Czy poparcie dla PiS zanika w sercach prawicowców?

Tego do końca nie wiem, ale co rusz słyszę, że niedawni zwolennicy partii J. Kaczyńskiego mają coraz więcej wątpliwości związanych z funkcjonowaniem obecnego polskiego rządu. Zresztą ja też. 

Gdy przejmowali władzę w 2015 roku wszyscy po naszej stronie mieli nadzieję, że teraz wreszcie nastąpi powrót do korzeni tradycjonalizmu, chrześcijaństwa, rodziny, patriotyzmu, wolności, umiłowania własności czy narodowego odrodzenia Polski i Polaków. I chyba mieliśmy nadzieję na powrót do silnego państwa, które nie będzie się zniżało do poddańczych gestów wobec naszych bliższych i dalszych sąsiadów. 

Tymczasem minęło już ponad 5 lat rządów ZP a w wielu sprawach tak naprawdę nic się nie zmieniło i nie wszystkie zapowiedzi zostały zrealizowane. 

Owszem wiele się udało, szczególnie w sprawach socjalno-bytowych obywateli. Program 500+ i inne z plusem działają, choć jednym z efektów miało być zwiększenie przyrostu naturalnego Polaków, co raczej się nie spełniło. 

Gorzej z reformami polityczno-ustrojowo-systemowymi. Reforma sądów ledwie została zapoczątkowana a już napotkała na szeroki opór środowiska prawniczego, którego efektem było już sławetne veto prezydenta A. Dudy, co w dużej mierze skomplikowało cały proces reform. System ochrony zdrowia dalej kuleje, nie zniknęły kolejki do specjalistów i nie mówię tego w kontekście obecnej pandemii, ale właśnie przed nią niewiele się w tym obszarze zmieniło. Edukacja a szczególnie szkolnictwo wyższe dalej jest oblepione lewactwem i ciągle się słyszy o dyskryminacji naukowców o prawicowych poglądach. Na uczelniach i wydziałach humanistycznych królują zwolennicy gender, new age i innych tego typu ideologicznych bzdur.  Rządy PO-PSL pozostawiły za sobą mnóstwo nierozliczonych do dzisiaj mniejszych i większych afer i niemal nikt - oprócz "pionków w grze" w stylu szefa AmberGold i jego małżonki - nie poniósł za nie żadnej odpowiedzialności. Nie zadziałał - na co liczyliśmy - program CELA+. 

Czego jeszcze się nie doczekaliśmy? Ano np. publikacji słynnego Aneksu z Raportu o Likwidacji WSI,  wycofania ustawy o bratniej pomocy 1066, wyjaśnienia okoliczności śmierci bł. J. Popiełuszki czy też prawdy o tragedii smoleńskiej. Nie mówię już o np. degradacji stopni generalskich W. Jaruzelskiego czy  Cz. Kiszczaka. Wszystkiego tego oczekiwaliśmy od nowych, naszych władz. 

Jakby tego było mało to de facto rezygnując z przysługującego nam veta zgodziliśmy się na powiązanie funduszy unijnych z mityczną praworządnością. Co prawda jest to obarczone jakimiś warunkami, ale tak naprawdę w UE nikt sobie z nich nie robi kłopotów. Prezydencja niemiecka postawiła na swoim a my posłusznie się pod tym podpisaliśmy tracąc resztki naszej suwerenności. Oczywiście w imię możliwości uzyskania z UE ogromnych funduszy pomocowych, w tym funduszu covidowego, o których obecnie nam w TV przypomina premier M. Morawiecki. 

W międzyczasie J. Kaczyński wystrzelił z "ustawą futerkową", czym wielu zaskoczył a przedsiębiorców zupełnie. ZP tym samym straciła chyba najlepszego ministra rolnictwa J.K. Ardanowskiego a wielu z nas zaczęło się zastanawiać czy przypadkiem "zrównoważony rozwój" i "zielony ład" nie zaczął wygrywać z racjonalnością. Tym bardziej, że Polska zgodziła się pod pewnymi warunkami na nowy pakiet klimatyczny do roku 2030, który zakłada zwiększenie docelowego poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem emisji i pochłaniania emisji, do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r. Na pewno to nie jest korzystne dla polskich kopalni węgla kamiennego i brunatnego ani też dla całej polskiej gospodarki. Co prawda mamy z tego tytułu uzyskać największą pomoc rzędu ok. 6 mld Euro do końca roku 2030, ale jest to "kropla w morzu potrzeb". 

Trwają protesty Strajku Kobiet. Lewica uruchomiła swoje uliczne działa. Wulgarność i nienawiść sączy się na naszych ulicach. A tymczasem służby porządkowe niemal nie reagują. Wielu z nas zastanawia się jak długo polskie służby będą bierne i będą pozwalały na agresję, niszczenie naszych świętości choćby w postaci świątyń katolickich, profanowanie naszych symboli religijnych i patriotycznych. Oczywiście można się tłumaczyć, że protestanci na ulicach chcą zostać cierpiętnikami i tylko czekają, ba nawet proszą się o zdecydowaną reakcję władz, by potem rozesłać fotki z ataku znienawidzonej władzy PiS na bezbronnych obrońców demokracji, ale jak długo można im pobłażać? Zwykły szeregowy obywatel za znieważenie czy atak na policjanta bywa od razu zatrzymany a lewactwu uchodzi to na sucho. Aż prosi się o więcej zdecydowania. 

