pancernych, ale stracili przy tym wszystkie własne T-34 - zginął na miejscu dowódca kompanii i szesnastu czołgistów, ale dzięki tej ofierze natarcie nieprzyjaciela zostało zahamowane. Rosjanie zdołali też odbić Wzgórze Wiatraczne.

Podziękowania dla Göringa

Przez kolejne dwa dni trwały gwałtowne walki o zlikwidowanie niemieckiego klina. Do 11 sierpnia na pierwszej linii stanął 2 pułk czołgów, który w odróżnieniu od pierwszego, działał jako zwarty oddział. Do czołgistów dołączyła piechota zmotoryzowana brygady i inne oddziały sowieckie. Same Studzianki przechodziły z rąk do rąk aż siedem razy. I tak na przykład nad ranem 12 sierpnia grupa bojowa podporucznika Władysława Świetany (fizylierzy i 1 kompania 2 pcz.) zdobyła Studzianki, ale już po dwóch godzinach 74 pułk grenadierów wyparł Polaków ze wsi. Przed całkowitą zagładą żołnierzy podporucznika Świetany ocaliły... niemieckie sztukasy, które omyłkowo zbombardowały i ostrzelały własne czołgi i grenadierów. Polscy fizylierzy i czołgiści żartowali, że muszą Göringowi wysłać podziękowanie za ratunek. Szczęście, mimo kolejnej utraty Studzianek, nie opuszczało w tym dniu polskich "tankistów" - kapitan Tiufiakow zdobył w leśnej walce sztandar batalionu grenadierów "HG". Był to też ostatni dzień niemieckich działań ofensywnych - inicjatywę całkowicie przejęła strona sowiecko-polska. Dnia 14 sierpnia nastąpił generalny szturm na broniących się w ruinach studziankowskiego folwarku i cegielni niemieckich grenadierów i strzelców spadochronowych.

Do 16 sierpnia oddziały sowieckie i polskie przywróciły linię frontu mniej więcej do stanu sprzed 9 sierpnia. W bitwie pod Studziankami 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte straciła od 259 do 275 zabitych, rannych i zaginionych, w tym ponad 60 zabitych; również w liczbie straconych czołgów są rozbieżności - około 26-28 wozów. Na konto brygady zaliczono czterdzieści zniszczonych czołgów i samobieżnych dział niemieckich. Warto w tym miejscu przywołać doświadczenia 1 Dywizji Pancernej w Normandii. W pierwszym dniu bitwy pod Falaise, 8 sierpnia, dywizja generała Maczka straciła 43 czołgi. W dniu następnym jednostki liniowe uzupełnione w nocy miały ponownie pełne wyposażenie etatowego sprzętu pancernego. Natomiast 1 Brygadę po utracie blisko jednej trzeciej wozów pancernych na przyczółku magnuszewskim 31 sierpnia trzeba było przeformować.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [16:36] - Pers | Link:

Oczom własnym nie wierzę...
To WP miało także czas na gromienie Niemców?
A ja myślałem, że oni tylko, razem z Armią Czerwoną, zabijali "wyklętych" i plądrowali Polskę.
Komentator niezalogowany postawił nawet tezę, że Bitwa o Wał Pomorski to bujda na resorach i prop-agitka.

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2021 [17:27] - Tezeusz | Link:

Fakty historyczne .

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [17:44] - Pers | Link:

tezeuszek
Czyli co?
Bitwa o Wał Pomorski jednak była a @niezalogowany kłamał jak bura suka?

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2021 [07:12] - Tezeusz | Link:

Gdzie tutaj masz inne komentarze niż nasze. Jednak druku nie widzisz.Gdzie Studzianki a gdzie Wał Pomorski. Faktycznie coś z tobą nie tak ! Lecz się !

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [20:05] - Pers | Link:

@tezeusz
Oczywiście, twój przyjaciel @niezalogowany napisał to gdzie indziej ale skoro ty, taki patryjotyczny histeryk piszesz o bohaterstwie polskich żołnierzy pod Studziankami to sobie przypomniałem.
Skoro mogli bohatersko lać Niemców pod Studziankami to pewnie lali ich także na Wale Pomorskim. A to twój przyjaciel @niezalogowany uważa to za bujdę i komunistyczną agitkę.
Może byś rozstrzygnął ten spór?
Bo moim zdaniem Wojsko Polskie, od Lenino do Berlina wykazało się bezprzykładnym bohaterstwem i poświęceniem w wyzwalaniu Ojczyzny od niemieckiej zarazy.

