Gambit nadwiślański, prorok z parkingu i kot Prezesa

To był „gambit nadwiślański”. Tuż, tuż, już za chwilę, za chwileczkę polski rząd miał upaść, obóz Zjednoczonej Prawicy rozpaść się, wybory miały być za kilka tygodni, a najpóźniej jesienią. A nawet gdyby ich nie było, to władze miała przejąć koalicja, która narodziła się w głowach czy główkach liderów opozycji – „Koalicja 276”.  Do dziś nie wiadomo czy chodziło o liczbę posłów, czy inaczej: była to 276 próba odsunięcia PiS-u od władzy.
 
A tu nagle rachu, ciachu i szach-mat. W rezultacie PiS jak był, tak jest i będzie. Koalicja rządowa trzyma się dalej, bo jest jak małżeństwo po przejściach, w którym może nie ma wielkiej miłości, ale jest uznanie, że lepszy (rządowy) rydz niż (podzielone) nic. „Koalicja 276” skurczyła się do „133”, co świadczy o dużych zdolnościach opozycji do autoredukcji. Wybory nie będą wiosną 2021, tylko jesienią 2023, a to też czyni różnicę. Trybunału Stanu dla polityków PiS też jakoś nie będzie, choć mówiono o tym niewiele mniej niż o końcu prawicowej koalicji. Spełnia się prorocza wizja parkingowego na parkingu przy Urzędzie Miasta Białegostoku, Krzysztofa Kononowicza, który głosił: „nie będzie niczego”. Okazało się, że wyśmiewany Kononowicz był lepszym prorokiem niż Borys Budka, który przecież parkingowym nie był, tylko prawnikiem.  Tak, na tym polegał „gambit nadwiślański”. Jarosław Kaczyński może usiąść wygodnie w fotelu, zamówić popcorn i głaszcząc kota obserwować to, co wyprawia opozycji.                   
 
Żale Sarmaty , tfu , co to, to nie: żale PO do lewicy, że ta nie obaliła unijnego Planu Odbudowy, a wraz z tym rządu, przypominają jako żywo znane stwierdzenie francuskiego prezydenta-aroganta (jak wielu francuskich prezydentów) Jacquesa Chiraca, który w swoim czasie był łaskaw powiedzieć, że „Polska nie skorzystała z okazji, aby siedzieć cicho”. Cytat jak znalazł w kontekście coraz bardziej toksycznych relacji między Koalicją Obywatelską a lewicą. Skądinąd , cóż to za metaforyczny skrót : KO. Każdy, kto choć cokolwiek zna się na boksie, wie co to oznacza. No i właśnie to się stało: Koalicja Obywatelska (czyli PO i „przystawki”) znowu przegrała przez nokaut.
     
A w Brukseli głośne milczenie. Bruksela milczy w osłupieniu, dlaczego jej ukochana polityczna córka – Platforma Obywatelska nie poparła unijnej chluby, ba, okrętu flagowego UE czyli „Recovery Fund”.  PSL, jak to PSL, lata praktyki, okazał się cwańszy i Plan Odbudowy poparł. Filozofia zakreślona w sejmowym wystąpieniu Kosiniaka-Kamysza była jakże prosta i ujmująca w swej szczerości. Można ją streścić jednym zdaniem: „Dają dutki – to brać!”. Tyle, że dewiza Józefa Piłsudskiego sprzed ponad 100 lat: „brać, ale nie kwitować” tym razem nie była możliwa. PSL i lewica musiały politycznie pokwitować, co akurat było częścią owego „gambitu nadwiślańskiego” Jarosława Kaczyńskiego.  
 
Jak to się mówi ? „Obejść się smakiem” ? Na takie słowa kot Prezesa oblizuje się ze smakiem jeszcze większym…

*tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej" (12.04.2021)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2021 [09:18] - Jabe | Link:

Och, zabawy w magdalenkowe piaskownicy.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

16-05-2021 [10:27] - Marek Kudła | Link:

He, he, he, he, mówią, że PIS gra nie fair !  Bo PO już leży, a PIS za pomocą programu "Polski ład" dobija leżącego ?!!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-05-2021 [10:37] - NASZ_HENRY | Link:

Udało się, udało!!!  "Nowy Ład" przykrył fakty, że będziemy żyrować europejskie kredyty, płacić europejskie podatki, likwidować polską energetykę opartą o własny węgiel i na koniec Horbana reklamującego maseczki ☺☻

 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

16-05-2021 [11:35] - Marek Kudła | Link:

Program „Polski ład” nie jest dla was !  Zwracam się do grupy lewackich durniów typu Pers, Jabe, Centrystka, tricolour, lyan, Trotelreiner, Henry, bo wy i tak tego nie zrozumiecie !  Wy jesteście po prostu chorzy na tzw. owsicę żebraczą (świąd mózgu, niepokój i zgrzytanie zębami, problemy z koncentracją, brak apetytu spowodowane pustką intelektualną,  nudności , bóle brzucha, głowy i wypróżnianie się z szarych komórek, zaburzenia snu i brak logicznego rozumowania.) i stanowicie zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa !
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-05-2021 [12:34] - NASZ_HENRY | Link:

Kudłaty - 3 miesięczny osesek na NB - jeszcze niekumaty ☺☻
 

Obrazek użytkownika marsie

16-05-2021 [11:01] - marsie | Link:

Obrazek użytkownika Adam66

17-05-2021 [02:59] - Adam66 | Link:

Tak, Pis nokautuje za pożyczone pieniądze, które MUSIMY oddać!  To jest wspólne żyrowanie długu!  Leniwce z PIGS dalej się będą o...dalać a Polska będzie musiała za to płacić!  Jakim trzeba być debilem żeby tego nie rozumieć?

Obrazek użytkownika J z L

16-05-2021 [15:58] - J z L | Link:

Hołdys nazwał Jarosława Kaczyńskiego 71-letnim średniowiecznym dziadem, który nie ma pojęcia o ekonomii i nigdy nie był "zagranicą".
Zbigniew Hołdys to młody (69-letni), świetnie wykształcony (ukończona podstawówka) ekonomista i mediewista.
Jego pasją jest ortografia.

Obrazek użytkownika Centrystka

16-05-2021 [16:47] - Centrystka | Link:

@JzL
ma z pewnością sprawdzone wiadomości o wykształceniu i pasjach Hołdysa,na szczęście nie próbuje zaprzeczać opinii tegoż Hołdysa o niejakim Kaczyńskim Jarosławie.

Obrazek użytkownika Ryan

16-05-2021 [20:31] - Ryan | Link:

centerclub
Chołdys, Hołdys.......whuj is?
Taki hujdys nie ma pojęcia, jak wspaniały był dorobek Średniowiecza.

Obrazek użytkownika Centrystka

17-05-2021 [00:36] - Centrystka | Link:

Ty zapewne jesteś przykładem wspaniałego dorobku Średniowiecza? Świadczyłaby o tym twoja znajomość pisowni polsko-angielskiej.

Obrazek użytkownika Ryan

16-05-2021 [20:28] - Ryan | Link:

Stało się to już regułą, że "ludzie" których można nazwać pseudo-intelektualistami, czy samozwańczą elitą
leczą swoje kompleksy obrażając znacznie lepszych  od siebie.
Ten napletek co najwyżej mógłby czyścić buty Panu Prezesowi.

Obrazek użytkownika J z L

16-05-2021 [21:16] - J z L | Link:

Ten Zbynio, ma niepełne podstawowe, czy pełne podstawowe?