Dlaczego w 2015 Kaczyński premierem nie został

Dopiero co, w sobotnim programie braci Karnowskich w TV, pani Barbara Stanisławczyk, publicystka i pisarka, poważna i ceniona postać, oznajmiła z dużym naciskiem: - Jarosław Kaczyński, jak w 2015 wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość obowiązkowo powinien zostać premierem rządu.
Wtórował pani Stanisławczyk Piotr Semka, niezły publicysta, dobry obserwator, lecz niestety kiepski analityk.
 
Działo się to oczywiście z okazji ostatnich zawirowań na prawicy, które, mam nadzieję już się definitywnie kończą. I jak mówią dowcipni – w rezultacie Mateusz Morawiecki zostaje premierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
 
Ponieważ jednak, oczywiście z powodu poważnych błędów komunikacyjnych i informacyjnych prawicy, istnieje duże niezrozumienie dotyczące wielu konkretnych działań i decyzji władz państwa, nie tylko wśród społeczeństwa, lecz także u wielu obserwatorów sceny politycznej, nawet tych regularnie bywających na salonach władzy, będę się starał wyjaśnić tylko to jedno – dlaczego w 2015 Jarosław Kaczyński premierem nie został.
 
 
Kochamy jasność, porządek i schematy. A ponieważ to jest oparte na tradycji i pamięci przeszłości, gdzie pewien schemat został utworzony, to w takim modelu przywódca zwycięskiej w wyborach partii zostaje niejako automatycznie (w umysłach obywateli) premierem rządu.
Nie ma takiego żadnego prawa, żadnego przepisu, że tak musi być. W nowoczesnej organizacji władzy jest wprost przeciwnie. Lider i główny decydent zamyka się za drzwiami gabinetu, wyłaczając się z codziennej młócki, a do zarządzania desygnuje najlepszego, według swojego i doradców mniemania, kandydata do pracy, do zarządzania, kierowania i nadzoru.
 
Ani pani Stanisłwaczyk, ani Piotr Semka i wielu innych poważnych komentatorów polityki, jakoś dziwnie nie uwzględnili osobowości przywódcy. A tu konkretnie, co postaram się wytłumaczyć – prezes Kaczyński pod żadnym pozorem nie chciał być premierem.
Dlaczego?
 
Odpowiedź wynika z jego nieustannych tendencji do głębokich, strategicznych przemyśleń. Zajmowanie się codzienną, męczącą i mało twórczą pracą nuży go, a nawet go denerwuje. Męczy go także bardzo.
Reprezentuje on osobowość polityka wybitnie gabinetowego.
Wkracza na arenę, pokazuje się przed kamerami już tylko w ważnych momentach kryzysowych. A ponadto potrafi on uczciwie określić swój potencjał i siłę.
 
Jarosław Kaczyński premierem już był. Wie dokładnie jaka to ciężka i wymagająca praca.Tysiące decyzji,narady, dyskusje, spotkania międzynarodowe, wystąpienia publiczne, krajowe i międzynarodowe, cała ta dyplomacja z fałszem, hipokryzją i tą nową – poprawnością polityczną. Zajmowanie się niemowlakami w żłobkach, uczniami w szkołach i na studiach i emerytami. Burakami na polach, węglem pod ziemią, lasami, rzekami i drogami. A przede wszystkim ludźmi. I przyjaznymi i wrogimi. A na tych drugich JK źle reaguje i potrafi "rzucić mięsem".
 
Po co mu to? Jest tym szczęściarzem, którego nie zżerają ambicje. Tytuły go nie rajcują. Uszczypliwe określanie go z mównicy sejmowej przez wariatki z opozycji "szeregowym posłem Kaczyńskim" nie robią na nim najmniejszego wrażenia.
 
Nie zapominajmy o najważniejszym – Jarosław Kaczyński ma 71 lat. W tym wieku każdy już jest nieco znużony i fizycznie nie w pełni sił i wigoru. To nie amerykański prezydent Carter, który popisywał się bieganiem w krótkich majtkach, aż padł nieprzytomny i karetka pogotowia na sygnale zabrała go do szpitala. Kaczyński więc nie biega maratonów, nie grywa w tenisa, jak jego poprzednik Kwaśniewski, Nie chodzi też z kijkami i w kowbojskim kapeluszu jak noblysta Wałęsa. Wiemy za to, że JK nie jest najlepszego zdrowia. A i tak go podziwiam, jak świetnie się trzyma, po tak potężnej traumie, jaką on przeżył.
 
Toteż po wygranej w 2015 podjął on dobrze przemyślaną i jedynie słuszną decyzję – premierem nie zostaje, bo nie da rady dźwigać tego obowiązku, a znając jego poziom etyki i moralności, nie chce być papierowym, czy plastikowym figurantem, prezydentem – celebrytą, jak Donald Tusk, a dzisiaj ten nieszczęsny Trzaskowski.
 
Jednakże jako przywódca i decydent z pełną odpowiedzialnością i zgodnie z historycznym zapotrzebowaniem, wybrał na premiera Beatę Szydło, która rozruszała Polaków i przywróciła nadzieję, a potem, bo taka nastała potrzeba, wymienił Panią Premier, na technokratę swobodnie poruszającego się po światowych salonach, niezmiernie inteligentnego i pracowitego Mateusza Morawieckiego.
 
 
 
W nowoczesnych strukturach korporacyjnych, a w szczególności w konglomeracie jakim jest wykonawcza władza państwa, premier pełni rolę, jak to tam jest określane CEO – Chief Executive Officer – gościa, który zarządza całym tym biznesowym, czy wojskowym przedsięwzięciem (tu tytuły są inne). Zarządza tym day – to – day. Czyli codziennie.
W znacznie mniejszych przedsięwzięciach biznesowych, nie potrzeba CEO i analogiczną funkcję sprawuje Project Manager (którym zdarzało mi się bywać). Ale rola w hierarchii zarządzania jest identyczna. Tylko skala jest inna.
Tak więc klasycznym nowoczesnym i korporacyjnym CEO – szefem całej działalności korporacji "Polska", tytularnie premierem jest obecnie Mateusz Morawiecki.
Jednakże ci co znają matryce struktur międzynarodowych, wiedzą dobrze, że CEO, czy u nas premiera, zawsze można odwołać. To jest człowiek zatrudniony do konkretnej pracy. Morawiecki dzisiaj jest, a jutro może go nie być.
Natomiast Kaczyńskiego nie można się tak łatwo pozbyć – aby to zrobić, potrzebne są nowe powszechne wybory. Czyli Kaczyński reprezentuje wszystkich "udziałowców firmy" – wszystkich obywateli Polski, którzy głosowali na PiS.
To czyni prezesa niemalże "ownerem" firmy, jedynym nieusuwalnym i ostatecznie na szczycie decyzyjnym elementem hierarchii państwa.
 
W korporacjach, taki człowiek, jak w naszym wypadku Jarosław Kaczyński, niezmiernie rzadko zostaje CEO – tu – premierem. Jego rola jest wybitnie strategiczna i nadzorcza w stosunku do wytyczonej w projekcie na początku linii programowej i kondycji swojej organizacji. On, w sensie prawnym, nie jest pracownikiem w firmie. On za zatwierdzeniem udziałowców – czyli narodu – suwerenów, w umownym sensie "właściciel" Prawa i Sprawiedliwości, zostaje najwyższym szefem koncernu, konglomeratu "Polska". Póki, gdy walne zgromadzenie udziałowców – co czteroletnie wybory powszechne, jego nie odwoła, jest on na topie władzy.
 
Nasi kochani amatorscy komentatorzy polityki, którzy dopiero co, raczkując, za nogawkę złapali demokrację, a kapitalizm jest nadal bajką o żelaznym wilku, a, niestety, także wielu profesjonalistów, którzy biorą często niemałe pieniądze za komunikację z narodem, nadal w pełni nie są w stanie ogarnąć wszystkich reguł i procedur istniejących w świecie.
Stąd ten ciągły chaos umysłowy w sprawie kolejnych poczynań i wydarzeń w polityce.
 
 
Jarosław Kaczyński zdecydował dołączyć do rządu. Jak kiedyś marszałek Piłsudski, naczelnik państwa, zrobił siebie ministrem spraw wojskowych. Prezes zobaczył jątrzący się wrzód, spowodowany ambicjami Ziobry, który już się czuł następcą Kaczyńskiego, lecz niestety, niestety – prezes znacznie wyżej ceni Morawieckiego. I słuszne. Teraz jest czas na cwanych negocjatorów, a nie na szeryfów z dymiącym koltem.
Publice się taki szeryf Zbigniew podoba, bo nie pojmują, że na 9 strzałwego colta szeryfa, wrogowie mają M 134 Minigun, który potrafi wystrzelić milion pocisków na minutę.
Będzie okazja, to i na niego przyjdzie czas. I na jego fantastycznych młodych bojowników. Jest cały system sprawiedliwości do zbudowania na nowo. Proszę bardzo - do roboty. Chcemy zobaczyć sprawiedliwość, a nie tylko lalki i pajaców w togach.
 
 
Jarosław Kaczyński, choć nie chciał, ponownie wszedł do rządu. Wszedł, bo musiał. Ludzkie ambicje zaczęły zagrażać spójności prawicy.
Autorytet PJK, Darth Vadera konserwy, jest na tyle ważny, ze nie trzeba się posuwać do drastycznych rozwiązań.
 
 
Kaczyński, karciany krupier przy politycznym stole w black jacka, rozdał karty. A gracze odkrywają dwie karty i oceniają ile w tej grze są warci. Czy wejść, czy spasować.
 
Nauczył się prezes, że za długo czekać nie można. Bo wyskoczy kolejny Giertych, czy Lepper. Koalicjanci, psia mać.
 
Gowin już się układał w maju z opozycją, Ziobro teraz pokazał – a takiego wała – więc co robić?
 
Niełatwe zadanie... Będzie teraz lepiej? Daj Boże.

.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

26-09-2020 [20:21] - Pers | Link:

Pan Kaczyński nie został premierem bo to wiąże się z konstytucyjną odpowiedzialnością.
Brawo Autor! Zadanie wykonane, następną porcje wazelny kurier dostarczy w poniedziałek.

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-09-2020 [19:22] - Tomaszek | Link:

Ta konstytucyjna odpowiedzialność to co? Na który pukiel gwiżdżą . Może  Jaruzelskiemu , Kiszczakowi , Kwaśniewskiemu czy Tuskowi nagwizdali ? Nie wiesz , to zaczynaj ćwiczyć . Nagwizdanie na pukiel to sroga kara .

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2020 [20:46] - Jabe | Link:

Zajmowanie się niemowlakami w żłobkach, uczniami w szkołach i na studiach i emerytami. – Być może problem polega raczej na tym, że premier nie powinien się tym zajmować.

Ani słowa o rezultatach „nieustannych tendencji do głębokich, strategicznych przemyśleń”, które doprowadziły prezesa do niezrozumiałej wolty futrzakowej i forsowania bezkarności dla swoich. Starcze ambicje to?

niestety – prezes znacznie wyżej ceni Morawieckiego. – Ciekawe, jak do tego doszło, że tak go docenił.

Obrazek użytkownika nonparel

26-09-2020 [21:27] - nonparel | Link:

Akela ma upolować nilgai, reszta stada patrzy.
Jak się nie uda, Akela przestaje być przodownikiem stada.
Próba jest tylko jedna, takie są prawa Wilczej Gromady.
Tylko gdzie jest Mowgli?

nonparel
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-09-2020 [21:44] - rolnik z mazur | Link:

Tych głębokich przemyśleń koledze zabrakło. Albo stoimy do tego co robimy i bierzemy za to odpowiedzialność albo kryjemy się za plecami innych. Takie glupoty to nie przystoja ludziom morza. To może kapitan statku zleci jego prowadzenie bosmanowi.  W końcu on całkiem dobrze zna się na sterowaniu. Wstyd albo daleko posunięty serwilizm. Pzdr

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-09-2020 [21:45] - rolnik z mazur | Link:

Tych głębokich przemyśleń koledze zabrakło. Albo stoimy do tego co robimy i bierzemy za to odpowiedzialność albo kryjemy się za plecami innych. Takie glupoty to nie przystoja ludziom morza. To może kapitan statku zleci jego prowadzenie bosmanowi.  W końcu on całkiem dobrze zna się na sterowaniu. Wstyd albo daleko posunięty serwilizm. Pzdr

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-09-2020 [22:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

"To może kapitan statku zleci jego prowadzenie bosmanowi. "
To nie jest dobry przykład. "Bosman" pracujący od  paru lat na statku, zna go lepiej, niż "świeży" kapitan.
W związku z tym kapitan się konsultuje, ale odpowiedzialność za skuteczność  i  bezpieczeństwo leży po stronie "kapitana", a odpowiedzialność "bosmana" w ramach powierzonych mu obowiązków. 

W przypadku rządów, a raczej nierządów, tej i poprzedniej koalicji jakakolwiek odpowiedzialność jest rozmyta, aczkolwiek sterowana wynikami analiz poczucia zadowolenia, odbiorcy przekazu medialnego i beneficjenta socjału.

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [03:27] - jazgdyni | Link:

Idiotyczne porównanie.

Na okrętach wojennych często jest sytuacja taka, że na jednym statku jest i kapitan i admirał. Czy wiele wyższy stopniem admirał jest na statku "szefem"? Nie - to kapitan decyduje na swoim okręcie o wszystkim. Czy to oznacza, że kapitan może się nie słuchać admirała? Też nie. Admirał wydaje kapitanowi rozkazy, a ten ze swoją załogą realizuje je.

Często mi się też zdarzało, szczególnie na statkach badawczych, że na pokładzie jest ktoś określany super-cargo, a to nic innego niż project manager. Jakie wówczas są relacje pomiędzy nim i kapitanem?

Nie macie wszyscy tu wypowiadający się pojęcia o zarządzaniu, hierarchii, strukturze egzekutywy, itd. Po prostu klasyczny złośliwy bełkot niedouczonego prostaka. Ale mędrek mądrzyć się musi, bo taki już jest.

Obrazek użytkownika cyborg59

27-09-2020 [14:40] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Panowie się nie bierzcie za morskie porównania !
Znacie się jak kura na pieprzu.
Nawet na żaglowym jachcie na którym trudno poskładać trzy wachty, obowiązuje hierarchia. Kapitan mówi pierwszemu oficerowi (nawigator) : Panie Pierwszy, idziemy na Zatokę Ryską. Do obowiązków pierwszego należy wyznaczenie wszystkich parametrów kursu, punkty zwrotne. Drugi oficer i Trzeci trzymają się kursu wyznaczonego przez nawigatora na rozkaz Kapitana. Sternikiem jest zwykle marynarz niższego stopnia niż Bosman. Bosman,to:młotek, gwoździe, farby, liny itp. Kapitan będzie się "konsultował" z Bosmanem za pośrednictwem Trzeciego (odpowiedzialnego za "technikę i sprzęt") w sprawie farby do zamalowania rdzy.
Jeżeli wiedza drogich Panów o zarządzaniu jest taka sama jak o dowodzeniu na na jednostce pływającej - to ja proszę o zaopatrzenie się w jakieś poradniki. Na początek, o takie dla małych warsztatów rzemieślniczych.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [16:58] - rolnik z mazur | Link:

@cyborg

To się zgadza. Żeglarstwo z prowadzeniem statku ma się nijak. Pzdr

Obrazek użytkownika cyborg59

27-09-2020 [19:53] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

To się zgadza. Żeglarstwo z "prowadzeniem" stateczku na sznureczku przez wnuczka w sadzawce - ma się nijak.

Obrazek użytkownika tricolour

27-09-2020 [00:36] - tricolour | Link:

Gdyby zamienić tyle razy wielbione nazwisko na jakieś inne, na przykład Gomułka albo Gierek, albo Słońce Karpat Cauceascu, to reszta tekstu pasuje jak ulał z beczki wazeliny.

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-09-2020 [19:13] - Tomaszek | Link:

A to czerwone koło płotu to dupa skopana za opowiadanie starych kawałów .

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [05:21] - jazgdyni | Link:

OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ

Fabryka trolli, stworzona przez FSB, kiedyś skromny wydział kontroli internetu, mieszczący się w St. Petersburgu i skierowany do wewnątrz, by kontrolować własnych obywateli, z czasem się rozrósł, zatrudnił profesjonalistów od manipulowania przekazem, fakenewsami, buzzem, pożytecznymi idiotami, etc. i rozpoczął dla dobra Mateczki Rossiji, działać na obszarze międzynarodowym.
Ich najbardziej znana i dokładnie zanalizowana praca, to mieszanie przy wyborach w Stanach Zjednoczonych w 2016.
Ci rosyjscy terroryści, bo tym właściwie oni są, cały czas mają osobną grupę, która nieustannie śledzi strumień informacji istniejący w Polsce. Dla Rosjan, a także dla ich przyjaciół, którym Putin oferuje swoje specjalistyczne "usługi", Polska ma bardzo ważny priorytet, jako wrogi i bliski kraj, który w założeniu, jak to kiedyś ustalono w Jałcie, należy do radzieckiej strefy wpływów. Rzeczpospolita się z tej kurateli wyrwała, lecz to nie znaczy, że Putin, obecny władca Rosji z tym się godzi.
Polska Rosji bruździ. Mimo, że w porównaniu z tym światowym imperium jest jak mała mrówka, która weszła w gacie i podgryza, to jest to irytujące i nieco bolesne.
Dlatego trzeba Polsce szkodzić, jak się da i ile się da. Angażuje się do tego siły zewnętrzne - ludzi z Unii Europejskiej, z Berlina, Paryża, Hagi, a nawet z Madrytu. Czyli wszędzie tam, gdzie neo-marksizm zapuścił korzenie.
Oczywiste jest, że Rosja korzysta również z tych Polaków wewnątrz kraju, którzy zrobią wszystko, by utrącić jakąkolwiek konserwatywną władzę, która w nowym, lewackim świecie nie ma prawa istnieć.

W internecie, jako, że tu obserwuje się wszystko, prawicowym, społecznym portalom, poprzydzielano "opiekunów", z reguły komentatorów, którzy mają rozwalać wszystko, co mogłoby służyć obecnej władzy. Należy to opluć, wyśmiać, podważyć, zasypać bzdurami. Po prostu rozwalić.

Gdy napiszę cokolwiek pozytywnego o działalności władzy, czy ewentualnych sukcesach (z ich perspektywy SUKCESÓW NIE MA I NIE BYŁO) jako pierwsi komentatorzy regularnie pojawiają się:
Jabe
Pers
Rolnik z mazur

Jest jeszcze paru leszczy, ale to klasyczne marudy, pieniacze i wiecznie niezadowoleni.

Nie mniej, na każdym portalu jest grupa ludzi, która bardzo się stara, by Polsce i Polakom się nie powiodło.

.

Obrazek użytkownika sake3

27-09-2020 [08:41] - sake3 | Link:

Hm,wymienił Pan trzech więc tylko czekac aż zjawi się jeszcze kilku obrażonych że nazwał ich Pan leszczami a nie pełnowartosciowymi trollami na odpowiedzialnym odcinku..Centrala obetnie im premie i nie pogłaszcze po łebkach.

Obrazek użytkownika Pers

27-09-2020 [09:12] - Pers | Link:

Dziekuję za wyróżnienie!
Moje zainteresowanie twoim notkami wynika z faktu, że zawsze brzydziłem się wazeliniarstwem i z niego się śmiałem. Zapomniałeś jeszcze nadmienić o "ustach czerwonych jak maliny".
Nowa beczka wazelny już jutro!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [09:56] - rolnik z mazur | Link:

@ jazgdyni
tobie się powiodło dziadku. Emeryture zawdzieczasz komunie
 Mozesz sobie z tym wloskim trotelem ( glupek w dowolnym tlumaczeniu ) uprawiac panegiryzm i inne godne demencji sztuki. A od rolnika to się za przrproszeniem odp... Bo mam wrażenie ze jesteś zadaniowany. Pzdr

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [10:05] - jazgdyni | Link:

Bądź człowieku choć trochę uczciwy (jeżeli wiesz, co to znaczy)

Pokaż gdzie i kiedy się do ciebie, mówiąc twoją gwarą, przyp**dalam? Twoje teksty mnie kompletnie nie interesują. Zresztą tak jak i ty.

To ty nieustannie włazisz na mój blog, by popisać się w swoim mniemaniu mądrością, a wg. mnie bezmierną głupotą. Odwal się, to natychmiast o tobie zapomnę.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [08:18] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

A czego się spodziewałeś? Panią Izabelę też od razu oblazły te wszy...importowane zza Bugu.
Rolnik nawet dwa razy kliknął...ale brygadzista musial dac dowód,że nawet w niedzielę pracuje...i wielkopolskizdzichu Cię odwiedził!!
Ty to masz powodzenie...

Na NB bloger rzadko komentuje blogera...bo przecież ON JEST DEBEŚCIAK,a reszta to leszcze...
No więc...ktos musi dać klkalność,wejscia,komentarze...bo od tego liczy się...zysk z reklam.

A więc trzyma sie nawet trolle i zwykłą agenturę...pamiętasz moją notkę o niemieckiej agenturze na NB?
Zatelepało od ambasady,po Redakcję NB...AWANTURA...ALE SKĄD...TO NIEPRAWDA...MY NIE BIERZEMY JURGIELTU....

Co do notki...wykład dla przedszkolaków...szkoda Twojego czasu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [08:41] - jazgdyni | Link:

Cześć Trocie!

Wykład dla przedszkolaków...
Niestety - tak trzeba pisać. nasza młodziutka demokracja ciągle ciemna, jak tabaka w rogu. Ciągle wiedzą coś tam, coś tam. A jak się człowiek stara wytłumaczyć i czegoś nauczyć, to słyszy - Co mi tu będzie pan pieprzył! Że niby ja tego nie wiem?! Ja panie mam to w małym palcu. A potem idzie taki i moczy dupę w Amber Gold, albo u pana Czarneckiego. Jak nie wiesz - wywieziony z Polski w bagażniku przez swoją żonę - dawniej Pieńkowską - dziennikarkę TVN.

Wiesz - czy agentura ruska, czy niemiecka, nie ma to znaczenia. To historyczny tandem. W sprawie Polski to dwa konie na jednym dyszlu ciągnące wóz z dynamitem, by ten paskudny kraj wysadzić.
A żeby to im wychodziło, to w RP musi być jak najwięcej chaosu i zamieszania. Jak nie KOD, to Margot. Jak nie Jachira to Spurek. Etc... etc...

Ciao

Ps. Ci mądrzy przede wszystkim umoczyli majątek w kredytach frankowych. Dla każdego sprzątacza na zachodzie to oczywisty idiotyzm. Takie coś to mógł sobie wyczyniać Soros, a nie gołodupiec z nad Wisły (ale on już jest przekonany, że gołodupcem nie jest, bo ma chatę i beemkę).

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [09:10] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

https://static.ftpn.pl/imgcach...

Odpowiedziałem Ci na komentarz w mojej notce...

 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [09:12] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

I jeszcze cytat:
Demokracja są to rządy ignorantów wybranych przez głupców,którzy na nich głosowali"

Zgadniesz autora? :-))

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [09:52] - jazgdyni | Link:

Nie pamiętam.

Jeżeli to nie Mark Twain powiedział to może Churchill?

Lecz już bardzo dawno Sokrates widział, co to za szambo:
Demokracja jest niewolącą formą rządu. Wprowadza chaos i nieporządek, a nadto niesprawiedliwą równość.

Kombinowałem na różne sposoby, by demokrację uczynić mądrzejszą i sprawiedliwszą. Nawet napisałem taką nowelkę political fiction, gdzie rozważałem już możliwość, począwszy od przedszkola, przeprowadzania regularnych, obowiązkowych psychologicznych testów osobowości. Nie tylko IQ. A potem, gdy osiąga się wiek wyborczy - bierny i aktywny - uwzględniania się specjalnym algorytmem wagi głosów wyborców na podstawie oceny testów. Osoba umysłowo niepełnosprawna otrzymywałaby na przykład 0,5 głosu, a powiedzmy szlachetny i uczciwy geniusz 4,0 głosów. Ale to oczywiście bzdura po cywilizacji równości wszystkich, czy komunizmie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [10:04] - rolnik z mazur | Link:

To zobacz jak wygląda demokracja w Szwajcarii. Nie musisz się wiele wysilać. Pzdr

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-09-2020 [10:06] - jazgdyni | Link:

Powiedziałem WON!

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [10:13] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Do tego szwabskiego feldfebla ...to może RAUS!!!
Albo vaffanculo? Ewentualnie screw you!
Raus na pewno pojmie...jego IQ 70 pozwoli reagowac na krótkie rozkazy...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [10:29] - rolnik z mazur | Link:

@ trotel( glupek po niemiecku)
adekwatny nick. 70 IQ to niedoscigle szczyty dla wloskich alfonsow. Pzdr

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [10:14] - rolnik z mazur | Link:

To robi się coraz ciekawiej na tych blogach skazanych na wyschnięcie

Obrazek użytkownika sake3

27-09-2020 [14:10] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur...Nic dziwnego,że skazane są na,,wyschnięcie'' skoro Pan tu i pisze i komentuje.

Obrazek użytkownika Pers

27-09-2020 [11:40] - Pers | Link:

Uuuu... 
"Filozof" z Gdyni popuszcza?
Opary wazeliny w dużych ilościach szkodzą.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [10:15] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@jazgdyni
Za Chiny nie zgadniesz...to cytat z S.Lema...na jakimś wykładzie...

Obrazek użytkownika Jabe

27-09-2020 [10:51] - Jabe | Link:

rozważałem już możliwość, począwszy od przedszkola, przeprowadzania regularnych, obowiązkowych psychologicznych testów osobowości. – Osobliwe rozważania u konserwatysty.

Obrazek użytkownika cyborg59

27-09-2020 [20:19] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Janusz ! Idziesz ciekawą drogą Janusza Zajdla. Lifter u niego, to był człowiek który szedł za na egzamin zamiast testowanego. Liftował mu IQ by dostał lepszą pracę. Czasami pomagał geniuszom ukryć się wśród przeciętniaków. 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

27-09-2020 [11:08] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@jazgdyni
Następnym razem gdy zawitam na Twój blog...musze ubrać wodery,ubranie ochronne i gazmaskę....
Szambem wali...wchodzą nieproszeni trolle i załatwiają potrzeby fizjologiczne...fekalia wypływają juz im z otworów gębowych...i zalewają klawiaturę.
Skąd sie biorą tacy "rolnicyz mazur"...przecież to jest dzicz i atrofia człowieczeństwa...głupota emanuje na całe NB...że też mają dostęp do prawicowego [?] portalu?

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-09-2020 [11:36] - rolnik z mazur | Link:

@trotel ( glupek)
twoj wpis swiadczy o twoim poziomie intelektualnym. Komuna dala ci mgr ale sloma z butow zostala
 Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

27-09-2020 [11:48] - tricolour | Link:

@All

Jak być ślepym, a przez to głupim? Oto przepis. All rights reserved.

1. Trzeba na swój temat napisać bałwochwalczy wstępniak. Znaczy polukrować, dać do polizania i czekać, aż się znajdą chętni. Czasy mamy takie, że znajdują się w sporej ilości, wszak LGBT++. Co widać. To warunek konieczny.

2. Trzeba żyć przeszłością, stronić od teraźniejszości, a nie daj już Boże patrzeć wprzód. Trzeba żyć lampowymi heterodynami, nie zauważąć, że nie tylko zupełnie (poza wyjątkami) zostały lampy wyparte, nie ma już nawet elektroniki dyskretnej, ba, nie ma już też zintegrowanej, rozumianej jako sprzętowe realizowanie funkcji i jedyne co zostało (z wadami i zaletami) to elastyczne, programowalne struktury. Bieda-inżynier tego nie widzi, bo już się na tym nie zna, nie rozumie. Zna się na lampach, ale nie wie, jak ją napisać, by jej fizycznie nie było, ale by działała. Gdyby bieda-inżynier myślał, to by zauważył, że elastyczna i programowalna struktura to pojęcie wykraczające poza jego inżynierkę. Laurka z punktu pierwszego przestaje mieć znaczenie.

3. Nie dyskutować. To też warunek konieczny, bo dyskusja zmusza do myślenia, a to jest szkodliwe, bo można zmienić pogląd. Głupek zatem pisze, żeby nigdy poglądów nie zmieniać, bo to oznaka słabości (zacytować?). Nie zmieniać nawet wtedy, gdy się miało poglądy fałszywe. Też mogę zacytować, ale zresztą po co... Brak dyskusji prowadzi do tego, że po jedynie słusznej tyradzie bieda-myśliciel milknie. Ale oczywiście chętnie zbiera lizy, odwzajemnia je, bo żyje punktem pierwszym, nie rzeczywistością.

4. Obrażać. No coś trzeba zrobić z tymi, co myślą inaczej, mają poglądy nie tylko ugruntowane, ale też logicznie wywiedzione i nie można tych poglądów obalić, bo sie nie ma czym, bo brak intelektualnych zasobów, albo trzeba by było - nie daj Boże - użyć mózgu i się wysilić... to musi być straszne - jeszcze doprowadzi do zmiany poglądów i cały misterny plan swojej wspaniałości pójdzie w p...

5. Udawać, że nie ma tematu. Gdy się znajdzie odważny i powie coś odstającego, to udawać, że nie ma. Głowa w piasek. Przykładem - głos p. Izabeli. 

Inżynier. Inżynier, który w konstrukcji nie widzi konstrukcji tylko jej projektanta nie jest inżynierem tylko podnóżkiem. Z podnóżkiem się źle rozmawia, bo nasz głos licho schodzi w dół i słabo stamtąd dobiega do naszych uszu z racji różnicy wysokości. Poza tym przyziemna optyka podnóżka nie daje możliwości spojrzęć dalej (przykład: leszcze by nie brały kredytów frankowych gdyby peowski KNF nie został przegłosowany przez siłę przewodnią, bo... ograniczał dostęp młodych do mieszkań - pamiętasz? Nie, nie możesz pamiętać, wypierasz fakty).

Młodość - naiwność więc dalej mam badzieję, że stać cię na refleksję nad sobą choćby z tego powodu, że wszyscy, którym lukrujesz, mają cię w głębokim poważaniu.

Obrazek użytkownika Pers

27-09-2020 [11:49] - Pers | Link:

Autorze szanowny, wazelina dojedzie dopiero w poniedziałek. Może w tzw międzyczasie napisz coś o sztuce, najlepiej filmowej.
25/10 mija 7 lat od premiery arcydzieła (gn)Ida. Byłeś zachwycony! Może jakieś nowe refleksje?

Obrazek użytkownika angela

27-09-2020 [20:42] - angela | Link:

Allle, jakie wrażliwe trolle, jak się  "brzydzą wazeliniarstwem",  jednocześnie nie przeszkadza im  lizać tyłki sobie tylko wiadomym, antypolskim szkodnikom. 
Ile trzeba mieć w sobie podłości,  żeby mieszkać w kraju, i pluć na ten kraj bez opamiętania. 
Ale też, jaka pogarda ze strony tych, dla których pracują. 
Bo kto zdradził raz, ten zdradzi i potem, jak odpowiednie wiatry zawieją. 
I to jest obrzydliwe. 

Obrazek użytkownika tricolour

27-09-2020 [21:15] - tricolour | Link:

@Angela

No i wyszła z ciebie i mądrość (żart) i milość bliźniego. Robisz tak, jak cię nauczono za młodu, za komuny i jak każe telewizor.

Jakim słowem pluję na mój kraj? Zacytuj albo przyznasz się do publicznego kłamstwa. No, jakim?

PS. Stajesz w obronie osoby, która bez wahania kopnie cie w cztery litery gdy tylko wyłamiesz się z partyjnej linii. Nie wierzysz, to spróbuj ile warta jest partyjna lojalność. Hehehe...

Obrazek użytkownika angela

28-09-2020 [08:49] - angela | Link:

Tricolour,  kochaj swój kraj, a może, kraj w którym żyjesz,  a to jest właśnie  miłość bliźnich,  a nie tricolour próbujesz torpedowac wszystko co ktoś dobrze powie o Polsce. 
Jestes po prostu fałszywy,  i tobie podobni tutaj,  zwalczajacy kazdego, co napisze pozytywnie o Polsce. 
 

Obrazek użytkownika tricolour

28-09-2020 [12:14] - tricolour | Link:

@Angela

Nigdy nie napisalem jednego złego słowa o Polsce. Nawet na tych, co mnie obrażają nie napisałem, bo ułomnosci nie są do odwzajemniania.

Szydzę z wazeliniarstwa oraz pychy, bo to jest do śmiechu i żenady.

Zresztą zobacz sama: niespotykanie spokojny człowiek o szóstej rano musiał dać odpór. Wcześniej wrzeszczał spokojnie WON do Rolnika, bo nic tak nie uspokaja jak darcie się do bliźniego. Sinusoidalne wahania nastroju szybko zmienil (bo to wstyd) na wartosc bezwzględną sinusoidy spokoju. Radość i spokoj trawią naszego marynarza i to spokojnie.

Nie uważasz, że to pocieszne gdy ktoś jest tak - do k... nędzy - spokojny?

😛

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

28-09-2020 [22:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

"anżeli muzg" został zainfekowany wirusem. Tenże wirus powoduje personifikacje Polski z interesem Prezesa i jego kamaryli.
Niepomna jest biedaczka na stare polskie przysłowie...... dłużej klasztora niż przeora.
Aczkolwiek jej przypadek nie jest  rara avis, każda partyjka marzy o takich egzemplarzach w swym elektoracie i skwapliwie za pomocą mediów je hoduje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-09-2020 [06:58] - jazgdyni | Link:

Ktoś, kto wzbudza skrajne emocje, nie może być bylejaki. Nawet usiłowano go zastrzelić. Jak Johna Lennona. Często tacy ludzie krótko żyją. W polityce nie dłużej niż rok. A tu masz - gość aktywny dobre 30 lat. I jaki stały i konsekwentny. Ugrupowań i partii nie zmienia. Zakłada swoje.
Większość mało go rozumie i za nim nie nadąża. A na dodatek on nie dba o tzw. publicity, tzw. image. Nie łasi się wkoło. Wielu potrafi zrazić do siebie, ale ma to gdzieś. Dlatego nigdy nie zajmował się dyplomacją.
Nawet najlepsi obserwatorzy sceny politycznej gubią się w zrozumieniu jego poczynań i pomysłów. Jest nieszablonowy. W dzisiejszym świecie kłamstw i pozorów, gdzie publika niemalże kompletnie zatraciła zdolność uczciwej oceny rzeczywistości, gdzie wszystko jedzie na stereotypach, raz wypracowanych opiniach i ocenach, co pozwala szufladkować wszystko i wszystkich, oraz na podszeptach manipulatorów opinią, rozum idzie się walić, a ważne są tylko emocje. Niestety - złe emocje. Bo tego właśnie chcą od ludzi ci z Centrali - bądź wściekły, bądź oburzony, nigdy im nie wierz. I jak tylko możesz - pluj na nich. Albo szczekaj.

Ja, mały pikuś, również wzbudzam silne emocje. Szczególnie u tych przegranych. Widocznie jestem dla nich terapeutą. Jak się wyżyją, to pewnie im lepiej. Oszczędzą na terapii. Nie stłuką żony, albo dziecka. Nie kopną psa. Wściekłość, żal przegranego, gorycz porażki wystukają na klawiaturze.

.

 

Obrazek użytkownika Jabe

28-09-2020 [07:10] - Jabe | Link:

Mniej emocji sugeruję, i odrobiny rozumu.

Obrazek użytkownika Pers

28-09-2020 [07:14] - Pers | Link:

"Ja, maly pikuś, rowniez wzbudzam emocje"
To prawda, jesteś mały pikuś. A emocje? Nie pochlebiaj sobie. To tylko zdziwienie i rozbawienie, że jeszcze się uchował taki egzemplarz z czasów głębokiej komuny.

Obrazek użytkownika angela

28-09-2020 [09:09] - angela | Link:

Pers,  jasno wpisujesz się po stronie opozycji, tzn komuny,  którą to komuną częstujesz tych, którzy bronią narodowego,  prawicowego rządu.
Czy rzad, ktory walczy min o wartosci moralne, nie poddaje się lewackim  ideologiom, zbroi i buduje kraj, dywersyfikuje kosztem Rosji,  moze być z komuny, która podlega Putinowi ?
Pers, Marek, tricolour,  Jabe,  nie wypisujcie głupot, bez zastanowienia i logiki, byle dokopać. 
To wy właśnie dzialacie w imię,  i na rzecz komuny,  bo to co robicie,  bardzo się Rosji podoba. 

Obrazek użytkownika Pers

28-09-2020 [09:27] - Pers | Link:

Rosji się podoba? A co to mnie obchodzi co się Rosji podoba?
Po prostu brzydzę się wazeliniarstwem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-09-2020 [11:43] - jazgdyni | Link:

Angelo

próżny twój wysiłek. Nie przekonasz, bo to dobrze znany zawodowy troll ze stajni komuszego WSI. On jest obecny chyba na kilkunastu portalach pod różnymi nickami. Taki jego zawód. Kto go dzisiaj prowadzi? To nieważne. Taka sprzedajna dusza. Antypolski typ od zawsze.

Obrazek użytkownika Pers

28-09-2020 [12:09] - Pers | Link:

Twoja znajomość mojej skromnej osoby jest porażająca.
Może byś wymienił choć z 5 takich blogów? Wtedy będziesz choć trochę wiarygodny.
A kurier z nową beczką wazeliny już był?

Obrazek użytkownika Es

28-09-2020 [12:54] - Es | Link:

O widzę kolejny panegiryk ku czci Wodza. Tak. Popieram proszę kontynuować misję tłumaczenia nam chudopachołkom co wódz myśli, jego zamiary i decyzje. Bo najwyraźniej od zawsze Wódz ma to w... ,chociaż są tacy co tłumaczą to kiepską polityką informacyjną jedynie. Dobrze więc, że jest taki@ jazgdyni, który nam to wszystko objaśni. Martwię się tylko, czy tej gorliwości neofity starczy na długo. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-09-2020 [16:57] - jazgdyni | Link:

Panie Giryk - Chudopachołku

Rozumiem dobrze, że panu tłumaczyć nie trzeba. Chwyta pan w lot wszystko, co nawet jeszcze nie wyjdzie z ust Olejnik, Misztala, Mrozowieckiego, czy jak tam, a przede wszystkim tandemu Budka+Jachira. Lata treningu ukształtowały kościec prawdziwego Europejczyka. Z odpowiednią krzywizną banana.

Obrazek użytkownika Es

29-09-2020 [11:59] - Es | Link:

Ależ oczywiście, że wiem więcej zanim Olejnik powie bo oglądam tylko Novosti i Wremia. Za to pańska wiedza pochodzi jakby wyłącznie z radiowęzła na statku. Zwracam uwagę jednak, że po wieloletnim bujaniu na falach i wiszących nad nimi obłokach nie da rady zaznaczyć swojej obecność w normalnym życiu i nadrobić braków nadmierną gorliwością partyjnego czynownika, bez narażania się na śmieszność. 
Nie wiem jak normy europejskie przewidują ale ze szczenięcych obserwacji pamiętam, że krzywizna mojego banana odpowiada standardom dla naszego obszaru geograficznego.  Jeśli pan ma jakieś szczególne obserwacje to proszę je opisać. Zapewne będą bardziej wartościowe od opisów krajowych zjawisk politycznych. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

29-09-2020 [13:03] - jazgdyni | Link:

To przykre, że pana wyłącznie stać na sarkastyczne zabawy słowne, kalambury i dziwne określenia, jak by z minionej epoki komunizmu, jak ten radiowęzeł na statku, co by wskazywało na byłą karierę tzw. kulturalno - oświatowego. Na każdym przyzwoitym statku proszę pana, jest dzisiaj z 1000 kanałów telewizji, telefonia bezprzewodowa w każdej kabinie, internet wi-fi i co pan sobie jeszcze zażyczy.

Nie rozumiem, po co zabierać głos, jeżeli nie ma się nic konstruktywnego do powiedzenia. Nawet diametralnie innego. Ciągle tylko puste słowa.
Dostosowywałem się do pańskiego stylu, ale dalej już mi się nie chce.

Obrazek użytkownika Es

29-09-2020 [16:05] - Es | Link:

Ok od tej pory jeśli już to tylko rzeczowo. Jeśli tylko przystanie Pan na odbieranie tych" diametralnie innych" opinii jako głos w dyskusji, a nie jakieś trolowanie i powód do obrzucania inwektywami. 

Obrazek użytkownika tricolour

28-09-2020 [21:24] - tricolour | Link:

Alfo i Gameto!

Czy szeregowy poseł ma obowiązek konsultować zmiany rządowe z prezydentem, (w sensie wyznaczania prezydentowi dnia na bycie do dyzspozycji z racji tych zmian) czy nie?

Ja nie wiem więc pytam alfę i gametę. Nie chciałbym, by nasz Prezydent był traktowany źle...

Obrazek użytkownika jazgdyni

29-09-2020 [06:56] - jazgdyni | Link:

Wiele innych portali daje możliwość umieszczania na końcu własnego komentarza stałego, automatycznego krótkiego podpisu.

Mój wygląda tak"

JanuszK
Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

Obrazek użytkownika sake3

29-09-2020 [10:01] - sake3 | Link:

@jazgdyni.....Jaki sens mają słowne przepychanki z takimi osobnikami jak Pers?Przecież wiadomo,że nie są w stanie dyskutować na żaden temat,bo po prostu nie mają żadnej wiedzy w żadnej dziedzinie.Mogą i potrafią tylko wyśmiewać,za to zresztą mają płacone.Są jak te paniusie w Warszawie szczekające na przedstawicieli Krucjaty Młodych,tyle,że szczekają na portalach.

Obrazek użytkownika jazgdyni

29-09-2020 [12:53] - jazgdyni | Link:

W zupełności racja.

Tylko ja dobrze wiem, kto to Pers, nawet numer PESELu znam, więc mnie czasem ponosi, chyba w celach rozrywkowych.

Obrazek użytkownika tricolour

29-09-2020 [14:31] - tricolour | Link:

No, znajomość PESELa Persa to jest coś! To wyróżnia w tłumie szaraczków i daje wolną rękę w wielu życiowych aspektach, prawda?

Sprawa LGBT przełoży się na sprawy militarne - powiedziała Mossbacher. Nie mógłbyś użyć pesela do obrony naszej krainy? Albo choć do repolonizacji...

Obrazek użytkownika sake3

29-09-2020 [17:35] - sake3 | Link:

Ta kupa botoksu nazywa się Mosbacher,proszę nie przekręcać nazwiska.Czyżby ta paniuśka zamierzała wypowiedzieć Polsce wojnę?Już widzę te tęczowe wojska zlozone z róznych płci i transparentów.

Obrazek użytkownika tricolour

29-09-2020 [19:04] - tricolour | Link:

@Sake

Ona nie wypowiada wojny tylko gdy pogrozi paluszkiem (czytaj: cena za F35 wzroście o sto milionów) to sami nasi prawdziwi kawalerowie przejdą na homoseksualizm.

Załozymy się?

Obrazek użytkownika sake3

29-09-2020 [21:51] - sake3 | Link:

@tricolour....Ta śmieszna paniuśka co rusz głównie w mediach grozi paluszkiem i to w wielu sprawach.Ale teraz mamy już groźby na papierze i ze wsparciem aż 49 osób z najwyższej dyplomatycznej półki.Dlatego dziwi mnie brak reakcji ze strony polskiego MSZ a właściwie tylko cichutkie popiskiwanie.Dziwi też bezczelności tych ambasadorów krajów gdzie prawa człowieka nagminnie się łamie.

Obrazek użytkownika tricolour

29-09-2020 [22:40] - tricolour | Link:

@Sake

Sake, na litośc Boską, co Cię dziwi? Że nasz budżet zależy od Unii jak dziecko od rodziców? Że 17% dochodów naszego państwa pochodzi tylko od jednej branży motoryzacyjnej, a nie mamy ani ropy, ani nie produkujemy samochodów wiec wszystko pochodzi zza granicy? Tak samo reszta...

Sake, czym Ty chcesz wojować? Przeież te wszystkie gadki, to na użytek gawiedzi, która nie czyta, nie szuka, nie liczy, a nawet nie mysli, tylko łyka z telewizora. A do łykania z telewizora popiskiwania bardzo się nadają, by łykającemu łatwiej szło przez gardło.

Naprawdę nie widzisz, że nam KAŻĄ, a my nic?

Jak mam Ci to bardziej pokazać?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

29-09-2020 [23:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie będzie głośnego popiskiwania, ponieważ tzw prawica, nie ma żadnego interesu w udowadnianiu swojemu elektoratowi, iż jest robiony w bambuko.
Ty, anżela, jazgdyni macie wierzyć, że za rządów Kaczyńskiego Polska wstała z kolan i odgrywa ważną rolę.
Walenie dyplomatyczną pięścią w stół mogłoby mieć nieprzyjemne reperkusje, okazałoby się, iż król w którego tak gorąco wierzy elektorat pisowski jest nagi.
Parę razy na arenie międzynarodowej pokazano miejsce Polski pod rządami Prezesa, ale Prezes jako pragmatyk uzna, że wspólne wystąpienie ambasadorów Niemiec, USA i między innymi.... Wenezueli to najzwyklejszy deszcz.
 

Obrazek użytkownika cyborg59

29-09-2020 [23:38] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Jest śmiesznie a będzie jeszcze śmieszniej ! *
USA Today dało się wkręcić portalowi Babilońska Pszczoła. Portal którego hasłem jest  : "Fake news którym możesz ufać", podał wiadomość, że Sąd 9-tego okręgu unieważnił akt zgonu sędzi sądu najwyższego Ruth Bader Ginsburg do czasu aż będzie można ją ożywić. Dziennikarze zupełnie serio przeszukali bazę wydanych wyroków i stwierdzili, że "jak dotąd" brak takiego orzeczenia.
* "Jest śmiesznie a będzie jeszcze śmieszniej !" - to hasło używane w satyrycznych wiadomościach Trójki przed 13 grudnia i nastaniem Kompanii Turskiego.