Na tym tle trochę lepiej wygląda nasza gospodarka - i znów odnoszę to do czasów sprzed pandemii. Uszczelniono system podatkowy, wprowadzono zerowy PIT dla młodych ludzi, wprowadzono JPK czy tzw. estoński CIT, który zacznie obowiązywać już w tym roku. Jak na razie mamy polską walutę i gotówkowy pieniądz. Gospodarka rosła w tempie 4,5% rocznie w roku 2019, co na tle krajów UE  było bardzo dobrym wynikiem. Zbliżaliśmy się do zrównoważonego budżetu państwa. Rosły konsumpcja i inwestycje, choć te ostatnie poprzez inwestycje rządowe i samorządowe. Delikatnie spadało bezrobocie (5,2% na koniec 2019 roku) i było utrzymywane na strukturalnym poziomie a inflacja utrzymywana była w założonej wysokości (3,4% na koniec 2019 roku). Dług publiczny (general government wg. metody unijnej) na koniec 2019 r. wyniósł 46% PKB, czyli poniżej bariery 60%. Zadłużenie zagraniczne Polski spadło w 2019 roku o 8 230 mln USD (z 362 192 mln USD na 353 962 mln USD).  Te wszystkie dane makroekonomiczne mogły napawać nas optymizmem, co do przyszłości rozwoju gospodarczego Polski. 

Oczywiście te dobre tendencje w gospodarce zahamowała pandemia koronawirusa. Dług publiczny ma wynieść w 2021 r. 64,7%. PKB, a na koniec 2020 r. - 62,2%, co i tak jest niezłym wynikiem wobec średniej unijnej wynoszącej w roku 2019 79,3% (a na pewno w 2020 i 2021 będzie jeszcze wyższa). Nie wiemy jeszcze jakie było bezrobocie w Polsce w 2020 roku, ale na pewno przekroczyło 6%. Deficyt budżetowy w roku 2020 wyniósł chyba około 5%  PKB, czyli blisko 110 mld zł, co jest dalekie od zakładanego jego zrównoważenia i przekracza próg ostrożnościowy wynoszący 3% PKB. Natomiast wedle szacunkowych danych GUS samo PKB w roku 2020 spadło o 2,8% w porównaniu do roku 2019, czyli w ubiegłym roku mieliśmy recesję gospodarczą, która i tak jest niższa niż w większości bogatych krajów UE. Eksperci szacują jednak, że PKB znów w Polsce wzrośnie w 2021 roku o 2,7% - zobaczymy, bo jak na razie pandemia trwa nadal.  

I w tym miejscu dochodzimy do analizy reakcji naszych władz na pandemię koronawirusa. O ile jeszcze w marcu czy kwietniu 2020 roku zostaliśmy całą tą pandemią zaskoczeni i zszokowani, o tyle teraz już po czasie możemy pokusić się o kilka wniosków. 

Po pierwsze. Wczesne tarcze antykryzysowe przyniosły oczekiwane efekty. Większość Polaków, którzy posiadają własne biznesy z nich skorzystała licząc na rychłe odchodzenie od obostrzeń. Tak się jednak nie staje, bo pandemia wciąż niby trwa a nasz rząd "dmucha niby na zimne". Czy słusznie? Wielu uważa, że nie i wielu ma już dość życia w społecznym zamknięciu. Podejmowane są różne inicjatywy, które - wbrew obowiązującym przepisom - angażują prywatny biznes do aktywności: hotele, restauracje, siłownie, stoki. itp.

Po drugie. Narodowy Program Szczepień. Mamy do dyspozycji szczepionki genetyczne mRNA z firm: Pfizer/BioNTech, Moderna oraz  CureVac i tzw. tradycyjne wektorowe od firm: AstraZeneca i Johnson&Johnson. Żadna z nich nie przeszła całościowych badań klinicznych, na które potrzeba minimum 5 lat a pandemia trwa od roku. Nie znaczy to oczywiście, że nie są skuteczne i bezpieczne, ale pewności nie mamy a tak naprawdę przeprowadza się wspomniane badania już w trakcie masowych na nas szczepień. Do tego doszło jeszcze zagadkowe wstrzymanie przez koncerny farmaceutyczne dostaw szczepionek na unijny rynek. 

Po trzecie. Wszechobecna propaganda przypominająca niektórym czasy PRL-u. W mediach rządowych nachalnie sączy się nam przekaz o konieczności restrykcji covidowych i o tym, że rząd nie popełnił żadnych błędów. One jednak przecież były i wiemy o tym bardzo dobrze. Choćby w obszarze dostaw na respiratory o czym niedawno pisałem. 

Zdaję sobie sprawę, że my wszyscy, także rząd stanęliśmy wobec całkowicie nowej sytuacji. Pandemia przemeblowała nam całe życie. Po prostu cierpimy jako ludzie. Ze względu na strach, samotność, niepewność jutra. Na cmentarzach coraz więcej chowa się starszych ludzi, pogrzeby są niemal każdego dnia i to niejedne. Powoli wymiera na naszych oczach starsze pokolenie. Czy o to chodziło twórcom koronawirusa? Wiem, zaraz zostanę okrzyknięty spiskowcem, ale fakty są jakie są i to z reguły starsi umierają na covid czy też powikłania z nim związane. A jak szczepionki będą wpływać na płodność? Tego też nie wiemy i wielu postrzega je jako element spiskowej depopulacji ludzi organizowanej przez nawiedzonych, bogatych ludzi w stylu B. Gatesa. 

