Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Kopalnia Turów. Czyżby chodziło tylko o pieniądze?

krzysztofjaw, 08.06.2021
"W poniedziałek na spotkaniu czeskiego rządu zapadła decyzja o przeprowadzeniu negocjacji z Polakami w sprawie Kopalni Turów. Za rozmowy odpowiedzialni będą minister środowiska Richard Brabec i minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Jednocześnie rząd czeski polecił przedstawicielowi rządu ds. reprezentowania Czech przed TSUE, wiceszefowi MSZ Martinowi Smolce, by wystąpił o nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie za to, że nie zaprzestała natychmiast wydobycia węgla brunatnego w kopalni, łamiąc tym samym nałożony przez TSUE środek tymczasowy. - Pozew powinien być złożony w najbliższych dniach - powiedział Brabec" [1].
Tym samym mamy do czynienia z ostrym konfliktem na linii Polska-Czechy. Nasz kraj nie może sobie pozwolić na zamknięcie tej kopalni, co niosłoby też  ewentualną konieczność zamknięcia pobliskiej elektrowni, która daje 7% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Innym wariantem jest... kupowanie przez nas węgla brunatnego właśnie z sąsiadujących kopalni czeskich lub niemieckich. 
Dziwię się rządowi czeskiemu. Nasza kopalnia jest atakowana przez niego za podobno ograniczanie dostępu wody pitnej dla mieszkańców Czech, co przez nasze władze jest negowane. Mało tego! Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie zapłacić Czechom 40-45 mln Euro na inwestycyjne projekty ratujące ich źródła tejże wody. Zresztą sami już dokonaliśmy w tej sferze inwestycji własnych na około 17 mln zł, m.in. na ekrany przeciwfiltracyjne. 
W całym tym konflikcie do niedawna nie rozumiałem tak naprawdę o co chodzi Czechom, bo chyba każdy widzi, że ich wydumane zarzuty są li tylko jakimś pretekstem. Do czego? 
A może chodzi wyłącznie o pieniądze, bo - jak pisze Edyta Hołdyńska z portalu wpolityce.pl - "Zgodnie z wymaganiami prawa krajowego i unijnego, w procedurze oceny oddziaływania na środowisko uczestniczyli przedstawiciele krajów sąsiadujących, czyli Czech i Niemiec. Jak podaje BiznesAlert.pl, te niemieckie kopalnie przygraniczne także należą do czeskich właścicieli – oligarchów, którzy pośrednio wspierają protesty przeciw rozbudowie kopalni w Polsce. Dodatkowo w sprawę zaangażowane są polskie organizacje ekologiczne i czeski minister środowiska, wieloletni dyrektor w firmie czeskiego premiera, też oligarchy" [2]
Jeżeli faktycznie chodzi tylko o pieniądze jakichś oligarchów a do tego przyjaciół premiera Czech to też jestem pełny zdziwienia postawą rządu czeskiego. Kładą na szali całe porozumienie Grupy Wyszehradzkiej, co od zawsze chciały np. Niemcy uważające się egoistycznie za lidera i przywódcę UE. 
Trudno jednak dziwić się temu konfliktowi. Czechom jest o wiele bliżej do Niemiec niż do Polski. Zamknięcie kopalni Turów jest korzystne dla tych obydwu krajów a tragiczne dla Polski. 
Nie wiem jak potoczą się negocjacje z Czechami. Raczej jestem pesymistą. Już przecież premier M. Morawiecki ogłaszał, że się z Czechami dogadaliśmy. I co? A nico! Teraz chcą od nas 5 mln Euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów. 
Chyba jednak nasz rząd - w obecnej sytuacji, w której straciliśmy poparcie USA - winien ostro walczyć, nawet kosztem konfliktu z członkiem V4. Szkoda, ale "pepiczkom" teraz chyba uderza "woda sodowa" do głowy i powielają swoją przedwojenną służalczość wobec Niemiec a przy okazji wobec własnych oligarchów gospodarczych. 
[1] https://www.rp.pl/Polity…
[2] https://wpolityce.pl/pol…
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blog…;
[email protected]
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 5254
Jabe

Jabe

08.06.2021 19:29

Pepiczki robią swoją politykę, a nie służą Niemcom, jak chciałby Autor. Gdyby nasz rząd robił to samo, zamiast chować się pod trumpową sukienką, nie obudzilibyśmy się z ręką w nocniku. A te całe grupy, wielomorza to są dla ciemnego luda. No i warto pamiętać, że jeśli premier coś gada, to znaczy, że gada.
J z L

