Izrael - pierwszy w szczepieniach, pierwszy w zachorowaniach

Niepokojące informacje płynął z Izraela, stawianego za wzór w ilości zaszczepień przeciw COVID-19.  Kraj notuje wyraźny wzrost liczby zakażeń. Dotyczy to również osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki firmy Pfizer. Według Nachmana Asha, doradcy izraelskiego rządu w sprawie walki z pandemią: "Podanie pojedynczej dawki szczepionki wydaje się mniej skuteczne, niż zakładaliśmy" [1].

"Mimo zaszczepienia 30 proc. ludności przeciw Covid-19 Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Resort zdrowia zapowiada podawanie dziennie 250 tys. szczepionek. Od wtorku 19 stycznia mogą się zaszczepić wszyscy Izraelczycy powyżej 40. roku życia.

Dane są alarmujące - w poniedziałek 18 stycznia potwierdzono rekordowe 10 051 nowych zakażeń koronawirusem, pomimo trwającego od 27 grudnia lockdownu, a od początku stycznia zmarło 15 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych trwającej od 10 miesięcy pandemii (650 z 4142 chorych).

Statystyki Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że w ciągu minionych siedmiu dni w Izraelu potwierdzono najwyższą liczbę nowych infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, przed Portugalią, Czechami, Irlandią, Libanem i Hiszpanią. Urzędnicy ministerstwa uważają, że 40 proc. nowych zakażeń spowodowanych jest przez bardziej zakaźny brytyjski wariant koronawirusa, co tłumaczy częściowo szybujące w górę wskaźniki infekcji. Zgodnie z prognozą podaną przez Kanał 12, szybkie rozprzestrzenianie się tego szczepu może spowodować czwartą falę infekcji w marcu lub kwietniu w Izraelu, jeżeli obostrzenia zostaną zniesione przedwcześnie" [1].

"Mimo że ponad 2,2 miliona z 9,3 miliona mieszkańców Izraela otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, na tym etapie gwarantuje ona nieco ponad 50 proc. skuteczności według producenta, firmy Pfizer, lub nawet mniej, jak ocenił izraelski pełnomocnik rządu ds. koronawirusa. 480 tys. osób otrzymało już obie dawki" [1]. 

Podaję tą informację nie dlatego, żeby siać defetystyczne opinie na temat obecnych szczepionek, ale dlatego, żeby uzmysłowić wszystkim, że owe szczepionki nie są panaceum na całe to zło płynące z pandemii. Wedle bowiem tłumaczeń izraelskich władz wzrost liczby zakażonych w dużej mierze wynika z rozprzestrzeniania się nowej, brytyjskiej odmiany wirusa zwanej B.1.1.7. Prognozuje się, że ta odmiana może doprowadzić do kolejnej fali zakażeń.  

Czyli co? Okazuje się tym samym, że szczepionki nie zabezpieczają przed kolejnymi mutacjami wirusa, poza tą, na którą pierwszą zostały wynalezione. Jest to zresztą logiczne i znane zjawisko, np. w przypadku grypy, która jak każdy wirus mutuje i szczepionki na jedną mutację są już bezskuteczne na inną. Dlatego - między innymi - ja osobiście nigdy nie szczepiłem się na grypę, bo szczepionki na każdą mutację powstają dopiero po jej powstaniu a każdego roku tak naprawdę mamy do czynienia z nową mutacją grypy. 

Czy wirus SARS-CoV-2  jest inny pod tym względem? Otóż nie! 

"Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oceniło prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się w UE nowych wariantów koronawirusa jako "bardzo wysokie ze względu na ich zwiększoną zdolność przenoszenia”. Chodzi o bardziej zaraźliwy wariant brytyjski, a także mniej zbadane warianty południowoafrykański (dominujący w RPA) i brazylijski (jego przypadki wykryto poza Brazylią także w Japonii i Korei Południowej) (...) Zwiększona zdolność przenoszenia może prowadzić do zwiększonej liczby infekcji. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do wyższego wskaźnika hospitalizacji i zgonów we wszystkich grupach wiekowych – ale szczególnie wśród osób starszych lub ze chorobami współistniejącymi – można przeczytać w raporcie (...) W Polsce Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski nowy szczep koronawirusa u pacjentki z Małopolski. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że chodzi o 42-letnią kobietę z Wielkiej Brytanii, która uzyskała pozytywny wynik testu na Covid-19 23 grudnia. Po izolacji kobieta wyjechała do Wielkiej Brytanii.

Nowy, brytyjski szczep koronawirusa wyróżnia się trzema podstawowymi cechami:

- szybko zastępuje inne wersje wirusa,
- ma mutacje, które najprawdopodobniej wpływają na ważną część wirusa,
- niektóre z tych mutacji, jak wykazały badania laboratoryjne, zwiększają zdolność wirusa do zakażania komórek.

Naukowcy odkryli, że nowy wariant koronawirusa pochodzący w Wielkiej Brytanii jest o 30 proc. bardziej śmiercionośny. Profesor Neil Ferguson z New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group (NERVTAG) potwierdził wyniki badań i dodał, że zmutowany szczep jest także o wiele bardziej zaraźliwy. Już samo zwiększenie rozprzestrzeniania się wystarczy, aby spowodować problemy dla szpitali, ponieważ więcej pacjentów może potrzebować hospitalizacji.

Profesor Krzysztof Pyrć z małopolskiego centrum biotechnologii Uniwersytety Jagiellońskiego zaznaczył w rozmowie z RMF FM, że wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych, na świecie może pojawiać się coraz więcej mutacji koronawirusa. Wirus będzie bowiem próbował bronić się przed szczepionką. W związku z tym konieczna będzie modyfikacja nie tylko szczepionek, ale też testów, które mogą nie wykrywać przyszłych wariantów koronawirusa" [2].

Zupełnie inną sprawą jest rodzaj szczepionek. Szczepionki firm Pfizer, Moderna i CureVac są szczepionkami genetycznymi nowej generacji mRNA, natomiast szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są bardziej tradycyjnymi szczepionkami wektorowymi, przy czym w przypadku szczepionek firmy Johnson&Johnson do nabycia odporności wystarczy jedna dawka [3].

Niegdyś wspomniałem, że jestem sceptyczny wobec szczepień przeciw COVID-19 i jeżeli już miałbym się na to zdecydować to chciałbym mieć wybór rodzaju szczepionki i wybrałbym wektorową. 

[1] https://wpolityce.pl/swiat/536...
[2] https://www.o2.pl/informacje/k...
[3] O rodzajach szczepionek można przeczytać np. tu: https://www.medonet.pl/porozma...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-01-2021 [15:00] - Marek1taki | Link:

Bardziej zakaźny i bardziej śmiercionośny szczep to się zwykle się nie zdarza. Zwykle jest odwrotnie.
Zatem przypadek, fałszywa śmiertelność, wirus wentylatorowy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-01-2021 [15:14] - Pani Anna | Link:

U nas tez mamy już pierwszy zgon po szczepionce (20.01. Oleśnica), ale o tym nawet nikt się nie zająknie. To będzie pewnie wynik "choroby podstawowej", w odróżnieniu od "chorób współistniejacych", które przy kreowaniu statystyk zgonów na coronavirusa nie miały przecież żadnego znaczenia. I tak można się bawic w nieskończoność, wirusów i ich mutacji na pewno nie zabraknie.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

24-01-2021 [18:03] - Roz Sądek | Link:

Od paru miesięcy próbujecie wmawiać sobie i wzajemnie się podbudowywać Waszym antycovidowym fijołem. Nie jest Was tu na NB dużo, raptem kilku dokładających do ognia i może kilkanaścioro. Z racji tak małej liczebności ww. kółka, wydźwięk tych adoracji pozostaje "w rodzinie" i jak mi się wydaje, nie przynosi wstydu i publicznej ujmy NB jako takim. Czytając kolejne posty, w których nie pytani (!!!) blogerzy wnoszą - którą? n-tą! prawie urzędową informację o swoim zamiarze nie skorzystania z szczepionki, i na potwierdzenie słuszności wyboru wklejają kolejne linki i łoł najnowsze newsy, przypomina mi się pewna sytuacja, o której później. Sprawia to, a przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie, że Wasz stosunek do wirusa i szczepionki jest już jednym z nielicznych tematów, które podejmujecie również poza NB. Być może nosicie już jakieś wyróżniające elementy stroju lub kolorujecie sobie w widocznych miejscach skórę? Teraz ta sprawa, która trwała wiele lat, wiele lat temu. Pracowałem "na placach budów" z grupą kilkunastu łebskich ludzi, - latami. Jednym z nich był inż. Z, gość kombajn, z niezliczoną kolekcją specjalności, uprawnień, dopuszczeń etc. Miał jedną dziwną cechę, z powodu której go tu wspominam. W każdym swoim wystąpieniu lub informacji o zamiarze zrobienia czegokolwiek, wplatał zwrot informujący o tym, że chce mu się siku lub warunkował wykonanie czynności wcześniejszym sikaniem. Wyglądało to mniej więcej tak: "Panowie, za chwilę zatwierdzę odbiór, ale najpierw muszę się od..ć.". "Chce mi się okropnie l.ć, więc odłóżmy do jutra". "Gdyby ktoś dzwonił, to poszedłem się od.ać". Przez pierwsze 5 lat znajomości próbowaliśmy dojść do tego, skąd się toto bierze. Daremnie. W 10 roku, światło na sprawę rzuciła jego żona:  "on już tak ma, jak mu coś siądzie na głowę, to na zawsze, poza tym jest dobrym mężem i ojcem"
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-01-2021 [18:21] - Marek1taki | Link:

To jest faza obrony "rozsądku" w sytuacji braku argumentów: odsyłanie do wariatkowa zahacza o kolejną obsceniczną.
Kto wie? Może poza tym dobry mąż i ojciec?

Obrazek użytkownika cyborg59

24-01-2021 [23:28] - cyborg59 | Link:

Aby zatwierdzić, a siebie utwierdzić w przekonaniu, że decyzja jest słuszna - facet potrzebował odosobnienia i przemyślenia. Normalka! Też tak mam. Muszę sformułować uzasadnienie.
Żony, ani dzieci nie pytałem, czy jestem dobry. Poza TYM.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-01-2021 [18:35] - rolnik z mazur | Link:

@ roz

Poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć i idę się od... Pzdr

Obrazek użytkownika cyborg59

24-01-2021 [23:32] - cyborg59 | Link:

Po tym stwierdzeniu, Kato Starszy udawał się za najbliższą, marmurową kolumnę - a TY ?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [19:08] - rolnik z mazur | Link:

@ cyborg, 
ja wychodzę na dwór i sikam sikem prostym na trawę. Pzdr

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

24-01-2021 [20:31] - krzysztofjaw | Link:

To nie jest tak. Ja wskazuję tylko na pewne fakty, które mogą niepokoić i powodują, że do szczepionek winniśmy podchodzić ostrożnie a nie z hurra optymizmem. "Żadna szczepionka nie jest skuteczna w 100 procentach, a osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą nadal przenosić koronawirusa i dlatego powinny przestrzegać wszystkich ograniczeń - oświadczył w niedzielę zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam". Tak więc wygląda na to, że pomimo szczepień jeszcze długo nie zostaną zdjęte covidowe obostrzenia. Ponadto tak naprawdę nie było wystarczających badań klinicznych, które tak naprawdę dopiero odbywają się teraz podczas masowych szczepień. Czyli niedaleko nam do "królików doświadczalnych". 
Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-01-2021 [20:41] - Pani Anna | Link:

@Roz
bo lada chwila żyłka Panu pęknie. Masochista jeden, miało go już nie być, ale widać "wsiadło na głowę"... Poza tym może i prządny chłop.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

25-01-2021 [16:11] - Roz Sądek | Link:

@Pani Anna i ew. klony
Ile Was tu jest? Pytam, bo w trzecim już komentarzu pisanym pod tym samym nickiem czytam zarzut mojej obecności na NB. Dwa razy odpisałem, więc wychodzi na to, że Pani jest trzecia. Mogę dalej odpowiadać, bo nic mnie to nie kosztuje, ale innym może się znudzić. W związku z powyższym zróbmy tak. Wy się policzycie, a ja jeszcze raz napiszę, nawet boldem. Jeśli natomiast jesteście niepoliczalne, czego nie można wykluczyć, napiszę jakąś odpowiedź w formie odezwy, do czytania w dowolnym czasie nie tylko przez obecne Wasze klony, ale i te nowszej generacji - nowszej oczywiście nie znaczy mądrzejszej, ale kto tam wie, co Wasi wymyślą. Póki co, odpowiadam po raz trzeci: piszę tu, bo zostałem do tego zadaniowany i na dodatek mam z tego niemałą górkę sałaty.

PS proszę  o przekazanie w miarę możliwości pozostałym egzemplarzom.

Obrazek użytkownika Adam66

24-01-2021 [18:32] - Adam66 | Link:

W izraelskim rządzie się kłócą o to czy rzeczywiście jedna dawka jest mniej skuteczna niż dwie.  Kłótnia tam to dobry znak, mają mniej czasu żeby innym nacjom życie utrudniać
Oczywiście, krytyka szczepionki przez główngo doradcę "plandemicznego" rządu izraelskiego "była wyjęta z kontekstu i dlatego jest błędna"

Addressing Ash’s quotes, the Israeli Ministry of Health said that the “full protective impact of the vaccine” had not yet been seen.
“The comments of the Israeli Covid-19 commissioner regarding the effect of the first dose of the vaccine were out of context and, therefore, inaccurate,” the spokesperson said.  
https://www.theguardian.com/wo...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-01-2021 [19:58] - NASZ_HENRY | Link:

W Izraelu mamy już od miesiąca 3 falę! Wygląda na to że szczepienia zamiast uodparniać osłabiają populację jako całość ☻
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

24-01-2021 [20:32] - krzysztofjaw | Link:

Powtórzę cytat z tekstu: "Profesor Krzysztof Pyrć z małopolskiego centrum biotechnologii Uniwersytety Jagiellońskiego zaznaczył w rozmowie z RMF FM, że wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych, na świecie może pojawiać się coraz więcej mutacji koronawirusa. Wirus będzie bowiem próbował bronić się przed szczepionką. W związku z tym konieczna będzie modyfikacja nie tylko szczepionek, ale też testów, które mogą nie wykrywać przyszłych wariantów koronawirusa"
Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

24-01-2021 [21:26] - tricolour | Link:

@Autor

To jest oczywiste: wraz z rozwojem socjalizmu zaostrza się walka klasowa. Wirus też czlowiek i chce jeść.

Obrazek użytkownika cyborg59

24-01-2021 [23:44] - cyborg59 | Link:

Witz polega na tym, że on nie je, on tylko "dyma" nasze komórki w celach prokreacji. W jednym masz rację : wirus ma marksistowskie poglądy, i pomaga pozbyć się nieprzydatnych staruchów. Pozostaną młodzi, niosący sztandar sorosizmu. 

Obrazek użytkownika mmisiek

24-01-2021 [23:35] - mmisiek | Link:

Nowa mutacja - nowa "fala" - nowe szczepienia.
I tak bez końca, jednym słowem nowa normalność jak się patrzy.
Jak tu nie doceniać naszego narodowego jasnowidza i proroka...