4 tezy o Konstytucji 3 Maja

1. Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą ale trzecią polską konstytucją. Pierwszą były Artykuły Henrykowskie, drugą Prawa Kardynalne

2. Wielkość tej konstytucji nie polegała na tym, że poszerzała prawa i wolności ale je ograniczała. Szlachta w RON stanowiła 10% społeczeństwa (w innych państwach Europy ok. 1%) i wolności mieli full. Praktycznie nie płacili podatków, sami byli policją, spośród siebie wybierali rządzących. I w konstytucji część tych praw szlachta sobie:
a. odbierała
b. luzowała możliwości wejścia do stanu szlacheckieg
Wszystko w imię utworzenia silnego państwa.

3. Konstytucję przyjęto niezgodnie z prawem. Poprzez zamach stanu (choć później zaakceptowały to sejmiki). Zgodnie z ówczesnym prawem RON działali targowiczanie (co zakończyło się tragicznie dla państwa).

4. Koniec końców konstytucją doprowadziła do upadku państwa polskiego. Bez tego Rzeczpospolita pewnie dotrwałaby do Napoleona, została przez niego podbita, i dostała znacznie lepszy i fajniejszy ustrój. A przede wszystkim przetrwałaby. Zabrakło niewiele.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

03-05-2021 [22:23] - u2 | Link:

Konstytucja 3 Maja :

1. Zniosła Liberum Veto
2. Wzmocniła władzę króla, poprzez przywrócenie dziedziczności tronu i zniesieniu wolnej elekcji
3. Zrównała stany, oprócz chłopów i szlachty-gołoty, wzmocniła rolę mieszczan poprzez 'ablegatów'
4. Utworzyła władzę wykonawczą zwaną Strażą Praw, z królem na czele
5. Władza sądownicza pozostała niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

https://wpolityce.pl/historia/...

Obrazek użytkownika foros

04-05-2021 [06:53] - foros | Link:

i...?

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-05-2021 [22:30] - Marek1taki | Link:

Procentowo jaki byłby rozkład ocen w dzisiejszej szkole za zajęcie takiego stanowiska?
Polityk w mediach to wiadomo. Dlatego są jak uczniowie wzorowi.

Obrazek użytkownika foros

04-05-2021 [06:59] - foros | Link:

To zależy od nauczyciela.  Bo jeśli chodzi o poziom faktografii to wszystko jest zgodne z podręcznikami. Inaczej jest jeśli chodzi o interpretację tych samych zdarzeń. Jeśli nauczyciel byłby otwarty i stawiał oceny za uzasadnienie tez to zależałoby od uzasadnienia przedstawionego przez ucznia. Jeśli zaś byłby kostyczny to mogłoby być różnie

Obrazek użytkownika Trotelreiner

04-05-2021 [08:25] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Szkoda jednej kropki postawionej na klawiaturze...na @forosa.
To gwiazda ścierwa s24...czołowy politruk PO-SLD i innych kanalii.
Tu się stara obs***ć każde słowo popierające PiS i rząd...to troll