Gdy partia jest ważniejsza od PL

Rzeszów
Te wybory skończyły się dla ZP klęską, a były do wygrania. Pod warunkiem, że postawionoby na dra Warchoła. Dlaczego? Z reguły w Rzeszowie prawica przegrywała wybory zdobywając jednak sporo ponad 40%. Wybory prezydenckie wygrał jednak Duda kilkuset głosami. Gdyby do głosów, które ZP zwykle zdobywała dodać kilka/kilkanaście procent głosów ferensowców to szansa na zwycięstwo była realna, do momentu gdy PiS wystawił swojego kandydata. To oznaczało zrzeczenie się głosów ferensowców i rejs w kierunku przegranej. Ale przegranej prawicy a nie partii PiS. Dla partii PiS zwycięstwo Fijołka oznacza zachowanie status quo. Zaś zwycięstwo Warchoła partię PiS osłabiało, bo stwarzało partii Ziobry szanse na uniezależnienie się od partii PiS. Rzeszów dawał bowiem szanse na zdobycie przez SP przewagi na Podkarpaciu, a w wypadku ostrego sporu z Nowogrodzką miękkie lądowanie na setkach miejskich posad. W Rzeszowie przegrała więc prawica ale PiS nie przegrało - obroniło dotychczasową pozycję.

"Twit Terleckiego"
Niewiele jest spraw łączących dziś polskich polityków z obu stron barykady. Jedną z tych spraw jest Białoruś, i słusznie, bo Białoruś nie podległa Rosji, a jeszcze lepiej demokratyczna, to kwestia polskiej racji stanu, niezależnie od rządzącej partii. Sponsorowane przez niemiecki wywiad (fundacja Adenauera) wydarzenie Campus Polska mogło się okazać niekorzystne nie tylko dla PiS ale i dla PL, bo mogło zostać przedstawione tak, że oto przywódcy uciskanych ludów Białorusi, Węgier i PL (Ciechanowska, Trzaskowski i Węgier) występują przeciw swoim dyktatorom: Łukaszence, Kaczyńskiemu, Orbanowi. Mogło ale nie musiało. Państwo ma do dyspozycji wiele środków by takim wydarzeniom przeciwdziałać. Zarząd PiS zdecydował się jednak na chamski, publiczny szantaż wobec najsłabszego ogniwa, czyli białoruskiej opozycji, który przybrał formę tzw. twitu Terleckiego. Szantaż ten polegał na jasnym komunikacie wobec Białorusinów: albo Campus, albo władze PL cofają wam poparcie, jednocześnie publiczny charakter szantażu i wsparcie go przez część prawicowych mediów sprowokowało "leninowski" (od partii typu leninowskiego) i co głupszy elektorat PiS do ataków na Białorusinów, co urealniało szantaż. W ten sposób, broniąc racji partyjnych, PiS mocno przyczynił się do realizacji polityki Kremla i innych wrogów PL, która polega głównie na takim skłóceniu sił wewnątrz PL by nie były one zdolne do realizacji polskiej racji stanu, a jednocześnie na prowokowaniu wrogości między Polakami a Białorusinami. Tak się dzieje gdy partia i prywata ważniejsza od Ojczyzny.
Dodajmy jeszcze, że racją stanu białoruskiej opozycji jest utrzymywanie dobrych relacji z Niemcami, zwłaszcza Niemcami na które stawia USA. Bo trudno wyobrazić sobie doprowadzenie do ew. demokratyzacji Białorusi bez wsparcia UE i USA. A UE to dziś Niemcy. Ciechanowska nie może więc ignorować, czy zrażać do siebie niemieckiego stronnictwa w PL, które ma duże szanse objąć wkrótce władzę w PL.

RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich to instytucja konstytucyjna, ale z dość skromnymi uprawnieniami. Przypomina rzymskiego trybuna ludowego ale bez jego uprawnień. Wg utartego w PL zwyczaju, poza pierwszymi rzecznikami funkcje te obejmowali politycy ale z obrzeży, bez ścisłego zaangażowania partyjnego. Forsowanie przez PiS na to stanowisko najpierw Wawrzyka, potem Wróblewskiego miało zdaje się jeden cel: doprowadzenie do rozbicia jednolitego frontu opozycji w senacie. Cel ważny dla partii PiS ale nie dla PL. Ostatecznie te rzecznikowe zabawy doprowadziły do kryzysu konstytucyjnego oraz przedłużyły o prawie rok rzecznikowanie szkodliwego dla państwa rzecznika Bodnara. Znowu interes partii okazał się ważniejszy niż racja stanu państwa. Poza tym zignorowany został dobry zwyczaj by nie brać na rzecznika polityka ze ścisłej, partyjnej polityki.

Piątka dla zwierząt
Schemat kampanii wyborczych PiS był zwykle stabilny: najpierw mocno w prawo, a potem zejście do środka. Ostatnia kampania prezydencka Dudy zdecydowanie odbiegła od tego schematu. Bo było najpierw mocno w prawo, a potem jeszcze mocniej w prawo. I to okazało się sukcesem. W dodatku linia ta - jak przebąkiwały media - była sprzeczna z linią wskazywaną przez centralę PiS z Nowogrodzkiej, a jednym z jej architektów miał być b. rzecznik PiS wyrzucony osobiście przez prezesa Kaczyńskiego. Jakie mogły być skutki tego zwycięstwa w wymiarze wewnątrzpisowskim? Nie trudno przewidzieć. Mogło dojść do utworzenia się prawicowej frakcji w PiS - alternatywy wobec centrowej, niekonfrontacyjnej w czynach, linii Nowogrodzkiej (w skrócie robienie tego co PiS mówi). Kaczyński uderzył więc błyskawicznie lewacką Piątką dla zwierząt pacyfikując w ten sposób klub. Posłowie musieli wybierać co jest ważniejsze idee czy lojalność osobista wobec prezesa partii. Zdecydowana większość wybrała lojalność osobistą, a ci którzy tego nie zrobili stracili pozycję i stanowiska w partii, prawdopodobnie bezpowrotnie. Ewentualna opozycja wobec linii prezesa została rozbita w fazie prenatalnej, bez szans na odrodzenie w oparciu o strukturę partii. Ale ten sukces wewnątrzpartyjny miał swoją cenę: wypalenie energii w pracy dla PL i dla prawicowych idei. PiS stało się partią typu leninowskiego, gdzie działacze są bezwolnymi narzędziami w rękach centrali, gotowymi wykonać każdy jej rozkaz, ale bez żaru ideowego leninistów, jeśli już to z żarem posłów z tzw. "bagna" posłów z rewolucyjnej Francji. A, że PiS jest partią rządzącą to znowuż zyskał partyjny centralizm, ale PL, moim zdaniem, straciła.

Minister Szumowski
Pierwszą falę epidemii PL przeszła wzorowo, w czubie krajów UE, lepiej niż Niemcy. Architektem tego sukcesu był minister zdrowia Szumowski, który jednocześnie zyskał pozycję najbardziej lubianego w PL polityka, ale również uznanie międzynarodowe. Jaka była reakcja Prawa i Sprawiedliwości? Zdymisjonowanie Szumowskiego i jego współpracowników - m.in. twórcy systemu e-recept, które wielu ludziom uratowały jeśli nie życie to zdrowie. Przed dymisją Szumowski został przeczołgany tzw. aferą respiratorową. A mimo wszystko i tak był najbardziej lubianym politykiem w PL. Osobiście w żadną aferę respiratorową Szumowskiego nie wierzę. Zbyt duża klasa człowieka i zbyt mała kasa dla kogoś tak zamożnego. Zwraca jednak uwagę niezwykły zasięg tej afery. Bo zwykle media pisowskie gaszą swoje afery (najczęściej nie mówiąc o nich) grzejąc peowskie a media platformerskie gaszą swoje grzejąc pisowskie. Tutaj było inaczej. Szumowski atakowany był zgodnie i przez opozycję i przez struktury oddolne PiS. Zgadywałbym więc, że sprawa przekracza tutaj zwykłą politykę partyjną PiS, gdzie ludzie z charyzmą są bezwzględnie koszeni przez centralę niezależnie od zasług. Skala ataku na Szumowskiego na, jak powoli wychodzi, sfabrykowanych materiałach wskazuje (jak się okazuje dostawca respiratorów był polecany przez służby specjalne), że i inni szatani byli tutaj czynni. I to mocni szatani. A straciła na tym wszystkim PL, choćby nerwową polityką następcy, który najpierw demontował politykę epidemiczną Szumowskiego, a potem w pośpiechu, już pod presją II fali epidemii, próbował ją restaurować. Mam też wrażenie, niesprawdzalne, że gdyby to Szumowski nadal był ministrem zdrowia, to liczba zgonów w PL nie byłaby aż tak duża. Miejmy nadzieję, że kiedyś prawda o tej dymisji wypłynie.

