Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

20 proc. księży diecezjalnych zostało zamordowanych podczas II wojny światowej, czyli co piąty kapłan diecezjalny stracił życie w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów.76 lat temu Amerykanie wyzwolili niemiecki obóz KLDachau. Wolność odzyskało ok. 33 tys. więźniów, w tym ok. 15 tys. Polaków.W Dachau zamordowano 868 polskich księży
Obchodzimy dzisiaj Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w 76. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Dachau jest szczególnie ważnym miejscem dla współczesnego duchowieństwa, dlatego że tam kapłani mogą się uczyć hartu ducha i tej ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo. Niemiecki obóz w Dachau był podczas IIWŚ miejscem kaźni polskich elit–osadzano w nim głównie inteligencję i księży. Łącznie więziono tam 2579 katolickich kapłanów, w tym 1780 Polaków. Wolności doczekało tylko 830.
          
Pamiętajmy o kapłanach, siostrach i braciach zakonnych zamęczonych przez okupantów niemieckiego i sowieckiego za to, że byli ostoją Wiary i polskości. Świeć Panie nad Ich duszami.
"Stanowią dla nas wzór do naśladowania, z ich krwi winniśmy czerpać moce do codziennej ofiary, jaką mamy składać Bogu z naszego życia. Są dla nas przykładem, byśmy odważnie dawali świadectwo wierności Krzyżowi"
Jan Paweł II 07/06/99

Wśród okrucieństw zadawanych przez Niemców polskim duchownym w Dachau były m. in. pseudomedyczne eksperymenty.
Posłuchajcie świadectwa ks. abp. Kazimierza Majdańskiego

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Slawomir Tomasz Roch

29-04-2021 [09:55] - Slawomir Tomasz Roch | Link:

Wilkie dzięki JzL za ten b. cenny wpis. Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego mają szczególny charakter w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. To do tego miejsca przez lata pielgrzymowali kapłani – więźniowie Dachau. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu.
Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku. Z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz w pogromach czynionych przez ludobójców z OUN-UPA zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa. 
29 kwietnia 2015 r. w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do tego miejsca pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski. Tegoroczne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego będą transmitowane z Kalisza przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Obrazek użytkownika nonparel

29-04-2021 [18:28] - nonparel | Link:

Dzięki za ten wpis.
13.09.1941 Gaulaiter niemieckiej prowincji niem. Reichsgau Wartheland (pl. Kraj Warty) w okupowanej przez Niemców Wielkopolsce (gdzie obowiązywały niemieckie prawa), Artur Greiser, prowadzący politykę „Ohne Gott, ohne Religion, ohne Priesters und Sakramenten” — „bez Boga, bez religii, bez kapłana i sakramentu” — wydał rozporządzenie formalnie delegalizujące Kościół katolicki, na jego miejsce powołując Kościół Rzymskokatolicki Narodowości Niemieckiej w Kraju Warty, organizację podlegającą prawu prywatnemu Niemiec. Zabroniono także wszelkich kontaktów ze Stolicą Apostolską. Jednocześnie zdelegalizowano wszystkie zakony. 06‑07.10.1941 nastąpiły masowe aresztowania polskich kapłanów. Wszystkich umieszczono w obozach przejściowych w Konstantynowie i Lądzie n. Wartą bądź w obozie koncentracyjnym KL Posen. Większość z nich 30.10.1941 wywieziono do obozu koncentracyjnego KL Dachau.
Zdjęcie brata mojej śp babci, zamordowanego 17.12.1942 w Dachau ks. Ignacego Pawłowskiego mam do dziś w starym albumie rodzinnym na górnej półce szafy.
Jak my to wszystko szybko zapomnieliśmy...

nonparel