Brak dekomunizacji i lustracji - grzech pierworodny III RP

Gdybyśmy żyli w normalnym kraju, gdzie ludzie oceniają rządzących i opozycję po tym jak rządzą lub rządzili a tym samym co dobrego wynika lub wynikało z ich rządów dla Polski i dla każdego Polaka to prezydent A. Duda winien wygrać wybory już w I turze z wynikiem 70:30 a PiS w sondażach miałoby nad opozycją podobną przewagę.

Socjologowie, politolodzy i dziennikarze dwoją się i troją nad wskazaniem przyczyn takich a nie innych preferencji wyborczych Polaków, ale bardzo niewielu już dzisiaj wskazuje właśnie na to, że tzw. obalenie komuny de facto nie było jej obaleniem, bowiem nie przeprowadziliśmy głębokiej lustracji i dekomunizacji z zakazem zajmowania przez funkcjonariuszy komunistycznych wszelkich stanowisk publicznych i w tworzących się spółkach, w których przeważały ówcześnie aktywa będące własnością narodu, czyli spółkach skarbu państwa.
Zmarnowaliśmy jako Polska te pierwsze pięć lat (1989-1993), które winny być oczyszczeniem ze złogów komunizmu i to spowodowało, iż całe niemal 30-lecie tej "niby wolnej" Polski również możemy określić zmarnowaną szansą na budowę silnego i suwerennego państwa. Jawi się tu kategoria "utraconych zysków", czyli co Polska mogła osiągnąć gdyby zaraz na początku dogłębnie zrealizowano by proces lustracji i dekomunizacji a tym samym odrodzono by Polskę na całkowicie nowo zbudowanych fundamentach.

Oczywiście takie a nie inne podejście do lustracji i dekomunizacji wynikało z porozumień zawartych w czasie zdradzieckich umów w Magdalence i Okrągłym Stole, przy czym należy zwrócić uwagę, że już po dwóch latach upadł ZSRR i cały blok państw socjalistycznych a więc można było w nowych warunkach i po naprawdę wolnych wyborach w Polsce procesy te przeprowadzić i spróbowano tego dokonać.  Niestety zakończyło się to "Nocną Zmianą" i upadkiem rządu J. Olszewskiego.

Teraz zaś otrzymujemy to, co winno być oczywiste. Nie powinniśmy tedy w ogóle się dziwić obecnej degrengoladzie etyczno-moralnej tzw. elit PRL-bis, czyli III RP reprezentowanych dzisiaj przez totalną opozycję. Nie ma skutków bez przyczyn. Dzisiejszy stan tych "elit/autorytetów" jest właśnie taki, ponieważ oparte są one na szumowinach ludzkich nie zdekomunizowanych i nie zlustrowanych zaraz na początku przemian. To zaniechanie jest grzechem pierworodnym III RP, ale jakże miało być inaczej, skoro przełom 1989 tworzyli ludzie dawnego systemu komunistycznego i ich TW, KO oraz tzw. "pożyteczni idioci" a przy OS po obu stronach zasiadali w większości ludzie obcego nam pochodzenia, dla których raczej dobro Polski nie było najważniejsze.

Historia uczy, że nie ma czegoś takiego jak: "rewolucja bez rewolucji". Ustrój totalitarny można skutecznie obalić jedynie odsuwając na stałe jego beneficjentów od wpływu na rządy post-totalitarne. Inaczej te same jednostki i ich grupy będą zawsze dążyły do odbudowania swojego stanu posiadania sprzed rewolucji i niemal zawsze im się ten proceder powiedzie. Wiedziano o tym w dawnej Czechosłowacji, wiedziano w Niemczech, gdzie hydrze ścięto głowę od razu i do dziś nie pozwolono jej odrosnąć... Tego nie zrobiono w Polsce i mamy, to co mamy... Niemal każdy z wysoko postawionych funkcjonariuszy publicznych na każdego ma jakiegoś "haka" a to jest kolejny przyczynek degrengolady tych naszych "elit". 

