Zagadać, zakrzyczeć - ciekawa medialna strategia opozycji

Od czasu do czasu oglądam polityczne programy publicystyczne w TVP, gdzie występują przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych. Okres kampanii wyborczej tym bardziej mnie skłania do obserwowania tego, co owi politycy są skłonni i są w stanie wyartykułować*.

Śledząc wypowiedzi przedstawicieli PO-KO zauważałem pewną strategię komunikacji zewnętrznej, którą przyjęli politycy lub zwolennicy tej koalicji. Otóż dla nich nie jest ważne żadne pytanie a tylko zagadywanie i zakrzyczanie przedstawicieli koalicji rządowej i dziennikarzy i to w taki sposób, że nie dopuszczają do głosu swoich wizyjnych partnerów spoza PO-KO, nawet im przychylnych. Wychodzi wtedy misz-masz, kiedy niemal wszyscy mówią i niczego nie można zrozumieć. Ponadto niezależnie od przedmiotu pytania wypowiadają wcześniej przygotowane kwestie i je ciągle powtarzają potokiem słów, nader często kłamliwych i hipokrytycznych. Szczególnie dotyczy to kłopotliwych dla nich kwestii. Często (niemal zawsze) przerywają odpowiedzi adwersarzy lub je zakłócają agresywnymi wtrąceniami. Zaburza to zrównoważoną czasowo dynamikę dyskusji i często zdarza się, że dziennikarze są bezradni a niemal cały program wypełniony zostaje słowotokiem opozycyjnego gościa. 

Odnoszę wrażenie, że w ogóle jest to pewna medialna strategia całego obozu PO-KO razem z ich kandydatem na prezydenta R. Trzaskowskim, który też unika odpowiedzi na trudne dla niego pytania i zbywa je rozbrajającym lub szyderczym uśmiechem wraz z wcześniej wyuczonymi kwestami i również lejącym się z jego ust potokiem słów. A jak już nie ma innego wyjścia to po prostu ucieka lub zasłania się - w osobistych spotkaniach z wyborcami - swoimi zwolennikami.

Ponadto język stosowany przez totalnych jest pełen hipokryzji, pogardy, agresji i nienawiści, który nic nie ma wspólnego z kulturą dyskusji i jakąkolwiek ogładą osobistą. Jest też na wskroś prowokacyjny, który ma na celu wyprowadzenie z równowagi zazwyczaj kulturalnych i odpowiadających na temat polityków opcji rządzącej. Nawet słynący z silnych nerwów J. Kaczyński dał się sprowokować sejmowej hołocie PO-KO. 

Co oni tam w sejmie wyprawiali... jakby byli pod wpływem jakichś środków dopingujących: dzikie bieganie po sali, nerwowe gestykulowanie, wrzeszczenie, prowokacyjne odzywki...  Zresztą niektórzy uważają, że może częściej należałoby dyskutować z opozycją zniżając się do jej poziomu, ale moim zdaniem byłby to błąd. Należy robić i mówić swoje z kulturą osobistą i kindersztubą, bo Polacy to widzą, ale gdy mamy do czynienia z adwersarzem, który cały czas gardłuje bez opamiętania to jednak trzeba z nim rozmawiać też w ten sposób i nie dać się przez niego zdominować ani sprowokować.  

Ogół Polaków widzi tą agresję i hipokryzję opozycji. Nie mówię tu o tych Polakach, którzy są fanatycznymi zwolennikami opozycji totalnej. To jest zupełnie inna kategoria ludzi, zmanipulowanych i nienawistnych wobec każdego, kto ma od nich inne zdanie. U nich nie ma dyskusji, co często widać zresztą po ich wypowiedziach i agresywnym zachowaniu. Ich jest około 20-25% wyborców  i do nich kieruje swoje słowa R. Trzaskowski: mówi po prostu to, co oni chcą usłyszeć i dlatego tak szybko odzyskał ten swój stały elektorat. A ten elektorat rzeczywiście może być agresywny... Czy ktoś popierający PiS zabił jakiegoś zwolennika totalnej opozycji? Czy ktoś popierający PiS malował sprayem okna i drzwi PO-owców lub chciał podpalać ich siedziby? Czy ktoś popierający PiS nosi maseczkę z napisem "Je..ać PO"? To właśnie po stronie PO-KO jest tzw. mowa nienawiści połączona z pogardą dla inaczej myślących.  