To jak? Podejmiesz się zielonooka rozstrzygnięcia sporu?
Liczę na ciebie! :))

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2021 [20:39] - Tezeusz | Link:

Szperaczka Persikowa a czy KBW to nie Wojsko Polskie i nie mordowali Żołnierzy Wyklętych no napisz historyku z Bożej łaski. Wiedza z podstawówki się kłania.
Wstyd !

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [20:57] - Pers | Link:

@tezeuszek
//Wiedza z podstawówki się kłania.//
Kłania się ale tobie zielonooka :)
KBW to nie było Wojsko Polskie. Takie "polskie nkwd" złożone z polskich renegatów, komuchów i przede wszystkim żydów.

KBW powstał 26 marca 1945 roku i podlegał władzom cywilnym przywiezionym na czołgach przez Stalina czyli żydom z PKWN.
Pierwsza i Druga Armia Wojska Polskiego, która wyzwalała Polskę nie miała z nimi nic wspólnego. Zostawiono ich w strukturach WP ze względów propagandowych a podlegali resortowi bezpieczeństwa publicznego PKWN.
"Bazą do utworzenia nowego rodzaju wojsk był Samodzielny Batalion Szturmowy, sformowany 18 października 1943, który 21 marca 1944 został przekształcony w Polski Samodzielny Batalion Specjalny. Była to pierwsza jednostka Wojsk Wewnętrznych[1]. Batalion podlegał bezpośrednio wydziałowi krajowemu Związku Patriotów Polskich. W 1944 był on podporządkowany tajnemu Centralnemu Biuru Komunistów Polski przy Komitecie Centralnym WKP (b), a następnie przejściowo Polskiemu Sztabowi Partyzanckiemu. 20 października 1944 roku w skład batalionu włączono Samodzielny Batalion Ochrony Jeńców Wojennych. Oba bataliony dały początek 1 Brygadzie Wojsk Wewnętrznych. W późniejszym okresie powstały dwie kolejne brygady"
- za wiki.

Jak widzisz tezeuszku, twój argument można o kant ... rozbić.
Żołnierze WP to byli BOHATEROWIE walczący o wyzwolenie OJCZYZNY i z KBW nie mieli nic wspólnego.

Poucz się trochę @tezeuszku :))))
 

Obrazek użytkownika GRA-FIK

07-08-2021 [21:51] - GRA-FIK | Link:

Człowieczku... to nic, że KBW podlegało pod Bezpieczeństwo. KBW stworzono wydzielając żołnierzy, dowódców, całe oddziały z LWP. Doczytaj tę Wikipedię jak już to jest ta twoja "wiedza". Tam na 100% masz informację, że podstawą tworzenia KBW stała się 4 Dywizja Piechoty LWP. 

Nie podniecaj się Polskim Samodzielnym Batalionem Specjalnym. Tylko w propagandzie podlegał on PKWN. To legenda. To była formacja podporządkowana wydziałowi operacji specjalnych NKGB! Podlegali bandycie Sierowowi. a nie polskim komunistom. .Tak samo tzw. Polski Sztab Partyzancki... Polski był tylko z nazwy. 

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [21:58] - Pers | Link:

//Tylko w propagandzie podlegał on PKWN. To legenda. To była formacja podporządkowana wydziałowi operacji specjalnych NKGB! //
Co to jest "NKGB"?

Rozmawiaj z @tezeuszem. 
Zostaniecie przyjaciółmi :)))))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-07-2023 [12:22] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz
 Z Tobą to już nikt rozmawiać nie chce no chyba,ze ABW - a to co innego !

Obrazek użytkownika Abot Kincz

14-07-2023 [10:45] - Abot Kincz | Link:

Czekam na Pański wpis panie Marku! Mam nadzieję, że nagie kobiety ze skrzydłami nie zawładnęły pańskim umysłem całkowicie i znajdzie pan czas na zamieszczenie tu swojego wpisu, na który czekamy już ponad rok!

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-07-2023 [12:25] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz !
Wiesz czym się róznimy ? Moje materiały dotyczą Polski, narodowych bohaterów i historii Polski a twoje ? Putina, roSSji i kacapskich bandytów.. Ale każdy pisze o swoich. Co do KBW i niektórych oddziałów WP podległych do 1956 roku NKWD to jak stanowią materiały IPN byli zdrajcami Polski, katami Żołnierzy Wyklętych, ale ty tego nie zrozumiesz w historii uwielbianej przez ciebie bandyckiej roSSji o tym nie ma, za to jest ,ze w Katyniu mordowali niemcy.... co za palant !

Obrazek użytkownika RinoCeronte

07-08-2021 [20:57] - RinoCeronte | Link:

Panowie! Janusz Przymanowski się w grobie przewraca jak wy tu ględzicie. Zdrowie Mistrza!