Wiem, że w poście podjąłem wiele tematów, które - każdy z nich - zasługują chyba na oddzielną analizę, ale tak to wszystko widzę. Nie straciłem zupełnie jeszcze wiary w PiS. Gdybym miał dzisiaj głosować to pewnie znów bym na tę partię zagłosował, bo nie ma na dzisiaj żadnej innej alternatywy. 

Ale jak długo jeszcze we mnie i w innych wyborcach PiS-u ta wiara będzie iskrzyła na tyle, żeby nie zostać w domu podczas wyborów? 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

04-02-2021 [18:54] - Pers | Link:

Autorze, jestem przerażony...
Czyzbys przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i zapisał się do PO?
Trochę więcej wiary! Pan prezes już opracował z innymi światłymi Członkami Nowy Polski Porządek. Zobaczysz, będzie super!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-02-2021 [18:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pan Bloger kojarzy sobie bycie prawicowcem z przepełnionymi więzieniami, awansami przydupasów i leżeniem plackiem przed purpuratami.
 

Obrazek użytkownika danuta

04-02-2021 [18:58] - danuta | Link:

Nie ruszymy z miejsca, dopóki sady będą postkomunistyczną skamieliną, najskuteczniejszą jak dotąd armią opozycji w walce z prawem, sprawiedliwością i Polską. Tu wina ewidentnie leży po jednej stronie, niestety. Policja stoi - bo cóż może zrobić, kiedy sądów tak naprawdę nie ma? Po co?
A jeśli chodzi o spadek poparcia - boję się, że ten spadek wciąż jest niedoszacowany. Minister Ardanowski po wyborach prezydenckich, które wygral dla prezydenta Dudy powinien zostać wicepremierem rządu, a nie banitą. A został banitą, bo do ostatniej chwili usiłował zapobiec samobójstwu własnej partii, i nie chodziło mu o jakieś głupie futerka, tylko o to, jak niekompetentny młodzieniaszek, tworzący  "piątkę dla zwierząt" potraktował polskich rolników. Wbrew temu, co publikują różne sondażownie głosów polskiej wsi nie uda się odzyskać ,bo rolników po prostu obrażono, wpisując do ustawy nadzór wiekszy niż przysługuje patologii znęcającej się nad dziećmi i zakładając, że tylko rolnicy i hodowcy są odpowiedzialni za cierpienia zwierząt.  Bardzo trudno było pozyskać poparcie polskiej wsi, szkoda że tak się stało, ministra Ardanowskiego bardzo żal.

Obrazek użytkownika sake3

04-02-2021 [19:13] - sake3 | Link:

@Danuta....,,Głosów polskiej wsi nie da się już odzyskać''.To kogo wg Pani rolnicy obdarzą swoimi głosami w wyborach?Hołownię.Kosiniaka-Kamysza,Czarzastego którzy dla wsi nie mają żadnego programu,nawet nie wiedzą,że coś takiego jak wieś istnieje w Polsce.Rolnictwo to nie tylko futrzarstwo i ochrona zwierząt,ale problemy plodów rolnych,ich skupu,sprzedaży.Czy tu PiS też zawalił,że rolnicy się hurtowo ,,obrazili''?

Obrazek użytkownika danuta

05-02-2021 [01:42] - danuta | Link:

"problemy płodów rolnych, ich skupu i sptzedaży" ... i hodowli, i uboju rytualnego, którego w ustawie zakazano, potem się wycofano, a dzis nie wiadomo co obowiązuje. Ceny skupu żywca wołowego pierwotnie przeznaczonego na eksport,  po ogłoszeniu projektu "piątki" niemalże z dnia na dzień spadły o połowę, to jest informacja od hodowcy, który poniósł jesienią naprawdę poważne straty. Kogo rolnicy obdarzą zaufaniem? Niestety - nikogo. Po prostu - nikogo. PSL pójdzie zagłosowac na siebie - i to wszystko. Taka sytuacja jest dziś. Nie wiem, czy da się to zmienić. Na pewno nie z obecnym ministrem rolnictwa, choć Bogu ducha winien. A może właśnie dlatego - bo jest, a jakoby go nie było.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

04-02-2021 [19:48] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Nie Danusiu...to wcześniej rąbnęło! W 2017...gdy P.Duda zrobił zamach stanu...wywalił Pania premier,pomimo że to ona wniosła na rękach Dudę do pałacu,wywalił Waszykowskiego
jedynego ministra z cojones i Macierewicza...to było zabójstwo PiS !
Zamiast Szydło,która miała poparcie do 80% wsadził Morawieckiego,Gowina,Glińskiego i zrobił bigos w rządzie.

Reszta,to gruzowisko...pochodna tego puczu Dudy...ministrowie z łapanki,ignoranci i absolwenci słabego gimnazjum...bo dyplomy można kupić w necie.

Duda JUŻ NIC NIE MUSI...bawi się w strażaka z harcerzami...resort "siłówka' to kpina...Kamiński,Błaszczak,Kaczyński...makaron dwujajeczny....na 200km makaronu.

