Szczepionki przeciwko COVID-19 – dlaczego są bezpieczne?

Wstęp.
Agresja, obrażanie innych, frustracja tak reagują ci dla których sczepienie przeciw Covid19 to prawie…śmierć czy wygnanie. A może jednak zwykła ludzka głupota, brak wiedzy i narażanie innych na śmiertelną chorobę. Wiele rodzin straciło już swoich bliskich z powodu tej śmiertelnie groźnej choroby Covid 19. Wielu umarło na nią i naszych znajomych. By zachęcić do sczepień Rząd RP przygotował wiele publikacji medialnych celem pokazania,że szczepienia są bezpieczne. Oto jeden z nich przygotowany przez lekarzy, specjalistów wirusologów uznanych na arenie międzynarodowej.

Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19, niezależnie od rodzaju, przechodzą staranne badania według najwyższych standardów bezpieczeństwa. To dzięki zaangażowaniu wybitnych naukowców z całego świata oraz po akceptacji badań przeprowadzonych przez wyspecjalizowane instytucje , szczepionki zostają dopuszczone do obrotu. Każda dawka zakupionego przez rząd preparatu jest skuteczną bronią w walce z pandemią. Tylko masowe szczepienia zwiększą naszą odporność i umożliwią szybszy powrót do normalności.

Czy powinieneś się szczepić? Odpowiedź brzmi krótko: tak! Właśnie tak odpowiadają eksperci, którzy specjalizują się w chorobach zakaźnych. Za dopuszczenie do obrotu każdej szczepionki przeciw COVID-19 odpowiada Komisja Europejska. Najpierw KE musi uzyskać pozytywną rekomendację Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działającego w ramach Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency – EMA). Dopiero dogłębnie sprawdzone preparaty są dopuszczane do obrotu. I można je bezpiecznie stosować u pacjentów.

Dlaczego ? Tak nawołuje do szczepień Rząd Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiał przedruk w całości z oficjalnej strony Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

"Szczepionki przeciwko COVID-19 – dlaczego są bezpieczne?
Szczepionki przeciw COVID-19 wywołują wiele strachu. Niepotrzebnie. Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. A w badania nad szczepionką przeciw COVID-19 zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi mamy produkt, który może być skuteczną bronią w walce z pandemią.
Prace nad szczepionkami COVID-19 przeprowadzano według najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Wieloetapowe badania
Po wyprodukowaniu szczepionki w laboratorium badawczym prowadzi się badania in vitro oraz w modelach zwierzęcych, które mają wykazać, czy szczepionka ma działanie ochronne przed wywoływaną przez niego chorobą zakaźną. Bada się również właściwości toksykologiczne i farmakologiczne.
Po udowodnieniu bezpieczeństwa oraz analizie potencjalnej skuteczności przechodzi się do kluczowego etapu prac – badań klinicznych z udziałem ochotników. Badania kliniczne I fazy prowadzone są z udziałem zdrowych ochotników, a ich celem jest ustalenie czy szczepionka jest bezpieczna i czy wywołuje oczekiwany efekt. W tej fazie ustala się wstępnie również dawki szczepionki.
Badania kliniczne II fazy obejmują udział kilkuset ochotników i prowadzone są w celu potwierdzenia wyboru optymalnych dawek. Określa się także najczęstsze działania niepożądane. Celem tych badań jest wykazanie, czy szczepionka wywołuje optymalną odpowiedź immunologiczną.
Badania kliniczne fazy III obejmują udział tysięcy ochotników. Celem tej fazy jest wykazanie skuteczności szczepionki oraz zbadanie jej profilu bezpieczeństwa.

Restrykcyjne wymogi
Za dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 odpowiada Komisja Europejska. Najpierw KE musi uzyskać pozytywną rekomendację Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działającego w ramach Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency - EMA).

