Czeski film

Polskiemu rządowi udało się załatwić problem elektrowni Turów na poziomie relacji dwustronnych z Republiką Czeską – choć Trybunał (nie)Sprawiedliwości Unii Europejskiej  dalej uważa, ze mimo wycofania się Pragi sprawę należy kontynuować. Jednak teraz na horyzoncie pojawia się problem kolejny. Pięć organizacji ekologicznych z Czech chce natychmiastowego zablokowania budowy wieży widokowej na masywie Śnieżnika. Co więcej, minister środowiska rządu w Pradze … nie wyklucza podjęcia identycznych działań, jak w przypadku Turowa. Ciekawe, że budowana od jesieni ubiegłego roku wieża jest … współfinansowana ze środków Unii! Oczywiście wieża jest po polskiej stronie. Ma zastąpić  poprzednią, wyburzoną przed niemal pół wiekiem. Jeśli dojdzie do złożenia przez stronę czeską pozwu do Luksemburga, może to być ciekawa konfrontacja UE kontra UE, bo pieniądze na wieżę widokowa liczącą 34 metry przyznano w ramach unijnego programu INTERREG. Zdaje się zresztą, że w tej sprawie, poza sporem wewnątrzunijnym, jest spor wewnątrzczeski, bo ministerstwo rozwoju regionalnego w Pradze uważa, że wszystko jest OK – a resort środowiska już nie… Premier Andriej Babisz, będący w ogniu oskarżeń ze strony instytucji UE o przyznawanie przez jego rząd unijnych środków firmom, których cały czas jest właścicielem, powinien w końcu określić jak rozumie solidarność w ramach Grupy Wyszehradzkiej...
 
*komentarz ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (09.06.2021)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Roz Sądek

21-06-2021 [20:30] - Roz Sądek | Link:

Aby artykuł był w jakimś ułamku procenta rzetelny, autor powinien napisać co stało się z starą - poprzedniczką budowanej obecnie wieży i czym się porzedniczka różni od obecnie realizowanej. Co do próby ośmieszania Czechów - vide tytuł artykułu, to od dłuższego czasu ten mały kraj griluje nas na poważnie.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

21-06-2021 [21:47] - Jan1797 | Link:

UE kontra UE, bo pieniądze na wieżę widokowa liczącą 34 metry przyznano
w ramach unijnego programu INTERREG. 

Panie Przewodniczący, dokładnie tak - spokojnie.
Nadal uważam, że postępowanie strony czeskiej jest inspirowane z zewnątrz.
Oczywiście większość przypisze tu Niemcy, ale kto rozsądny zapomni o Rosji.
Czy ci ostatni operują wyłącznie z terytorium poza Czechami, oczywiście nie?