JzL

08.06.2021 22:15

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na Pepiczki robią swoją politykę

Czesi po II WŚ powinni być zaliczani do obozu proniemieckiego. Odnieśli same korzyści z kolaboracji z Niemcami, rozwój przemysłu, znikome straty dzięki temu że nie mieli ruchu oporu, nie wywołali żadnego powstania anty hitlerowskiego i masowo współpracowali.
Coś się zmieniło?
Jabe

Jabe

08.06.2021 23:14

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Czesi po II WŚ powinni być

Wydaje się, że Czesi dbają o swoje interesy. Nie twierdziłem, że są fajni.
Tomaszek

Tomaszek

09.06.2021 10:28

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na Wydaje się, że Czesi dbają o

Czesi to taki peryferyjno krzakowy narodzik , którego interesem naczelnym jest szwabska dupa , tu masz rację Dżabe .
Pers

Pers

08.06.2021 19:32

Pan Pinokiusz już dwa razy oświadczał, że dogadał się z Czechami.
Nic z tego nie rozumiem...
Ryan

Ryan

08.06.2021 19:54

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Pan Pinokiusz już dwa razy

Kogo tym zaskoczyles ze nic nie rozumiesz
Szperaczke czy @Alpage
Pers

Pers

09.06.2021 20:59

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Kogo tym zaskoczyles ze nic

ryanek
Wbij sobie do głowy, że mnie już ten portalik nie interesuje.
Wysłałem Szperaczkę, powymiatała was i jest ok :)
Teraz może z pozycji 14 500 podskoczy chociaż na 13 900? :))))))))))))))))))
Kaczysta

Kaczysta

09.06.2021 21:32

Dodane przez Pers w odpowiedzi na ryanek

A kogo dzis interesuje zwykly dachowiec
Pers

Pers

09.06.2021 21:47

Dodane przez Kaczysta w odpowiedzi na A kogo dzis interesuje zwykly

kaczysta
Ja sam mam więcej odsłon w sieci niż całe niepopki razem wzięte.
hahahahahahahahahahahaha :))))))))))))))))))))))))))))))
tricolour

tricolour

08.06.2021 19:33

Naprawdę nie mogę... 
Premier Czech od pierwszego dnia dementował to dogadanie. Widać ciemny lud dalej łyka jak pelikany...z telewizora.
O co chodzi Czechom? O naprawę szkód kopalni leżącej na samej granicy.
Tak trudno to ogarnąć?
Pers

Pers

08.06.2021 20:04

Dodane przez tricolour w odpowiedzi na Naprawdę nie mogę... 

Na pewno zaraz znajdzie się jakoś pisfan, który jakoś to wyjaśni.
Może Kudla?
Ryan

Ryan

08.06.2021 21:01

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Na pewno zaraz znajdzie się

Ja licze na Ruszkiewicza
Tomaszek

Tomaszek

09.06.2021 11:33

Dodane przez tricolour w odpowiedzi na Naprawdę nie mogę... 

Której kopalni ? Czeskich tam chyba z pięć i niemieckich drugie tyle . To kolejna wojna hitlerowców robiona łapami pepików i Duńczyków . Jednym i drugim szwabską dupą z ryja daje i to jedyny interes . Dziad  figurant Biden pozwolił kończyć rurę , kasę trzeba będzie odbijać . Jest jeszcze argument funduszy unijnych . "Niepolityczne " i niezwiązane z łamaniem "demokracji "argumenty do pozbawienia funduszy i "duszenia" Polski . Moim zdaniem żadna strata gro kasy poszłoby do szwabskich łap . To matnia robiona przez gebelsów łapami krzakowych sku...wiałych zauszników . Takich będzie więcej . Cichanouska już z Czaskoskim za gebelsa kasę knuje .
Niezalogowany

Niezalogowany

09.06.2021 12:22

Dodane przez tricolour w odpowiedzi na Naprawdę nie mogę... 