Zanim szczepionka trafiła na rynek, zostały przeprowadzone następujące procedury:
przegląd etapowy -  to narzędzie regulacyjne wykorzystywane przez EMA do zintensyfikowania i przyspieszenia oceny danej szczepionki pandemicznej. W tej procedurze, przed rozpoczęciem właściwego postępowania rejestracyjnego, Komitet  ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) dokonuje oceny dostępnych danych z trwających badań. Rolling review jest kontynuowane do czasu uzyskania wystarczających dowodów jakościowych, przedklinicznych i klinicznych na poparcie wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu danej szczepionki;

przyspieszona ocena - jest to skrócona procedura oceny merytorycznej dokumentacji rejestracyjnej produktów o dużym znaczeniu dla zdrowia publicznego -  z 210 do mniej niż 150 dni;
warunkowe dopuszczenie do obrotu - może zostać przyznane w sytuacji:
- jeżeli zgodnie z opinią CHMP m.in. stosunek korzyści do ryzyka jest pozytywny,
- jeżeli korzyści dla zdrowia publicznego, które wynikają z natychmiastowej dostępności np. szczepionki, są wyższe niż ryzyko wynikające z potrzeby uzyskania dalszych danych
W procedurze scentralizowanej:
wniosek o dopuszczenie do obrotu rozpatruje Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi.
Członkowie Komitetu oraz eksperci ze wszystkich krajów członkowskich UE dokładnie analizują dokumentację produktu. Tę dokumentację przygotowują m.in. dwa niezależne zespoły ekspertów.
Przed wydaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu właściwe organy sprawdzają zgodność danych zawartych w przedstawionej dokumentacji.
Firmy farmaceutyczne muszą zagwarantować, że badania kliniczne spełniają surowe wymagania Unii Europejskiej. Zaangażowanie zespołów ekspertów ze wszystkich krajów UE zapewnia najwyższy poziom ocen. Co ważne, te oceny są niezależne i bezstronne.
Prowadzona jest też intensywna współpraca z agencjami narodowymi. Opinie nt. szczepionki wydają m.in. eksperci Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pracujący na rzecz komitetów naukowych oraz grup roboczych EMA. W posiedzeniach specjalnej grupy EMA dedykowanej COVID-19 biorą udział także specjaliści z Polski.
Szczepienie – najlepszy wybór

Czy powinienem się szczepić? Zdecydowanie tak – odpowiada dr hab. Ernest Kuchar, który jest specjalistą chorób zakaźnych oraz kierownikiem kliniki pediatrii  z oddziałem obserwacyjnym WUM. Obejrzyj film, w którym specjalista wyjaśnia, dlaczego warto się zaszczepić.
https://www.youtube.com/watch?........"

Całość materiału ze strony https://www.gov.pl/web/szczepi...

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [16:59] - Tezeusz | Link:

WSIowy !  kurwazje to przecież ty wypisz wymaluj soviet.

Obrazek użytkownika Pers

13-06-2021 [17:04] - Pers | Link:

tezeuszek
COURVOISIER to francuski koniak.
Nie ośmieszaj się...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

13-06-2021 [17:08] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeusz, 
Twoja emerytura nawet nie starczy na jedną butelkę tego napoju szabesgoju. Ty nawet nie wiesz co to jest. 

Obrazek użytkownika Pers

13-06-2021 [18:02] - Pers | Link:

Waldek
//Twoja emerytura nawet nie starczy na jedną butelkę tego napoju szabesgoju.//
On ma dobrą emeryturę choć im ostatnio obcięli :)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [22:16] - Imć Waszeć | Link:

Drogi Persie, podaj trochę więcej danych tych smutnych inaczej panów, to zrobimy im wietrzenie onuc. Ponadto jeśli to milicjanci albo esbecy, to zobaczymy jak PIS będzie się zwijał w tłumaczeniach medialnych. Czas nagłośnić tę doskonałą zabawę i taki wierny elektorat, bo to wstyd tak szampańsko bawić się samemu ;)
Może to trepy z WSW?

