Rekonstrukcja rządu - J. Gowin znów wicepremierem?

Sprawa wydaje się przesądzona bo Pan J. Gowin znów chce być w rządzie a przypominam, że sam zrezygnował z udziału w nim i to w przedziwnych okolicznościach związanych z wyborami prezydenckimi. 

Wtedy zachował się kompletnie nielojalnie wobec Zjednoczonej Prawicy licząc, że gdyby w wyborach przegrał A. Duda to w przyszłości mógłby liczyć na jakieś "miękkie lądowanie" w innej konfiguracji koalicyjnej, która mogłaby powstać po nowych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Mało tego! Jego ówczesna postawa mogła rzeczywiście pogrzebać szanse na zwycięstwo obecnego prezydenta. 

A teraz znów chce do rządu wiedząc, że jednak czekają ten rząd trzy lata nieprzerwanej pracy. Gdzie tu jego honor? Ano gdzieś w kosmicznej oddali!

Piszę to wszystko aby mieć czyste sumienie przestrzegając przed tym politykiem. Jest "czarną owcą" Zjednoczonej Prawicy i nie wiem czy jest wskazanym, aby znów zasiadał w tym rządzie. 

Owszem jest on prezesem Porozumienia wchodzącego w skład koalicji ZP, ale przecież nigdy - gdyby samodzielnie to ugrupowanie startowało w wyborach - partia Gowina nie weszłaby do Sejmu. Dostała się do niego tylko i wyłącznie dzięki startowania z list PiS-u. A pomimo tego - w odróżnieniu od Solidarnej Polski Z. Ziobry - J. Gowin co jakiś czas daje się poznać jako polityk, któremu "ciasno" jest w koalicji rządzącej. 

Tym bardziej się zastanawiam po co obecnie PiS-owi rekonstrukcja rządu, dzięki której istnieje możliwość powrotu do niego J. Gowina. Będzie znów niepewnym politycznie i "wąskim rządowym gardłem", które za co się zabierze to spartoli jak w przypadku szkolnictwa wyższego. Rozumiem, że reforma struktury ministerialnej, m.in. poprzez zmniejszenie liczby ministerstw, ma prowadzić do zwiększenia efektywności rządzenia i nijak jakoś nie jestem w stanie wyobrazić sobie Pana J. Gowina na jakimś - teraz jeszcze ważniejszym - ministerialnym stołku. 

Ale mam też zastrzeżenia w ogóle do tego czy potrzebna jest teraz rekonstrukcja rządu i zmniejszanie liczby ministerstw. Rodzi to niepotrzebne zgrzyty wśród ZP i sądzę, że wystarczyłaby wymiana niektórych ministrów  i to też minimalistyczna. 

Czy ten rząd naprawdę źle rządzi żeby to strukturalnie naprawiać? Czy zmniejszona liczba ministerstw rzeczywiście zwiększy jakość i efektywność ich działań oraz całości zarządzania państwem? Czy jest dziś czas na eksperymentowanie czy raczej na usprawnianie tego, co już funkcjonuje w miarę nieźle? Czy teraz mamy się skupiać na reformie rządu a nie na koniecznych i szybkich reformach funkcjonowania całości państwa? 

Na te pytania nie znam odpowiedzi, bo jak dotychczas cała dyskusja o rekonstrukcji rządu nie jest dyskusją publiczną a jedynie przebiega w zaciszu gabinetów ZP. Może jak poznamy argumentację dokonywanych zmian to zmienię swoje zdanie na ten temat. Na dziś jestem sceptyczny i jednak obawiam się, że wcale owa rekonstrukcja nie przyniesie tyle dobrego jak jest zapowiadane. 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-09-2020 [16:48] - NASZ_HENRY | Link:

Smuteczek na prawicy ☺
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

08-09-2020 [17:42] - AŁTORYDET | Link:

Przykro to powiedzieć, ale kalkulacje Gowina okazały się trafne. Założył, że Kaczyński, nie znajdzie pięciu posłów, którzy zastąpią jego "piątkę" z Porozumienia (Sroka, Michałek, Sośnierz Bortniczuk, Gowin), by trwale wyeliminować go z koalicji. Przy tym założeniu, miał sytuację win-win: jeśli wygra Duda, wróci do rządu (jak widać z silniejszym umocowaniem), jeśli zwycięży Trzaskowski, honorowo zrzeknie się mandatu poselskiego (wybory do Sejmu odbyłyby się w perspektywie kilku m-cy - minimalna strata), po czym objąłby  funkcję ministerialną w kancelarii prezydenta. Niestety, Jarosław Sachajko nie zdołał przeciągnąć do ZP czterech kolegów i Gowin się utrzymał. Trzeba z tym żyć. Bardziej mnie martwią, napięcia między Solidarną Polską a PiS-em. Szczególnie w kontekście niezbędnej reformy sądownictwa. 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

08-09-2020 [20:02] - krzysztofjaw | Link:

Solidarna Polska zachowuje się nadzwyczaj lojalnie wobec PiS. Czy na tym dobrze wychodzi? Jak widać nie a szkoda, bo wedle mnie to Z. Ziobro winien być wicepremierem i to docenianym. A tarcia między SP a PiS-em też mnie niepokoją. Pożyjemy zobaczymy. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2020 [18:58] - Marek1taki | Link:

Solidarna Polska zachowuje się skromnie a to może popłaca ale nie w polityce. Każdy sojusz polityczny jest jak rodzina, nierzadko rodzina patologiczna, w której ukrywa się przed ludźmi brzydkie nawyki i zboczenia, a jak się nie udaje ukryć to się udaje, że wszystko w porządku.
Wybryk Gowina był ostentacyjny ale personalna obsada mediów i równie lewicowe przekonania polityków sprawiły, że obowiązuje przekaz Tuska "Polacy nic się nie stało".
Nic dziwnego, że Gowin dalej bryka, a nic nie słychać by min.Ziobro został wicepremierem. Jako suweren chciałbym wiedzieć za co dostaje się w rządzie wicepremiera skoro nie jest to przekupstwo polityczne wynikające z reguł demokracji. Zatem jakieś niedemokratyczne względy. Białoruś k-wa mać. Tam jakaś pańcia nie wiadomo skąd odwołuje po wyborach prezydenta. U nas nie wiadomo z jakiej paki ktoś nagle dyryguje wyborami. Jeszcze sondują czy na krzywy ryj nie upchać drugiego ministra pod pozorem, że się z partii wypisze. Sasin się nie nadaje do niczego poza reklamowaniem proszku do prania skoro nie potrafi powiedzieć, że rząd bez Emilewicz (i na dokładkę bez Gowina) będzie lepszy, mniej dysfunkcyjny. Niech się jeszcze Maląg zapisze do tej Zjednoczonej Prawicy - pseudoprawicy to też nie będzie musiała być w rządzie. Swoją drogą to ciekawe, że prezydent nie podzielił się z nami czy traktuje decyzje polityczne szefa ZP poważnie, bo jeśli poważnie to nie powinien zaakceptować jakiegokolwiek rządu z panem Gowinem, który podał się do dymisji, a któremu ponadto zawdzięcza wymęczoną drugą turę zamiast wygranej w I turze 10maja. Nic nie ujmując rudobrodemu.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

08-09-2020 [20:14] - krzysztofjaw | Link:

Najlepiej by było pozbycie się J. Gowina, ale wtedy nie wiem czy nie groziłyby nam nowe wybory parlamentarne. Na dziś są one nam niepotrzebne a J. Gowin jak chce to niech już z musu będzie tym wicepremierem, ale bez teki, bo powierzać mu jakikolwiek ministerstwo to szalona nieodpowiedzialność. 

Zresztą J. Gowin może sobie w sumie sam "strzelić w kolano", bo J. Kaczyński jaki jest taki jest, ale na pewno długookresowo nie daje sobą pomiatać. Dziwię się natomiast posłom Porozumienia: mieć takiego szefa to obciach. 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika mmisiek

09-09-2020 [01:34] - mmisiek | Link:

Gowin do tego "prawicowego" rządu z filarem Glińskim pasuje przecież idealnie, nie rozumiem skąd zdziwienie.
Największa skaza na tym tle to obecnie Ziobro, ale tu Naczalnik ma kłopot bo nie mógł go wykopać w nocnej zmianie i nie może teraz.
No i harcownik "zły Gowin" może się jeszcze przydać do różnych rzeczy, np. do przyśpieszonego przekazania władzy odpowiednio zlewaczałej w międzyczasie lewicy, gdyby przyszły takie instrukcje.
 

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2020 [08:32] - Jabe | Link:

Atrapa hamulcowego pozwala wiernym jakoś sobie wytłumaczyć inercję.

Zwracam uwagę, że Jarosław Gowin zdradzał autentycznie prawicowe poglądy i bardzo się smucił, gdy musiał wbrew nim głosować. Nie taki on znowu nielojalny.

Obrazek użytkownika angela

09-09-2020 [07:33] - angela | Link:

Oprócz ZP i SP istnieją też inne partie i ich posłowie.
Czyżby coś było na rzeczy, nie wiem, ale pogłoski o odzyskaniu większości w senacie wiele mówią. 

Obrazek użytkownika sake3

09-09-2020 [10:01] - sake3 | Link:

Gowin gra na przeczekanie w Porozumieniu póki PO jest słaba i skonfliktowana z reszta opozycji.Jak urosnie w siłę Trzaskowski z Holownią(już sa plany zjednoczenia) Gowin natychmiast kolejną intrygą będzie atakował PiS.To trochę taki szpieg -rezydent czekający na rozkaz swoich mocodawców.  

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2020 [10:07] - Jabe | Link:

Proszę spróbować jakoś poinformować prezesa.

Obrazek użytkownika sake3

09-09-2020 [14:31] - sake3 | Link:

@Jabe....Proszę spróbować powiadomić Budkę ,Nitrasa i Schetynę.że Gowin jest i czuwa......

Obrazek użytkownika angela

09-09-2020 [11:02] - angela | Link:

Pan Gowin zachowuje się jak słup,  na którym można powiesić wszystkie ogłoszenia, od prawa do lewa.