Uważam ponadto, że wszystkie partie opozycyjne mają jeden cel: odsunąć PiS od władzy. I nie są dla nich ważne żadne argumenty in plus dla rządzących. Stąd walka będzie do końca, ale mam nadzieję, że większość Polaków woli ludzi prawdomównych, zrównoważonych emocjonalnie i o wysokiej kulturze osobistej. Taką mam nadzieję.

* Z obowiązku oglądam też nieraz takie media jak TVN lub Polsat czy czytuję "z drugiej ręki" GW. Warto wiedzieć, co piszą polityczni przeciwnicy i obnażać ich fałsz oraz obłudę połączone z hipokryzją. Jednocześnie pragnę podkreślić, że omawiana w tekście strategia politycznego komunikowania opozycji występuje też w mediach jej przychylnych - w przypadkach trudnych pytań lub dyskusji z przedstawicielami obozu rządzącego. 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2020 [16:19] - Jabe | Link:

Uważam ponadto, że wszystkie partie opozycyjne mają jeden cel: odsunąć PiS od władzy. – Polska to nienormalność, chciałoby się rzec.

Obrazek użytkownika sake3

08-06-2020 [17:16] - sake3 | Link:

Ani rządzący w Polsce,ani dziennikarze,ani społeczeństwo nie jest przygotowane na taki ogrom chamstwa,arogancji i tupetu jaki reprezentuje opozycja.Czujemy się bezradni wobec gróźb Trzaskowskiego,że będzie zaprowadzał porządek w Polsce wypalając gorącym żelazem.Ale też sami jesteśmy winni,bo nie było głosów oburzenia podczas wyczynów Palikota,dziennikarze nie chcieli komentować happeningów,puczów czy nawet publicznych zbiórek na zabójstwo Kaczyńskiego wczesniej ,a teraz sytuacja jest nie do opanowania.Oglądam TVPInfo i nie widzę w nim rzekomej i tak krytykowanej propagandy.Wiadomości podają wiadomości prawidłowo i rzetelnie,a co w końcu mają podawać jak nie wiadomości?

Obrazek użytkownika tricolour

08-06-2020 [19:51] - tricolour | Link:

@Sake

No to skoro nie widzi Pani propagandy, to jest Pani wspaniałym kandydatem na nikogo. Owszem, do pracy za michę ryżu, a potem buzia w ciup, umysł wyłączony tylko ślepia w telewizor jak w tabernakulum. Plankton.

Obrazek użytkownika sake3

09-06-2020 [11:36] - sake3 | Link:

A gdzie Pan widzi propagandę w TVP.To przekaz co rząd zamierza i w jakiej sprawie nie jest informowaniem społeczeństwa tylko propagandą płatny funkcjonariuszu Soczkuzburaczka?To o czym ma mówić w Wiadomosciach wg Pana?O ptaszkach,kwiatkach i d...ie Maryny?

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2020 [19:51] - Jabe | Link:

I to jest prawdziwie dobra zmiana!