Nie tylko Ardanowski...Szumowski...i kolejne dymisje w ministerstwach..."jak beczka jest dziurawa i cieknie,to musi wszystko wyciec" do 2023.

Polecam Ci moją notkę--P.

 

Obrazek użytkownika danuta

05-02-2021 [01:49] - danuta | Link:

Pani Premier Szydło do tej pory mnie boli - to co z nia zrobiono i w jaki sposób. Podobnie Minister Macierewicz. Minister Szumowski odszedł.... A ja w tym kontekście mam tylko jedno pytanie: czy Pani Premier Szydło dałaby się nabrać na unijne brednie o solidarności szczepionkowej? Czy za jej rządów czulibyśmy się dziś jak skazańcy?
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Kaciszek

05-02-2021 [06:25] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

I ja nie mogę odżałować premier Szydło. Trotelreiner celnie zauważył, że odwołanie jej to samobójczy cios PiS-u. Jednak mimo ogromnej dla mojej symaptii i podziwu dla B.Szydło myślę, że ona też by się dała nabrać na szczepionki gdyż jest zbyt prostolinijną osobą. Jej prostolinijność widać po jej decyzji pozostania w rządzie po odwołaniu jej z funkcji premiera. Pozostała nadal wierna. Taka osobowość jak Szydło na tak wysokim szczeblu władzy mogłaby działać perfekcyjnie ale tylko w otoczeniu ludzi lojalnych - a nie w otoczeniu takich, którzy ją dla doraźnego zysku przy pierwszej okazji wyrzucili ze stanowiska.
Jest jednak jedna pocieszająca wieść. Otóż Pan Bóg nie dał się oszukać, tak jak dała się Pani Beata, i dziś mamy orzeczenie TK o niezgodności z Konstytucją zabijania dzieci nienarodzonych podejrzanych o chorobę :)

Obrazek użytkownika Czesław2

05-02-2021 [08:13] - Czesław2 | Link:

Panią Szydło nie wyrzucono tylko dla wyrzucenia, ale po to, aby opcja brukselska doszła do władzy. Ekoterroryzm i euroobligacje rozłożą Polskę do końca. Co się dzieje w przemyśle ciężkim woła o pomstę do nieba. Huty jeszcze funkcjonują, bo są pompowane gotówką. Lada moment to się skończy i wyłączanie pieców będzie faktem. Co wtedy? Kupimy stal od ruskich 100% drożej i najtańsze autko to będzie 80k pln.

Obrazek użytkownika Kaciszek

05-02-2021 [06:13] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Smutna - ale prawda. Wydaje się, że z Dudy "nie wyszło PO". Jednak trzeba zauważyć, że Dudę ktoś (PIS) wystawił na prezydenta i ten ktoś teraz cierpi.

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-02-2021 [19:05] - Pani Anna | Link:

W 2020r zmarło najwięcej Polaków od czasu II Wojny Światowej, a urodziło się najmniej dzieci od 16 lat. 
Pominął Pan całkowicie szkolnictwo, to co się dzieje od roku to straty nie do odrobienia. Polska jest jednym z 3 krajów w Europie, ktore całkowicie zamknęła szkoły i nie myśli ich ponownie otworzyć.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-02-2021 [17:22] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anno, 
a po co szkoły? Ci co mieli się nauczyć to się już nauczyli łącznie z prezesem a reszta rowy kopać za miskę ryżu. Żeby nam się wszystkim lepiej żyło., żeby lepiej i dostatniej... Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-02-2021 [17:32] - Pani Anna | Link:

@Rolnik
szkoły sa śmiertelnie groźne i zabijają, dlatego pozostaną zamkniete, ża to galerie otwarte. 

Obrazek użytkownika tricolour

04-02-2021 [19:11] - tricolour | Link:

@Autor

W najbliższych dniach dostanie Pan "nowy ład" i znów sie da Pan nabrać na kolejne pięć lat. Tak to działa, a Pan nie widzi alternatywy i głosuje na bajki wciskane z telewizora i pięć stów miesięcznie.

Obrazek użytkownika Jabe

04-02-2021 [20:24] - Jabe | Link:

Tyle słyszałem o reformie sądów, ale, mimo zainteresowania wśród tutejszych blogerów, wciąż nie wiem, na czym miałaby polegać. Wiadomo tylko, że sądy są złe i przesycone komunistami. Stąd wniosek, że cała ta reforma sprowadza się do realizacji hasła „cała władza w ręce władzy”, a tubylcom nic dobrego z tego.

Co do odbudowy siły państwa, objawia się ona mnożeniem zakazów i nakazów dla obywateli, cała reszta jest mirażem propagandowym. Pandemia jest w tym bardzo użyteczna. Zaś ciągłe nadawanie na lewactwo najwyraźniej ma wywrzeć wrażenie, że władza jest przeciw, choć w praktyce objawów brak. Wyjątkowo prezes zlecił Trybunałowi Konstytucyjnemu zajęcie się przerywaniem ciąży po wyskoku z ustawą futerkową, co sugeruje, że postanowił odwrócić uwagę.