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [21:08] - Pers | Link:

@tezeuszek
I jeszcze jedno.
Komuchom ciężko było skompletować KBW.
26 marca 1945 Rząd Tymczasowy podjął uchwałę o powołaniu KBW. Uchwała ta nakazywała ministrowi bezpieczeństwa publicznego Stanisławowi Radkiewiczowi w terminie do 1 maja sformować Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wyznaczonej daty nie udało się dotrzymać ze względu na liczne dezercje żołnierzy z nowo formowanych jednostek KBW. Tylko w okresie kwiecień-maj 1945 zdezerterowało ok. 800 żołnierzy – 23 kwietnia 1945 zdezerterował prawie cały 2 Samodzielny Batalion Operacyjny Wojsk Wewnętrznych z Lubaczowa, 27 kwietnia 1945 – 2 Batalion 1 Brygady Wojsk Wewnętrznych z Sokołowa Górnego, a 1 maja 1945 zdezerterował Samodzielny Batalion Operacyjny 3 Brygady Wojsk Wewnętrznych z Biłgoraja.

Jak widzisz tezeuszku, polscy żołnierze nie chcieli mieć nic do czynienia z komunistyczną bandą.
A ty jełopie zrównujesz Wojsko Polskie z renegatami, zbirami i inną swołoczą.

Nie uczyli cię tego w podstawówce?

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2021 [21:29] - Tezeusz | Link:

Persik jełopie ty plujesz na Polskę  w swoich materiałach  w Scierwoneonie  i co ?. Co do KBW piszesz  wyrwane materiały  z kontekstu  faktów nie historycznych .- kolejna twoja manipulacja. Zero wiedzy. Poducz się i przestań sie kompromitowac po raz kolejny. Odsyłam do.materialow IPN.jełopie .WSTYD 

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [21:37] - Pers | Link:

@tezeuszek
//Co do KBW piszesz  wyrwane materiały  z kontekstu  faktów nie historycznych .- kolejna twoja manipulacja. Zero wiedzy. //
Jakie "wyrwane z kontekstu"? Tak donosi nawet wasza wiki :)
Jeśli masz inną wiedzę to się podziel :)))

//Persik jełopie ty plujesz na Polskę  w swoich materiałach  w Scierwoneonie  i co//
Powtarzasz się zielonooka...
Donosisz na mnie gdzie się da a ja ciągle śpię we własnym łóżku :))))
Zieeeeeeeeeew... :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2021 [06:05] - Tezeusz | Link:

Persie nie donoszę, to nie moja domena, pokaż chociaż jeden dowód inaczej jak zwykle kłamiesz ! Wstyd.
Moje materiały różni ludzie czytają a co oni z tym zrobią nie moja sprawa. Ot i cała prawda. Szperaczka zanim coś znowu zmanipulujesz zastanów się przemysl.....
Jestem uwaznym czytelnikiem twoich materiałów i bede je publicznie analizował wolno mi prawda ? Skoro ty czytasz moje i  jesteś ich fanem i tak trzymaj. Wiedza zawsze zmienia człowieka na lepsze.
Mam ci pisac na twoj mail. Pers-50@....... bądź wreszcie poważny.

Obrazek użytkownika Pers

08-08-2021 [06:30] - Pers | Link:

@tezeusz
Kłamiesz, sam wielokrotnie pisałeś, że donosisz.

//Jestem uwaznym czytelnikiem twoich materiałów//
A ostatnio wiele razy pisałeś, że nie czytasz i na "ścierwoneon" nie zaglądasz.
Kiedy mówisz prawdę?

//Skoro ty czytasz moje i  jesteś ich fanem//
Fanem? Twoich plagiatów i spamu?
Litości...

Ale za jedno muszę ci podziękować zielonooka.
Dzięki tobie oglądalność neon24 wzrosła o jakieś 10%  a mojego bloga nawet o 25%.
I to wszystko dzięki tobie :))))
Tak trzymaj!

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-07-2023 [12:31] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz jełopie !
"Donosisz na mnie gdzie się da a ja ciągle śpię we własnym łóżku :))))
Zieeeeeeeeeew..."

Tłumaczyełm tobie jełopie ze sto razy, nie donoszę a komentuję twoje teksty w scierwoneonku jak mnie perfidnie  zablokowałeś i tak się tym cieszyłeś  bluzgając na prawo i lewo, to znalazłem inną drogę, skoro ty komentujesz u mnie bez problemu ja u ciebie....a ze za pośrednictwem a to już twoja wina nie moja....Blokada twoja tak skutkuje jak widzisz.
A co do spania we wlasnym łożu wybacz mi to wisi gdzie śpisz i srasz sowieckim gównem.... ja się tobą brzydzę  nie ciepię rusofili.. śmierdzą...
Twoich agitek i wklejek nie oceniam pozostawiam to specjalistom..uczciwe..uczciwe...I niech tak pozostanie DOPÓKI KOMENTUJESZ U MNIE JA BĘDĘ U CIEBIE... i nie besz więcej...

Obrazek użytkownika GRA-FIK

07-08-2021 [21:32] - GRA-FIK | Link:

W tym LWP mordowano żołnierzy za przynależność do AK. LWP brało udział w walkach z żołnierzami wyklętymi. KBW, UB, MO nie mieli czołgów, artylerii, samolotów. Tego do walk z Wyklętymi dostarczało LWP. Chwała wielu żołnierzom LWP, że przechodzili na stronę ŻW. Były całe oddziały LWP co tak robili. Zmuszani do walki z Polakami, woleli dezercję i przejście na stronę. 

Nie masz wiedzy chłopczyku a jedynie rzucasz się ze sloganami. Studzianki tak naprawdę okazały KATASTROFĄ MILITARNĄ! Błędy dowodzenia, fatalna łączność. Głupota rozpaczliwych ataków w ciemno. Duże straty w wielu niepotrzebnych starciach. Brak koordynacji działań. To jest w raportach oceny samej bitwy dokonanej przez dowództwo LWP. Ale Sowieci potrzebowali propagandy. Że z nimi walczy "wojsko polskie". Wszelkie złe oceny zostały zamknięte w szufladach. Więc ogłoszono SUKCES I ZWYCIĘSTWO. Tak... poświęcenie to było... poświęcono wielu żołnierzy dla propagandy.

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [21:41] - Pers | Link:

@ GRA-FIK 
Widzę, że jesteś jakimś wybudzonym trollem.
Konto dziewięć la i jeden miesiąc. Zero notek i cztery komentarze. Dzisiaj.
Dużo was jeszcze takich jest na NB?

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2021 [05:46] - Tezeusz | Link:

Pers zanim coś napiszesz przemysl i napisz sobie na brudno przeczytaj z 10 razy i wówczas wstaw inaczej śmiechu to jest warte.

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-07-2023 [12:36] - Tezeusz | Link:

@ Rusziewicz w Scierwoneonku zaraz nie będzie rusofili.. a wiesz dlaczego bo zniknie Org, jak zniknął Pl.....i znikna Admini, reszta rusofili.. Poczytaj co pisze Pan Minister Zaryn o portalikach antypolskich...

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2021 [06:30] - Tezeusz | Link:

Kłamiesz i manipulujesz pers jak zwykle dlaczego to robisz ? Tak ciebie wychowano ?
Udowodnij, że znam @ niezalogowanego i jest moim przyjacielem ?
Czekam !!! Kolejne twoje kłamstwo udowodnione.

Obrazek użytkownika Pers

08-08-2021 [06:36] - Pers | Link:

@tezeusz
//Udowodnij, że znam @ niezalogowanego i jest moim przyjacielem ?//
Oczywiście, że jest. Wirtualnym.
Dmuchacie w jedną trąbę.

W realu pewnie przyjaciół nie masz bo kto by chciał się przyjaźnić z tobą?

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-08-2021 [07:49] - Tezeusz | Link:

Persik przyznajesz się jednak do kłamstwa i manipulacji.
Spoważniej jak na rocznik 1965

Obrazek użytkownika GRA-FIK

07-08-2021 [21:20] - GRA-FIK | Link:

Ale czy ktoś kiedyś zaprzeczał, że LWP nie walczyła z Niemcami? Proszę o nazwiska :) 

Nie umniejsza to faktu, że była to armia niewolnicza! Dosłownie. Poddana indoktrynacji, obdzierana z wartości, stworzona na wzór Armii Czerwonej. Wykonywali rozkazy takich typów, zbrodniarzy jak Karol Świerczewski tracąc w wyniku zbrodniczych rozkazów tysiące ludzi. 

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [21:31] - Pers | Link:

GRA-FIK
//Ale czy ktoś kiedyś zaprzeczał, że LWP nie walczyła z Niemcami? Proszę o nazwiska :) //
Jest tu jeden taki, który twierdzi, że polscy żołnierze nie walczyli na Wale Pomorskim i to jest wymysł Jaruzelskiego.
Jego nazwiska nie mogę na razie publicznie ujawnić (ze względów procesowych) ale tutaj podpisuje się @niezalogowany.