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-06-2020 [19:28] - Marek1taki | Link:

"dał się sprowokować sejmowej hołocie PO-KO"
To jakieś nieporozumienie i uleganie narracji kreowanej dobrej zmianie przez totalną opozycję. To samonapędzający się mechanizm promocji politycznej na sprawach marginalnych, w którym PiS uczestniczy do spółki z PO. Nie dlatego, że Prezes zareagował adekwatnie do sytuacji. Nawet nie kierując słów publicznie.
Dlatego, że PiS daje się notorycznie prowokować ideologicznie i rywalizuje z totalną opozycją w realizacji idei marksizmu i wyprzedaży interesów Polski - bo mniejsze zło. Np. reforma sądów, sprawy unijne.
Tam gdzie jest na pozycji totalnie przegranej nie jest atakowany przez PO tylko jest wspomagany. Takimi przegranymi jest np. nowelizacja ustawy o IPN albo wprowadzenie pandemii.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-06-2020 [19:31] - Pani Anna | Link:

Nie bardzo rozumiem, jaka ma być konkluzja Pańskiego wpisu. Czy liczy Pan na to, że ktoś z opozycji to przeczyta i się zawstydzi? "Był czas przywyknąć" jak mawiał klasyk. Skoro pomysł na TV informacyjną jest tylko taki, żeby zapraszać w kółko tych samych najbardziej agresywnych przedstawicieli zwalczjacych się plemion i wzajemnie ich na siebie napuszczać, to jak niby to ma wyglądać? Podsumowanie koncepcji funkcjonowania TV publicznej Kurskiego najlepiej ujął inny klasyk: "Wszystko to jest zasługą naszego prezesa i nieprawdą jest, że dach przeciekał, zwłaszcza, że prawie wcale nie padało".

Obrazek użytkownika Zofia

08-06-2020 [19:39] - Zofia | Link:

Odkąd PO zaczęło nawiedzać program TVP oraz ich sprzymierzeńcy - PSL,Lewica czy Konfederacja,których głównym programem jest "odsunąć PiS od rządzenia" nie da się tego skowytu oglądać. Pani Ogórek zapowiedziała,że od soboty wznawia program Studio Polska a ja pytam dla kogo i po co? Bo te kłótnie nie wnoszą nic poza niepotrzebnym wydatkiem na czas antenowy. Czy telewizja ma tyle pieniędzy,żeby lansować ludzi,którzy chcą zniszczyć Polskę?

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2020 [21:35] - Jabe | Link:

Powinno się pokazywać tylko patentowanych patriotów.

Obrazek użytkownika tricolour

08-06-2020 [20:00] - tricolour | Link:

Strach jest, co? Im więcej strachu, tym więcej postów, wątków, to się nazywa biegunka, prawda? Ze strachu...

Podoba mi się ten fragment: "Nie mówię tu o tych Polakach, którzy są fanatycznymi zwolennikami opozycji totalnej. To jest zupełnie inna kategoria ludzi, zmanipulowanych i nienawistnych wobec każdego, kto ma od nich inne zdanie" gdy sobie przypomnę ile to pomyj wylano na mój POwski łeb, gdy ja raczej unikam używania słów uznawanych za obraźliwe. Podoba mi się to.

A najbardziej mi się podoba to, że wy nie widzicie wyraźnej oczywistości: to nie szmatława opozycja wygrywa z wami, tylko wasze przekonanie o własnej wspaniałości zepchnęło was na taki tor, że sami z siebie zaczynacie przegrywać nawet ze szmaciarzami...

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

09-06-2020 [02:56] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Gdyby Pan Autor zechciał na chwilę oderwać się od bezkrytycznego wchłaniania wiadomości i "publicystyki" z mediów tzw. narodowych,od których zapożycza w swych tekstach wszystkie możliwe hasła anty opozycyjne i gdyby zechciał  czasem przerzucić się na oglądanie i słuchanie TVNiezależnej,która również w swoich programach zaprasza czołowych polityków rządzącej partii, wówczas Pan Autor stwierdziłby,że te wszystkie zarzuty co do zachowana się zaproszonych gości,ustawicznego przerywania i przekrzykiwania, dotyczą najczęściej polityków rządzących.

