Moja prywatna polskość. Korzenie...

W szkole podstawowej pochłaniałem książki: głównie z historii Polski ,sportowe i literaturę piękną. W liceum przeczytałem wszystko, co napisał pozytywista Aleksander Głowacki czyli Bolesław Prus i romantyk Stefan Żeromski. No, może pozytywistyczny romantyk... Taki dziwny eklektyzm, bo zwykle ci, co byli w „partii Prusa” zżymali się na Żeromskiego i odwrotnie.
Moja mama uwielbiała Sienkiewicza, a ja na zasadzie młodzieńczego buntu uciekałem od pierwszego polskiego noblisty. Będąc starszy – zmądrzałem. Mama i w tym miała rację.
Gdy patrzę dziś na olbrzymią bibliotekę mojego Ojca, to myślę, że miłość do książki i do ojczystych dziejów, to zasługa jednak Mamy. To przecież Mama mnie wychowywała. Z perspektywy czasu coraz bardziej doceniam jej opowieści o ludziach, historii, Polsce, naszych przodkach. Dla małolata słuchanie o rodzinnych koligacjach Bielińskich (panieńskie nazwiskom mamy), Zbijewskich (nazwisko rodowe babci Franciszki czyli matki mamy), Skórzewskich, Suchorskich, Ruszczyców, bliższej i dalszej rodziny, było bardziej zajmujące niż mogło się to wydawać. Opowieść o naszym kuzynie „po kądzieli” Józefie Elsnerze, nauczycielu muzyki samego Chopina. Opowieść o Adamie Chmielowskim – bracie Albercie: mama z przejęciem rozprawiała, że to duma naszej „familii” i, że to był „święty człowiek”. Przekornie pytałem, że skoro był „taki święty”, to dlaczego Kościół nie ogłosił go świętym. Mama bezradnie milkła i trzeba było blisko dwudziestu lat, aby znowu wyszło „na mamine”: nasz kuzyn trafił na ołtarze w 1989 roku.
Ale przecież opowieści o tym, co „było”, a mimo to „jest” bliskie, dotyczyły nie tylko naszej rodziny, ale różnych wybitnych postaci, bohaterów. Jak kontradmirał Józef Unrug, który wolał być Polakiem niż Niemcem. Jak kapitan Władysław Raginis, który dzielnie wraz ze swoimi żołnierzami opierał się Niemcom w bitwie nad Wizną we Wrześniu 1939 i nie chcąc pogodzić się z niewolą wysadził się w bunkrze. Takie historie zapamiętuje się, jak widać, na całe życie. Potem się do nich wraca, częściej czy rzadziej, ale przede wszystkim kształtują stosunek do tego, co nazywa się POLSKOŚCIĄ.
Na moje wychowanie miały też wpływ różne przyszywane „ciocie”, które tak naprawdę w jakimś sensie były częścią rodziny. „Ciocia Zofia” pochodziła z Kresów Wschodnich, z Wileńszczyzny i nie traciła czasu tylko intensywnie uczyła mnie czym jest Związek Sowiecki, komuna i „kacapy”. Indoktrynacja musiała być skuteczna, bo pięcioletni Rysio, stając na przystanku PKS-u w miejscowości Jadwisin nad Zalewem Zegrzyńskim, akurat w czasie, gdy – omijając Warszawę – armia ZSRS szła tłumić wolność w Czechosłowacji, zapytany przez spotkaną sąsiadkę dokąd się z „ciocią Zofią” udaję, odpowiedział: „Jadę do Serocka, żeby zobaczyć czy Ruskie mają rogi pod hełmami”. Sąsiadka rozejrzała się trochę trwożnie: „Ależ Rysiu, oni nie maja żadnych rogów!”. I moja odpowiedź: „Mają, tylko chowają”.
Brat babci ze strony Mamy, Walery Zbijewski, ochotnik z 1920 roku, strzelec wyborowy, opowiadał mi o wojnie z bolszewikami i jak zastrzelił swojego pierwszego Sowieta. Opowiadał o tym bez triumfalizmu, bez oznak radości, co, mnie, brzdąca, dziwiło. Ale nie opowiadał jak ze swoją żona Marylą przechowywali żydowska dziewczynkę podczas niemieckiej okupacji. Wujka dziadka Walerego nie było już dawno na świecie, ja reprezentowałem Polskę w Brukseli i Strasburgu, gdy o bohaterstwie babcinego brata mówił sam prezydent USA Barack Obama, asystując przy pośmiertnym wręczaniu dziadkowi Waleremu i jego żonie orderu „Sprawiedliwy wśród Narodów świata”: „Słuchając tych historii musimy zadać sobie pytanie, jak my byśmy zareagowali? Czy pokazalibyśmy miłość Walerego i Maryli Zbijewskich, którzy mogli być zastrzeleni za otwarcie swego domu dla 5-letniej dziewczynki? Ale dbali o nią jak o własne dziecko i zapewnili jej bezpieczeństwo, schronienie i ciepło”.
 Wszystko to jest we mnie i sprawia, że jestem jaki jestem.
*tekst ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (04.2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-06-2021 [10:00] - NASZ_HENRY | Link:

Wpływ lektur jest ważny; to może Pan Poseł o lektury szkolne by powalczył ☺☻
 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-06-2021 [13:03] - Marek Kudła | Link:

Tych dwóch narodów w Europie, Niemców i Rosjan Polacy  nigdy nie zaakceptują jako przyjaciół.  Ci dwaj agresorzy wymordowali nam zbyt wielu ludzi dlatego gniew i ból siedzi w nas zbyt głęboko. Żydzi brali zaś czynny udział w holokauście Polaków, szczególnie po sowieckiej stronie, dlatego nie chcemy ich w Polsce.  Jedźcie do Izraela – tam jest wasza Ojczyzna !   Te trzy narody, Niemcy, Rosjanie, Żydzi nie mają przeszłości państwowej, z której mogłyby  czerpać dumę i radość. To podłe nacje, fałszywi ludzie, nieludzkie ziemie  i nam nie po drodze z nimi.

Obrazek użytkownika Centrystka

20-06-2021 [19:46] - Centrystka | Link:

- oznajmił Urbi et Orbi Wielki Mędrzec i Chluba Naszych Blogów,wstrząsając sumieniami Polaków do głębi.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

21-06-2021 [11:00] - Marek Kudła | Link:

@ Centrystka
Dziękuje serdecznie za te pochwały !  Widzę, że moje nauki dla was lewaków nie idą w las.  Dobrze, uczcie się dalej, wybory za dwa lata, myślę, że do tej pory zmienicie poglądy, przestaniecie głosować na PO, czy świra Hołownię i staniecie się normalnymi obywatelami Polski !!!  Jestem podbudowany !!!

Obrazek użytkownika Centrystka

21-06-2021 [22:39] - Centrystka | Link:

@Kudła
a mówiłam,że ty po prostu robisz se jaja z użytkowników NB przez to naśladowanie  stylu komentatorów PiSdzielczych i wszystkich fanów Dojnej Zmiany - brawo! Pisz tak dalej,niech co mniej rozgarnięci myślą,że to na serio,a nie prześmiewczo. Też jestem podbudowana i pozdrawiam!