Obrazek użytkownika Pers

13-06-2021 [22:19] - Pers | Link:

Imć Waszeć
//Drogi Persie, podaj trochę więcej danych tych smutnych inaczej panów, to zrobimy im wietrzenie onuc. //
Spoko. Napisz pers-50@wp.pl

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [22:27] - Imć Waszeć | Link:

Poczekajmy jeszcze na reakcję Admina. Nie wierzę co prawda w cuda, bo powrót na portal słono kosztuje, ale przynajmniej będziemy wiedzieć jak się robi propagandę okrągłostołową w Polsce. Dobór "kadr" już pokazuje w co się tu gra.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [22:47] - Tezeusz | Link:

Pers sam.wkrótce za antypolską działalność odpowie. Wkrótce. Jego pełne dane są znane gdzie potrzeba

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [22:45] - Tezeusz | Link:

Imic albo  Ty komunista na pewno cham wiesniak. Uważaj grożby karalne skutkuja Prokuratorem. Nie jesteś anonimowy trollu.

Obrazek użytkownika Rutrys

14-06-2021 [07:55] - Rutrys | Link:

Ile placi kancelaria Premiera za propagandę ich bredni na temat COVID-19 i szczepionek? Jak mozna dostać się na etat trola rządowego? 

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-06-2021 [08:30] - Tezeusz | Link:

Stań przed lustrem i zadaj to pytanie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

13-06-2021 [21:42] - Kazimierz Kozio... | Link:

ciezko jest prowadzic dialog z wyznawcami filozofii: wloz okulary przeciwsloneczne - wtedy osoby wokol ciebie beda zabezpieczone przed szkodliwym dzialaniem promieniowania slonecznego

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [21:59] - Tezeusz | Link:

Dużo mamy tutaj trolli którzy mają jedno zadanie.Zainfekowac portal. Mamy tutaj @Persa,@ rolnika z mazur,@Im waszeć, @Mark1
wystatczy przeczytsc ich komentarze. Co wnosza do portalu - syf i bagno tacy to ludzie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [22:05] - Imć Waszeć | Link:

@Drogi Adminie. Weźmiesz się za niego ^^^, czy ja mam się pofatygować?

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [22:57] - Tezeusz | Link:

Imić trollu Ty sobie możesz..napisac coś mądrego ja to ocenie chętnie. Komentować każdy głupi potrafi. Pokaż swój intelekt, bo teraz pokazujesz  albo chamstwo albo straszysz. Hahahaha
A.moze ty z LGBT.lewaku.  Sprawdzimy
 Może warto napisać o tobie.material o chamstwie w sieci.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [22:55] - Imć Waszeć | Link:

