Casus Gowin

Jarosław Gowin – okrągłe 60 lat; historyk filozofii, Krakauer, zainteresowany kościołem. Niestety – polityk. I właśnie przez to ostatnie – bycie politykiem – to dla mnie człowiek enigma.

Ciągle coś buduje, stara się coś tworzyć, potem zmienia zdanie i wygląda na wiecznie niezadowolonego.

Czy to kwestia charakteru? Znałem podobnych. Ja mówię – skręć w prawo – a on skręca w lewo. Gdyby to tylko raz było. Ale to się powtarza.
Nie chciałbym mieć takiego człowieka u swego boku. Tym bardziej gdybym to ja był szefem jakiegoś zespołu, a on moim podwładnym.

Gdy się zawiera koalicję ze względów taktycznych, jak w przypadku PiSu i ugrupowania Gowina Polska Razem, to zawsze tworzy się dosyć szczegółowy układ warunków tego porozumienia.
Koalicja oznacza, że ma się wspólny cel i razem będzie się pracować, by cel ten osiągnąć. Gdy jednak występują poważne różnice, to koalicję się po prostu zrywa.

Rządząca Zjednoczona Prawica, składająca się z PiSowskiego trzonu i partii Zbigniewa Ziobro Solidarna Polska, oraz ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie, ma niewielką większość w Sejmie – 235 posłów.

Gdy ludzie wokół Ziobry, albo Gowina zdecydują się wyjść z koalicji, to albo powstanie rząd mniejszościowy, albo trzeba będzie przeprowadzić przyspieszone wybory.

W przypadku tego drugiego rozwiązania (tu decyzja zależy wyłącznie od Jarosława Kaczyńskiego) analizy i statystyki wskazują, że zarówno partia Ziobry, jak i Gowina, gdyby zdecydowały się pójść do wyborów samodzielnie, to nie uzyskają progu wyborczego i znikną z głównej sceny.

Jarosław Gowin zawsze chce być postacią pierwszoplanową. Nie cierpi być tym drugim. Lecz widocznie osiągnął w życiu swój maksymalny pułap, szczyt możliwości, jaki ma każdy z nas. Nie może się z tym pogodzić. Chciałby się wspiąć wyżej. Wymyśla więc jakieś abstrakcyjne drabiny, jakieś dziwne konstrukcje, mając nadzieję, że on może się wspiąć jeszcze wyżej. Otoczenie, szczególnie to perfidne, zna bardzo dobrze te jego ambicje, tę abstrakcję, która go spala, że może w życiu jeszcze więcej osiągnąć. I podsuwają mu przynęty: - zostaniesz marszałkiem. A jak wszystko pójdzie dobrze i sprytnie wszystko rozegramy, to może z marszałka podskoczysz na prezydenta.
Tak zwany w psychologii przerost ambicji, psychiczna aberracja, która zaburza trzeźwą ocenę sytuacji i jest ślepą wiarą w fałsz mickiewiczowskiej tezy – mierz siły na zamiary. Nie zamiar podług sił – powoduje, że nawet dobry człowiek robi złe rzeczy.
Nie wiem, czy premier Gowin jest dobrym człowiekiem, lecz to, co robi jest złe. Nie jest lojalny. Kręci i mąci. Nie działa, mimo ostentacyjnego podpisywania kolejnych umów, na rzecz grupy do której należy. W rezultacie nie można mu ufać. A w koalicji jest to nie do przyjęcia.

Jarosław Gowin najwidoczniej zapomniał o zasadzie doktora Petera o karierze w układzie hierarchicznym, jakim jest polityka. W organizacji hierarchicznej każdy awansuje aż do osiągnięcia własnego progu niekompetencji.

Pan Gowin ma w Zjednoczonej Prawicy rywala o podobnych ambicjach – to minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Tylko wydaje się, że po kilku klapsach od prezesa Kaczyńskiego, on zrozumiał, jakie jest jego miejsce w szeregu. A my widzimy, że on się już zatrzymał i nawet ministerialne stanowisko nieco go przerasta. Mimo gromkich tyrad jest on stanowczo mało skuteczny. Sześć lat walki o sanację sądownictwa, co przecież powinno być jego głównym priorytetem, praktycznie nie daje pożądanych rezultatów. Człowiek wyraźnie nie daje sobie z tym rady.

