Jak sowieccy zbrodniarze komendę AK wymordowali

76 lata temu, 21.06.1945 r. w Moskwie ogłoszono wyrok w "Procesie szesnastu". Przywódcom PPP zarzucono udział w terrorystycznych aktami dywersji, szpiegostwem na tyłach Armii Czerwonej, przygotowywaniem planu wystąpienia wojennego z Niemcami przeciwko ZSRR

Przywódcy Narodu  zostali podstępnie aresztowani przez NKWD w marcu 1945 r. w Pruszkowie i wywiezieni do ZSRS m.in. Delegat Rządu na Kraj i wicepremier Jan Stanisław Jankowski, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak, ostatni Komendant Główny AK i Komendant Główny organizacji "NIE", gen. Leopold Okulicki.

W akcie oskarżenia stwierdzono m.in. "nielegalność" AK i Rady Jedności Narodowej. Gen. Okulicki skazany został na 10 lat więzienia, Jankowski na 8 lat, Bień i Jasiukowicz na kary po 5 lat, Pużak na 1,5 roku, Bagiński na rok, Zwierzyński na 8 m-cy, Czarnowski na 6 miesięcy, Mierzwa, Stypułkowski, Chaciński i Urbański na 4 m-ce. Michałowski, Kobylański i Stemler-Dąbski zostali uniewinnieni.

Trzech spośród skazanych zmarło lub zostało zamordowanych w sowieckich więzieniach: gen. Okulicki w moskiewskich Butyrkach, Jan Stanisław Jankowski we Władymirze nad Klaźmą, a Stanisław Jasiukowicz w więziennym szpitalu w Butyrkach. Pozostali, poza Bieniem (wrócił w 1949 r.), powrócili do Polski w 1945 r. Tu większością z nich zajęła się UB. Pużak został zamordowany w więzieniu w Rawiczu w kwietniu 1950 r., do komunistycznych więzień trafili także Bagiński, Mierzwa, Kobylański, Michałowski i Stemler-Dąbski.

„Proces szesnastu” miał na celu eliminację przeciwników komunizmu w Polsce.

Hańba sowietom. Cześć Pamięci Przywódcom Polskiego Państwa Podziemnego

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika EsaurGappa

22-06-2021 [19:01] - EsaurGappa | Link:

No ale to jaka jest średnia wieku zalogowanych na NB?Zdaje się że bardzo wysoka.Drogi rodaku,my jestemy z pokolenia które wychowali tchórze i próżniaki,w ostatnim ćwierć wieku pochłonęła ich całkowicie kariera,wiemy że nasi rodzice nas zawiedli,tak samo jak zawiedli swych ojców i matki.Idea solidarnośći upadła tak samo jak upadł nadzieja dla wolnej Polski po 45 r.Tak więc proszę  szanownego rodaka by raczył spojrzeć dziadkowi w oczy i zapytać się co by uczynił dziadek by odnaleźć w sercu pokój,bo od pańskiego Bloga aż kipi nienawiścią.

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2021 [19:47] - Tezeusz | Link:

Jeżeli historia Polski to dla Ciebie nienawiść a wspomnienie patriotow i bohaterów to zawod to jesteś  albo lewakiem z LGBT  albo soviet. A zawodem.jest twoje wychowanie.Zenada.Dalej wspieraj morderców z Katynia, morderców Polaków. Mój dziadek do nich z NKWD strzelał walcząc o Wolną Polskę.
Dla mnie to ty rodakiem nie jestes. Stoimy po przeciwnej stronie patriotyzmu .Ja po Polskiej.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

22-06-2021 [20:13] - EsaurGappa | Link:

Przepraszam za swą żałosną kindersztubę,i za swoje zbytnio śmiałe uwagi.Ale czy my Polacy jesteśmy bez winy...?Czy ostatnie tysiąc lat nie pokazało że Polacy kochają  pokój,ale zatracili się w kłótni,i nawet święta II RZECZPOSPOLITA miała  to piętno.Tak, to zniewieściali sąsiedzi werbowali zdrajców i szkodników,wroģów Polski i zwykłych złodziei. którzy  okradali ją z jej wspaniałego Bogactwa.W tobie i we mnie burzy się coś więcej niż krew.Ten wstyd,ta hańba która na nas spadła.Historia Polski potrzebuje coś  więcej aniżeli wylewanie żółci,szerzenie propagandowej nienawiści wobec jakiegoś narodu.Opanuj się człowiecze.Wspomnienie Patriotów dla nich zawsze wieczna chwała! Dla Polaka I Rosjanina,Francuza,Anglika,Amerykanina,Tubylca,Niemca,Argentyńczyka,czy Żyda.Każde życie jest ważne.Nasze krzywdy są znane,nie pomśczone burzą krew,a tak ma kilka miliardów ludzi,więc sorry Polsko nie jesteś wybranką.

Obrazek użytkownika Pers

22-06-2021 [20:46] - Pers | Link:

EsaurGappa
On tylko się legenduje.
Nie bierz tego na poważnie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2021 [21:05] - Tezeusz | Link:

Pers Ty się legendowac nie musisz wiadomo kim i czym jesteś.  Raczej czym !

Obrazek użytkownika EsaurGappa

22-06-2021 [21:16] - EsaurGappa | Link:

O pierwsi do ķłotni,jakie to przewidywalne,kochani zdejmimy maski,otwórzmy serca,bo jeśli wszyscy żeśmy  zbądzili kto nas na ścieżkę prawdy sprowadzi....Panie zwierzak chętnie spojrzał bym panu prosto w oczy prześwietliwszy wnętrzności,bo wydaje mi się że bardzo pan choruje,a lekarstwem może być milczenie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2021 [21:32] - Tezeusz | Link:

@EsaurGappa piszesz do @Persa cytuje :
"Panie zwierzak chętnie spojrzał bym panu prosto w oczy prześwietliwszy wnętrzności.."
Ajaj co za miłość, co za wyznania, co za uczucia.....
Czyste LGBT. cóż ja się wycofuję bom hetero. nie przeszkadzam w uczuciach tak płomiennych.....

Buhahahahahahahahaha....hahahahahahha !!!!!
 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

22-06-2021 [21:42] - EsaurGappa | Link:

Serio...normalny człowiek nie kojarzył by mojego komentarza z jakimś seksualnym odchyłem,współczuję zatem wyobrażni.

Obrazek użytkownika J z L

22-06-2021 [22:55] - J z L | Link:

tezeusz
Od gorąca im na zwojach nie styka. Alb piorun przeciągnął po synapsach i error nastąpił

Obrazek użytkownika angela

23-06-2021 [07:07] - angela | Link:

Polacy zawsze wszystkich "kochali", szanowali miedzynarodowe uklady, tylko z Polakami robiono co komu pasowało. 
Ale Polacy mimo wszystko walczyli na wszystkich frontach II wojny swiatowej, za ' wolność naszą i waszą ', tylko do zwycięskich defilad, byl ktos inny.
Przez siedem dekad musielismy kochac ruskich, ""wyzwolicieli""zbrodniarzy,  a teraz tez musimy kochac Ukraincow, bo taki jest uklad sił.
Moze juz dość tej milosci, a nazwijmy rzeczy, tak jak na to zasługują, to moze w koncu nie będziemy ta kozą, co wszyscy na nią skaczą, a czasami weźmy bicz, zeby dla naszego  bezpieczenstwa ten drugi wiedział jak z nami postępować. 
 

Obrazek użytkownika Jabe

23-06-2021 [09:23] - Jabe | Link:

Racja (może z wyjątkiem tej kozy, co to na nią wszyscy skaczą).