Amerykańscy politycy, niemiecka maksyma, Sofokles ...

*Amerykańscy politycy, niemiecka maksyma, Sofokles i Monteskiusz...

„Nikt nie lubi tych, co przynoszą złe wieści” - te słowa Sofoklesa są dla mnie, przynajmniej w tym tekście, dewizą. Dlatego nie będzie tu żadnych złych wiadomości, żadnych wątpliwości, żadnych złych prognoz, złych przeczuć i niepokojących znaków zapytania. Standardy w tym zakresie wyznaczył turecki sułtan, który kazał ścinać głowy tym, którzy przynosili mu właśnie złe wieści. 
Za dwa miesiące wybory prezydenckie w USA. Gdy wygra je ponownie Donald Trump wiadomo, co powie: w pierwszym zdaniu, że Ameryka będzie jednak wielka, a w drugim, że Amerykanie docenili jego osobistą wielkość… 
Co powie po ewentualnej wiktorii Joe Biden? Może zacytować tragicznie zmarłego w wyniku zamachu, najbardziej popkulturowego prezydenta USA w dziejach, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, który kiedyś pozwolił sobie na szczerość: „Kiedy objąłem urząd prezydenta najbardziej zdumiało mnie to, że stan spraw państwowych był tak zły, jak o tym mówiłem w kampanii wyborczej”… 
Ameryka, Ameryka, ale w XXI wieku (wcześniej zresztą też) w polityce obowiązują słowa wypowiedziane przez Luigi Pirandello. Ów włoski pisarz i dramaturg twierdził, iż: „Sztuka udawania jest wielkim darem. Niepodobna zostać królem nie umiejąc udawać”. No, właśnie dlatego Ronaldowi Reaganowi szło tak dobrze w wielkiej polityce. Świetnie udawał na scenie, a raczej na planie filmowym, a wiec łatwiej niż innym przychodziło mu udawać na scenie politycznej. 
Pirandello miał zatem rację, ale tym bardziej rację mieli pragmatyczni Niemcy, formułując w swoim przysłowiu ponadczasową poradę dla wszystkich rządzących, obojętnie od kontynentu. Oto owa maksyma znad Renu: „Ten, kto chce rządzić, musi słyszeć – i być głuchym, musi widzieć - i być ślepym”. 
To już niemal wszystkie sentencje, które chciałem wpisać do sztambucha kolegom – politykom. Prawie wszystkie, bo jest jeszcze jedna, słynny francuski myśliciel Monteskiusz (prawdziwe nazwisko Charles Louis de Secondat) napisał kiedyś mądrze, iż: „By dokonać wielkich rzeczy nie trzeba być wielkim geniuszem, nie trzeba być ponad ludźmi, trzeba być z nimi”. To zdanie francuskiego barona, prawnika i pisarza, członka Akademii (byłego już wtedy) polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, może i powinno być mottem dla tych polityków, którzy chcą osiągnąć coś więcej niż tylko „być”… 

*tekst ukazał się w na stronie internetowej tygodnika "Wprost" (17.08.2020)​

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2020 [09:30] - Marek1taki | Link:

Sytuacja jest zła. To wiedzą wszyscy. Skala jest nieznana. Morawiecki musi odejść za działania na szkodę Polski. Był do tego przewidziany już za Tuska.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2020 [09:54] - Marek1taki | Link:

Pomijając afery  pandemii dla kogo Morawiecki uzyskał ostatnio korzyści?
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-09-2020 [14:58] - Pani Anna | Link:

Protestują górnicy na Wujku, Pokoju i kopalni Bielszowice. Sasin tylko na chwilę stracił ich z oczy, bo musiał zająć się futerkowymi i Ziobrą. Zaraz ich pewnie wymażą dla przykładu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2020 [18:23] - Marek1taki | Link:

Nie wiem na jakim etapie są badania covid w populacji Śląska ale Morawiecki i Szumowski wyraźnie liczą na ustawę bezkarnościową.

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-09-2020 [10:44] - Pani Anna | Link:

Wszyscy wiemy, że pan Czarnecki jak mało kto potrafi być lubianym przez wszystkich. Warto obserwować kogo on aktualnie "lubi", to jest najlepsza prognoza polityczna. Ostatnio chyba przytulał się do Biedronia?

Obrazek użytkownika Guildenstern

21-09-2020 [23:19] - Guildenstern | Link:

Mnie ten wspólny apel zmroził. Jak wzywanie lisa by rozsądził spory w kurniku. Że powściągnę się od bardziej dosadnych skojarzeń.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2020 [12:45] - Marek1taki | Link:

Coryllus leje
"Morawiecki nie jest żadnym delfinem, tylko kukłą banków, te zaś szykują się do jakiegoś eksperymentu w nieznanej dotąd skali."
miód na moje serce.
http://gabriel-maciejewski.szk...

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-09-2020 [14:52] - Pani Anna | Link:

Każdy widzi kim jest Morawiecki, kto nie oślepł i nie ogłuchł...

Obrazek użytkownika mmisiek

21-09-2020 [23:45] - mmisiek | Link:

I dlatego szanse na realizację postulatu "Morawiecki musi odejść" realnie są bardziej niż nikłe.