"O co chodzi Czechom? O naprawę szkód kopalni leżącej na samej granicy." Bzdura. Czeskie kopalnie w tej samej okolicy są w jakiś magiczny sposób nieszkodliwe. Wiadomo, że Czesi robią teraz za fasadę dla niemieckiego ataku na Polskę.
tricolour

tricolour

09.06.2021 12:38

Dodane przez Niezalogowany w odpowiedzi na "O co chodzi Czechom? O

@nielog
Kłamiesz.
Polska kopalnia leży na samej granicy. Gdy staniesz autem na drodze do Bogatyni, wejdziesz na skarpę, na krawędź wyrobiska, to po drugiej stronie, za plecami, widać Nysę. Jest może pół kilometra. Czeskie kopalnie leżą z piećdziesiąt kilometrów od granicy i ich wpływ na nasza gopsodarkę wodną jest zerowy.
Wpisz w googlarkę "czeskie kopalnie węgla brunatnego", zobacz jakiś polski serwis z mapką i nie łżyj publicznie.
Ryan

Ryan

08.06.2021 19:56

To czeskie 447 za 68 rok
J z L

JzL

08.06.2021 22:17

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na To czeskie 447 za 68 rok

Gdyby to Czechy lub Niemcy miały takie złoża węgla jak Polska, to ów węgiel byłby zupełnie nieszkodliwy, a nawet w procesie spalania emitował substancje lecznicze.
Marek1taki

Anonymous

08.06.2021 22:07

Za co mamy płacić skoro jesteśmy zdaniem rządu niewinni? Ktoś tu już zwrócił uwagę, że nie odwołuje się do analizy geologicznej.
Wszyscy euroentuzjaści niech teraz zamilkną albo wejdą pod stół i odszczekają wejście do Unii i uznawanie obcych i nieobiektywnych sądów.
Nie ma instytucji Trójmorza i takiemu Dudzie czy Morawieckiemu to nawet nie przemknęłoby w pozycji kucznej przez głowę.
J z L

JzL

08.06.2021 22:13

W zachowaniu Czech widzę robotę Niemiec i rudego padalca.
Nie ma przypadku, że wyskoczyli tak nagle i z takimi zaporowymi, absurdalnymi żądaniami.
Wali volksdojczem
Ja robotę tego s...syna wyczuwam na kilometry
tricolour

tricolour

08.06.2021 23:12

Dodane przez J z L w odpowiedzi na W zachowaniu Czech widzę

A dlaczego kłamiesz?
Sprawa obniżenia wód podziemnych (to jest jedyna kwestia) lekceważona jest przez PL od dziesieciu lat. Jakoś to będzie - to jest dewiza narodowa. 
Skąd teraz te wasze jęki? Przecież wszystko załatwione, sam słyszałem. Premier pojechal i w kwadrans załatwil Czechów, wręcz ich pobił argumentami.
Aaaaa... miliardy zagrożone. Łapki chętnie wyciągać, ale samemu nic z siebie nie dać...
Niezalogowany

Niezalogowany

09.06.2021 12:20

Dodane przez tricolour w odpowiedzi na A dlaczego kłamiesz?

"Aaaaa... miliardy zagrożone. Łapki chętnie wyciągać, ale samemu nic z siebie nie dać... " Niemcy okradali Polskę, łupiąc jej gospodarkę od 1989 do 2015. Mają spory dług wobec Polaków, więc lepiej by nie podnosili tematu pieniędzy, tym bardziej, że w kolejce czeka jeszcze kwestia reparacji wojennych i całość może skończyć się poważnymi problemami finansowymi IV Rzeszy.
tricolour

tricolour

09.06.2021 12:43

Dodane przez Niezalogowany w odpowiedzi na "Aaaaa... miliardy zagrożone.

@nielog
Jakie masz auto? Jaki komputer, telefon, dywan, pralkę? Kran do wody może polski? 
Nie "Niemcy okradali Polskę" tylko za używanego Golfa wytartego niemieckim tyłkiem, nie mówiąc już o Mercedesie, połowa tego kraju chętnie odda rodzinę w leasing. Nawet czołgi (jeśli mowa już coś o wojnie) są niemieckie i to chluba naszej armii ponoć te czołgi, jedyne jakie jeżdżą. Takie są fakty: zachodnie lepsze. Więc krajowe zdechło. Proste.
paparazzi

paparazzi

09.06.2021 00:31

Dodane przez J z L w odpowiedzi na W zachowaniu Czech widzę

To trzeba mieć swój wywiad i grupę operacyjna. Targowica to za małe powiedzenie to są "zielone ludziki" do wojny w innym wymiarze. Polska musi mieć wywiad jak w II Rzeczpospolitej. I go używać. To jest klucz do niepodległości.
Pani Anna