Symptomy były widoczne od początku rządzenia. Nie można mówić, że poparcie zanika wśród prawicowców. Jeśli jacyś głosowali na Zjednoczoną Prawicę, robili to dlatego, że bali się powrotu poprzedników. Zaś twardy elektorat nie jest prawicowy, bo ma inne priorytety. Zresztą podobieństwa do PRL, z przewodnią rolą partii w polityce i przewodnią rolą państwa w gospodarce, kłują w oczy. Najlepszym przykładem właśnie jest potraktowanie „norkarzy”, których z dnia na dzień postanowiono rozkułaczyć.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-02-2021 [20:30] - Marek1taki | Link:

Przyzwyczajenie druga naturą. To jak za podnoszenie prawej ręki brać w pysk, a lewej cukierka. Za skręcanie w lewo medal a w prawo kopniaka.

Obrazek użytkownika sake3

04-02-2021 [21:03] - sake3 | Link:

W sercach prawicowców poparcie zanika,ale ostroznie patrząc w sondaże na szczęście nie zanika w całej populacjiDla większości elektoratu najważniejsze jest ,że gospodarka trzyma się nieźle,podnosi się poziom życia choć wydatnie spowolniony pandemią,PKB na stabilnym poziommie.Prawicowcy tacy jak autor nie chcą tego widzieć albo ich ich to nie interesuje.Niewiele się mówi o osiągnięciach finansowych Orlenu,idei Trójmorza,polegającej na wspólpracy 12 państw UE,technologicznych programów i inwestycji.Więcej ich obchodzi powrót do tradycji,chrześcijaństwa,patriotyzm jako baza narodowego odrodzenia Polski.A przecież dopiero połaczenie tych dwu spojrzeń pozwoli określić ile prawicowości w prawicy.Tyljo wtedy można nazwać siebie prawicą.

Obrazek użytkownika danuta

05-02-2021 [02:31] - danuta | Link:

Ile prawicowości jest obecnie w prawicy? Tyle ile bólu. Całym sercem jestem po stronie PiS, doceniam wszystko, co kolejne rzady robiły dobrego dla rodzin, dla dzieci, dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, ale mam prawo nazywac błędem to, co moim zdaniem błędem jest - choćbym się myliła. To w żaden sposób nie świadczy o mojejj prawicowości, podobnie jak nie świadczy o tym zamykanie oczu i uszu na wszystko, co nie jest dowodem na sukces prawicy. Ja np chciałabym znać prawdę o losach szczepionki dla 60 +. Taka moja fanaberia. Zeby mi nikt w tej sprawie która wprost dotyczy zycia, nie cytował wskaźników ekonomicznych, bo kiedy wciąż mam w niedalekiej perspektywie własną śmerć na Covid, to one zupełnie mnie nie pocieszają. Chcę w rządzie ludzi którzy wyjdą i po męsku powiedzą: "przygotujcie się na samodzielną walkę i wielomiesięczne oczekiwanie", zamiast pocieszaczy przerażonych, że coś wybuchnie kiedy to powiedzą co powiedzieć należy, chociażby z szacunku dla inteligencji przeciętnego człowieka. 

Obrazek użytkownika Kaciszek

05-02-2021 [06:35] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Sake3, z całym szacunkiem dla Twojej opinii, że dopiero obydwie gałęzie wskazują na prawicowość. Oczywiście tak.
Ale nie zauważasz, że " najpierw należy zadbać o sprawy Królestwa a reszta będzie wam dodana". Czyli najpierw duchowość a potem gospodarka - i takie jest chrześcijańskie podejście "prawicowców takich jak Autor".

Obrazek użytkownika Roz Sądek

04-02-2021 [22:19] - Roz Sądek | Link:

Hallloo, halloo! Jak podaje NCBSNB (Niezależne  Centrum Badań Społecznych NB), najbliższe wybory wygra opozycja.
Tym samym możecie się tym podzielić z lustrem i spokojnie zasnąć snem szczęśliwych. Jutro podam nowe notowania, zapewne jeszcze lepsze.
 

Obrazek użytkownika Ptr

04-02-2021 [23:08] - Ptr | Link:

Zawodnicy z ZP ( SP na prawej obronie)  grają na pozycjach obrońców. Jeżeli sie ich osłabi to po meczu. W Polsce jest mnóstwo ludzi , którzy chcą robić biznes na majątku publicznym, zresztą na każdym. Na przykład być może zechcą Rosji wydzierżawić przekop.Czemu nie.  Albo sprzedadzą tory kolejowe, ale te gotowe. Albo drogi szybkiego ruchu. Oni tylko myślą jak sparaliżować obronę , aby można było znowu dostać się do koryta. Kapitał jest niemal królestwem. Posiadanie to władza absolutna nad swymi działaniami. Państwo to demokracja. Tylko kadencyjność. 
Niestety gra toczy się na naszej połowie. W ogóle nie mamy szans wygrać. W polu mamy spólki skarbu państwa, ale one mają grać dokładnie tak jak zaplanował przeciwnik aż do 2050. 
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wszystko płynie.

