Białoruś, część szerszej gry…

Sytuacja międzynarodowa staje się coraz bardziej skomplikowana . Białoruś, nie ma co ukrywać, też jest terenem starcia wpływów różnych „playmakerów”, którzy chcą zachować lub poszerzyć swoje strefy wpływów politycznych, a więc ekonomicznych. Rosja czerpie korzyści ze współpracy z prezydentem Łukaszenką, a jednocześnie szantażuje go zamknięciem kurka gazowego i alergicznie reaguje na wszelkie próby politycznego romansu Mińska z Unią Europejską czy USA.
      W interesie Polski i Europy leży niepodległa Białoruś.
Nie powinniśmy robić nic, co wepchnie Mińsk w łapy Moskwy. Odwracanie się do Białorusi plecami jest błędem. Apelowanie o respektowanie swobód demokratycznych i wolności – błędem nie jest. Pogodzenie obu tych rzeczy jest sprawa wielce skomplikowaną, ale konieczną.
     Na naszych oczach od ponad trzydziestu lat zmienia się geopolityczna mapa Starego Kontynentu. Również, w dużej mierze ,za naszą wschodnią granicą, Ukraina pożeglowała w stronę Zachodu i mimo powszechnej znajomości tam języka rosyjskiego, jest to – ów proces westernizacji - rzecz raczej nieodwracalna. Społeczeństwo ukraińskie chce u siebie Zachodu, a nie Wschodu. Ukraińcy głosują nogami, a ich zapatrywania polityczne ewoluują: jeszcze kilkanaście lat temu tylko zdecydowana mniejszość Ukraińców chciała akcesu ich państwa do NATO – teraz te proporcje zdecydowanie się zmieniły. Z Białorusią jest nieco inaczej, bo poziom ekonomiczny , który osiągnęło społeczeństwo białoruskie, jest nieco wyższy niż społeczeństwa ukraińskiego – nie ma tez tak dużych kontrastów gospodarczo-socjalnych, jak na Ukrainie. Jednak, zwłaszcza w większych miastach, w których spora część mieszkańców była na Zachodzie i ma pewne porównanie, aspiracje obywateli są też inne, niż były wcześniej.
      W poprzednich wyborach prezydenckich na Białorusi Waszyngton i Moskwa tak naprawdę wspierały tego samego kandydata -kandydata opozycji.  Łukaszenko wygrał bezapelacyjnie, wtedy i dziś, ale skala społecznego buntu dzisiaj jest tam znacznie większa niż cztery lata temu. Rosja prowadzi skomplikowaną grę, w której często wspiera niektórych kandydatów opozycji – zwłaszcza tych, którzy okazują się bardziej, uwaga… prorosyjscy niż Łukaszenko. Oczywiście niemała cześć opozycji jest z kolei  z drugiej strony -glownie narodowcy, którzy uważają, że „Car Aleksander” Łukaszenko niedostatecznie białorutenizuje ich kraj...
       Polska powinna wspierać suwerenność Białorusi – przy wszystkich ograniczeniach tejze suwerenności . Jednocześnie musimy być częścią głosu międzynarodowej opinii publicznej, która domaga się tam demokratyzacji.
Czy Mińsk będzie skazany na alternatywę – fatum: „niepodległość” albo „ demokracja”? Oby nie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-08-2020 [10:32] - Marek1taki | Link:

"Międzynarodowa opinia publiczna" to propaganda. Propaganda jest w rękach międzynarodowej lewicy. Elementem tej propagandy jest m.in.manipulacja wyborem laureatów nagrody Nobla. Trafiają w ręce lewicy. Widać, że ktoś planuje. Nie było wątpliwości, że organizowana jest akcja przeciw Białorusi. Jej efekt właśnie wybrzmiewa:
"Odejdź, póki nie jest za późno, zanim nie wepchniesz narodu w straszną otchłań wojny domowej" - zaapelowała do Alaksandra Łukaszenki, białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz. "Nikt tu nie chce krwi czy Majdanu. To tylko Ty chcesz władzy" Jakby ktoś miał wątpliwości czy zaplanowany spontaniczny przewrót cofnie się przed wpędzeniem Białorusi w rozlew krwi.
https://niezalezna.pl/345946-b...
Tymczasem w Warszawie zaskoczenie, że Unia kolaboruje z Rosją w tej sprawie tak samo jak w innych:
Patryk jaki właśnie przestał się łudzić.
https://niezalezna.pl/345908-b...
Nie mógł Pan wczesniej przekazać wiadomości, że "W poprzednich wyborach prezydenckich na Białorusi Waszyngton i Moskwa tak naprawdę wspierały tego samego kandydata -kandydata opozycji." ? Może wyciągnęliby wnioski komu służy rozgrywanie Białorusi i dlaczego temu samemu sojuszowi co rozgrywanie Polski.

 

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-08-2020 [12:26] - Pani Anna | Link:

@Marek1taki
Pan widze ma jeszcze złudzenia. Widać wyraźnie, że PISie ja pomyśla przez 5minut to im zaraz głowa peka, a potem jest tak samo, jak nie gorzej.

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-08-2020 [14:27] - Marek1taki | Link:

To z nadziei, że naiwność odmładza.