Jeszcze trochę o pierwszym meczu Polaków na Euro2021

Przyznaję się. Jestem tylko kibicem polskiej drużyny i tak naprawdę trudno mi jest oceniać strategię jej budowania czy też założenia techniczne na konkretny mecz. Niemniej chyba każdy kibic może ocenić samą grę, wolę walki a nawet umiejętności techniczne poszczególnych zawodników. To po prostu widać na boisku. Widać na nim też która drużyna jest lepsza, oddaje więcej strzałów, ile utrzymuje się przy piłce, jak atakuje i przede wszystkim ile strzela bramek, bo to o one chodzi w tej grze. Można bowiem grać przeciętnie, ale wyprowadzić tylko kilka akcji, które dają bramkę i wygrać a można też grać genialnie, ale bez strzelenia goli to nic nie daje. 

Niestety. Polska drużyna i grała beznadziejnie, i nie potrafiła wygrać strzelając więcej bramek od Słowaków. Przegraliśmy 1:2 po fatalnej grze. Słowacy przez większość meczu przeważali nad nami, ale najbardziej rzucał się w oczy brak woli walki u polskich zawodników. Nie było widać piłkarskiego zadzioru, gonienia za każdą piłką, szybkich podań i dośrodkowań, sprawnie przeprowadzanych akcji dających nadzieję na oddanie strzału na bramkę. 

Słowacja miała być w naszej grupie najsłabszym ogniwem, ale okazało się, że dla nas i tak jest za silna. Stąd trudno dziś wierzyć, że nagle polska drużyna się odrodzi i wygra z Hiszpanią i Szwecją. A są to drużyny teoretycznie od nas zdecydowanie lepsze. 

Gdzie można szukać przyczyn porażki? Za wynik odpowiadają piłkarze i trener Paulo Sousa. Przychylam się do opinii, iż: 

"reprezentacja Polski przekroczyła kolejną granicę wstydu. Słowacja ośmieszyła europejskie gwiazdy piłki i de facto zamknęła nam marzenia o awansie. Sousa wybrał najtrudniejszy sposób gry i z hukiem poległ. Ślepo ufaliśmy, że ma jakiś plan. Choć intencje były bardzo dobre, to Sousa zniszczył ostatni atut, który drużyna miała za poprzednika i dziś ta kadra nie istnieje. A wygrywać umie tylko z amatorami. Paulo Sousa w imię wyższej idei nauczenia naszej drużyny gry w ładną i nowoczesną piłkę poświęcił właściwie jedyną rzecz, która przyzwoicie działała za kadencji Jerzego Brzęczka - defensywę. Brzęczkowi trzeba przyznać, że w meczach z drużynami na podobnym poziomie Polska praktycznie nie traciła bramek, co doskonale pokazały eliminacje do Euro 2020. Ba, Paulo Sousa po sześciu meczach w roli trenera kadry ma już na koncie 10 straconych bramek. A co jeszcze bardziej groteskowe, w pięciu z sześciu meczów traciliśmy gola po stałym fragmencie gry. Brzęczek na utratę dziesiątego gola w roli trenera kadry musiał czekać...16 meczów, a na początku grał po dwa razy z Włochami czy Portugalią. Tymczasem w ostatnich meczach obrona zagrałaby lepiej, nawet gdyby nie istniała" [1].

Tyle tylko, że zostają jeszcze piłkarze. Po nich też nie było widać żadnej determinacji w grze, zero zaangażowania. I to nie tylko w obronie, ale i w innych formacjach jak w ataku, gdzie R. Lewandowski nie trafił ani razu w stronę siatki słowackiego bramkarza. Zresztą nie ma co oceniać poszczególnych piłkarzy - wszyscy grali bardzo źle. 

Wracając jednak do trenera. Otoczył się sztabem głównym, w którym jest tylko jeden Polak. Oni nie znają polskich piłkarzy ani meandrów polskiej piłki. Trudno im jest więc pracować w zupełnie dla nich nowym środowisku. Do tego sam trener wcześniej nie za bardzo miał gdzie pracować i decyzja kontrowersyjnego Z. Bońka dała mu szansę na traktowanie reprezentacji Polski jak trampolinę do dalszej kariery. 

Nadzieja w kibicach umiera ostatnia. Wielu jeszcze wierzy, że stać nas na dwa kolejne zwycięstwa dające szansę na awans. Moim zdaniem jednak rozdmuchano propagandowo możliwości naszej reprezentacji i prawdopodobnie dla nas Euro2021 już skończy się na meczu z Hiszpanią i polskim zawodnikom nie pozostanie nic innego jak znów ze wstydem powrócić do Polski. Mam nadzieję, że jednak się mylę...

[1] https://www.sport.pl/pilka/7,6...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

15-06-2021 [14:25] - ruisdael | Link:

Na YT jest tzw. "polska myśl taktyczna", czy coś takiego. I tam jest sedno: długie tłumaczenie trenera co każdy ma robić, aż w końcu: " ale jak pierd..niesz do przodu, to też będzie dobrze".

Obrazek użytkownika tricolour

15-06-2021 [16:55] - tricolour | Link:

Bardzo się cieszę, że w dniu utajnienia obrad Sejmu w sprawie Turowa (już był pełen sukces) oraz wysłania przez Czechów wniosku o sankcje 5mlnE/dzień, zajmujemy się porażką piłkarską.

Czyli po sukcesie mszy prymicyjnej trzeba utajnić nazwisko zbiegłego duchownego.

Wygrywamy 1:27

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-06-2021 [18:38] - NASZ_HENRY | Link:

Piłkarze dzielnie unikali kontuzji albo ten brak motywacji to efekt wyszczepienia ☺☻

Obrazek użytkownika Adam66

15-06-2021 [21:34] - Adam66 | Link:

Robercik plus 18 innych kopaczy się zaszczepiło w Opalenicy - i to by wyjaśniało, przynajmniej częściowo, brak zapału do gry...
https://sport.wprost.pl/pilka-...

Obrazek użytkownika J z L

15-06-2021 [21:50] - J z L | Link:

Duńczyk Eriksen nie był szczepiony
I co foliarze na to

Obrazek użytkownika Pers

15-06-2021 [21:57] - Pers | Link:

husky
//Duńczyk Eriksen nie był szczepiony//
I to błąd!
Gdyby się wyszczepił to by śmigał po boisku jak nasze orły a nie na zawał leżał na murawie :))))

Obrazek użytkownika Adam66

16-06-2021 [03:26] - Adam66 | Link:

Iga Swiątek i siatkarze też się zaszczepili i dostają baty - przypadek?
https://eurosport.tvn24.pl/ten...

Obrazek użytkownika J z L

15-06-2021 [21:32] - J z L | Link:

Wegry -Portugalia
Zabójcza końcówka...CR7
A teraz czas na mecz kolaborantów i nazistów
jak obstawiacie?

Obrazek użytkownika J z L

15-06-2021 [22:58] - J z L | Link:

Tusk w żałobie
​Kolaboranci pokonali hitlerowców 1-0

Obrazek użytkownika angela

17-06-2021 [12:17] - angela | Link:

Jest sposob, pozbyc sie gwiazd, a powolac zawodnikow co grają.