1. "Dużo mamy tutaj trolli którzy mają jedno zadanie.Zainfekowac portal. Mamy tutaj @Persa,@ rolnika z mazur,@Im waszeć, @Mark1 wystatczy przeczytsc ich komentarze. Co wnosza do portalu - syf i bagno tacy to ludzie." "Imić nie wstydź się. Po co publicznie ukrywasz swoje Żydowskie korzenie.To nie wstyd. Zostałeś w Polsce i dobrze ale do Izraela ciebie ciągnie jak piszesz.
2. A kolegę że szkoły tego opisanego przez ciebie sąsiada obecnego @Persa swietnie opisaleś."
3. "Proszę nie pij tyle samogonu !.Tu nie Moskwa..AK tlukło twoich pobratymcow ile wlezie i to ciebie tak boli ?"
4. "Marek głuparek: Marek. Tak sie zastanawiam czy rodzice ciebie nie lali co godzine po głowie." ad Marek1taki
5. "Persie wiedziałem, że pierwszy głupek i palant jakim Ty tu jesteś musisz zasrac sowieckim i onucami."
6. "WSIowy ! kurwazje to przecież ty wypisz wymaluj soviet." - ad Rolnik z Mazur
7. "Imic znowu pijany"
8. "WSIowy kretynie nie pij tyle tego bimbru bo zglupiejesz do reszty.."
9. "WSI owy z Mazur twoje podatki idą na bank do Moskwy. "
10. "Imć Kapo - brawo to już nie twoj zawód ale przyszłość . Pozazdrościć.....glupocie."
11. "@Marek1taki. Stań przed lustrem kogo widzisz.... trolla ! Kto ci zapłaci za głupawą minkę ?"
12. "Mark soviet ! Twoj komentarz to skutki picia sowieckiego samogonu..Zero wiedzy chamstwo aż kipi."
13. "Soviet krowy wydojone obora. Rolnik.! nteligencja twoja mnie przeraża "
14. "Twoj jest w Moskwie dla mnie to zrozumiałe czytając twoje wypociny."
15. "A na ciebie psychiatra trollu. A na ciebie Jaruś to chyba czeka psychiatra trollu kłamco. "
16. "Te malorolny czytać w podstawówce nie nauczyli. Materiał to kopią apelu Rządu Polskiego. Nic tam nie ma mojego oprócz wstępu. Nie chlej tyle wódy bo głupiejesz do reszty..wytrzeżwiej !"
17. "Nie dyskutuje z idiotą i trollem antypolskim że Scierwoneonowki kłamcą i manipulatorem"
18. "Ja mam go w....powazaniu od dawna. Ale ten troll podobnie jak w Niepoprawnych.pl obrażał ludzi. Kłamał mataczył jako @szperaczka w kilkunastu lewych odsłonach prowokował do awantur. I wyleciał z hukiem. Intelektualne zero."
19. "ADMINIE ! Czy pozwolisz na ewidentne łamanie twoich zasad tego portalu, prowokowanie do awantur, wyszydzanie innych, kłamstwa, manipulacje, zwykłe chamstwo i brak szacunku do innych ? czy pozwolisz by trolle, ewidentne trolle zaśmiecały twój portal."
20. "Komuszku pomyliłeś portale tutaj to NB a nie twoj Scierwoneon antypolski. Starość i skleroza ci dokucza. Co do Niepoprawnych.pl to Admin tego.portalu za trolowanie wywalał ciebie na zbity pysk kilkanaście razy szperaczki..Zapomnialeś już jak wulgarne obrazales innych! Tutaj ci to nie przejdzie trollu. Kiedy Admim zrobi z tobą porzadek za zasmiecanie portalu, prowokowanie do kłótni, ublizanie innym, chamstwo .......czyli łamanie Regulaminu Portalu NB."

Co za trafna samokrytyka na koniec. Kiedy Admin zrobi z tobą porządek za prowokacje, obrażanie, zaśmiecanie. Może to są wartościowe wypowiedzi, dużo wnoszące?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [22:58] - Imć Waszeć | Link:

Ładnie. Zrobić w ciągu miesiąca z Blogów takie samo GWno jak Neon, to trzeba umieć albo lubić. Albo komuś wyżej na tym właśnie zależy... (to obstawiam). W każdym razie czas powiedzieć otwarcie ludziom w jakim GWnie już piszą.

Obrazek użytkownika J z L

13-06-2021 [23:02] - J z L | Link:

 Zrobić w ciągu miesiąca z Blogów takie samo GWno jak Neon, to trzeba umieć albo lubić.

I co na to sam Ruszkiewicz?

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [23:01] - Tezeusz | Link:

Imic dość twego chamstwa
Twoje chamskie komentarze są dostępne na twoim blogu są wszystkie..Jak obrażasz  ludzi. Wkrótce o tym  Neon24 to domeną @Persa mnie tam nie ma i nigdy nie będzie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-06-2021 [23:07] - Imć Waszeć | Link:

Tylko spróbuj.
Podpowiem, że pozew będzie o stalking i umożliwianie stalkingu. Mam prawnika po sąsiedzku, który ma czas.
Napiszę też do kogoś, kto zapyta oficjalnie Sakiewicza, co o tym sądzi. Może będzie pytał oficjalnie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [23:16] - Tezeusz | Link:

Już zbieram twoje.komentarze o mnie.