//Poddana indoktrynacji, obdzierana z wartości, stworzona na wzór Armii Czerwonej.//
Mylisz się. Polscy żołnierze byli odporni na komuszą indoktrynację. 
Oczywiście słabe i skorumpowane "władzą" jednostki szły na współpracę z Sowietami ale to był mały odsetek.
Przeczytaj sobie list gen. Berlinga do Stalina to będziesz wiedział o czym mówię.

Obrazek użytkownika J z L

07-08-2021 [22:21] - J z L | Link:

Jego nazwiska nie mogę na razie publicznie ujawnić (ze względów procesowych) ale tutaj podpisuje się @niezalogowany.

Konkurs na DZBANA ROKU przedwcześnie rozstrzygnięty
188 pozew?
i  ..188 ......faków od sądu
Lecz się dzbanie i kapusiu
Lecz

Kiedy mnie pozwiesz dałem ci adres i co?
a wiesz co?
I tamtych pozwanych i mnie to ty możesz w pięć liter pocałować 

Odmaszerować kapusto!!!

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2021 [22:47] - Pers | Link:

@jzl
//Lecz się dzbanie i kapusiu//
Do lustra mówisz?  https://antykomunista.neon24.p...
:)))))))))))))

Obrazek użytkownika GRA-FIK

07-08-2021 [21:40] - GRA-FIK | Link:

Sukcesy tej bitwy to też baji. Niemcy stracili łącznie 14 pojazdów: parę czołgów i dział pancernych, wozów pancernych i samochodów. Niemcy więc praktycznie wycofali się bez strat w sprzęcie. Z liczbami zabitych i wziętych do niewoli to takie same fakty jak sukcesy Bitwy pod Lenino. Ze Studzianek starano się przez lata PRL w propagandzie komunistycznej wersję anty-Falaise. I tak zostało w wielu głowach. 

Obrazek użytkownika J z L

07-08-2021 [22:12] - J z L | Link:

Polscy żołnierze bestialsko mordowali niemowlęta i starców. Nierozliczona zbrodnia w Zawadce Morochowskiej

„W ciągu 10-20 minut wyrżnęli, dosłownie wyrżnęli 68 kobiet, dzieci i starców. Czegoś podobnego nie widziałem nigdy w życiu” – pisano w relacji z podkarpackiej wsi Zawadka Morochowska. Zbrodni dokonali polscy żołnierze. Nigdy ich nie osądzono.
„Okrucieństwo gorsze niż w czasach Nerona i Hunów” – podkreślał jeden ze świadków losu Zawadki. Wieś położona nieopodal Komańczy została spalona przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Ale jej ostateczna destrukcja nastąpiła już po zakończeniu konfliktu. Dzieła zniszczenia dokonali Polacy.
25 stycznia 1946 roku do niewielkiej osady wkroczył oddział polskiego wojska – 2. Batalion 34 Budziszyńskiego Pułku Piechoty. Żołnierze momentalnie podpalili zabudowania i zaczęli mordować mieszkańców. W raportach uzasadniano później, że wieś stanowiła bazę UPA – Ukraińskiej Powstańczej Armii. W rzeczywistości jednak żaden mieszkaniec Zawadki nie był członkiem nacjonalistycznej organizacji. We wsi byli wyłącznie bezbronni cywile.
„Dlaczego żołnierze batalionu i jego dowódca podpułkownik Stanisław Pluto zamordowali ukraińskich gospodarzy?” – pyta Krzysztof Potaczała w książce Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty – „Podobno dlatego, że udzielali wsparcia banderowcom. Ale nawet gdyby, to jak można uznać za współpracowników UPA niemowlęta i kilkuletnie dzieci i tak samo jak dorosłych zakłuć bagnetami?”.
Połamali nogi, rozcięli brzuch
Polscy żołnierze nie mieli żadnej litości. Syn jednej z wymordowanych rodzin, Mikołaj Biłas, wspominał po latach:
40-letniego ojca zastrzelili [żołnierze polscy] podczas rąbania drewna. Matkę, 32-letnią, wygnali w mroźny ranek styczniowy ze mną na rękach i siostrą 7-letnią przed dom, gdzie dokonali straszliwego mordu!
Siostrze połamali nogi i rozcięli brzuch. Matce wycięli język, połamali prawą rękę i rozcięli brzuch czterema pchnięciami bagnetu. Pocięli nogi. Ja, cudem ocalały, żyłem pod zwłokami matki.

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/07/07/polscy-zolnierze-bestialsko-mordowali-niemowleta-i-starcow-nierozliczona-zbrodnia-w-zawadce-morochowskiej/