Najbogatszy człowiek świata

Kiedyś, jakieś dwa, trzy lata temu, pisałem z zachwytem o Elonie Musku – panu Tesli. Także o nieuchronnej przyszłości samochodów elektrycznych i upadku klasycznych aut z silnikiem benzynowym albo na ropę, czy gaz. Oczywiście nienawistnicy mnie wykpili. Kij wam w oko. Jedyne, co potraficie, to czepiać się. Taka wasza wszawa (dosłownie) natura.

 
Elon Musk nie ma jeszcze 50 lat. Będzie miał dopiero za rok. To najbardziej błyskawiczna kariera. I najbardziej błyskotliwy i twórczy umysł. Z przekonaniem mogę powiedzieć – genialny.
A różni się tym od Einsteina, czy Stephena Hawkinga tym, że wszystko co pomyśli, natychmiast przekuwa w praktyczne zastosowanie dla człowieka, ba – dla całej ludzkości. Nieco podobnie do Edisona, tyko ten był niemoralnym złodziejem, który kradł pomysły innych i sprzedawał jako własne
 
Musk, na chwilę obecną, to przełom w motoryzacji i przełom w eksploracji kosmosu. Proszę mi tu nie wyjeżdżać, że Prius Toyoty był już dawno, tylko, że była to taka zabawka bez potrzebnej infrastruktury, na dodatek słabo się modernizująca.
Co ten człowiek jeszcze knuje i ma w zanadrzu, wkrótce się dowiemy.
 
Wczoraj usłyszałem, że oszacowano go i wyszło, że ze swoim majątkiem wartości 190 miliardów dolarów, jest zdecydowanym liderem światowych bogaczy. Taki Bill Gates, zarozumialec, szaleniec i kombinator, wart 130 miliardów, z wściekłością obgryza paznokcie. Może właśnie dociera do niego, że w tej chwili potężny balon biznesu komputerowego, właśnie pęka i świat jest gotów na całkiem nowe systemy operacyjne, na nowy internet, przeglądarki i komunikatory. Jest jak Henry Ford, który zobaczył Rolls Royce'a.
 
Przestraszyliśmy się, że po epokowym przełomie roku 2020, świat pogrąży się w oparach neo-marksizmu, Big Brothera i kołchozów, zarządzanych przez Chiny, Rosję i najnowszego wspólnika – Amerykę rządzoną przez demokratów, czyli przefarbowanych bolszewików.
Może wcale tak się nie stać. Dlaczego? Bo są oni na to za głupi i prymitywni. Natomiast zwykli ludzie, mimo, że nadal biedni, są coraz mądrzejsi i co ważne – nauczyli się walczyć. Bez generalissimusów, którzy mieli by ich poprowadzić.
 
 
Zakładam również, że Donald Trump, w swoich ostatnich słowach w mediach do swoich 90 milionów followersów, które natychmiast komunikatory deep state – You Tube, Facebook i Tweeter, zablokowały, a komunistyczna idiotka, ex-prezydentowa Michelle Obama zaapelowała by Trumpa na stałe usunąć z sieci, stwierdzając, że teraz jest dopiero początek, poprowadzi kontrrewolucję, by zidiociałe lewactwo nie pochłonęło całej planety.
 
Elon Musk gromadzi już wokół siebie nową generację fantastycznych ludzi, ktorzy chcąc, nie chcąc, zburzą dominację, kiedyś wspaniałych, lecz dzisiaj zawirowanych pierdzieli HI TECH.
Tacy jego przyjaciele, jak Serge Brin, Larry Page, Steve Jurvetson, Luke Nosek, Travis Kalanick, czyli po kolei – Sergey Brin – Google (ciekawostka – kiedyś małżonek Anny Wójcickiej); Lary Page – jeden z twóców Google; Steve Jurvetson – inwestor venture capital; Luke Nosek, Polak z pochodzenia - założyciel PayPal; Travis Kalanick – współtwórca Ubera, przemodelują wkrótce świat.
 
Oszukane wybory, które "formalnie" Trump przegrał, to otwarcie na całą szerokość wrót dla liderów światowej bolszewii – totalitaryzmom Chin i Rosji, oraz brukselskiemu lewactwu.
Gdyby to tak zostawić, to czeka nas długoletnia, legendarna "jesień średniowiecza". Kto wie, czy nie jakaś nowa forma niewolnictwa.
Rok ten będzie pełen epokowych zmian.
I najważniejsze: – czy zdołamy urwać się z szubienicy, na której chcą nas powiesić.
 
 
.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

09-01-2021 [14:22] - Pers | Link:

"Tacy jego przyjaciele, (...) przemodelują wkrótce świat"
Oj przemodelują...

Ałtor znowu błądzi. 
Liderzy światowej bolszewi czyli neokonserwatyści, rezydują w USA a nie w Moskwie czy Pekinie. To ideowi spadkobiercy Bronsztaina - Trockiego, którego pomysły "światowej rewolucji" były niestrawne nawet dla Stalina.
Czy Ałtor nie napisał przypadkiem w swoim profilu, że jest neokonserwatystą?
Oczywiście nie oczekuję odpowiedzi.

Obrazek użytkownika angela

09-01-2021 [14:30] - angela | Link:

No, zobaczymy, czy ktos wielki oprzytomnieje, ze bandyterka oszukała naiwnych.
A Tesla 5 jechalam, jak przyspieszyl, to w glowie zawirowalo. Elektronika w tym samochodzie, to cos niesamowitego.

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-01-2021 [15:52] - jazgdyni | Link:

Chciałem na starość mieć elektryczne auto. Ale 100 tysięcy $$ za dobrą Teslę, to dużo. Musk obiecał dobre mniejsze auto za 25 - 30 tyś. Jak już będzie z 600 km na jednym ładowaniu i czasie ładowania krótszym niż 20 minut. To sobie kupię. I stację ładowania do garażu też. Ale nie kupię E- Golfa, czy E-Skody za 170 tyś zł. Powariowali.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Czesław2

09-01-2021 [16:44] - Czesław2 | Link:

Dlaczego powariowali? Przecież w kapitalizmie uni wystarczy, że będą obowiązkowe dopłaty i cześć. Emeryci złożą się na takie bryki biedakom.