Oto jeden  mich.

"manipuluje, obraża, kłamie, wyszydza, skłóca, odwraca uwagę. Widocznie to kuzyn Sakiewicza i nic na to nie poradzimy. Prowokator czytać nie umie, a chce wszystkich pouczać. Sznurówki zawiąż świniaku, potomku esbeków, który przykleił się do okrętu z napisem "Polska". Powiedzieć o nim kretyn, cham, pepeesowiec (pół PZPR), politruk, zadaniowiec, troll, to jakby rzucić na wiatr.... Chcesz jeszcze, czy masz już dość esbeku z Neonu?.."
PS: Wiesz kto wszystkim na wstępie przypisuje alkoholizm? Alkoholik. Jak nie łapiesz, to spytaj swego psychiatry....."

Kolejny 

.."Drogi Persie, podaj trochę więcej danych tych smutnych inaczej panów, to zrobimy im wietrzenie onuc. Ponadto jeśli to milicjanci albo esbecy, to zobaczymy jak PIS będzie się zwijał w tłumaczeniach medialnych. Czas nagłośnić tę doskonałą zabawę i taki wierny elektorat, bo to wstyd tak szampańsko bawić się samemu ;)
Może to trepy z WSW?.."

Twoje o.mnie ? .jeszcze !

Pomawianie i obrażanie ma swoje granice.Twoja dobiega konca. Uważaj 

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-06-2021 [23:08] - Tezeusz | Link:

Chętnie podam.ci.tel.mego prawnika 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-06-2021 [00:53] - Imć Waszeć | Link:

No to dawaj. Nie wykręcisz się tym razem.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

13-06-2021 [22:38] - Kazimierz Kozio... | Link:

ciezko jest prowadzic dialog z wyznawcami filozofii: wloz okulary przeciwsloneczne - wtedy osoby wokol ciebie beda zabezpieczone przed szkodliwym dzialaniem promieniowania slonecznego

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

13-06-2021 [22:44] - Kazimierz Kozio... | Link:

dlaczego sa bezpieczne i czy watro sie sczepic - przekonuj podajac wiarygodne zrodla a nie rezonujac tania propagande.

goraco zachecam do szczepien przeciw gruzlicy, polio, swince, rozyczce, odrze, blonicy, tezcowi, krztuscowi, pneumokokom zapalenia pluc, bakterii wywolujacej zapalenie opon mozgowych, wzw a, wzw b, wsciekliznie. 

jak dotychczas wladze sanitarne nie odwazyly sie zakwalifkowac szczepien przeciw sars-cov2 jako spelniajacych kryteria bezpiecznego dzialania prewencyjnego umocowanego ustawa w kalendarzu szczepien obowiazkowych lub zalecanych. nie zastapi tego powszechne pranie mozgu przez rzady, telewizje, radio, koropracje, celebrytow na fali, autorytety rzekomo prowadzace zdrowy tryb zycia, i przez juz wyszczepionyck u ktorych trywialny mechanizm psychologiczzny nakazuje wlaczczac sie w propagange typu me too. miliardy ktore wydaje sie na taka promocje sa zdumiewajace akcja jest tak nahalnie prostacka ze ludzie ktorzy nie zatracili zmyslu krytycznej refleksji wola sie znalezc w zbiorze ciemnogrodu antyszczepionkowego niz przynalezec do wyszczepionej elity. nie sposob znalezc wiarygodnych danych liczbowych jakie ryzyko ponosi niezaszczepiony, jakie ryzyko dla sebie i dla otocznia. teorie spiskowe sa rownie wiarygodne jak fakty medialne promujace szczepienia   

Strony