Powyżej 5 przykładów, gdzie władze PiS interesy partyjne realizowały kosztem Polski albo kosztem idei prawicowych. Nie są to, niestety, jedyne przykłady. Nawet spośród tych znanych publicznie. Mimo wszystko bilans zysków i strat jakich na rządach PiS odnosi PL jest bilansem pozytywnym. Jak długo jeszcze? A sytuacja obiektywna wcale nie jest łatwa. Widać gołym okiem, że idzie na PL potężny atak celem którego jest trwałe uzależnienie energetyczne i upośledzenie gospodarcze. Ratunkiem przed tym jest tylko mądra polityka rządu. Będzie o nią łatwiej gdy rząd będzie dysponował dużym poparciem obywateli. Niestety partia PiS nieszczególnie to ułatwia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-06-2021 [09:49] - AŁTORYDET | Link:

Panie, daj Pan sobie spokój z pisaniem. Teza, że kandydat, który sromotnie przegrał wybory, zdobywając 10% głosów, wygrałby z kandydatem, który zdobył 54%, gdyby zrezygnowała kandydatka, która zdobyła 23%, jest tezą nie tyle karkołomną, co kretyńską. Do tych 5 "przykładów", może Pan na tej zasadzie, dorzucić jeszcze 100 innych. Tyle samo wartych. 

Obrazek użytkownika foros

15-06-2021 [14:58] - foros | Link:

Moim zdaniem kretyński to jest raczej pański wpis.
Wystarczy spojrzeć na liczby. Gdyby wspólny kandydat ZP uzyskał to samo poparcie prawicowego elektoratu co Duda w I turze, rok temu, to wystarczyłoby kilka tys. głosów ludzi ufających Ferensowi by prawica miała prezydenta Rzeszowa. Dla PiS ważniejsze jednak niż prezydentura Rzeszowa, niż odzyskiwanie poparcia w dużych miastach było to, by Kaczyński i Nowogrodzka mieli lepsze trzymanie na Ziobrę.

Obrazek użytkownika J z L

15-06-2021 [09:49] - J z L | Link:

Z reguły w Rzeszowie prawica przegrywała wybory zdobywając jednak sporo ponad 40%.
Kiedy?

Wybory prezydenckie wygrał jednak Duda kilkuset głosami.

Z matematyki zdawal Pan mature?

Obrazek użytkownika foros

15-06-2021 [10:01] - foros | Link:

tak trudno poszukać samemu?
Któryś portal podawał zestawienie kolejnych wyborów, nie pamiętam w tej chwili który, ostatnie wybory pokazuje też w słupkach Palade, można też samemu pobobrować na portalu PKW na źródłowych wynikach.