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [17:14] - tricolour | Link:

@inzynier z Gdyni

Tesla ma pojemnosc baterii 85kWh i mozna przejechac do 500km. Jesli chcesz przejechac 600 to potrzeba bedzie wiecej. Dajmy na to 100kWh. 

Chcesz ładowac w 20 minut? Masz w umowie na dostawę energii do domu moc 300kW? Nie, masz dziesiec razy mniej.

Bedziesz ładował pięć godzin inżynierze. Policz sobie jeszcze ile to będzie kosztowało...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-01-2021 [19:18] - rolnik z mazur | Link:

@ autor, 
Nie licząc kosztów utylizacji baterii. Auta elektryczne to ślepa uliczka. Już lepsze są hybrydy. Zresztą auto jako takie i tak nie ma wielkiej przyszłości - stay at home - my ci wszystko co potrzebujesz dostarczymy just in time do domu.Pzdr

Obrazek użytkownika mmisiek

09-01-2021 [19:47] - mmisiek | Link:

Otóż to, większości ciągle się wydaje, że jakby nigdy nic dalej będą się wozić gdzie popadnie swoim samochodem.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-01-2021 [23:30] - Tomaszek | Link:

Coś jak świnkom i krówkom . Przyszłe pokolenia to będą miały fajno .  Ciekawe tylko czy dla prokreacji przywiozą coś do bzykania , czy załatwią sprawę in vitro czyli ręcznie ? Tak że póki możemy to pięć litrów v8 na przykład  i pić pie...olić  nie żałować . Wszystko na P , bo jutro tylko pluć i pierdzieć . I nie "nęć " mnie trzycylindrową hybrydą czy innym downsizingiem pierdzipędem . Nie mój klimat sorry . Ciężkie czasy idą . 

Obrazek użytkownika tricolour

10-01-2021 [16:02] - tricolour | Link:

Tomaszku,

Pełna zgoda, jak nigdy...

Obrazek użytkownika Jabe

09-01-2021 [14:39] - Jabe | Link:

Ale nasz Elon nie dał rady.

Obrazek użytkownika sake3

09-01-2021 [14:40] - sake3 | Link:

Nie tylko nie będziemy mogli się urwać ani przeciwstawić ale nawet nic wiedzieć.Nadchodzi bowiem nowy wymiar cenzury.Nie tylko Trump został zablokowany przez Facebooka,Twittera,Google i za niedługo Apple ale równiez serwisy spolecznościowe konserwatywne jak Parlel.Autorzy prezentujący poglądy konserwatywne czy inne niż lewactwo nazywane dla śmiechu demokracją już są bezwzględnie wycinani.Tak samo wycięci zostaną ludzie z inicjatywą,talentem,pomysłowością.To wszystko niedługo zawita i u nas.Obrzydliwa postać jaką jest Nitras już zapowiada blokadę TVP,Kurskiego i portali konserwatywnych.Wiedzieć o polskich osiągnięciach będziemy mogli tylko tyle na ile pozwoli szmatławiec wyborczy ,Onet i Interia.Zresztą jakie to będą osiągnięcia i kto by je osiagał?Grupa debilowatych celebrytów?Myślę ,że cofniemy się jeszcze głębiej niz do Średniowiecza.

Obrazek użytkownika Pers

09-01-2021 [14:51] - Pers | Link:

Teraz dozwolona jest jedna i tylko jedna narracja, ta oficjalna. Jeszcze na niszowych, czyli o małym zasięgu portalach, można sobie ulżyć ale nawet to prędko się skończy. Przyjdzie nam przyzwyczaić się znowu do cenzury bo niedługo to będzie norma. Nie tylko ci, którzy kontrolują media, nie chcą już przyznawać Ci prawa do sprzeciwu i dyskusji. Jest dużo gorzej,  część społeczeństwa, która rozpoznaje się w myśli oficjalnej, jako pierwsza domaga się cenzury i marginalizacji myśli krytycznej i bezkompromisowej. Mówiąc bardziej brutalnie: nie chcą cię słuchać i jako pierwsi będą wzywać do cenzury. Tak jak przy okazji wprowadzenia absurdalnego nakazu noszenia szmat na twarzy zorganizowało się spontanicznie nowe ORMO pilnujące, żeby normalni, wolni ludzie się nie wyłamywali.
Nie ma znaczenia, czy masz rację, czy nie, czy po prostu korzystasz z prawa do wyrażania swoich myśli: oni są skłonni zaakceptować tylko to, co potwierdza ich światopogląd ukształtowany przez podłączony do pustej głowy telewizor.
http://xn--niepodlegy-i0b.pl/#...

Obrazek użytkownika mmisiek

09-01-2021 [19:40] - mmisiek | Link:

"Jest dużo gorzej,  część społeczeństwa, która rozpoznaje się w myśli oficjalnej, jako pierwsza domaga się cenzury..."

Nawet nie trzeba daleko szukać ;)

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-01-2021 [15:58] - jazgdyni | Link:

Aleś Ty sake3 pesymistka.

Zablokował na Białorusi Łukaszenko internet i smsy? To znalazł się jakiś Telegraf, o czym nie mam pojęcia. Zaczął nosa zadzierać Microsoft - powstał Linux. 
ZAWSZE BĘDZIE WYJŚCIE AWARYJNE
Oni teraz są silniejsi. Lecz jednocześnie głupsi. Mądry na prawdę człowiek nie zaplanuje Big Reset, czy NWO. Skalę ich kretynizmu demonstruje Fundacja Batorego i doktor Spurek.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [12:01] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Parler się ociągał więc został zdyscyplinowany.
Krucjata Big Tech przeciwko konserwatystom trwała zaciekle w piątek wieczorem. Google usunęło aplikację Parler ze swojego sklepu, a Apple zagroziło, że zrobi to samo.
Zwolennicy wolnego rynku wielokrotnie powtarzali konserwatystom, że rozwiązaniem problemu cenzury Big Tech jest zbudowanie własnej platformy. Teraz Google usunęło ze swojego sklepu platformę wolności słowa, blokowanie dostępu do aplikacji milionom.
Prezydentowi Donaldowi Trumpowi zabroniono korzystania z co najmniej jednej usługi e-mail, co uniemożliwiło mu komunikację ze swoimi zwolennikami.
„Co najmniej jedna z usług, z których korzystał zespół, @CampaignMonitor, zawiesiła dostęp Trumpa, potwierdziła firma” - ogłosił na Twitterze dziennikarz Financial Times Dave Lee.

Czekam aż POCZTA  odmówi Trumpowi przyjmowania listów! Jak wszyscy - to wszyscy - i babcia też ;-))

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [16:19] - tricolour | Link:

Tja,

W szkole podstawowej dzieci piszą opowiadania, jak będzie wyglądał świat za lat pięćdziesiąt. Fantazje dziecięce.

Inżyniera powinna cechowac umiejętenośc szacowania, zanim coś zacznie. Na przykład zanim zacznie pisać. Milion samochodów elektrycznych po 50kW ładowarek każda włączona na noc - to przewyższa moc szczytową wszystkich elektrowni w Polsce, o sieciach przesyłowych nie mówiąc. Ale nie wymagajmy aż takiej wyobraźni gdy się pisze dziecięce fantazje...

... psiocząc na Gatesa, ale używając win10 od Gatesa do tegoż pisania i psioczenia.

Hurra, że nie mamy samochodów elektrycznych w ilości dwóch milionów, których nie możemy naładować! Hurra, że nie mamy nawet fabryki tych samochodów, bo skoro nie mamy fabryki samochodów, samych samochodów oraz oraz możliwości ich naładowania do jazdy, to mamy spójną wizję naszej gospodarki.

Obrazek użytkownika mjk1

09-01-2021 [19:27] - mjk1 | Link:

@tricilour. Musisz niestety pogodzić się z faktem, że nasz ukochany kajakarz z Gdyni jest nieuleczalnie odporny na wiedzę. Nie nauczyli go w podstawówce, szkole średniej i na studiach. Nie potrafi też uczyć się teraz. Pod tekstem, gdzie nazwał wszystkich adwersarzy wątrobiarzami na temat samochodu elektrycznego napisałem dokładnie tak:                          Spróbuję Was pogodzić. Może uda się bez wyzwisk i walenia po szczękach.
Najpierw podstawy. Samochód jaki znamy, to z technicznego punktu widzenia, taka mała elektrownia na kołach. Poprawniej, mały „zakład energetyczny” przetwarzający energię powstałą ze spalania benzyny na energię mechaniczną napędzającą samochód. Samochód elektryczny zasilany akumulatorami skutkuje tym, że te wszystkie małe „zakłady energetyczne” na kołach zastępujemy jednym dużym stacjonarnym. Z tego zakładu stacjonarnego energia musi być przesłana do stacji ładowania rozsianych po kraju. Inaczej się nie da. Każda taka stacja w przypadku zaledwie kilku stanowisk ładowania po 50 kW jedno wymaga kolejno: linii zasilającej 15 kV, rozdzielni SN 15kV, transformatora 1000 kVA, rozdzielni NN 0,4 kV i stacji prostownikowej. Nie pytam w tym momencie o koszty, ale o jakikolwiek sens tej zamiany? Drugi problem to ilość energii potrzebnej do zasilania tychże samochodów. W tym momencie, być może kilku komentatorów parsknie śmiechem, ale coś założyć muszę. Zakładam na początek 1 000 000 (jeden milion) samochodów elektrycznych. Wyliczając 1 000 000 x 50 kW= 50 000 MW. Tyle potrzeba energii, gdyby wszyscy chcieli naładować samochody jednocześnie a taka sytuację założyć musimy. Przy dziennej generacji energii na poziomie 18 000 MW szczegóły tu: https://www.pse.pl/dane-systemowe(link is external)  z pobieżnych wyliczeń wychodzi, że musielibyśmy wybudować ok. 10 elektrowni wielkości Bełchatowa. Znów nie pytam o koszty, tylko o sens tych inwestycji.
Czyżby wiec samochody elektryczne nigdy nie zastąpiły samochodów spalinowych i nie wyparły ich z rynku? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że na dzień dzisiejszy nie ma lepszego napędu dla samochodu, jak silnik elektryczny. Czym zasilany? Bateriami, nie jednak ładowanymi na stacjach ładowania a wymienianymi na stacjach wymiany baterii. Tesla też stawia na stacje wymiany a nie ładowania przy tradycyjnych akumulatorach i masowej elektromobilności. Dodam, co bardzo ważne bateriami niewymagającymi ładowania. Nie jednak ogniwami laclanchego a znanymi od dawna i dużo bardziej wydajnymi ogniwami metalowo powietrznymi. Konkretnie magnezowo powietrznymi, aluminiowo powietrznymi lub cynkowo powietrznymi, które są trzykrotnie wydajniejsze od litowo jonowych i dużo tańsze i prostsze w produkcji.
Miałem przynajmniej to szczęście, że nie nabluzgał i nie podkablował do Admina.

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [20:55] - tricolour | Link:

@mjk

Pamietam tamten twój post, z ktorym tylko można się zgodzić. Wytwarzamy 40GW mocy i w lecie musimy importować, a ten chce ładować w 20minut stukilowatogodzinną bateryjkę R20, chyba.

Gdyby to był historyk (bez urazy) to może możnaby było darować. Ale to ponoć inżynier... Tesla ma akumulator dający tysiąc woltów i blisko 100 amperów. Już samo to, w konfrontacji do dwudziestominutowego ładowania, stawia włosy dęba. Bo czym połączyć? Szynami kolejowymi?

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [11:31] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami EPA bateria Tesla Model 3 jest w stanie przechować 230 amperogodzin (Ah), a daje napięcie 350 woltów (V). Oznacza to pojemność 80,5 kilowatogodziny (kWh).

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [13:36] - jazgdyni | Link:

Cybie, to mądrale na poziomie kiepskiego montera. Całość ich wiedzy opiera się wyłącznie na tych dwóch wzorach: P=UxI, oraz R=U/I. Jeden nawet prawidłowo podał kVA, w odróżnieniu od kW, ale najprawdopodobnie to przepisał.

A już to, co napisałeś wchodzi w standard:
Tesla announced that the first of its Supercharger stations has been upgraded to Version 3, which is capable of a 250kW peak charge rate. That means a Tesla Model 3 (the only model currently capable of this rate) can add 75 miles of range in 5 minutes and up to a theoretical 1,000 miles of range in an hour (if you do the math, you'll find that 1,000 miles in 60 minutes is 16.67 miles a minute while 75 in 5 is 15, but EV charging isn't linear like that, and so what happens in the first few minutes is not necessarily what will happen for the full hour. In any case, no EV has that kind of range, so perhaps the most important detail is that Long Range Model 3 charging times will be reduced by 50 percent.
https://www.forbes.com/sites/sebastianblanco/2019/03/07/tesla-supercharger-v3-allows-theoretical-model-3-charging-of-1000-miles-an-hour/?sh=1d8ced4e310a

Wprawdzie to nie jest jeszcze 600 km w 20 min, ale to pułap do którego dążą. A w naszych polskich Li-Ion, chociaż ciągle w fazie badań, już przekraczamy 250Wh/kg. A to przy 100 kilogramach baterii w aucie da już 25 kilowatów zmagazynowanego strumienia energii, albo popularnie - mocy.

Obrazek użytkownika tricolour

10-01-2021 [13:55] - tricolour | Link:

Hahaha...

W standard wchodzi to, do którego dopiero dążą. Dąży się do standardow? Hahaha - ćwierć megawatowa ładowarka. Hahaha - gdzie? W garażu? A może na Orlenie, który zamiast ładowarek kupuje gazety?

I co? Nagle nie da się naładować bateryjki w 20 minut? Trzeba było zebrać plaskacza z otwartej żeby właczył sie mózg... Hahaha.

100kWh to 1E5[W] x 3,6E3[s] = 3,6E8 [J]. Dżuli, bo kajakarz nie zajarzy.

Ciepło spalania węgla to 30MJ/kg w najlepszym razie. Czyli 3E7 MJ/kg.

Naładowanie bateryjki będzie wymagalo spalenia ponad 10kg węgla, który da 50 kg dwutlenku węgla. Przejechanie 500km czyli... dżizas, 100g CO2 na kilometr, tyle co w Dieslu. Jejku!

Kajakarzu, jak żyć? Spalanie tu czy tam niczym się nie różni... Prawo zachowania energii? Wytlumacz mi, no bardzo cie proszę, jesteś taki mądry...

Obrazek użytkownika Jabe

10-01-2021 [14:18] - Jabe | Link:

Pomylił Pan waty z watogodzinami. No i ten „zmagazynowany strumień energii”.

Obrazek użytkownika tricolour

10-01-2021 [15:59] - tricolour | Link:

Jabe,

On nie pomylił tylko myli, bo nie rozumie. Nie można się pomylić i napisać o ładowaniu w 20 minut jeśli choć trochę ma się elementarnej wyobraźni technicznej. Zmagazynowany strumień energii to esencja technicznej ignorancji zwielokrotniona translatorem na polski.

Jeśli ktoś pisze o ładowaniu auta w garażu i linkuje ćwierćmegawatową ładowarkę, to niczego nie ogarnia. I to "nie ogarnia" jest najlepszym określeniem pustostanu.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [21:31] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

W latach osiemdziesiątych w Kanadzie spotkałem się z mocą rozruchową akumulatora. Mówiąc w uproszczeniu, dystrybutora (i klienta) nie obchodzą amperogodziny, kilowatogodziny.
Ich obchodzi przez ile minut można piłować rozrusznik! Czyli, ile razy mogę " pociągnąć"  te 300-400 Amperów na rozruch silnika. Nikogo nie obchodzi akumulator, który pozwala na świecenie świateł postojowych przez 20 godzin.
Wracam do Polski a wszyscy debile kupują tańsze 7,6 Ah  akumulatory przeznaczone do alarmów, i pakują je do UPS'ów komputerowych. Te 7,6Ah , to przy prądzie rozładownia 20 godzinnym.  Akumulator 6Ah , który ma grube elektrody i mostki jest droższy, ale daje duży prąd przez te trzy minuty zamknięcia systemu. Ja rozumiem, że czytanie wykresów charakterystyki rozładowania, to trudna sztuka. To właśnie jest ten mityczny " zmagazynowany strumień energii". Życzymy sobie "mieć moc" przez określony czas.
Nie potrafię prościej  :-(((

Obrazek użytkownika tricolour

10-01-2021 [22:58] - tricolour | Link:

@Cyborg.

To oczywiste co piszesz. Dlatego np. na akumulatorkach AA moze być napisane 4600mAh tylko nie będzie napisane jakim pradem rozladowania. Może sie okazać, że np. jeden mikroamper przez ileś tam lat (oczywiście aproksymowane) da taką kuriozalną pojemność, bez praktycznego zastosowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że ładowanie w garazu przez dwadziescia minut aku 100kWh wymaga blisko półmegawatowej ładowarki. I lini średniego napiecia do chaty. Cała słowna zabawa wzięła się stąd, że taka swiadomosc powinna być u inżyniera jak świadomość noszenia dwóch skarpet na dwóch nogach. No czyms te czterysta megadżuli trzeba przynieść. W dwadzieścia minut.

Obrazek użytkownika cyborg59

12-01-2021 [01:38] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Facet z Brandemburgi, o którym tu pisałem, ma cie... gorącą wodę z układu UPS i ładowarki samochodu. Jego dorosły syn nie wierzył, że woda jest gorąca i wylądował w szpitalu. Oblanie wodą o temp. 70 st.C, jest bolesne. UPS'ów i ładowarek o rzeczywistej sprawności większej niż 90% nie uświadczysz, ani nie zbudujesz sam. Facet o którym piszę, kupuje upadłe firmy, ma od groma akumulatorów od widlaków, paneli słonecznych. Warsztat mechaniczny (którego mu zazdroszczę) ma pokryty uszkodzonymi panelami słonecznymi, zamiast dachówki.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-01-2021 [08:51] - jazgdyni | Link:

Ciołek nie pojmie żadnych takich fenomenów, bo brak mu wiedzy i to podstawowej. Techników nie uczyli, bo i po co, fizyki ciała stałego, zjawisk termodynamiki i elektrodynamiki, efektów pola i fal, itd. Ma durak kalkulator i sobie podlicza. Może to taki, co liczniki spisuje?

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-01-2021 [03:34] - jazgdyni | Link:

Od dawna w cywilizowanym i praktycznym świecie, w stosunku do poważnych akumulatorów stosuje się zupełnie inne parametry.
Tak, jak podkreśliłeś, dla wszystkich zmotoryzowanych na lądzie i na morzu, najważniejsza jest zdolność rozruchowa, czyli natychmiast dostępny strumień czyli prąd rozruchowy. To jest CCA - Cold Crank Apere, Dokładnie ta wartość oznacza ile natychmiast amperów jest dostępnych w temperaturze 0degF, czyli ok. -18degC. Taki jest standard od lat. Taki prąd musi być dostarczany przynajmniej przez 30 sec.
Od 20 lat, jak obsługuję poważne statki specjalistyczne i to bogatych armatorów i korporacji, stosowałem amerykańskie akumulatory Optima Bluetopy, specjalnie dla morskich zastosowań (odporne na wibracje, pracują w każdej pozycji i choć ciągle dobre, zgodnie z zaleceniem armatora, wymiana co 5 lat). Ich CCA było 800 Amperów, chociaż pojemność tylko 66 Ah. Najnowsze, z czterema podłączeniami, były już uniwersalne Deep Cycle and AGM.
Oczywiście w tych kilkudziesięciu potęznych UPSach miałem bloki innych akumulatorów, gdzie istotne było stabilne oddawanie pewnego prądu jak najdłużej (powyżej 1,75V na celę). Testowałem je wszystkie (Capacity test) dwa razy w roku. Niby tylko miało być 20 min przy nominalnym obciążeniu, ale ja zmusiłem biuro by ciągnąć do 40 min, w DP2 i DP3 systemach.
W samochodach od 10 lat, jak są komputery i start/stop, mam AGMy i niestety w tych ciągle lichych salonach nie dają sobie z nimi rady.

Jak widać, nasze ciołki-elektryki, sprzedawcy z salonów Łady i miłośnicy aluminiowych przewodów w instalacjach, chyba nie kojarzą prostych pojęć jak prąd i strumień (czy to w rzece, czy elektryce)

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-01-2021 [07:30] - jazgdyni | Link:

@Cyborg

Podrzucę jeszcze Tobie i tym salonowym subiektom taką nowinkę:

https://www.cnbc.com/2020/06/30/tesla-and-the-science-of-low-cost-next-gen-ev-million-mile-battery.html

Ciao

Obrazek użytkownika cyborg59

12-01-2021 [02:23] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Dzięki! Ciekawe.
Mogę tylko podrzucić staroć którym nie wszyscy wiedzą :
https://www.remybattery.com/ba...
Ołowiowe. Trwałość ? Piętnaście lat temu facet chciał by mu te "dziwne" wymienić na "normalne" akumulatory. Do dziś napędzam nimi wysokoobrotową wiertarkę.
Kiedyś była firma Mallory. 9V aku przez 32 lata pracowały w moich miernikach. Musieli zbankrutować ;-)))

Obrazek użytkownika tricolour

11-01-2021 [09:05] - tricolour | Link:

Inżynierowie nie tylko kojarzą, ale jeszcze rozumieją zjawiska, o których piszą. Natomiast ignoranci chcą kłaść instalacje energetyczne licą nawojową (chyba mądrze brzmi), zachodzą w głowę dlaczego kiedyś stosowano drut aluminiowy albo też - jak ostatnio - pokazują elementarny brak intuicji technicznej i to ponoć w dziedzinie, w której są specjalistami światowej sławy.

Wiesz, dlaczego żaden z twoich forumowych kolegów nie stanął po twojej stronie w tej żalosnej wymianie zdań i wolą milczeć? Bo samochwała tak bardzo podnieciła się pomysłem garażowego ładowania akumulatora, aż straciła kontakt z rzeczywistością. I zamiast napisać o swoim błędzie, to w popłochu okłada się obcymi artykułami mającymi zamaskować własną wpadkę, wspomagając się na dodatek epitetami.

Milczą z grzeczności. Mają kpić z satyra?

PS. Do następnego razu.

Obrazek użytkownika cyborg59

12-01-2021 [02:36] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Na kolanach musiałem błagać by facet w Naszym ZUSie, po zapisaniu danych z tygodnia, robił sztuczną awarię, i przez te 20 minut jechał na zasilaniu z UPS. W końcu zrozumiał, że musi jechać do 40 minut, a z biegiem czasu pojemność będzie malała, i jak dojdzie do 20 minut - trzeba się oglądać za wymianą. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-01-2021 [08:53] - jazgdyni | Link:

Wiesz co mówisz?

Przeczytaj jeszcze raz profesorze.

Obrazek użytkownika tricolour

12-01-2021 [11:03] - tricolour | Link:

Przeczytałem. Kolega nie stanął w obronie ignoranta który, będąc światowej sławy inżynierem - samochwałą, nie dostrzegł ewidentnej pomyłki wynikającej z braku intuicji technicznej, tylko firmuje nam opowiastki mające wzbudzić wypieki na twarzy.

Każdy ma takie. Tato mi kiedyś podarowal piękny kubek ferrytowy wiec poczytalem, jak zrobić przetwornicę dwutaktową. Dobrałem szczelinę w rdzeniu ( by się nie nasycał. Wiesz dlaczego ma się nie nasycać? Bo po nasyceniu impedancja równa jest rezystancji uzwojenia pierwotnego czyli wynosi ułamek oma i po tranzystorze... A dlaczego dwutaktowa, krynico mądrości? No dlaczego?) i udawało sie naladować spory elektrolit do setek woltow w parę sekund. Ale po co? Ano po to, że szkolne dziewczyny skakały na metr po przylożeniu kondensatora, choćby do trzymanego ołówka. Podstawówka to jeszcze była.

Co robiłeś w podstawówce, Wielki Elektroniku? Potrafiłeś już wyliczyć RC żyratora by osiągnąć zalożoną wielkość symulowanej indukcyjności, bo budowałeś niemożliwy do kupienia equalizer? Dawaj, dawaj. 

Obrazek użytkownika tricolour

12-01-2021 [12:09] - tricolour | Link:

I tu pomyłka, inżynierze. Napisałem "wielkość" zamiast "wartość".

Ale nie obrażę sie za to na nikogo i nie zwyzywam tylko przyznam i poprawię.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [20:12] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Nie pakowałbym się w dyskusję, gdyby nie te 1000 Volt ! Już sobie wyobraziłem tego "mechaniora" samochodowego co musi mieć uprawnienia powyżej 1kV, a nie tylko eksploatację do 1kV. Jakieś dziesięć lat temu zrobiłem facetowi w Niemczech układ (nadążny system fotowoltaiczny), którym zasila dom, ładuje Fiacika. Są takie 500-tki przerobione na elektro. Taki sam wariat jak my, ale bardziej mechanik. Pisałem o tym na NowymEkranie zanim stał się Neonem. Fotki też były. Stare dzieje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-01-2021 [04:37] - jazgdyni | Link:

Mam uprawnienia, certyfikowane przez Politechnikę Gdańską, do 6,6 kV, co w morskich warunkach nazywane jest napięciami wysokimi. W lądowych, tylko średnie,Ale te całe lance, rękawice 10 000 V, praktycznie jednorazowe, lecz za to czerwone kabelki dziesięć razy cieńsze dla grubych kilowatów. No i filmik z realu, z kamery przemysłowej, jak nieuważny technik, przy tablicy rozdzielczej wyparował w łuku (nawet 24 000 degC).

Ale, o dziwo, były gorsze i niebezpieczniejsze problemy z malutkim napięciem. Platforma, która robiła przegląd, poprosiła, byśmy powyciągali z dna, jakieś 50 mtr głebokości, boje do Hipapu (odzewowoe, do precyzyjnej lokalizacji), a zlecenie dla mnie (extra money), bym zrobił inspekcję i powymieniał baterie. To były nie byle jakie baterie - litowo-metalowe, 90Wh, jakieś 10 kg kilo walec. długi na 70 - 80 cm. Już na pierwszej stronie instrukcji - typowe Warning - zasady bezpieczeństwa, było - sprawdź po wyciągnięciu, czy bateria jest gorąca. Jeśli tak, na parę godzin pozostaw w wodzie. Wtrącę, że napięcie w granicach 1,5 - 3V, . Ale dalej było lepiej. Jak sie zabierasz do inspekcji, zabezpiecz teren, by bliżej niż 20 metrów, nie było innych osób. Natychmiast poprosiłem o wyższą stawkę z powodu zmiany stanowiska na sapera.

Obrazek użytkownika cyborg59

12-01-2021 [01:58] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Brak zdziwienia!
Wybuch wodoru z bateryjki wielkości 10 groszy, przyjęły na siebie okulary grawerskie. Dalej mam własne oczy. Odlutowywałem kabelki od bateryjki podtrzymania BIOS'u. Dawno. Zgięło grot lutownicy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-01-2021 [08:44] - jazgdyni | Link:

No widzisz.

Te ciołki z dupą na stołkach nie mają pojęcia, jakie siły w elektryce. Najpierw obserwowałem na studiach flash evaporation, przy implantowaniu w prawie próżni germanu na krzem, a po latach w laboratorium wysokich napięć demonstrowano mi zwarcie na 0,5 mm druciku pomiędzy szynami 5 kVAC. Drucik na wysokości 2 mtr oczywiście natychmiast wyparował, ale łuk, plazma, z wielkim grzmotem, powoli i statecznie wędrowała na dół.
Kiedyś też sobie policzyłem, jaka może być w tablicy rozdzielczej siła elektrdynamiczna na szynę, przez którą płynie 4000 Amperów. Wyszły tony.

Obrazek użytkownika tricolour

10-01-2021 [15:00] - tricolour | Link:

@Cyborg

Nie śledzę parametrów samochodów elektrycznych, bo mnie to nie interesuje. Dostaję kilka modeli do wyboru i datę stawienia się w salonie po odbiór - i tyle w temacie nowinek motoryzacyjnych. Auto to większy śrubokręt i taką ma u mnie rangę.

Ale kiedyś czytałem, przypadkiem gdy się coś paliło z kierowcą inside, że napięcie dochodzi już do tysiąca woltów. Pisano o tym z perspektywy opracowania nowych środków gaśniczych. Bez nich trzeba stać i czekać aż się zjara doszczętnie. Z zawartością.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [20:35] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Jeszcze przed emeryturą przesiadłem się na rower. Brykę oddałem na złom. Byłem jednym z założycieli Rowerowego Szczecina. Wygląda na to, że trzeba będzie wozić ze sobą, nie tylko nóż do pasów, ale i rękawice elektroizolacyjne, "papugę" ( takie specjalne nożyce do cięcia kabli [ oczywiście z atestem]).

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [06:54] - jazgdyni | Link:

No geniusz!

Najmądrzejszy spośród monterów z pierwszej połowy XX wieku. Prawo Ohma i prosty bilans energii i już robota jest. Takich się woła, jak trza korki wkręcić. albo stary zadrutować.

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-01-2021 [18:48] - jazgdyni | Link:

@Admin

Znowu spuszczacie tego przygłupa.
Miał być na smyczy.

Obrazek użytkownika mjk1

09-01-2021 [19:30] - mjk1 | Link:

@tricolour.
Tym razem znowu podkablował.

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [22:59] - tricolour | Link:

@mjk

Wychowany w komunie to kabluje...

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [20:09] - tricolour | Link:

Raczej nigdy nie będę na smyczy pisząc prawdę. Czy odkryłeś może błąd w szybkim oszacowaniu czasu ładowania akumulatora o pojemności 100kWh dysponując mocą dostarczoną do własnego domu rzędu 25kW? Cztery godzinki bez strat?

Przepraszam, że przewracam taki piękny wątek, ale Młody Technik był o niebo bardziej rzetelny.

A kolejny epitet pod swoim adresem jest dla mnie dowodem, jak bardzo bolesne było to proste oszacowanie. Zalecam myślenie przy pisaniu. I w ogóle...
 

Obrazek użytkownika angela

09-01-2021 [21:31] - angela | Link:

Polacy powinni się "na duch" dorobic sieci telefonicznej, bo wystarczy ze operator zamknie sieć,  i mozemy sobie w rynnę zadzwonić. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-01-2021 [19:34] - Imć Waszeć | Link:

Telegon to bardzo dobry projekt. Wszystkie wielkie odkrycia i technologie zaczynają się od chwytliwej i wpadające w ucho nazwy. Telegon działałby zapewne w jakiejś sieci konforemnej, jak sama nazwa wskazuje, a to mógłby być zalążek nowego Internetu. Jak często lubi @Autor dodawać - w sieci połączeń kwantowych ;)))

A tak na serio, to Chińczycy właśnie coś takiego zaczęli testować u siebie :]

1) "Chiny: Powstała sieć komunikacyjna nie do przechwycenia. Ma 4600 kilometrów": https://niezalezna.pl/373516-c...

Obrazek użytkownika Jabe

09-01-2021 [19:52] - Jabe | Link:

Komentatorka się przejęzyczyła. Chodziło o telegraf. Dzięki niemu rząd sprawnie ściągałby dane o rozwoju pandemii i wyszczepieniach.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [02:25] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Możesz jaśniej?!
Telegon - z greckiego - urodzony daleko stąd. (Odyseja)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-01-2021 [15:19] - Imć Waszeć | Link:

Nie przywiązywałbym się za bardzo do greki w ten sposób. Końcówkę -gon współcześnie przypisujemy wielokątom np. Pentagon. Gdyby iść tym literalnym tropem, to nawet nie trzeba by tłumaczyć z angielskiego następującego zdania "to look for a likely dupe"? ;)

Przy okazji spojrzałem w sieć, a tam taki chiński patent z "telegonami": https://patents.google.com/pat...
Dlatego teraz, po latach liberalnej wiary w żółtą tanią siłę roboczą, "dupe" to konkretnie my biali. :]

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [13:38] - jazgdyni | Link:

Ja już jestem na Parlerze.

Polecam

Obrazek użytkownika angela

09-01-2021 [21:25] - angela | Link:

Trollowisko jak zwykle z syndromem trzylatka, wszystko na " nie ".
Jabe, ja wiem co pisalam, w odroznieniu do Ciebie,  kiedy piszesz co Ci każą. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [06:45] - jazgdyni | Link:

Śmieszne głupki i nieuki.
Pojęcia nie mają poza technologiami z ery kołchoźnika. Opsss... przepraszam, opanowali również użycie kalkulatora.
Muszą się matoły dowartościowywać, bo życie codziennie kopie ich w dupę.

To właśnie przez takich prymitywów, nieudaczników i leni, z sekty "NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ" nic na świcie nie szło by do przodu. To hamulcowi poprawy naszego bytu.
Dużo gadania i zero efektów. Taka pospolita nędza.

A ja sobie taki kupię https://www.tesla.com/en_GB/support/home-charging-installation?redirect=no

Obrazek użytkownika tricolour

09-01-2021 [22:56] - tricolour | Link:

I co tam piszą?

"RANGE ADDED PER HOUR* (M/H) - wiesz co to znaczy? Nawet nie wiem, jak nazwac twoją ignorancję, bo admin czasem mi tych słów nie puszcza, może nawet dobrze, bo to twoje ch... pod moim adresem, to dla mnie jest wręcz nobilitacja i medal za ofiarnośc i odwagę. Więc ci przy wszystkich powiem publicznie: ładowanie przez GODZINĘ zwiększy zasięg (range to zasięg, ogarniasz?) o max 50 mil. Czyli o sto kilometrów, grubo licząc. Czyli - uwaga - pełne ładowanie to sześć godzin. A te twoje 20 minut to trzydzieści kilosów więcej z gniadka elektrycznego 16kW.

Kup sobie, kup... na zdrowie.

Obrazek użytkownika paparazzi

09-01-2021 [21:37] - paparazzi | Link:

Właśnie sobie zafundowałem Plug-in PHEV Toyota Rav 4 Prime XSE. Ale jako konserwatysta kupiłem auto by jeździć na baterii / do 75 km/ w mieście lub ze wspomaganiem silnika po wyżej 300KM. Na razie rozpracowuje elektronikę a jest co:-). 50 tys$ minus 7.5 zwrotu z podatków. Opowiem ci lub googluj jak to pracuje. Aha jeszcze jedno, trzeba czekać na auto jeden m-c! Wiec nie da się targować. Ech te supply and demand

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [01:53] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Czerwony ?
Bo musisz wiedzieć, że czerwone są szybsze! Każdy wnuk Ci to powie ;-)))

Obrazek użytkownika paparazzi

10-01-2021 [14:32] - paparazzi | Link:

Przeciez napisalem jestem konserwatywny. A jaki kolor jest konserwatywny? :-)

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [18:59] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Cytując wypowiedź p.Forda : ...każdy, pod warunkiem, że jest czarny.

Obrazek użytkownika paparazzi

10-01-2021 [20:09] - paparazzi | Link:

Bingo. Ale Pan Tesla robi to samo kaze doplacac za inny kolor.

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [06:50] - jazgdyni | Link:

Fajna jest ta Toyota. Ja się już przesiadłem na mniejsze samochody. I tak 75% jeżdżę po mieście. Ale długo kochałem SUVy. Ja na swoje auto teraz czekam od października. Odbieram w poniedziałek. Własna konfiguracja to robi. Ale sporo wytargowałem.

Obrazek użytkownika cyborg59

10-01-2021 [02:13] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Ostra musi być ta nowa laska Elona, oj ostra. Taką kolczatkę zastosował?! 
Na poważnie : 
Autobusy, ze względu na ładowanie odzyskowe i odpoczynek na pętli.
Poczta , dostawczaki - pracują 8 godzin, mogą się ładować 14 godzin.
To jest do zrobienia już, teraz.
Historycznie patrząc, klasyczne to były samochody elektryczne i parowe, których na początku XX wieku było więcej niż pojazdów o spalaniu wewnętrznym.

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-01-2021 [13:43] - jazgdyni | Link:

Tak, jak u mnie - czyli 80% to codzienna jazda miejska, to wyłącznie e-car ma sens. Oczywiście, jak będzie za ok. 70 tyś. Ale jak pisałem, pracują ostro, by odejść od własności prywatnych aut.
Zobaczymy...

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-01-2021 [14:00] - Tomaszek | Link:

Oni pracują ostro żeby odejść od własności prywatnego czegokolwiek .

Obrazek użytkownika paparazzi

10-01-2021 [14:35] - paparazzi | Link:

Czyli hydrogen. No a jak to wnuki rozszyfrują. ;-)

Obrazek użytkownika cyborg59

12-01-2021 [01:20] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Potitany świat !
Wnuk, którego cytowałem ma 2,5 roku. Jeszcze w grudniu nie potrafił powiedzieć "popsuty". Przynosił samochodzik, i wręczając go, stwierdzał : potiti, brum-brum potiti! Pytałem o hydrogen, a on, że blue, że green. Innymi słowy, pozytywnie.
Mam czterech wnuków, jednego od syna, trzech od córki. Z najstarszym, dziesięcioletnim ekspertem motoryzacji dałbyś radę podyskutować.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-01-2021 [08:30] - jazgdyni | Link:

Hydrogen is extremaly volatile! Po naszemu: wodór jest niesłychanie niestabilny. Więc bardzo niebezpieczny. Chyba Zeppelin udowodnił, czym to grozi.

Jak opanujemy wodór i zamkniemy go do solidnej puszki, a przede wszystkim znajdziemy sposób na jego tanią produkcję, to będziemy naprawdę szczęsliwi.

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2021 [01:33] - Pers | Link:

Kolega panMarek na niepopkach zgasił cie jak świeczkę ale ty będziesz smecił i udowadniał swoją rację. Ograniczony jesteś.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-01-2021 [08:25] - jazgdyni | Link:

A ty koleżko po prostu głupi jesteś.

PanuMarkowi, który wrzucił jakiś tekst sprzed pół roku, kogoś, może nawet jego, ale inżyniera - urzędasa, w oparciu o materiały GUS, kalkulator i prawo Ohma. To ma zero naukowej rzetelności, tak skomentowałem. 

[...]
Niestety, dla mnie to jednak ma poważny minus. To opracowanie inżyniersko - biurokratyczne, oczywiście oparte na istniejących w danym momencie faktach, ale poprzez brak odniesień do nauki i szalonego postępu technologicznego, zabrakło mi perspektywicznej wizji.Ponadto, absolutnie nie ma tu naukowego obiektywizmu. No tak - pan naukowcem nie jest. Ale inżynier też może być uczciwy.
Często, co dzisiaj wydaje się niemożliwe, jutro nauka może spowodować, że jest banalnym standardem. Choćby laptopy. To przecież, pomijając te pierwsze eksperymenty, dostępny towar tak gdzieś od połowy lat 90-tych. Kto wtedy myślał, choćby wizjonersko. że jakieś tam pamięci 50 MB zostaną w muzeach i szybciutko wskoczmy na Giga i całkiem typowe będzie, powiedzmy 500 GB, czyli 500 tysięcy razy więcej. I końca nie widać, bo już są dostępne pamięci np. 5 TB. I to w jakiej formie - niedużej kostki pendrive'a.
Tak, że co jeszcze dzisiaj, na początku 2021, demonstrując nam swoje plusy i minusy baterie Li-Ion są nie do pokonania, to już jutro mogę też być przeniesione do muzeum, jak Floppy Disc, czy CD. Przecież już pracuje się nad zastąpieniem litu - Li, sodem Na, którego jest wszędzie pełno. A co do obaw "elektrolitowych", to poważnie się działa na przykład w temacie baterii LI-metal ("
Li metal is well known to be one of the most promising anodes due to its ultrahigh capacity (3,860 mAh g−1) and the very low standard negative electrochemical potential (−3.040 V)...") [ https://www.sciencedirect.com/...(link is external) ]
To jest panie kolego ponad 10 razy więcej niż dotychczasowe ogniwa. I gdyby nie problemy z dendrytami, to już to by dawno było na rynku.
I powiem więcej - to jest tylko kolejny krok. Tak, jak nano technologia była takim krokiem w rozwoju komputerów kwantowych. Jest pan sobie w stanie wyobrazić co za rewolucja będzie jak bit zostanie zastąpiony przez Qubit?
Zaskoczyło pana chłodzenie cieczą. 8 lat temu w systemach diesel-electric, całe szafy AC/DC/AC miałem chłodzone glikolem w cyrkulacji przez schładzacz. Przetwornik, zasilany z generatora, obecnie już 660 VAC/60Hz na wyjściu dawał setki (a nawet mega) kilowatów do napędu śruby nastawnej z Hz od 0 do 120 rpm/min.
Kable również są nie byle jakie, co do jakości miedzi i połączeń. Ale już do zwykłych wyjściowych napędów, nie jak pierwotne do trafo, stosujemy coraz powszechniej 6 600 VAC.
Czyli mówię, co jest na świecie i co już wkrótce może być.
[...] 
Pozdrawiam

JanuszK