Obrazek użytkownika paparazzi

11-06-2020 [20:34] - paparazzi | Link:

Myśl godna Marcusa Katona "Ceterum censeo PiSus esse delendam". Panie Chrabio zapomnial chrabia zniesmaczonego pozdrowienia?

Obrazek użytkownika angela

09-06-2020 [08:05] - angela | Link:

Jest pytanie, do kogo przemawia swoimi wywodami i zachowaniem antypolska "opozycja", ?
Przecietny Polak,  zmienia kanał,  żeby mieć zdrową psychikę,  bo jak patrzy na ten fałsz wypowiadany bez mrugnięcia okiem, z gębą wystawioną do oglądających,  to  wie, że  mówiący to skończony oszust, a  ogladajacego ma za debila i jeszcze z amnezją ,  lub który urodził się wczoraj, i nie pamięta,  co wcześniej robił delikwent,  i kogo sobą przedstawia.
Na ten stek zwyklych, ordynarnych kłamstw,  które wylewa na oglądających tzw. opozycja, ludzie reagują  obrzydzeniem i wyłączają kanał. 
A co teraz mają robić posłowie w sejmie,  kiedy muszą przez kilka, lub kilkanaście godzin przyglądać się na ten cyrk. No, ja dziękuję. 
Tego oglądać się nie da,  tych pajaców defilujacych po sali sejmowej, co podlą nasz piękny kraj.
Niech ktos sobie wyobrazi, ze ta zbieranina, jak z pod Budki z piwem, ma  rządzić  krajem.

 

Obrazek użytkownika HenrykH.

09-06-2020 [09:38] - HenrykH. | Link:

Witam.Oni juz rządzili .I wstarczy pokazywać w TV ich wystąpienia  z tamtego okresu.Te słynne wypowiedzi ,prowokacje policji itd..O zajumaniu kasy z OFE  nie wspomnę .Tych "profesorów' ekonomii którzy krzyczeli w tvn że na pomoc najbiedniejszym "piniondzów" nie ma.Przypomnieć emerytom kto uchwalił podwyższenie wieku emerytalnego itd.i tak do bólu.Ten  wstyd za Bula czy Kopacz ,te wszystkie kłamstwa na temat katastrofy 10.04 ..Hańba tym którzy o tym chcą zapomnieć.

Obrazek użytkownika tricolour

09-06-2020 [10:04] - tricolour | Link:

@Henryk

To dlaczego nie opublikujecie w końcu prawdy o 10.04? 

Wiesz co - wychodzi na to, że jedyna prawda zostala juz opublikowana... przez Laska.

Obrazek użytkownika HenrykH.

09-06-2020 [14:05] - HenrykH. | Link:

Samo pytanie o prawdę bez wraku samolotu to idiotyzm.Kłamstwa  dotyczą min.przeszukania  terenu ,autopsji itd..jeżeli popierasz tych ludzi to nie tylko nie jesteś uczciwy  ale.. ..Dobra , pisałeś że wierzysz w Boga ,hmhm dziwne .Bardzo dziwne.

Obrazek użytkownika tricolour

09-06-2020 [15:44] - tricolour | Link:

@Henryk

Ostatni raz głośne wypowiedzi o wraku słyszałem podczas wyborów parlamentarnych. Że jak my zdobędziemy władzę, to wrak zaraz będzie, bo PO wrak oddało ruskim, a my biegusiem go odzyskamy. O tego czasu parę lat minęło i raczej jakby cicho, co? Widać, że albo wrak nie jest potrzebny, albo nie tak łatwo go odzyskać - z czego płynie wniosek, że buńczuczne zapowiedzi są nic nie warte.

Poza tym nie nie stoi na przeszkodzie, by co miesiąc latać pod Smoleńsk i badać wrak do upadłego. Ile takich lotów podkomisja wykonała?

Obrazek użytkownika HenrykH.

09-06-2020 [20:44] - HenrykH. | Link:

Pan czytając wyborczą i oglądając tvn nie tylko o notach UE  w sprawie zwrotu wraku nie słyszał.Nie po to ex-premier żółwiki przybijał z towarzyszem Putinem żeby tą katastrofę  tak łatwo wyjaśnić.To jedna sprawa .Druga to zachowanie p.Kopacz i tej całej komisji .Te obrzydliwe fałszywki o pilotach kto wrzucał w mediach.Ech krótką i wybiórcza pamięć ma Pana obóz polityczny.Pana pytanie w sprawie latania komisji ,nie wiem ile razy tam byli .Dopóki wrak leży w "ich" hangarze nie ma mowy o rzetelnych badaniach.Kto z tej tzw.opozycji chce prawdy o Smoleńsku ,nikt bo chyba w ten raport Laska on sam nie wierzy.Nie ma zgody ,nie ma woli .Jest tylko bydlęce wycie na p.Kaczyńskiego.
Kiedy usłyszałem że w senacie ma być koalicja anty-Pis (nie ważne czy czerwony czy nowoczesny) to zrozumiałem że z układem postolikowym żadnych targów nie może być.To chorzy na władzę ludzie ,którzy w dup.e mają dobro ludzi czy kraju.Liczy się tylko własne ego i kasa .Wiem też że przyjdzie  przełom ,wcześniej czy później sprawa się wyjaśni.A wtedy będą znowu nazwiska zmieniać i wołać o miłosierdzie .

Obrazek użytkownika paparazzi

10-06-2020 [01:11] - paparazzi | Link:

HenrykH. niech mu pan nie tłumaczy, szkoda wysiłku to troll i trzeba go omijać ile się da. Nie karmić! Albo get the fuck outta here.

Obrazek użytkownika HenrykH.

11-06-2020 [20:37] - HenrykH. | Link:

Witam.Rozumiem radę :) ,ale warto posłuchać co ma w głowie druga strona .Wnioski czasami są przerażające .Pamięć tak krótka i ten pęd ku przepaści jak za tow..Gierka i Jaruzelskiego.Wiem że często trudno przyjąć prawdę wbrew wychowaniu i miłości do rodziców czy dziadków .Mam znajomych  którzy wychowani przez komunistów dostają ataku szału gdy o ich "prorokach' mówi się prawdę.I tak , gdy zawiedli się na starych to szukają nowych autorytetów .Ale nie wśród uczciwych ludzi ,a Palikotów ,Kijowskich itp.itd.
 Wpisy Pana tricolour  potwierdzają tylko że łatwiej porozumieć się z "obcym" niż rodakiem.Niby mówimy jednym językiem ,wierzymy w tego samego Boga a rozmowa jak Chińczyka z Meksykaninem.

Obrazek użytkownika tricolour

10-06-2020 [09:15] - tricolour | Link:

@Henryk

Skoro nie wierzy Pan w raport Laska, to proszę przeczytać raport techniczny i na stronie 55 znajdzie Pan kuriozum. Zachęcam do pomyślenia, dlaczego w zadnym ciele nie ma odłamków rzekomego wybuchu...

Obrazek użytkownika HenrykH.

11-06-2020 [20:57] - HenrykH. | Link:

Sorry ,ale Pan to jak świadkowie znani :).Tłumaczyłem że bez wraku w Polsce zadne raporty mnie nie interesują.Ten A .M. też.Pan za to nie odniósł się wcale do haniebnej nagonki na pilotów i Lecha Kaczyńskiego.Do kłamstw p.Kopacz i jej ministrów .A już to milczenie o "naszych" patologach przy autopsji ,kiedy szczątki ofiar pomieszano ,to już wyraz pogardy dla ofiar.Nie znam przypadku takiej podłości ,no chyba że czasy wojny ,Katynia czy obozów zagłady.Wspólne groby ,gdzieś w lasach ,to symbol komunizmu i faszyzmu.
Każdy kto był "dorosły" i widział tą pogardę p.Sikorskiego czy Niesiołowskiego nie może dalej na nich głosowac czy popierać .Przeraża fakt że tak dużo ludzi tego nie rozumie.

Obrazek użytkownika paparazzi

12-06-2020 [01:14] - paparazzi | Link:

Ten drań na to nie odpowie!

Obrazek użytkownika tricolour

12-06-2020 [08:26] - tricolour | Link:

@Henryk

Wrak jest potrzebny, by nic nie robić. Taka prawda. Zresztą kręci Pan - skąd brak odłamków i dlaczego nie są dowodem? Odpowiedz oczywista.

I po drugie: nagonki, pogardy itp nie mają nic do latania. A gdy mają, to trzeba podróżować pociągiem.

Obrazek użytkownika angela

09-06-2020 [13:47] - angela | Link:

Oni tego z siebie nie zmyją,  a na pewno TVP  będzie pokazywać fakty,  bo mlodych mogą zwieźć , a nie wolno dopuścić,  żeby niszczyli Polskę gospodarczo i moralnie, a patologia  w Polsce, miała jeszcze tyle do powiedzenia. 
Czyzby przypadkiem, pierwszym punktem  "programu" pana Trzaskowskiego, byla likwidacja TVP.  Teraz wiadomo, że kandydat KO,  dużo więcej zlikwiduje, jego haslo kampanijne,  to  WIELKA LIKWIDACJA.
ROZTRWONIC PIENIĄDZE,  ZERO INWESTYCJI, od nowa zwijanie państwa. 
Kto tego broni, i kto tego chce również na NB. 

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2020 [07:15] - Jabe | Link:

Likwidacja TVP jest konieczna. Państwo nie powinno stawać w szranki w wyścigu, kto bardziej obywatela ogłupi.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

09-06-2020 [23:21] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Pani Angela
byłaby łaskawa przytoczyć chociaż jeden przykład  na prawdziwość tych swoich zarzutów wobec wolnych mediów,skoro tak pilnie je ogląda?

Obrazek użytkownika xwro

09-06-2020 [11:34] - xwro | Link:

Bo elektorat PiS jest taki łagodny.... https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1...

Obrazek użytkownika paparazzi

10-06-2020 [01:12] - paparazzi | Link:

Tylko na to cie stać?

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

10-06-2020 [14:47] - hr.Levak-Levatzky | Link:

           W I E D Z A

Fachowcy, w Komisji M.Laska:
-  liczba osób w Komisji  - 34
wśród nich:
- 16 inżynierów lotniczych
- 9 pilotów
-  2 meteorologów
-  2 patomorfologów
-  1 kontroler lotu
-  1 psycholog lotniczy
Większość z tych osób badała dziesiątki katastrof lotniczych. W dniu tragedii 19 z nich było na miejscu katastrofy w Smoleńsku.

             W I A R A

 Fachowcy w Komisji A.Macierewicza:
liczba osób w Komisji - 105, wśród nich:
- zero inżynierów lotniczych
- zero pilotów
- zero meteorologów
- zero patomorfologów
- 2 osoby pracują w dziedzinach związanych z lotnictwem
 Żaden z członków Komisji nie badał wcześniej wypadków lotniczych. W dniu tragedii na miejscu katastrofy nie było nikogo z członków Komisji.
 

W następnych latach powstają liczne komisje i podkomisje do badania katastrofy smoleńskiej,w których zasiadają  różni "eksperci", ale nie od wypadków lotniczych,niektórzy  opowiadają horrendalne bzdury o pękających parówkach czy stodole. Wszyscy jednak na życzenie Maciarewicza usiłują bezskutecznie udowodnić zamach. A wszyscy oni pobierają niemałe wynagrodzenie,co trwa do dzisiaj,przy czym ani wysokość tego wynagrodzenia ani wyniki ich "badań" (na odległość) nie są znane opinii publicznej.