Pani Anna

08.06.2021 22:25

No jak to, przecież  to był  taki wielki sukces rządu i Morawieckiego? Zaraz nam tu ktoś  wytłumaczy,  ze jak nam karzą  i płacić i zamknąć to to jest właśnie  sukces. Jak w tym dowcipie - wygraliśmy sprawę,  trzeba tylko odsiedzieć wyrok i zapłacić  grzywnę.  Pisowscy chlopcy i dziewczęta nigdy się nie nauczą,  że  w polityce, zwłaszcza zagranicznej nie ma sentymentów.  Na negocjacje z Czechami zaś  proponuję  wysłać  pierwszego lepszego sprzedawcę  ubezpieczeń albo używanych samochodów,  z pewnością da sobie lepiej radę.
Jabe

Jabe

09.06.2021 07:39

Dodane przez Pani Anna w odpowiedzi na No jak to, przecież  to był 

Oj, tak.
wielkopolskizdzichu

wielkopolskizdzichu

09.06.2021 03:08

Bracia Czesi i tak potraktowali nas litościwie.
Skromne 5 milionów Euro za dzień funkcjonowania kopalni.
Za idiotyczne żądania pisowskiego nierządu do Republiki Czeskiej, aby zakazały zabijania dzieci nienarodzonych w brzuchach Polek, na terytorium czeskim, chciałbym w ramach rekompensaty 10 milionów euro dziennie.
Takie są koszty wstawania z kolan w wykonaniu Kaczyńskiego.
Władysław Ludendorf

Władysław Ludendorf

09.06.2021 07:20

Dodane przez wielkopolskizdzichu w odpowiedzi na Bracia Czesi i tak

może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale Wielkopolanie jako Niemcy-Prusacy 3 klasy nie wiedzą, czym jest wstawanie z kolan, bo pełzają przed Niemcami (ciekawe, co powiedzieliby ich wielcy antenaci, walczący z sukcesami przeciwko niemieckiej dominacji, ale tak to już jest jak pluje się na swoich rodziców). Dzięki temu świetnie dogadują się z Gdańszczanami i Wrocławianami, co w przypadku tych ostatnich jest zastanawiające, bo przecież to ludność kresowa.
Pers

Pers

09.06.2021 07:57

Dodane przez Władysław Ludendorf w odpowiedzi na może zabrzmi to

//Wielkopolanie jako Niemcy-Prusacy 3 klasy //
Przyjedź cwaniaczku do nas i powiedz to głośno.
Mam nadzieję, że masz dobrą polisę na życie.
// Władysław Ludendorf//
Piękne, piastowskie nazwisko.
Władysław Ludendorf

Władysław Ludendorf

09.06.2021 11:38

Dodane przez Pers w odpowiedzi na //Wielkopolanie jako Niemcy

w Poznaniu spędziłem połowę mojego życia, a z trzech stryjów uczestniczących w Powstaniu jeden zginął, śmieszny człowieczku. Nadstawiaj się dalej, Niemcze 3 klasy, a może Niemiec, taki prawdziwy, doceni cię jak wiernego psa i pozwoli tobie pracować na odszkodowania dla Herero i Buszmenów za eugeniczno-rasistowskie zbrodnie. Wybraliście Jaśkowiaka, który zdaje się nawet nie organizuje obchodów wybuchu i gdyby nie garstka kibiców to pewnie zapomnielibyście bez reszty o waszych przodkach.
Tomaszek

Tomaszek

09.06.2021 21:06

Dodane przez wielkopolskizdzichu w odpowiedzi na Bracia Czesi i tak

Ciebie to Zdzichu nie dotyczy . Nie twoje państwo nie twój problem . Twoi bracia twoja satysfakcja .
tricolour

tricolour

09.06.2021 13:52

Myślę, że premier to załatwi w kwadrans i ogłosi kolejny sukces:
businessinsider.com.pl
Domyślny avatar