Obrazek użytkownika Ptr

05-02-2021 [10:31] - Ptr | Link:

PS 
Dziś mamy piękną pogodę. Silny mróz i pół metra śniegu. Myślę ,że w Warszawie tego się nie odczuwa. I właśnie chyba wczoraj słyszę płomienną zachętę mnistra od energetyki , aby odważnie zrezygnować z węgla. ( I skoczyć do pustego basenu ). Dla mnie jako obywatela ewentualne ocieplenie jest zjawiskiem korzystnym. Ocieplenie jest w moim interesie. Polska leży w strefie chłodniejszego klimatu. Zimy czasem paraliżują gospodarkę całkowicie. Nie jesteśmy Wielką Brytanią, ani Francją. A nawet Norwegia jest ogrzewana przez prąd zatokowy. Dlaczego gaz jest ok, ropa ok , a mój węgiel nie. To jest absurd. Ale musimy się poświęcić dla świata, a raczej dla pewnych uprzywilejowanych grup. I tutaj musi każdy minister manipulować , bo nie jest suwerenny wobec tych grup. Władza PiS jest zmuszona do pewnych działań a szkodę , aby się w ogóle utrzymać. Szkoda.
A może Polacy powinni sobie uświadomić ,że ocieplenie leży w naszym interesie. A Pan Bóg nie żąda od nas ochłodzenia klimatu, choćby Bergolio lobbował za tym. 
Bóg ma swoje sposoby , aby wszystko naprawić. 

Obrazek użytkownika Darek65

05-02-2021 [09:32] - Darek65 | Link:

Powstaje pytanie, czy PIS, to prawica? NIE, to rasowi socjaliści. W sferze gospodarczej prawica, to przede wszystkim wolność gospodarcza, niskie podatki, poszanowanie własności prywatnej, itp. Czy mamy dzisiaj wolność gospodarczą ? Śmiem twierdzić, że nie.Ilość nowych przepisów, obostrzeń jest zatrważająca, Czy mamy niskie podatki? Od początku 2021 wprowadzono 21 nowych danin, choćby podatek cukrowy. Czy mamy poszanowanie własności prywatnej ? Oczywiście, że nie. Przykładów aż nadto. Choćby ostatnia likwidacja fermy norek, gdzie można było wejść, zniszczyć i zostawić człowieka na gruzach, bez odszkodowania, bez pomocy. I tak można wyliczać. Czy PIS, to prawica w sferze ideowej, moralnej ? Jeśli miarą tego jest ostentacyjne chodzenie do kościoła, to może tak. Jakby się tak zagłębił, to oszustów, złodziei, rozwodników i rozpustników tam Ci dostatek. Za wszystkim stoi Jarosław Kaczyński, to on wybrał kurs, to on podejmował kluczowe decyzje, to toleruje, to co jest. I czas prawdzie spojrzeć w oczy. Wielu mówi, podobnie, jak ja, co się z nim/nimi stało ? A może on/oni tacy już byli, tylko my nie chcieliśmy tego dostrzec.

Obrazek użytkownika Ptr

05-02-2021 [13:38] - Ptr | Link:

Niby tak, ale te argumenty są słabe. Bo rozwodników jest mnóstwo wszędzie. Modlący się to najwyżej socjalizujący , a nie socjaliści. Itp. itd. A jeżeli epidemia ogarnęła stado, to dlaczego ja mam dopłacać do czyjejś straty ? Trzeba było się ubezpieczyć od klęsk. 
Kto jest alternatywą ? Konfederacja. Czy są przykłady ich wypowiedzi czy działań w jakimkolwiek stopniu niezgodne z interesem rosyjskim ? 
Protest w/s Nawalnego poparty przez jednego posła, który i tak w telewizji stwierdził ,że to tylko pro forma, bo Rosja nie podlega krytyce, jest jakby ponad tym wszystkim. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [14:35] - Marek1taki | Link:

Nie chodzi o rozwodników ale o politycznie deklarujących niszczenie rodziny i kościoła, niszczenie państwa, niszczenie własności i wolności.
PiS ma wolną rękę tylko tam gdzie realizuje cele lewicy. Jaki cel prawicowy zrealizował PiS?
Nieformalnie ale nie wpuścił kolorowych ze smartfonami co ich Soros wysłał a Merkelowa zaprosiła. Do dzisiaj nie zlinczowaliśmy nikogo za ten fakt w unii.
Budują drogi. Za szczegółowe rozwiązania to należałoby wieszać podpisanych pod projektem na rondkach ale budują.
Gazoport skończyli i uruchomili.
Coś jeszcze musieli zrobić ale nie mogę sobie przypomnieć, bo większość to aby Polskę i Polaków wykończyć.

Obrazek użytkownika Ptr

05-02-2021 [15:37] - Ptr | Link:

Myslę ,że jesteśmy wkurwieni , bo ten nasz PiS nie przewiduje przyszłych zgrożeń. Po spotkaniu z wysłannikami z GB prezydent zawetował sądy i teraz cokolwiek zrobi PiS sądy odrzucają i śmieszna sytuacja trwa. Z tego powodu ,że to zapętlenie jest tak duże ja nawet podziwiam ten PiS , bo sam bym już dawno nie wytrzymał. 
Nie chodzi o prawicę , lewicę. Chodzi o by nie działać jak sługa zagranicy, albo naiwny dureń , którego się zawsze wykorzystuje.
Czy ktoś pomyślał, że jeżeli korporacje społecznościowe korumpują całe państwa to trzeba się od nich odkleić ? I na przykład zakazać instytucjom państwowym publikacji na takich prywatnych portalach, gdyż w przyszłości one te instytucje sobie podporządkują , albo wyzyskają w inny sposób ?  Czyli prowadzisz prywatne akcje , ale państwo nie ma z tobą umowy , działaj sam prywatnie i nie korzystaj z pomocy państwa , nie korumpuj, nie wyrabiaj sobie układów. I tak samo państo nie powierza strategicznych zasobów prywatnej korporacji , która pomoże nam jak alianci w 39. i zawsze.  