Mam pewien podziw dla Jarosława Kaczyńskiego, że tworząc koalicję, zdecydował się być woźnicą prowadzącym takie dwa krnąbrne konie, jak Gowin i Ziobro. Przecież od początku musiał on sobie zdawać sprawę, co ryzykuje. Widocznie kalkulacje wskazywały, że można nad tym panować. Tylko jak długo?

Jednak obu wspomnianych rządowych ambicjonalistów najbardziej wkurzył fakt, że powoli szykujący się do abdykacji prezes Kaczyński (podobno na Kongresie w lipcu ma oświadczyć, że to jego ostatnia kadencja w PiSie), jeszcze nieco nieformalnie, namaścił na swego następcę premiera Mateusza Morawieckiego.
Prawdopodobnie już w lipcu, po zwolnieniu miejsca przez Adama Lipińskiego, Morawiecki zostanie wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Gowin sam siebie umieścił w matni. Lub jak kto woli – sam siebie zapędził w kozi róg. Matnia, to też rodzaj klatki. Wściekłe zwierzę w takiej sytuacji może swą wściekłość wyładować tylko w jeden sposób – kąsać rękę tego, który go karmi.
Kaczyński praktycznie wyciągnął Gowina z politycznej trzeciej ligi, bo chciał powiększać bazę zjednoczonej prawicy. Zawarli wówczas umowę, bo dla tego ambitnego, lecz nieskutecznego polityka, na dodatek analizując przeszłość, z nie najlepszą opinią, był to jedyny sposób powrotu na scenę. Niestety, wdzięczność i pokora po pięciu latach względnego spokoju, wyparowały w ogniu ambicji, zabierając również zdrowy rozsądek.
Zasada Petera nie mówi, co się potem dzieje, jak już człowiek awansował na swoje n stanowisko, które jest ostatecznym kresem kompetencji. Więc dopowiedzmy, że drogi są dwie: spokojnie trwać na tym stanowisku, albo poddając się swoim nierealnym wyobrażeniom o swoim potencjale, zacząć się staczać.
Więc raz po raz kąsa PiS, jakby kąsał osobiście Kaczyńskiego, Jest coraz bardziej irracjonalny. Nie myśli logicznie. Daje się podpuszczać. Wybryk z wyborami prezydenckimi niczego go nie nauczył.
Czy przeciwstawienie się wyborowi PiSu pani senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie ostatnim gwoździem do trumny Gowina?

Jeżeli PiS przegra to głosowanie w Sejmie, to Jarosław Gowin skończy tak jak były premier Marcinkiewicz, któremu podobnie władza zawróciła w głowie, robiąc z niego clowna, który już nigdy się nie pozbiera.

Gowin i Covid... paskudny koktajl...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2021 [08:00] - Jabe | Link:

Co właściwie świadczy, że Jarosław Gowin ma jakąś szczególną ambicję, by być pierwszym? To, że wytrzymał tyle lat jako przystawka, świadczy raczej, że potrafi się dostosować do nawet bardzo trudnych pod tym względem warunków, a taka jest koegzystencja z apodyktycznym i nielojalnym Jarosławem Kaczyńskim.

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [12:19] - jazgdyni | Link:

Jasne, Jabe jasne...
Gowin to przystojny chłop i ja to też doceniam.

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2021 [12:46] - Jabe | Link:

Proszę sobie doceniać, jednak przekonanie o szczególnych ambicjach pana Gowina pozostaje nieuzasadnione.

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [13:52] - jazgdyni | Link:

Panie Jabe - za dużo pan czasu spędził na salach sądowych. Proszę uzasadnić, wysoki sądzie, dlaczego nie zostałem skazany. Teraz będą się ze mnie śmiać.

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2021 [14:00] - Jabe | Link:

Cała notka jest oparta na przeroście ambicji Pana Gowina. Wypadało to jakoś uwiarygodnić.