Szukając jeszcze przyczyn dzisiejszego stanu Polski można się cofnąć do czasów II WŚ oraz okresu wczesno-powojennego. Wtedy zarówno Niemcy, jak i Sowieci wymordowali "Polskę mądrą i tą walczącą", wymordowano autentyczne elity polskie.  Zbudowaliśmy PRL na wymordowaniu patriotycznej elity państwa polskiego i oparliśmy ją na etyczno-moralnych kanaliach bez żadnego gruntownego wykształcenia, patriotycznej postawy i poczucia honoru... I cały PRL i dziś to... w większości potomkowie tych prymitywów etyczno-intelektualnych, co widać po "elitach" totalnej opozycji. 

Dodatkowo PRL - bis zbudowaliśmy na gruncie wcześniejszego Stanu Wojennego, podczas którego zmuszono do emigracji około miliona najbardziej patriotycznych Polaków. Zostali w większości etnicznie nam obcy, tworzący tzw. konstruktywną "różową" opozycję. Pod Smoleńskiem, w zamachu lotniczym, zabito zaś kolejne elity polityczne, które stanowiły zręby zdrowych fundamentów odbudowy naszej Polski. 

Pozostali nieliczni, ale na szczęście to ich naród wybrał w roku 2015, aby rozpoczęli przebudowę naszej Ojczyzny. Jest ona trudna, bo brakuje dziś dla młodych ludzi prawdziwych autorytetów, jest ich jedynie garstka a świat się zmienia bardzo szybko i lata biegną nieubłaganie... 

Aby przywrócić żywotność i urodzajność zachwaszczonej ziemi, należy wpierw usunąć chwasty... niezależnie jak długo rosły i jak są ogromne. Później należy zaorać pole i użyźnić ziemię. Tylko wtedy można siać i sadzić oraz oczekiwać zdrowych i wartościowych plonów. W Polsce trzeba zacząć - mimo upływu lat - od usunięcia starych chwastów i ich młodszych latorośli. Oczywiście usunięcia - jak to w polityce - karnego bądź też politycznego i demokratycznego. Należy szczególnie "oczyścić" środowiska związane z sądownictwem, wojskowymi służbami specjalnymi, edukacją i szkolnictwem wyższym, Kościołem Katolickim i z innymi obszarami, które do tej pory oparły się jakimkolwiek rozliczeniom z przeszłości komunistycznej. 

Musimy dochować się nowych patriotycznie nastawionych elit... ale czy jest to możliwe?

P.S.

Zdaję sobie sprawę, że dziś problem lustracji czy dekomunizacji wydaje się już czymś niebyłym a nawet abstrakcyjnym, szczególnie dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają komuny i mają inne podejście do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Oczywiście można się z tym zgodzić, niemniej trzeba sobie zdawać sprawę, że ów brak lustracji i dekomunizacji przyczynił się do zbudowania obecnej Polski na zmurszałych  fundamentach. Tego mogą nie zauważać młodzi ludzie, ale zaniechanie owych działań  ma na nich wpływ, chociażby poprzez ich nauczanie na uczelniach wyższych czy też w czerpanych od "dorosłych" wzorcach zachowań. A te wzorce - w przypadku elit III RP - przepełnione są relatywizacją a nawet negacją podstawowych wartości charakteryzujących naszą polskość i często przejawiają się w zachowaniach, które daleko odbiegają od patriotyzmu a nawet ten patriotyzm zwalczających i to do tego stopnia, że ocierają się one o zdradę stanu.  

W tekście pomijam też wpływ na polską młodzież idei i mód płynących z krajów starej UE, gdzie nastąpiła już rewolucja kulturowa, którą obecnie przenosi się na nasz, polski grunt. I symptomatycznym jest to, że akurat polscy postkomuniści i ich akolici tak ochoczo przyklaskują tej rewolucji, ale czyż możemy się temu dziwić? 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-08-2020 [16:50] - NASZ_HENRY | Link:

Jakby Pan jeszcze napisał kto blokował lustracje ☺
 

Obrazek użytkownika Czesław2

04-08-2020 [18:20] - Czesław2 | Link:

Może Pan zobaczyć, jakie nowoczesne i rozwojowe kierunki studiów powstają. Coraz mniej wierzę w PIS, mam tylko nadzieję, że nie zostaliśmy po raz wtóry zrobieni w balona, jak po magdalence.
https://www.oswiecimonline.pl/...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2020 [20:59] - Imć Waszeć | Link:

Bolszewicy w grobie się przewracają jak słyszą, że aby być politrukiem, to trzeba zrobić magisterium.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

04-08-2020 [21:05] - rolnik z mazur | Link:

@ Imć
a co przeszkadza magisterium w kapowaniu i robieniu wody z mózgu ? Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

05-08-2020 [07:19] - Czesław2 | Link:

Tylko metod robienia wody z mózgu i komunizmu uczy się właśnie w takich "uczelniach". Po cichu, na boczku, dziecko wraa do domu uformowane i robiące co chceta.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-08-2020 [19:01] - Marek1taki | Link:

Dlaczego nie?
Bo kruk krukowi... Owszem są wyjątki kiedy rewolucja zjada własne dzieci a walki frakcyjne przestają być ruchami frykcyjnymi.
Na co dzień w łonie marksizmu //trwa romans różniących się pięknie w przeciwieństwie do tych, którzy różnią się brzydko.
Dlatego miłości się wybacza.
Czy to współczesna polska specyfika porozumiewania się ponad podziałami tych z ludzką twarzą i tych z chamską by nie dochodziło do gorszących rozliczeń?
Jacek Bartyzel obszernie przeanalizował amerykańskie podziały. Na ich tle drogę trockistów i socjalistów międzynarodowych przez liberalizm do "konserwatyzmu" neokonów.
http://www.bibula.com/?p=114785
Warto się z tym zapoznać bo nie pozostaje bez wpływu na kształt think tanków i polityków w Polsce. Dobrym przykładem może być zestawienie z ideologią serwowaną nam z Fundacji Batorego i Klubu Jagiellońskiego - jakże pięknie się różniących. W tym klimacie rozliczanie marksistów, którzy zmieniali się u władzy w PRLu by zawrzeć układ w Magdalence staje się niegustowne intelektualnie. I kto miałby to zrobić? Opozycja spod znaku solidarności, która sumienie ma po lewej stronie?
Zdaniem Coryllusa to nie dotyczy tylko współczesności lecz sięga czasów gdy tradycja katolicka nie rozliczyła się z rodzinami protestanckimi.
"Kłopot prawdziwy polega na tym, że tradycja traktuje ludzi wiernych budżetom tak samo, jak swoich. To jest pierwszy krok do deprawacji. Podobnie jak wiara w to, że komunizm jest naturalnym systemem, który musi nastąpić, bo to wynika z logiki dziejów. Z niczego to nie wynika, komunizm zaś jest herezją narzuconą w wyniku wojny, ta zaś ma trzy fazy. Najpierw jest wojną zewnętrzną, potem rewolucją, a na koniec wojną domową."
http://gabriel-maciejewski.szk...
Właśnie z tym mamy do czynienia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2020 [21:10] - Imć Waszeć | Link:

Minęło już 10 lat z okładem jak powiedziałem, że liberalizm, który przypłynął z Ameryki do Europy, jest zwykłym patogenem, zajadłym wirusem zarażającym organizmy państwowe w uniwersum ustrojów i idei politycznych. Celem jego jest zastąpienie wszystkiego innego swoją kopią, gdyż sam siebie uważa za ideał, którego kwestionować nie wolno. Najlepszy z ustrojów, a po nim tylko potop. Dziś dodałbym jeszcze, że liberalizm zmontowany w Ameryce na bazie marksizmu jest koronawirusem, a jego sukces w tym stuleciu jest zwykłą pandemią, na którą nie pomogą maseczki nakładane na usta, nos i uszy, a nawet oczy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-08-2020 [21:35] - Marek1taki | Link:

Bunty, które robią u siebie pod rasistowskim hasłem black live matter tylko potwierdzają, że komunizm w USA wiecznie żywy.
Dzisiaj się dowiedziałem, że legalnie działa tam Rewolucyjna Komunistyczna Partia Stanów Zjednoczonych.
http://www.bibula.com/?p=115913
Poprzedniczka była zdelegalizowana, bo nie dawali rady z internacjonalistyczną współpracą z kochanym Związkiem Radzieckim.
Ronald Reagan zaczynał swoją działalność polityczną od oczyszczenia Hollywood z czerwonych.
U nas Reaganów nie ma, na pewno nie zostali przegapieni.