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-02-2021 [16:49] - Imć Waszeć | Link:

"Czy ktoś pomyślał, że jeżeli korporacje społecznościowe korumpują całe państwa to trzeba się od nich odkleić ?" - Ja pomyślałem i to było jedno z moich pierwszych przesłań na NB kilka lat temu. Problemem nie jest stworzenie alternatywnych mediów - najpierw polskich, a potem połączenie tego w konserwatywną sieć w ramach Unii - tylko kompletny brak ochrony polskich władz przed prawnikami korporacji, trollami patentowymi i pomniejszymi paździochami uprzykrzającymi życie dla tego rodzaju inicjatyw. Skutkiem zawsze była wyprzedaż projektu zachodnim "dobrym" inwestorom. Można się tłumaczyć, że jest to skutek liberalnego myślenia o kapitałach bez narodowości mieszanych niewidzialna ręką rynku lub banku, ale w rzeczy samej jest to narzucony Polsce po 1989 roku, na mocy ustaleń pomiędzy USA i ZSRR, modus operandi. Jeszcze w latach 80-tych wydawało nam się, że tylko idiota może myśleć, że wszystko z własnego domu lub gospodarstwa wyprzeda, włącznie z domem albo maszynami, który/które się będzie odtąd podnajmować i uważać się za wolnego "pana na włościach" i "właściciela". Aż tu przyszedł postkomunizm z nieustającym jazgotem KLD i okazało się, że to wielka cnota i mądrość ekonomiczna jest. Nawet w zawirowaniu wyprzedażowym ktoś zaproponował temu paździochowi Lewandowskiemu, że jak już tak wszystko rozsprzedaje na prawo i lewo za tyle ile ktoś chce dać (czyli za zeta), to on chętnie za zeta weźmie jego dom na własne utrzymanie i ryzyko. Tym razem jednak paździoch odstąpił od swoich światłych i sztywnych idei ekonomicznych i domu Lewandowskich nie sprzedał. No żesz co za sucz zaściankowa ;)

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [17:16] - Marek1taki | Link:

@Ptr Podział na prawicę i lewicę jest faktem. Podał Pan przykłady, że Prezydent jest sługą zagranicy, bo wykluczamy drugą z zaproponowanych możliwości. Bycie naiwnym durniem jest bezideowe. Natomiast sługa zagranicy to lewicowość. Drugi przykład to udzielanie się na Tweeterach i facebookach.
Mimo wszystko to małe piwo. Dużym piwem jest nienormalność, zwana nową normalnością, na dużą skalę. Ze zdradą energetyczną państwa wdrażaną przez PiS na skalę za którą byśmy o wnuczku z PO per volksdeutsch wołali.

Obrazek użytkownika Ptr

05-02-2021 [19:35] - Ptr | Link:

Bycie naiwnym durniem na geopolitycznej scenie jest lewicowe. Bezkrytyczne brnięcie w absurdy ideowe i fundusze światowe. To lekkomyslność lewicowa wobec kraju. 
Sługa zagranicy to zależy kogo i zależy w jakim kontekście. Bo może być prawicowe jeżeli służy się prawicy. Nie wiem jak jest w tym konkretnym przypadku, ktoś wie? 
Media społecznościowe to pułapka silnie lewicowa  komunizująca pod szyldem neutralności ideowej. To dopiero zaczyna być grzech polityczny , ale jak wszyscy w to idą! Jest to technicznie lepsze od i przyjemniejsze od prawicowej konkurencji, bo i dlugo się kształtowało. Tu kamyczek do ABC.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [23:35] - Marek1taki | Link:

@Ptr Służenie zagranicy dla dobra Polski to założenie karkołomne, ale wobec braku suwerenności się zdarzało. Mógłbym uznać to za prawicowe. Obecnie mamy tylko służenie zagranicy dla interesów lwicy. To zdrada również wartości europejskich.
Media społecznościowe są tak konstruowane aby nie było konkretu tylko ble ble propaganda. O ile się zorientowałem w Albikli to nie ma konkretnych działów tematycznych, światopoglądowych tylko ogólna magma. Faktycznie trudno mi krytykować Facebooka z braku większej tam praktyki ale odniosłem wrażenie, że to była sieć towarzystw wzajemnej adoracji, które okazały się zwykłą komuną z jej ideologią i praktyką działania. Forma pluralistycznej sekty i w końcu guru wyszła z kapci czerwona słoma.

Obrazek użytkownika Jabe

05-02-2021 [14:43] - Jabe | Link:

Czy są przykłady ich wypowiedzi czy działań w jakimkolwiek stopniu niezgodne z interesem polskim?