Obrazek użytkownika mada

01-06-2021 [18:52] - mada | Link:

Panie Jabe. Jazgdyni pisze, że pan nie ma nawet wyroku na swym koncie. To z czym do ludzi. W PO nie ma pan żadnych szans. Szkoda zachodu. 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

01-06-2021 [08:30] - AŁTORYDET | Link:

Trafnie Pan opisał sposób uprawiania polityki i budowania swojej pozycji przez Gowina. Ale te wszystkie krętactwa, knowania, brak lojalności, można by wybaczyć, gdyby ten krakus z Jasła, osiągał deklarowane cele. Ale gdzie tam, gdy był w PO, zasłynął "reformą" sądownictwa, a w ZP, popisał się "konstytucją dla nauki", którą petryfikował wszystkie wady obecnego systemu, dodając wiele nowych i porzucając pomysły, którymi wcześniej wymachiwał. Jest on wzorcowym przykładem szkodnika, którego system powinien wydalić z polityki, bo poza krakowskim jojczeniem i obroną gender, niczego nie wniósł. Niech odejdzie i nie męczy nas więcej. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [12:22] - jazgdyni | Link:

 Niech odejdzie i nie męczy nas więcej.

Też tego bardzo pragnę.
Niech idzie z Migalskim grać w cymbergaja, albo poszukać z Marcinkiewiczem coś ciepłego do przytulania .

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-06-2021 [23:07] - Marek1taki | Link:

"krakus z Jasła"
To coś wiecej niz charakterystyka Gowina. To charakterystyka krakówka.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-06-2021 [08:40] - NASZ_HENRY | Link:

Są więksi hamulcowi zmian ☺☻
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

01-06-2021 [08:45] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Gowin i Ziobro..."co ty wiesz o zabijaniu"---cytat z mega kiczu z Lindą w roli głównej.
Ziobro jest ode mnie dużo młodszy,Gowin tylko troche...obu znam z Krakowa....Zbyszka z UJ,Gowina raczej nieciekawych okoliczności Solidarność tuż prze stanem wojennym.
Ja byłem w Regionie krakowskim i miałem biuletyny i materiały o różnych ludziach...których się odsuwało...bo cuchnęli na odległość kapusiem.
Nomina sunt odiosa.

Gowin to krakowska UD/UW,człowiek Geremka i Michnika...zbieracz "złomu" czyli haków na różnych ludzi...znajomi śmiali się,że on mieszka na PL.Dzierżyńskiego 2...
Mętna postać...Filip II Macedoński zalecał takich rozrywać końmi...po uprzednim obdarciu ze skóry.

Ziobro...swojego czasu był u Kaczyńskiego "delfinem",ale "przyjaciele" Zbynia robili wszystko,żeby Kaczyński zaczął sie bać,że Ziobro odsunie starszego pana i zacznie
samodzielnie ustawiać Rzeczpospolitą...
Kaczyński nie ma ręki do ludzi...i sie boi,że mogą być mądrzejsi od niego,no i pozbywa się tych inteligentnych i mądrych,a trzyma miernych ale wiernych...okno u Kaczyńskiego
zawsze otwarte,bo te orły nie wylecą.

Policz sobie kogo wywalił Kaczyński...najlepiej alfabetycznie i datami...

Co wyborów wcześniejszych...jeżeli Kaczor pamieta rok 2007,to będzie trwał do końca kadencji,chyba...że zaryzykuje...ale ten charakter...to nie on.

PS.Admin mnie wyciął,wiec nie wiem czy to puści...ciao.

 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

01-06-2021 [10:39] - AŁTORYDET | Link:

@Trotel:
Czy Kaczor nie ma ręki do ludzi? Równie dobrze, można postawić tezę przeciwną. Z tego samego Krakowa, mamy przecież Terleckiego, Małgorzatę Wassermann, a przedtem jej śp. ojca, Zbigniewa. Większe błędy personalne, robił śp. Lech, obsadzając np. w swojej kancelarii Małgorzatę Krawiec-Bochenek (tak, tą od Jacka), która dokładnie rozniosła w pył bliskie grono zaufanych Prezydenta. O Januszu Kaczmarku nie wspomnę. Według mnie, błędy personalne są immanentną cechą polityki, szczególnie naszej, zważywszy na to, jaką farsą jest proces wyborczy. O tym jak poważnie podchodzi elektorat, do obowiązku wynikającego z czynnego prawa wyborczego, świadczy lista wybrańców i poziom debaty publicznej. 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