Kaciszek

09.06.2021 15:50

Trzeba pamiętać, że Czesi to mały naród i dlatego muszą być sprytni. Tak jak za komuny w KAŻDYM czeskim miasteczku był pomnik przyjaźni czechosłowacko-radzieckiej i "głupi" Rusek był zadowolony - tak i dziś Czesi prezentują swoją spolegliwość wobec silniejszego czyli Niemców.
Czesi dostali ordnung zaatakować Turów to zaatakowali.
Być może także bolesna czeska pamięć po inwazji 1967 roku ułatwiła im pozbycie się resztek sumienia.
Jednak Czesi nie przyjaźnią się z nikim, ani z Rosjanami ani z Niemcami, a są po prostu do skrajnie pragmatyczni.
sake3

sake2020

09.06.2021 18:44

Ciekawe jaką to metodą pracują kopalnie odkrywkowe i elektronie po czeskiej i niemieckiej stronie tak ekologiczne,tak prawidłowo funcjonujące.U nas jest inny węgiel,a może wydobywanie jest inne?No cóż nasuwa się wniosek że wspólne działanie właściciela czeskich kopalni a jednoczesnie kumpla premiera Babisza z UE wymierzone jest w Polskę.Czesi niemieckie pieski i niemieckiewładze doprowadzą niestety do zlikwidowania naszego przemysłu,zaniechania strategicznych inwestycji i odebrania Polsce FO.To wszystko przy zachwycie takich gnid jak Thun,Miller,Lewandowski.
Imć Waszeć

Dark Regis

09.06.2021 19:07

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na Ciekawe jaką to metodą

A po co się zastanawiać? Trzeba najpierw rzucić oskarżenie w przestrzeń medialną, a potem zażądać dopuszczenia biegłych z Polski. PIS nic nie umie wyskrobać z tego krzyżactwa zwanego polityką. Polityków powinno się wysyłać na pięcioletnie studia z tego zakresu zanim  dopuści się ich do jakiegoś stolca. ;)
Jabe

Jabe

09.06.2021 19:10

Dodane przez Imć Waszeć w odpowiedzi na A po co się zastanawiać?

Studia nie pomogą – taki sort.
Marek1taki

Anonymous

09.06.2021 22:14

Czy chodzi o pieniądze?
To jest prowokowanie by przetestować nas.
To jest darcie łacha by pokazać, że można.
To jeszcze nie jest radiostacja gliwicka.
Możliwości są spore bo dzięki zgodnej polityce zagorzałych wrogów z POPiSu zostaliśmy rozbrojeni przez NATO i ubezwłasnowolnieni przez UE.
Becy z PiSu mogą nas najwyżej wyszczepić w tym nowym 1939. Wtedy zdaje się maski gazowe rozdawali.
youtube.com
krzysztofjaw
Nazwa bloga:
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad..
Zawód:
ekonomista

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 1, 548
Liczba wyświetleń: 5,853,350
Liczba komentarzy: 19,950

Ostatnie wpisy blogera

  • Majomania! Teraz zacznie się turbulentny tumult wokół Mai Chwalińskiej!
  • Bestialstwo OUN-UPA dokonane na Polakach. Prawdy historycznej nie można zamilczeć!
  • Czas na Majomanię! Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!

Moje ostatnie komentarze

  • JabeNie wiem jak reagują politycy PiS czy KO (PO) na te traktowanie nas przez Ukraińców. I to bardzo nieładne traktowanie. Jako Polacy w momencie agresji Rosji na Ukrainę postąpiliśmy jak trzeba,…
  • Alina@Warszawa i JzL Lata gry gdzie tak naprawdę trzeba było ciułać pieniądze aby w ogóle grać w jakichkolwiek turniejach. Ta wypowiedź o braku pieniędzy na hotel to wcale nie był żart. Tak to…
  • Też tak uważam. MarkD (bloger) naliczył ponad 2 tysiące afer za pierwszych rządów D. Tuska. PiS miał wszystko na tacy i przez osiem lat nic z tymi aferami nie zrobił... to teraz ma!Pzdr

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Szatańskie dręczenie, nękanie, opętanie. Jak się bronić?
  • Nocne głosowania nad losem naszej ziemi i lasów...
  • Żydzi wśród komunistów II RP i w aparacie NKWD i UB

Ostatnio komentowane

  • Ijontichy, Ale na niezależnej.pl takie memy???files.niezalezna.tech
  • Ijontichy, salon24.pl Warto przeczytać..
  • u2, Niepoprawnik. Zawsze warto zacząć od rzeczy najważniejszych, kim jestem, kim ty jesteś, jesteśmy niczym, albo wszystkim. PS. Zawsze jestem ponad to. Świat nie może zniknąć.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności