5 dla zwierząt Kaczyńskiego - efekt zwycięstwa Dudy?

Wielu publicystów i blogerów, w tym takie sławy jak Łukasz Warzecha czy Rafał Aleksander Ziemkiewicz próbuje znaleźć logikę, przyczyny 5 dla zwierząt Kaczyńskiego. Każdy ma swoją koncepcję spróbuję i ja.
Moim zdaniem kluczem do tej 5 są wybory prezydenckie, właściwie 2 ich elementy
I Zwycięstwo Dudy
Element 1 najlepiej prezentuje mapka z twitera M. Palade:

Mapka prezentuje województwa i różnice między Trzaskowskim i Dudą. Duda wygrał tylko w 6 województwach, ale olbrzymią przewagą, a w innych przegrał małą. Stąd jego zwycięstwo w skali kraju. Warto przy okazji zwrócić uwagę na wręcz klęskę Dudy na Pomorzu i w Lubuskim - województwach gdzie pierwsze skrzypce grał szef sztabu prezydenta, jednocześnie prawa ręka prezesa J. Brudziński. Czego dowodzi ta mapka? Ano tego gdzie jest prawdziwa siła PiS (precyzyjniej prawicy) i czego może ona dokonać, jeśli jest odpowiednio zmobilizowana. A jakie odzwierciedlenie ma ta siła wewnątrz partii? Ilu ministrów mają Rzeszów, Lublin, Kielce, Białystok? 2 na 20. I to w resortach niszowych przeznaczonych do likwidacji. Nawet w zarządzie partii nie ma żadnego reprezentanta tych terenów - jedyna Beata Szydło z Małopolski ( i jedyna z prowincji). (Zauważmy tutaj ciekawy aspekt polityki personalnej Nowogrodzkiej: w PiS rządzą i sprawują stanowiska państwowe ludzie z terenów gdzie PiS przegrywa, zaś ludzie z terenów gdzie PiS wygrywa trzymani są na marginesie)

II Kampania Dudy 
Wiele wypowiedzi publicznych różnych notabli PiS sugeruje, że ostatnia kampania Dudy była różna od dotychczasowych. Że Duda zagrał tutaj autonomicznie, np ściągając wyrzuconego przez Kaczyńskiego Mastalarka. Być może więc doszło do niebezpiecznego precedensu w partii: ktoś zagrał nie tak jak Kaczyński kazał/sugerował - i wygrał. W dodatku było to zwycięstwo bardzo nietypowe: pod ostro prawicowymi hasłami, a nie tak jak robił dotąd PiS: najpierw ostro potem schładzać i do środka. I większość Polaków poparła te mocno prawicowe hasła - również wbrew centrowej linii PiS.
I aby było ciekawiej Duda zadeklarował koalicję polskich spraw z PSL i Konfederacją.

Wnioski:
Kampania Dudy - zwycięska - pokazała, że w PiS może być alternatywa wobec aktualnej linii Prezesa. Alternatywa zwycięska, oparta na linii prawicowej. Alternatywa ta jeszcze nie uświadamia sobie swojej siły i nie wyciąga z niej wniosków, a może już zaczyna? Stąd wyprzedzający ruch prezesa Kaczyńskiego: 5 dla zwierząt wymierzona przede wszystkim przeciw tradycyjnemu rolnictwu (spuszczenie z łańcucha różnych spurków i gruene wehrmacht by wymuszali haracze od rolników) czyli województwom, które dały Dudzie prezydenturę. Nie jest to jeszcze cios ale mocne ostrzeżenie. A przede wszystkim Kaczyński osłabia wiarygodność i więź z wyborcami (czyli siłę) ew. alternatywy prawicowej wewnątrz PiS i to w czasie negocjacji nad nowym kształtem personalnym rządu i programem działań. Jednocześnie między ew. współpracę Konfederacji, PSL i PiS wrzucona zostaje płonąca żagiew, którą trudno będzie zgasić.  Innymi słowy ci którzy dali Dudzie zwycięstwo muszą za to zapłacić rachunki. Hipotezę taką wzmacniałoby dzisiejsze omówienie wywiadu z Kaczyńskim jednego z braci Karnowskich, gdzie prezes miałby wskazywać, że 5 dla zwierząt jest też testem jedności i konsolidacji partii. A czym jest jedność i konsolidacja? Ano m.in. brakiem alternatyw dla centrum kierowniczego. A jak centrum sprawdzi tę lojalność? Ano sprawdzając co ważniejsze: idee czy ich podeptanie w imię wierności kierownictwu.
Najciekawszym testem będzie jednak test Andrzeja Dudy. Po czyjej stronie stanie prezydent? Po stronie partii i elit, z których się wywodzi i o nie zabiega, które zwierzęta kochają, czy po stronie babin i chłopków z Podkarpacia, Podlasia, Lubelszczyzny, dzięki którym zachował prezydenturę, a oni zwierzęta zabijają, jedzą, trzymają w klatkach i na łańcuchach.

UPD
Dodajmy jeszcze jeden ciekawy aspekt. Bardzo wielu posłów z rolniczych terenów Polski Wschodniej to posłowie jednego powiatu: mieli bardzo silne poparcie u siebie, a praktycznie żadne w reszcie okręgu. W dodatku tereny te trochę bryknęły przeciw centrali, bo w wyborach przepadały dwójki, trójki, czwórki, a wchodziły ósemki, dziesiątki, miejsca przedostatnie - czyli po prostu głosowano w ramach PiSu ale na swoich, a nie na wybrańców centrali. I teraz pytanie: wobec kogo ci posłowie powiatowi są lojalni? Wobec swoich czy wobec centrali z W-wy. Piątka dla zwierząt zmusi ich do określenia się kto ważniejszy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2020 [22:01] - Jabe | Link:

Jeśli to prawda, prezes musi się czuć bardzo pewnie, bo rejterada kilku posłów położy kres większości sejmowej. A może o to chodzi?

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2020 [22:23] - tricolour | Link:

Moim zdaniem technologia produkcji mas bitumicznych ma taki sam wpływ na piątkę, jak powyższa hmm analiza.

Obrazek użytkownika mmisiek

15-09-2020 [01:53] - mmisiek | Link:

W kontekście tej mapki i związanych  wywodów to się nasuwa również inne pytanie - co stoi za tym, że Prezesowi coraz mniej się chce udawać "prawicę".
Czy to tylko z wiekiem natura coraz bardziej ciągnie wilka do różowego lasu czy może już nadchodzi właściwy czas i będzie można zameldować wykonanie zadania...

 

Obrazek użytkownika angela

15-09-2020 [07:42] - angela | Link:

Dywagacje forosowe na temat PiS. 
Co się dzieje w konfederacji, jakie tam podziały,  ilu odgryzło sobie język,  podczas wyborów. 
A to ważne,  bo po stronie prawicy przewaga jest niezbędna,  i  kazdy powinien odrzucić różniące   detale,  i wiązać rdzeń każdej  partii.
Tylko ze, w tym celu trzeba sie trochę pofatygować, rozmawiać,  coś robić dla Polski,  scierać , dogadywać,  a nie pisać na pusto i cieszyć się, udawać   że jest się politykiem walczącym o coś. 

 

Obrazek użytkownika sake3

15-09-2020 [09:57] - sake3 | Link:

A kto w KOnfederacji chce zrobić coś dla Polski? Sepleniący Korwin-Mikke pragnący uchodzić za oryginała?Bosak miłosnie wpatrzony w Budkę?Braun zachowujący się tak jakby go własnie wypuścili z domu wariatów?Cała reszta tej dziwnej formacji licząca tylko na stołki które m podsunie koalicjant w zamian za pokazową walkę z PiS? Już widzę te stołki,bo chyba raczej to będą podnóżki.

Obrazek użytkownika Jabe

15-09-2020 [10:49] - Jabe | Link:

Jesteście Panie zaskakująco dobrze poinformowane.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-09-2020 [10:08] - NASZ_HENRY | Link:

Trzaskowski mąci w Wiśle Kaczyński w głowach ☺
 

Obrazek użytkownika Jan1797

16-09-2020 [19:58] - Jan1797 | Link:

Pomieszanie z poplątaniem proszę autora.
Ta część grona nauczycielskiego o wpojonym samozadowoleniu z kosza na głowie z radością
służąca za tarczę dla zwitków papieru, twingo szuka alternatywy z prozaicznego lenistwa dla
prostego w sumie zadania wykształcenia fachowca. Oparte na liniowaniu prawicowym bez
wschodniego wiernopoddaństwa każe wiarygodność i więź PiS-u z wyborcami wyczulać
na knowania sił, zawsze tych samych o zapachu rozpoznawanym w Polsce od stuleci.
Skutek, PiS w czasie negocjacji nad nowym kształtem personalnym rządu i programem
działań alternatywnych wespół z Konfederacją czy PSL-em odpalał nie będzie.
Jan.
 

Obrazek użytkownika foros

16-09-2020 [21:05] - foros | Link:

rozumowanie zbyt wysokiego lotu dla mnie człowieka prostolinijnego.
Moje było znacznie prostsze:
a. znacząca i silna wyborcami grupa polityków PiS nie ma proporcjonalnego udziału we władzy, rodzi się więc klasyczna sytuacja rewolucyjna
b.  pojawia się też alternatywna do centrum z Nowogrodzkiej struktura opromieniona wielkim zwycięstwem: reelekcją Dudy, może efemeryczna, może nie
a+b : może zaistnieć alternatywa w PiS
efekt Kaczyński uderza wyprzedzająco usiłując doprowadzić do rozdźwięku miedzy posłami ściany wschodniej i ogólnie rolniczymi, a ich wyborcami i jednocześnie pozbawić Dudę wiarygodności, bo u kogoś ją prezydent straci. Między wierszami mówi też oponentom: będziecie brykać to pójdę z SLD albo z PO

Dodajmy jeszcze jedno. Kaczyński mówi też do wyborców z tych regionów: chcecie coś załatwić? załatwiajcie ze mną. Ani z waszymi posłami, ani z Dudą nic nie załatwicie.

Obrazek użytkownika Jan1797

16-09-2020 [21:35] - Jan1797 | Link:

Zdecydowanie nie bo wiem, do kogo piszę (patrz Śląsk). Polsce, a to jest trzon jej istnienia i obrony
brakuje rąk do pracy. Rąk ludzi zdolnych i pracowitych, nie niskiej, wiary krnąbrnych a reelekcja
prezydenta Dudy, jest wynikiem jego i naszej PiS betonu, tytanicznej pracy i Pałac to wie.
 

Obrazek użytkownika foros

16-09-2020 [21:58] - foros | Link:

jakoś nie możemy się zrozumieć. A przynajmniej ja Pana. i co ma do tego Śląsk?

Obrazek użytkownika Jan1797

17-09-2020 [17:44] - Jan1797 | Link:

Jakoś trudno mi uwierzyć,
Kadry techniczne Państwa i ludzie przemysłu opinię Milera o jakości opozycji
mają w równym poważaniu co zakulisowe opinie o małym pałacu.
-Kinga Duda jest społecznym doradcą swojego ojca.
-TVP Wilno – kanał Telewizji Polskiej,
-Śledztwo ws. Smoleńska-nowe zarzuty dla rosyjskich kontrolerów,
Jeżeli 5 dla zwierząt to futro flara to warto wiedzieć Who is who?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-09-2020 [08:39] - Marek1taki | Link:

Prawidłowość jest zawsze ta sama, czy w demokracji czy relacjach międzypaństwowych, że działają siły których nie widać, a efektem jest zawsze dalszy upadek Polski.
Zestawienie mapki wyborczej z mapką ministerstw potwierdza tą regułę. Ministrami są ludzie, którzy wiadomo, że będą realizować postępy postępu. Ludzi, którzy nie są w stanie podpisywać się ani tym bardziej reklamować czerwone głupoty i machloje nie ma sensu brać na stanowiska - nie nadają się z punktu widzenia władzy tajnej.

Obrazek użytkownika Jan1797

17-09-2020 [17:46] - Jan1797 | Link:

Usytuowanie zawodowe z dala od przemysłu może skutkować mylną opinią o funkcjonowaniu Państwa.
Ale, że Marek 1 nie zauważa i nie rozumie problemów przemysłu, braku kadr, jest dla mnie kpiną z komentarza.