Obrazek użytkownika J z L

15-06-2021 [10:04] - J z L | Link:

Wybory prezydenckie wygrał jednak Duda kilkuset głosami
......, można też samemu pobobrować na portalu PKW na źródłowych wynikach.

prosze sprawdzic

Obrazek użytkownika foros

15-06-2021 [10:44] - foros | Link:

659 głosów. O tyle Duda pokonał Trzaskowskiego w Rzeszowie
podajmy też liczby bezwzględne,
prezydenckie II tura: Na Andrzeja Dudę głosowało 52 529 osób, a na Rafała Trzaskowskiego – 51 870
samorządowe:  45 059 głosów – Konrad Fijołek, 18 831 głosów – Ewa Leniart i 8546 głosów – Marcin Warchoł, 7296 głosów – Grzegorz Braun
Duda w I turze blisko 42 tys.

Obrazek użytkownika Kaciszek

15-06-2021 [11:03] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo ciekawy wpis pokazujący zaplecze i kulisy działań partyjnych. Te kulisy często są niewidoczne.
Niestety PIS ma o wiele więcej już bardzo widocznych i jaskrawych wpadek: odsunięcie prokuratora Witkowskiego, nieujawnienie Aneksu, kompletne zlekceważenie Smoleńska, brak reakcji na 447 i najstraszniejsza rzecz z ostatnich tygodni: miliardy za "praworządność" i w tym pakiecie rzecz jeszcze gorsza - dekarbonizacja.
Mimo to nadal uważam, że żadna inna partia nie potrafiłaby podnieść poziomu rządów (no może Konfederacja ale to byłaby loteria).
Krótko mówiąc zmiana rządów oznaczałby "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

Obrazek użytkownika Pers

15-06-2021 [12:04] - Pers | Link:

//5 przykładów, gdzie władze PiS interesy partyjne realizowały kosztem Polski//
Autor Ameryki nie odkrył. Dokładnie tak samo postępuje rewers tej fałszywej, popisowej monety czyli PO.
Z tą różnicą, że mają mniej "Polski" w gębie.

// albo Campus, albo władze PL cofają wam poparcie//
Poparcie czyli finansowanie i "opiekę" służb specjalnych.
Ciekawe jest to, że rządzący oburzają się (i słusznie) na ingerencję obcych ciał i sił w naszą politykę a sami bezczelnie mieszają na Białorusi.
Bardzo ładnie przedstawił to niedawny "bohater opozycji" Protasiewicz.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

15-06-2021 [14:19] - Zbyszek_S | Link:

"Pierwszą falę epidemii PL przeszła wzorowo"

Zdecydowana przesada. Właśnie chwytanie kierowców, co myją samochód, rowerzystów, co jadą sobie, pozbawione podstaw kwarantanny 14 dniowe na podstawie PCR z 40 CT, zakaz wstępu do lasu i cała reszta, której owoce teraz zbierają ludzie.

Obrazek użytkownika Jan1797

15-06-2021 [21:11] - Jan1797 | Link:

@foros
-Ad Rzeszów, patrz komentarz u Sekatora.
-Ad"Twet Terleckiego"patrz dzień dzisiejszy.
To utrzymywanie dobrych relacji z Niemcami zakończyło się dla Ciechanowskiej pocałowaniem
klamki u Merkel. Od drzwi się odbiła, nie zrażając do siebie niemieckiego stronnictwa w PL. :-)
-Ad Rzecznik Praw Obywatelskich to instytucja konstytucyjna z dość skromnymi uprawnieniami
a co się tyczy Bodnara, pełna zgoda mieliśmy polityka za rzecznika.
-Ad Piątka dla zwierząt, że PiS znowuż zyskał, to dobrze.
-Ad Minister Szumowski, pamiętam twingo hejt ministra.
Osobiście w żadną aferę respiratorową Szumowskiego nie wierzę.............. Zwraca jednak uwagę
niezwykły zasięg tej afery................... Szumowski atakowany był zgodnie i przez opozycję i przez
struktury oddolne PiS. 

Nie gniewaj się forosie, to jest język „wyjmowania”, nie Twój. Jakbym w obcym tv komenta słuchał.