Obrazek użytkownika Ptr

05-02-2021 [17:05] - Ptr | Link:

Np. zdjąć maski. Wokół nas umierają ludzie. Na covid można umrzeć. Społecznie to strata człowieka, pracownika, rodzica i koszty leczenia chorych. A więc dla komfortu konfederatów mamy się narażać ? Bo oni chcą coś zademonstrować ? Ale taki jeden z drugim święci ci nie potwierdzą , że jest zagrożenie. Mam osobiste pretensje o tę ich propagandę. 
(To tak jak armia czerwona szła do ataku słabo uzbrojona , masowo lub bez uzbrojenia ?)  Jakieś mądre kraje jak  Singapur czy Tajwan po prostu starają się każdy obywatel osobiście , aby nie dopuszczać choroby. Chyba , że uznajemy, że  mamy rząd okupacyjny. no to na hurra wtedy. 
Nie mówię o otwieraniu biznesów, bo nosząc maski możnaby powoli otwierać , ale nie nosząc nigdy nie będzie można otwierać. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [17:19] - Marek1taki | Link:

@Jabe Klimatyzm. Już tylko za to powinno się stawiąc pod ścianę.

Obrazek użytkownika mada

05-02-2021 [10:42] - mada | Link:

Zatroskanych pocieszę.
Za kilka lat będą wybory, akurat z więzienia wyjdzie Nowak to go sobie wybierzecie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [14:39] - Marek1taki | Link:

Wg Pani nie ma alternatywy? Można wybierać tylko między skazanymi i nieskazanymi?

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-02-2021 [14:52] - Pani Anna | Link:

Mada
Czy może Pan wskazać jeżeli nie po imieniu i nazwisku, to chocaż po nicku tych tutaj komentatorów, którzy naprawde chcieliby powrotu do władzy opozycji? Czy jest Pan w stanie wyjść poza ten wyświechtany szantaż emocjonalny "kto, jeżeli nie PIS"? Ja Panu odpowiem kto, ten, kto będzie miał odrobine przyzwoitości, odrobinę człowieczeństwa i odwagi, żeby, jeżeli już nie całkiem przeciwstawić się globalnemu skretynieniu, to chociaż w takim stopniu, żeby nie prowadzić wprost do śmierci setek tysięcy Polaków i tragedii setek tysięcy rodzin poprzez całkowity paraliż służby zdrowia, zasłanianie się opinią płatnych "ekspertów", brnięcie ze zwykłego tchórzostwa i strachu przed odpowiedzialnością w te farsę i czerpanie z tego korzyści. Jeżeli nikt taki się nie znajdzie, to zwyczajnie nie oddam głosu na nikogo, zgodnie z zaleceniami zamknę sie w domu i w spokoju dożyję swoich dni. I prosze nie mówić, w ślad za Sake i Andżelą, że to my przyczyniamy się do upadku tej władzy - to ta wladza robi co może, żeby upaść. Nasz głos jest i tak wołaniem na puszczy.

Obrazek użytkownika Pers

05-02-2021 [20:17] - Pers | Link:

Też tak myślę, Pani Anno. Z tym rządem nie trzeba walczyć bo sami robią to doskonale. Zaczynam rozumiec "opozycję". Rżną głupa bo wcale nie chca władzy. Nikt choć trochę inteligentny by nie chciał. Bycie w "opozycji" jest spokojne i wygodne.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-02-2021 [15:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

BTW
Prawicowość dziwne skojarzenia budzi. Wszak niejaka angela jest prawicą, Jakby ktoś nie wierzył to mogę służyć  jej wpisem, w  którym złorzeczy uprawiającym seks, który wszak jest niezbędny do spłodzenia po bożemu dzieci nienarodzonych.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-02-2021 [17:22] - Marek1taki | Link:

Niby w czym Angela jest prawicą Zadanie ambitne ale proszę coś wycisnąć z niej.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-02-2021 [18:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Niby w czym Angela jest prawicą" Wrodzona modestia nie pozwala mi, na rozwinięcie tego tematu.

Obrazek użytkownika nonparel

05-02-2021 [22:05] - nonparel | Link:

"Wszystko, co żyje rośnie. Ukośnie. A lud roboczy wytrzeszcza oczy."
(skąd to, wie ktoś?)
Tusk, Nowak, Ardanowicz, Szydło, Maciarewicz, Kaczyński, Palikot. Hołownia...
A jaka to różnica?
Patrzcie na Robinhooda, WalStreetBets, Reddit - może przegrywają, ale przynajmniej walczą. Bill Gates też zaczynał od garażu.
Uczcie się od tych, co wygrali i bądźcie od nich lepsi.
A w ogóle to pieniądze nie są najważniejsze, tylko wartości. Jak się tych pieniędzy ma na tyle, żeby to było istotne.
Bo kto ma mieć kasę, jak nie Wy. Zgoda, trudno jest zdobyć kasę i się nie skurwić. Ale można. Kto mówił, że będzie łatwo? Powiecie, że kryzys, że pandemia?
Jakie są możliwości sprzedaży butów w Eswatini?
- żadnych możliwości, wszyscy chodzą boso.
- ogromne możliwości, wszyscy chodzą boso.
Znam gościa, który rozkręcił biznes na Taiwanie - bez żadnych układów i koneksji - po prostu fachowiec. Sporo wydał na to, żeby pokazać, że Śląsk jest bardziej polski niż niemiecki (odwrotnie niż promowany przez PIS Twardoch). I finansował Marsz Niepodległości.
Mając pieniądze wybierzecie taką władzę, jaka Wam pasuje.
A jak ktoś inny zdobędzie kasę, to zostaniecie śmietnikiem historii. Takie czasy.
I skończy się tak:
" Przechodniu, popatrz, tu leży Polska. Wyruchaj ją. Dlaczego nie? Każdy może."

nonparel