01-06-2021 [15:12] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@AŁTORYDET 10.39
Wspomniałeś Małgorzatę Wassermann...tu na NB opisałem,jak ją Kaczyński wystawił w wyborach ...na dzielnicę ponad 300000 jeden bilbord JEDEN!!
A Gowinowi fundnęli 20 metrowy bilbord na rondzie w centrum tej dzielnicy...złośliwość,czy głupota,a może Majchrowski "opłacił" te wybory?
Terlecki to osobna historia...historia XX wiecznego Krakowa...i jedyny człowiek,który wali prawde w oczy...nawet prezesowi.
Wassermann...to postać wspaniała...ale on jeden nie zastąpi ludzi Napoleona :-))

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [12:16] - jazgdyni | Link:

@Trot

Wy Krakusy powinniście mieć jakiś znak rozpoznawczy, może to pawie piórko przytwierdzone na stałe, tacy jesteście specyficzni i komiczni. Co nie znaczy, że nie darzę was sympatią.

Wiedziałem, że musisz się odezwać i liczyłem na to. Któżby bowiem mógł sprecyzować, czy mnie poprawić w temacie krakowskich osobników. I dzięki Ci za to. Stwierdzam też z zadowoleniem, że niewiele się mylę w stosunku do jedynieważnej (z certyfikatem) krakowskiej oceny. Tylko Zbynia, którego nie wiadomo dlaczego tak lubisz, ja oceniam krytycznie. Głównie za brak skuteczności.

"Kaczyński nie ma ręki do ludzi...i sie boi,że mogą być mądrzejsi od niego,".  Pierwsza część zdania niestety w pełni prawdziwa. Lecz śp. Lech w tym względzie był jeszcze gorszy.
Co do mądrzejszych od Jarosława, mógłbyś mi przypomnieć choć jednego polityka z kręgu prawicy, o którym z czystym sumieniem możesz powiedzieć, że był mądrzejszy i oczywiście nadawał się do polityki i sprawowania władzy. Bo ja mogłem coś przegapić.

Fakt, wycina ludzi jednego po drugim. Bo niestety naród mamy parszywy, to cytat z twojego tekstu. A ci garnący się do polityki, to dopiero zbóje.

Ps. Jak piszesz do mnie i  1/nie przeklinasz, 2/nie żydzisz, 3/ nie obrażasz agresywnie naszej władzy, 4/ nie powtarzasz kocopałów o kowidzie, to nigdy nie będziesz usunięty.
 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

01-06-2021 [14:44] - Andrzej-emeryt | Link:

Ahoyyy !!!. Januszku.
Drogi Kolega zapomniał jak to szło:
1). Uchwalone przez parlament (Sejm i Senat) ustawy sądowe wchodziły w dniu następnym po ich opublikowaniu w Dz.U. czy też Monitorze. Pal licho. Unia i opozycja nie zdążyłaby się nawet "odgazować"przez naturalny otwór w ludzkim organizmie. Termin "praworządność" nie funkcjonowałby w antypolskim obiegu.
2) Ustawy Duda + Mucha pozbawiły Zibiego jakiegokolwiek wpływu przynależnego władzy wykonawczej na sądy. Myślę , że dzisiejsza " sądokracja " jest większa niż przed 2015 r.
Pozdro.
Dwie najważniejsze zostały zawetowane

Obrazek użytkownika Trotelreiner

01-06-2021 [15:23] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@JZG  12.16
Zbyniu zrobił jeden błąd...wielbłąd...rozpoczął wojnę z doktorem G. w Krakówku...o całą procedurę przy ojcu...zaniedbania,błędy lekarskie i bezczelność.
Cała "kasta" medyków poszła na wojnę z Ziobrą,cała krakowska PO,SLD,PSL i inne hieny...lekarze i prawnicy...to mafia i śmierć temu,kto z nimi zacznie.

Ziobro i jego brat dostali propozycję nie do odrzucenia..."od****dolcie" się,bo może was potrącić ciężarówka z gruzem,albo dwie śmieciarki...jedna z tylu,druga z przodu.

A dzięki Dudzie...mafia spod Temidy...robi co chce...

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [21:45] - jazgdyni | Link:

@Trot

Twierdzisz, że Kraków jeszcze lepszy niż Mała Sycylia?! Kurcze!!! Ale wy jesteście zazdrośni

Dość żartów. Mówisz, że Zibi był tak gotowany na miękko? Po sprawie śp. Wassermana widzę, że jest to całkiem prawdopodobne. Co za szambo...

Obrazek użytkownika tricolour

01-06-2021 [12:53] - tricolour | Link:

Kurcze,

Jarosław Gowin jest zły bo jest nielojalny wobec kłamstw i krętactw?

Wczoraj europoseł Brudziński nie chciał tłumaczyć sie hołocie i popaprańcom z tego, ze po sześciu latach od położenia stępki dalej jest tylko stępka. I nawet nie ma wybranej stoczni, ktora to będzie dalej robić.

Z tym ma być lojalny Gowin?

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [13:54] - jazgdyni | Link:

Ja też nie lubię się tłumaczyć hołocie i popaprańcom.
A ty lubisz?

Obrazek użytkownika tricolour

01-06-2021 [14:22] - tricolour | Link:

@JzG

Jeżeli sześć lat po uroczystym położeniu stępki dalej jest tylko stępka, to czujesz się hołotą i popaprańcem jako przedstawiciel zawodu, który ćwierci statku nie potrafi wybudować?

Albo inaczej: jako marynarz i inżynier przechodzisz do porządku dziennego gdy z pompą zaczynamy to, co zaraz po zaczęciu rzucamy w kąt?

Rządowa msza prymicyjna skończyła się rejteradą i  zmianą nazwiska. Ze wstydu. Też ten sam schemat.

Pytanie: jakie standardy nami kierują i kto finalnie jest hołotą i poparańcem? Może Gowin nie chce, ale musi?

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [16:48] - jazgdyni | Link:

W osiemdziesiątych chcieliśmy budować 4 jednostki w Bethlehem Shipyard w  Baltimore. Były położone już dwie stępki, jak porzuciliśmy projekt. Normalka.
Wyspecjalizowałeś się wąsko w wyszukiwaniu nieistotnych dupereli, bo nienawidzisz pisu, a również nie umiesz spojrzeć na cały obraz. Bo wszyscy kłamią, kradną, itd.

Obrazek użytkownika tricolour

01-06-2021 [17:24] - tricolour | Link:

@JzG

Cały obraz jest taki, że wyszło tylko 500+, które nie wymaga niczego. Nie wymaga nawet pieniędzy, które można rozdawać z rosnącego deficytu i inflacji.

Ale nigdy sie nie przyznasz, że nic nie wyszło. Nic. Nie wybudowane jednej polskiej fabryki, nie wyprodukowano ani jednego samochodu, odkurzacza czy pralki. Jednego choćby telewizora, ba nawet jednego opornika nie wyprodukowano. O kondensatorze lepiej nie mówić, bo lepszy sort nie wie do czego toto służy. Za to zamknięto Ostrołękę i podpisano likwidację górnictwa za niespełna trzydzieści lat choć nie ma nawet pomysłu, czy budować elektrowniei na co. Wniosek z tego taki, że bez własnej energii nic naszego własnego już nigdy nie powstanie. Ma rację Targalski: rząd PIS to najlepszy rząd, jaki trafił się Niemcom.

Ta masz prymicyjna, to jest polityka polska w pigłułce: najpierw narodowa uroczystość, potem klapa, hańba i zmiana nazwiska.

Obrazek użytkownika jazgdyni

01-06-2021 [21:37] - jazgdyni | Link:

@Tri

Więcej skromności i pokory.
Czy ty myslisz, że ja tu i teraz dam się wciągnąć w bezsensowną dyskusję, co wg. ciebie wyszło, a co nie wyszło?
Poglądy mnie nie interesują. Wyciągasz takie wnioski na które cię stać. A ja nie o tym piszę.

Obrazek użytkownika tricolour

02-06-2021 [07:57] - tricolour | Link:

@JzG

No to pokornie jedno pytanie: czym zastąpimy ubytek 50GW mocy?

Obrazek użytkownika Pers

01-06-2021 [14:05] - Pers | Link:

Gowin jest typowym politykiem i zachowuje się jak rasowy polityk. Krętactwo, zdrada, manipulacje - to normalka.
Nie różni się niczym od takiego np Tuska czy Kaczyńskiego. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-06-2021 [23:02] - Marek1taki | Link:

@Pers Dla kogo pracuje Gowin?